Ateizm

Ateizm ya da tanrıtanımazlık, tüm tanrılara ve ruhsal varlıklara olan metafizik inançları reddeden ve var olan gerçekliği akıl yoluyla açıklamayı kabul eden bir felsefi düşünce akımı.
Ateistler; bazen “tanrıtanımaz” kelimesiyle anılsalar da,[1] bu isimlendirme var olan bir tanrıyı reddetme fikrine atıfta bulunduğu için ateistler tarafından kabul görmez. Ateizm inanç koşullanmalarını, hayalî yaratıkları ve olayları reddeder. Ateist bakış açısıyla tanrının yanı sıra tüm metafizik inançlar ve tüm ruhanî varlıklar da reddedilir.[2]
Kelime anlamında da belirtildiği üzere; ateizm, din ile ilgili bir kavram değil, tanrı ile ilgili bir kavramdır. Dinlerin varlığı, dinlerin tanımının ne olduğu, dinlerin iyi mi yoksa kötü mü olduğu ateizmin konusu ve tartışma alanı dışındadır. Ateizm, her tür metafiziği reddettiği için, kendini metafizik öğeler üzerinden temellendiren dinlerin metafizik boyutlarını da reddeder. Yani bu, özellikle dinlere karşı sergilenen bir duruş değil, genel olarak tüm metafizik inanışlara karşı bir duruştur.
Ateizm sıklıkla “dinsizlik” ile özdeşleştirilse de, Budizm gibi bazı Uzakdoğu dinlerinde de “yaratıcı” anlamında bir tanrının varlığına rastlanmaz.[3] Bu yönüyle de ateizm ile dinsizlik birebir örtüşmez. Deist akımlara bakıldığında da, tanrıya inancın olduğu ancak dinlerin kabul edilmediği görülür.[4]
Ateizm, anti-teizm yani teizm karşıtı demek değildir ve bir “tepkisellik” anlamı içermez, zira metafizik öğelerin “var olmadığını” savunmak için metafizik öğelerin “var olması” gerekmez. Ateizm, yalnızca bir “durum” ifadesidir. Sadece tanrı veya tanrıların ve metafizik öğelerin var olmadığını söyler.

@“Victarion Greyjoy” Hülooooooğ xd
Ama yok sen şeydin. Şüpheci mi ne. Agnostik ? Evet.

Bir deistlik var bende benden aşağı. :stuck_out_tongue:

Materyalist, biraz agnostik, ziyadesiyle ateist haliyle de deistim!!!

Ee napcaz şimdi kendi obamızımı kuracaz burada? @“Jojen Reed” tuvaletini nereye yaparsa çadırı oraya kuralım.

bn ateist dğlm ki :s
ama çok istysnz glp tuvltimi yprm .d

evet, şu anda Agnostiğim, ama Ateistliğe doğru emin adımlarla ilerliyorum şu son bi kaç ayda… :tongue:

Şahsen bu tecrübe kanıtını seçenlerdenim. Tanrının varlığını da yokluğunu da somut delillerle kanıtlamak pek tabii imkansız.
Kapitalizmin İslam ile çelişmesi de son dönemlerde sıkça rastladığımız ayrı bir tartışma konusu.

Galiba sana aşık oluyorum.

Niye? :smiley:

Bazı kapıların kapalı kalması daha iyidir…

Cool görünmek için ateist olanlarda var tabi .

Insan cool gozukmek icin neden ateist olur anlamis degilim. Farkli olma cabasi icindeler herhalde, yazik…

Pastafaryan olun o daha cool telafuzu zor iyi bir şey olduğunu düşünülebilir.

bunların böyle hep katli vacip :slight_smile:

GÜNAH GÜNAH PÜÜHH KAFİRLER

ayrıca etrafta bütünm arkadaşlarım cool olduklarını düşündükleri için ateist takılıyor -,-

‘’ inanmıyorsanız bile saygı duyun!!! ‘’ :((

Saygı duyuyorum :slight_smile: ama inanmıyorum.

Özgürce söyleyebiliyor olmanız dikkate değer bir nokta (anlayana),ben değilim,seçeneklerden 2 sinede yatkın değilim beni ilgilendirmiyor olsa işaretlerdim.

Hiç oturup düşünmedim : Ben neyim lan ? diye ama bende de bi eğilim var galiba