Ateizm

dindar ve dinci kelimeleri arasındaki farkı yeterse anla, belki o zaman şu “ortalığı gereksiz yere karıştırmaya çalışma” huyundan vazgeçersin:D

Merak etme ben dindarı kast etmiştim zaten,ne o öyle altını çizmeler falan.
Ortalığı karıştırmak gibi bir şey yapmadım,karışıklığı bitireyim dedim de pek mümkün gözükmüyor.
Ha bir de şu ‘’ huy ‘’ kelimesinin anlamına bi baksana.

neden bi insanın inandığı değerlerde sonuna kadar gitmesi neden bu kadar battı sana anlamadım:D

Allah belanı versin…!! Fatal Error

Ne alakası var ya,of keşke insanlar ağzımdan çıkan şeylere cevap verse de öyle konuşsak.

Dine döndürdüm seni x)

gayet de söylediğin şeylere cevap veriyorum:D sen gelip inanan insanlara “pisleme” gibi bi tavır ithaf edersen ben de gelip neden bu insanların sana batıp böyle bi şey söylettiklerini sorgularım. işinize gelince “sorgula sorgula” başkaları sorgulayınca ooo:D yok öyle yağma kusura bakma:D

jdsfgkh[U]xufdj[/U]mfjcksnfhdsjdhfjh

Ya boşver ne laf anlatmaya çalışıyon adam troll seni sinirlendirmeye çalışıyor :)konu ateizm konusu olarak açıldığı halde daha ilk dakkadan dindar arkadaşlar birşeyleri ispatlama çabasına girdiler kendi kendilerine.

nedir bu kendine güvensizlik bende onu anlamıyorum bulduğun her platformda islam şöyle böyle falan birilerine kabul ettirme çabaları.

:smiley: !? troll mü :smiley: dindar olduğumu da söylemedim:D o “pisleme” tabirini kullanmasa ben gidip ona böyle atarlı bi yorum yazmazdım bile.
“ilk dakkadan” ve "her platform"dan neyi kastettin onu da anlamadım:D şu konuya yazdığım ilk mesaj ateizmi saygıyla karşıladığımı alenen gösteren bi mesajdı.

@“nyx”, MS 79 yılında olan bir olayın tutanakları sence Roma İmparatorluğu arşivlerinde yer edinemez mi? Koca bir şehir yok oluyor ve devlet öylece izliyor?

O son lafları genele yazmıştım sana değildi

Bak işte yine benim demediğim,yapmadığım bir şeyden bahsediyorsun.
’’ işinize gelince “sorgula sorgula” başkaları sorgulayınca ooo:D yok öyle yağma kusura bakma:D ‘’ demeler,’’ huy ‘’ larımdan bahsetmeler falan.Ben hayatımda böyle bir şey yapmadım.Sen çıktın uydurdun ‘dindar,dinci’ diye.
Hem ben karşımdakinin dediğimi anlamamasına ve bu başlıkta görüldüğü gibi diğer arkadaşların dediklerinin anlaşılmamasına yakınıyorum,pislemekten kastım o.Sen de şu an onu yapıyorsun işte.Alakasız alakasız genellemeler yapıyorsun,laflar sokmaya falan çalışıyorsun.
Benim kastım,üstteki yorumlarda ve ateizm ile ilgili yaptığım ve yapıldığını gördüğüm bütün tartışmalarda dindarların anlamadan yorum yapması.Yani doğru düzgün hamle yapıyoruz,açıklıyoruz falan ama kuş yine de anlamıyor taşları deviriyor işte.

İşiniz gücünüz kalmadı, artık teizmi/ateizmi mi tartışıyorsunuz?

Madem capslere başladık bende bitane koyim ortalık şenlensin :slight_smile:

@“nyx” sen konuyu yanlış anlıyorsun ama. Ben o mesajda öyle bilgi ve kaynaklar var, gözlerimle gördüm diye bir mesaj atmadım. Ben burada dinin ve tanrı düşüncesinin oluşumunda, yaşanan olayların pekiştirici gücü olup olmadığını irdeliyorum. O olaylarla ilgili tutanaklar var ise şayet, bu tutanakların da yayılması istenen fikri pekiştirebileceği düşüncesini sorguluyorum. Ama sen olaya farklı bir pencereden baktın ve direk öyle yazıtlar var dediğimi sandın orası ayrı bir konu.

@“finduilas”

Ahh canım benim ^^ satranç oynarken, sence orada bir kuşun olması (?) ve bu kuşunda pislemesi (?)bir tesadüf mü ? Neden kuş olmak zorunda ? Ehehahaha bir de kuş gibi beyinleri var değil mi ?^^ Yazık

Sı.mışsın işin içine bir de toparlamaya çalışıyorsun. Bu mesaj ortalığı karıştırmayacak ne yapacak sence. Burada tartışmaya girmek için illaha dindar olmaya gerek yok, içinde birazcık bile iman duygusu olan herkes burada bunu savunabilir. Bende mükemmel bir inanan değilim evet, dinin bazı gereklerini yerine getiremiyorum evet… ee ?

Bi de ne güzel anlatmaya çalışıyor :slight_smile: Volume II ; Sıvama

“Kafanız karışıksa, satranç oynayın”
(Tevis)

Sen ne anlatmaya çalışıyordun da biz anlayamadık. Kabul ; aynısı da sizin için geçerli. Bizde bir şeyler söylüyoruz ama kendi bildiğini okuyacaksın ! Ee çıkmaz sokak.

Bende bir hayvanla satranç oynayayım mı şimdi ? Aşağılamaya ne gerek var insanları ?

Al işteee…Nerden ne çıkartmışsın.Valla bravo.Bir de küfürler,ezme çabaları falan.
1)O kuş sembolik bir şey.O cümle de sana cuk oturuyor var ya,çok güzel kanıtlamışsın yani orda bahsedilen şeyi.Teşekkürler bunun için.
2)Ben tartışmak için dindar olmak gerek gibi bir şey demedim.
3)İnsanları aşağılamadım,sadece bazı arkadaşların ve benim söylediğim şeyin anlaşılmadığını,anlaşılmadan yorum yapıldığını söyledim ve kuşla da bir örnek verdim sadece.
4)Ben o mesajı diğer arkadaşların anlatmaya çalıştığı şeylere ithafen yazmıştım,karşılarındaki kişinin anlamayacaklarını ve kendilerini yormamalarını söyledim,bitirmeye çalıştım yani.
5)Ben kendi bildiğimi okumuyorum,zaten hiç tanrı varlığı ya da yokluğu hakkında falan konuşmadım.Ateistler için bir seçeneğin olmadığını ve diğer arkadaşların anlattığı şeylerin anlaşılmadığını söyledim.Demediğim ve yapmadığım şeyler bulup çıkartıp yazıyorsunuz bana.
6)Bir de ne güzel anlatmaya çalışıyor demişsin.Evet insan gibi açıklamaya çalıştım söylediğim şeyleri ama nafile.
7)Karışıklık çıksın diye değil,tartışma bitsin diye yazmıştım ama evet yazmasam daha iyi olurdu.

Bunu biraz geri mesajlara gidersen benimde birden fazla mesajda söylediğimi göreceksin.

Seni ezmeye falanda çalışmıyorum, haddime değil. Ben öyle direkt şahsını hedef alan bir küfürde etmedim, var olan durumu belirtmek amaçlıydı sadece - itiraf ediyorum hep nyx’den gördüm :D- Ancak senin o kuş benzetmen çok daha fazla koydu bunu bilesin.

Ee bu cümleyle karışıklığı bitirebileceğini nasıl düşündün ? Bunu gerçekten anlayamadım ben. İlk mesajdan beri bak bakalım, kaç defa sakin olunmasını, kardeş kardeş konuşulması gerektiğini söyledim. Amaç zaten burada tartışma çıkarmak değil ki

[quote]4)Ben o mesajı diğer arkadaşların anlatmaya çalıştığı şeylere ithafen yazmıştım,karşılarındaki kişinin anlamayacaklarını ve kendilerini yormamalarını söyledim,bitirmeye çalıştım yani.
[/quote]

Ee bende aynı şeyleri sıkça tekrar ettim az önce dediğim gibi baştan okumaya başlayabilirsin, bu tartışmaların kimseye faydası yok. Kimse zaten birbirini anlamıyor.

Hepimiz insanız, direkt 2 kişi insan tipiyle oynayabilirdik bu satrancı :slight_smile: Bilmeyen insan zaten öylede böylede dağıtabilir o taşları. İllaha bi şekilde sembolize etmen gerekmezdi bunu

@aGaShakur ‘’ canım benim ya sıçmışsın sıvıyorsun yazık ‘’ falan ne oluyor afedersin?
Satranç bilmeyen insan taşları devirmez,yanlış hamleler yapar.Sen ilk defa satranç oynayan birisinin taşları fırlattığını gördün mü?Ama kuş,adı üstünde kuş olduğu için yapabileceği tek şey taşları devirmek.Bunda alınacak bir şey göremedim ve sen niye üstüne alındın onu anlayamadım.Ve kendimizi yormaya gerek yok diyerek de tartışmanın bitmesini amaçlamıştım ama kendimi yormuşum asıl.