Ateizm

Hadi ateiztler cevaplayın eğer evrim varsa maymumlar neden su an insana evrimlesmiyor s.a

Bizler maymundan gelmedik ama siz ataizleri bilmem

Trollse komik, değilse daha komik.

Cadıcılık ve simya ile uğraşan münafıkların zaten bir cevap verebileceğinin hiç düşünmemiştim

Cadilik munafiklik vasfını almaz, simya ise ikiye bölmemiz gerek, buyu ve sihir ilimleri ise kast’ettigin evet bu da kafirlik vasfina girer, kisaca munafiklar da bir tur kafir’dir ancak ozel kisilere munafik hukmu verilir, munafiklarin alameti İslama girmiş gibi gozukup gizliden islam ehline, peygamberine veya Allah’a karsi kibir besleyen (cok yuzeysel acikladim) kisiler’dir, troll yapicaksan mantikli yap biraz :smiley:

Hocam o kadar boş yaptım yukarda sen münafikın sözlükteki ikinci anlamına takıldın

Metafizik mevzularında kanıtlamalar ontolojik yapılır. Ontolojik kanıtlamaları vardır tanrının. Matematiksel kanıtlamalara da sahiptir. Matematiksel her durum fiziki olarak kanıtlanmak zorunda değildir, hatta kanıtlanamaz. Kaldı ki, bu yaptığın yorumu bir çok konu için de yapabiliriz. Misal senin varlığının veyahut fiziki kanunların geçerliliğinin kanıtları yoktur, kabulü vardır. Kaldı ki, argümansal boyutta inceleyecek olursak, bir şeyin kanıtının olmaması gibi bir durumda aksini iddia etmenin kanıtına gerek yoktur diye bir şey olmaz. Kanıt zorunluluğu her zaman aksini idda edendedir. Your opinion is invalid.

Biri şunu cevaplasın Eger Allah yoksa tüm bu güzellikleri kim yarattı?

Ona bakarsan tüm bu güzellikleri yaratan, istediğini yapabilen Allah’ı kim yarattı? Evren nasıl oluştu ya bilimsel bir cevap verebiliyoruz ama Allah’a veremiyoruz. Saçma bir argüman bu. Güzellik derken de neyden bahsediyorsun? Neyi güzel bu dünyanın. Bebek ölümleri, tecavüzler, katliamlar… Güzel diye bahsettiğin şey dağlar taşlar mı? Gece gündüz döngüsü mü? Ve Allah gerçekten her şeyi yarattıysa kibiri, kıskançlığı, caniliği, aç gözlülüğü de o yaratmış olmuyor mu? E o zaman neden günah sayılıyor? O özellikleri de Allah yarattı zaten. Anlamıyorum, anlamlandıramıyorum. İnanırsın inanmazsın bu kadar basit. Sen Müslüman olduğuna göre İslam harici tüm dinleri inkar ediyorsun mesela. Ben buna sadece İslam’ı da ekliyorum hepsi bu.

1, adam haklı, analojiler ve kim yarattı sorusu tameı kavramını açıklamakta başarısızdır.
2 evren nasıl oluştu hakkında düşüncelerimiz var, kesin kanıt yok
3 güzellik konusuna çok uzun girilebilir, ama şunu demek kafi olacaktır, özgür irade en güzel şeydir, özgür olmadan yapılan iyilik iyilik değildir. Kötülük özgür iradenin ürünüdür fakat, çok boyutlu bir varlık için her şey aynı anda açıldığı için, onun gördüğü evren iyiye gider. Biraz diyalektik bir açıklama ama, hitler olmasaydı insan hakları olmazdı.
Ateizmin sorduğu her soruya, ontolojik cevaplar vardır, ve bu cevaplar çürütülür, bu cevapların çürümesini de çürütebilirsin. Bu genelde sonsuz döngüye girmez, genelde deizmin lehine sonuçlanır.
Şu kavramı kavramadan da gelmesin kimse. Tanrı evrenin yaratıcısı ise, evrenin dışında bir varlıktır. Evreni ölçmemize yarayan hiç bir şey onun varlığını kanıtlayamaz. Bu yüzden bilimden girenlere götümle gülerim çünkü bilim tanrıyı reddedemez.
Ve şunu da bilmek lazım. Müslümanlar salak saçma şekillere giriyorlar. Gazalinin çok güzel bir sözü vardır. Birisi dini bir şekilde bozuyorsa, onun bozduğu gibi düzelt. Yani birisi sana evrim teorisi veya ontolojik çürütmelerle geliyorsa, kurandan girme, ithamlara girme, çünkü bu bir şey kanıtlamaz ve saçmadır. Bilimsel çürütene bilimsel kanıtlama yap, felsefi konuşana felsefi gir. Benim en büyük yobaz düşünürler arasına koyduğum adam hepinizden daha açık bir zihne sahip. Adam felsefeden nefret etmesine rağmen, felsefe yapıyor çünkü onun cevabı ancak böyle verilir diyor.
Ben deist bir insanım fakat aynı zamanda düşünce insanıyım. Deizim bir inançtır, ve ben bunu düşüncelerimle desteklerim. Tam tersi olmamalı. Ben burada ataizmi de, agnostizismi de, teizmi de deizimi savunduğum gibi savunmazsam, bir düşünce insanı olarak başarısız olmuşum demektir. İnancım mantıksal düşünmemi ve argümanları incelememi etkilememelidir. Eyyorlamam bu kadardır.

Allah’ın var olup olmadığı hakkında bilimsel kanıt aramak saçma aslında. İnanırsın inanmazsın bu kadar basit. Eğer bilimsel bir kanıt olsaydı “iman etmek” diye bir şey olmazdı.

Allah’ı kim yarattı diye düşünemeyiz. Çünkü zaman ve maddeyi yaratan o ve o bunlardan münezzeh yani bizim düşünebileceğimizden çok farklı. Ezelden beri var diyoruz ateistler de bunun bir başı olmalı diyor onu kim yarattı diyor. Ama Allah zamanı yaratan yani sizin düşündüğünüz şeyi yaratan kişi. Bir şey yarattığı bir şeyin kapsamına girer mi? Şimdi Allahsız (tövbe haşa) bölüme geçelim. Biz maymun maymun balık balık organizma vs vs bu şekilde gelmiş ama bir ilk madde var. Bu nasıl oluştu. Bu madde zaman ve mekana dahil olmak zorunda kütlenin korunumu “kanununa” göre bir şey yoktan var olamaz ı zaman bu ilk madde nasıl oluştu. İşte bunu kütle korunumu kanununa dahil olmayan birisinin yapması lazım o da Allah. İnşallah yardımcı olabilmişimdir

Madde sonsuza kadar var olan be olmuştur denirse sorun olmaktan çıkar. Madde ile tanrının alakası minimum tutulabiliyor. Mesela ibn-i sina bize “Allah madde yaratma ve yok etme gücüne sahip değildir.” demiştir. Gazali de mesela karşı çıkar, inancı zayıflar der bunu derler ama, kuranın güzeş tarafı da şudur, hiç bir yerde tanrı yoktan var etmez, bir şeyden yapar ve de, tanrı yok etmez, verdiklerini alır/toplar. Tabii ki bunun aksini düşünmemize yetecek şeyler de var ama. Bu konu anlatması uzun bir konu olduğu için anlatma gereği duymuyorum.

Madde sonsuzdan beri var ise zaman’ın başına ulaşamayacağımıza göre, zamanda sürekli ilerleriz ama bunun bir başı olmak zorunda. Mutlaka yani. Bu sefer insan sonsuzu sorgular o sonsuzu kim yarattı. Bütün sorularımıza cevap veriyorken bu konumda hala ısrar etmeyi mantıksız buluyorum. İbnisina ve Gazali beni alakadar etmiyor. Çok zeki ama ateist bilim insanları olabilir. Allah hep bir yerden topluyor diyorsun ayet göster inanıyım: halbüki haşr 24 şöyle der: O, yaratan, yoktan var eden, şekil veren Allah’tır. Güzel isimler O’nundur. Göklerdeki ve yerdeki her şey O’nu tesbih eder. O, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.

Hocam oylesine yazmıştım pek uzun guzel bir cevap vermişsin o yüzden ben de ciddi bir sey yazayım. Tanrı denilince insanlarin aklina neden sürekli iyilik geldiğini anlamıyorum, sonuç olarak zıtlıklar olacak elbet ben açlık ile zenginligin bir arada olmasını garipsemiyorum. Sonuç olarak Allah, Yahova vs ne isim koyuyorsanız bir izleyici

Bu durum Aslında biraz Hristiyan mantığı ile bakmaktan kaynaklanıyor. Hristiyanlıkta Tanrı saf iyilikten ibaret bu yüzden kötülük olması aslında Biraz çelişkili bir durum. Ama İslam’da biraz daha realist bir Tanrı var. Tanrı iyi değil, kötü de değil. Onların ötesinde. Zaten iyilik de kötülük de hem ne olduğu konusunda hem de miktarı konusunda göreceli kavramlar. Bu dünyanın bir sınav dünyası olduğu ve diğer dünyanın bu dünyayla kıyaslanamayacak kadar önemli olduğu düşünüldüğünde bu dünyadaki kötülükler önemsiz hale geliyor öbür dünyaya kıyasla. Ama genelde bunu insanlar anlamakta zorlanıyorlar. Şimdi tecavüze uğrayıp eti yenen çocuğun başına gelen önemsiz mi diyorsun OÇ!!! gibi seviyesiz yerlere geliyor genelde.

yanlış mesaj

bence haklısın, yani Allah varsa Afrika’da milletin birbirini kesmesini neden engellesin, insanlığın yediği tüm boklar yine insanların suçu benim görüşüm bu. İyilik kötülük diyerek basitleştirilmemeli

Ezeli ve ebedi olması mantıksız değil. Bu onun eylemsiz olduğunu gözsteriyor. Çünkü eylem ancak son ve baş arasında bulunan değişimde var olur. Bu durumda tanrının da bir başı olması gerektiğini düşünüyor olmalısın.
Bak şimdi gel mantık kuralım. Ayak ile kara bastığında ayak izi oluşur. Ve bunlar aynı anda olur. Ayak değdiği anda iz oluşur. Mantıksal olarak önce veya sonra olsa da, aslında iki olay da aynı anda olmuştır. Sebep va sonuç aynı anda çalışır.
Tanrı ezeli ise evrej de ezeli olmalı, çünkü tamrının varlığı ile, evrenin varlığı aynı anda gerçekleşir. Sebep olarak tamrı daha önceliklidir, fakat evren ezeli değilse, bu durumda bir şey, tanrının evreni haratmasına sebebiyet vermiştir. Böyle bir şey kuramca söz konusu olabilir mi? Tanrıdan başka ne var ki tanrıya evreni yarattırsın di mi?
2- o meal çok anlamlıdır. el bâriû Kusursuz yaratan demektir. Bunu meallerin bir kısmı yoktam var eden diye çevirir, ama birevir anlamı kusursuz yaratandır. Gene var olanı yok etmaz, toplar. Dediğim gibi, bu bir bakış açısıdır. İslamın bu noktadaki gizemini övdüm ama bakıyorum da hala dogmatik fakat altı boş şekilde saldırılıyor.
Buyrun
3- hangı tanrıya baktığımıza vöre iyilik nedir değişir ama, far olabilecek evrenlerin en iyisi budur denir. Bunlar tabii gene boş vakitte uzun uzun açıklanır.
Bir de şöyle düşünün. Tamrı herkesi seviyorsa, kimseyi sevmemekle eşittir. Seni de seviyor, sana yamuk yapanı da. Bu yüzden bu noktada karışmaz ama cezasını verir.
İşte zamanında 32 sayfalık bir tmrı kanıtlaması, savunması, çürütmesi yazmıştım ama her konuyu hatırlamıyorum. Eskişehire vardığımda burada bulunan bazı konuları daha derinlemesine incelemek gerek.

1-İyi de Allah ile evrene eş zamanlı sıfatını yapıştıramayız ki yeterli bilgimiz yok. Belki bu evrenden başka evrenler de yaratmıştı. Ve bunun sadece ayak izi yaptığına dair bilgimizde yok belki başka şeyler de yaptı.
2-ben diyanetten aldım ve Ayrıca o bir şeyi toplarda yapar ayetini söylersen sevinirim.
3-bu bana değil başkasına cevaptı. Yazmaya üşendim.