Ateizm

1- ilk dedigim kiranin yorumlamasidir. Ilk bunu yaratmasa bile ilk yarattıgı sey gene ezeli, ve ilk evreni yaratmadiysa eger, o zaman gene bu evreni yaratmak icin disardan bir guc almıs oluyor. Kaldi ki, yarattıgı her sey bir alemdir. Ilk dedigin o kadar sacma ki cevabi uzatmayi reddediyorum.
2. Dedigimi anlamamissın. Allah yaratamaz yok edemezi ibni sina yorumlamıstir dedim, hatta gazali de bundan otürü onun inancini zayif olarka nitelendirmis dedim. Hayta ornek verdigin meal bile ibni sinanın orneklemesi icinde yer alir. Bu ornegi vermemin sebebi kuranin yorumlamalarinin ne kadar degisken oldugudur ki, ibni sina dedijlerinden cok dayak yemistir.
Aynen 3 sana degildi ama mobildeyim.
Hani tevrat incil ve braz kuran okudum. Derim ki tanri evrenden baska sey yaratmamistır. He ama evrenin ezeli olmamasinin da bir açiklamasi var. Gene gazaliden. Gazali islami guzel kurtaran birisi.

1-Ama Allah’ın yarattığı şey değil ezeli olan Allah ezeli olan şey. Ezeli olan Allah Evren’i bir vakitte yaratmış
2-Ben onu yanlış anlamışım İbni sinanınmış meğerse tamam sıkıntı kalmadı.

1- allah ezeli ise ve evren degilse, allahın aklimi ne degistirmiş? Yani soyle, yarattiysa ve sonradan harattiysa evrende bir seyin ona arattirmis olmasi lazim.
Bunun tek bir cözumu var, istersen yazarım.

Başa dönüyoruz. Allah zamandan münezzeh bu yüzden zamanı ve mekanı yaratan kendisi. Onu yarattığı evren zamana dahil bu sebepten başlangıcı var yani ezeli değil. Ezeli yani başlangıcı olmayan bu da Allah.

Evr1enin icinde zaman var, kendisi zamanli mı?
Hocam senin acilen bol bol islam teolojisi ve aristotalesci islamcilari okuman lazım.
Yaratim sirasinda zaman yoksa bu durumda evren ezeli olmuyor mu? Yaratimi sirasinda zaman varsa bu durumda bu tanrinin yaratimi olmuyor? Tanrinin yaratimi ise o zaman tanei evreni niyebuaratiyor, onu bir seyin etkilemesi lazım. Senin dediginde asil cikmaza geliniyor.

Yaratım olduğu sıra zaman yaratıldığından zamanın başlangıcında yarattı. Belki Allah önce zamanı yarattı sonra Evren’i yarattı ama ikisinide kendisi yarattı. Böyle yine zamana dahil olmuyor. Her neyse ya. Evren’i niye yarattı? İnsanı imtihan etmek için. İnsanı niye yarattı? Canı istemiştir. Orasını bilemiyorum kimse de bilemiyor ahirette sorarız artık. Bir kaç kitap öner de okuyum bari.

Ama.iste ayni anda yaratmazsa eger, dis etken altinda kaliyor. Sana ilk onerecrgim kitap ibni sinanin metafizigi olir bu noktada.
Ibni rustun metafizik serhleri de bu konuyu guzel inceler.
Tehâfüt’ül-Felâsife ise gazelinin bunlara cevabidir. Tanri sizin dediklerinizi yapmak isterse yapar onu sinirli tutamazsinızı kanitlar
Eger ki biraz daha bunun dışına çıkacaksan sana Augistinustan
Confessiones ve de libero arbitirio, belki de trintisini onercem ama onu okumadım.
Aziz justinyusun eserleri degil ama fikirlerini okudum o da iyidir.
Sanırım bu kadar.

Sağol kardeş bir de sen nesin şuan

Wow this question has so many answers.
Ben ögrenci bir insanim, deistim, ergeğim adim melis, lezbiyenim.

Ergeg hariç hepsini anladım ve ben sadece din kısmını merak etmiştim

Gene sunu da tekrar edeyim. Inancimin din konusinda mantiksal düşüncemin onüne gecmemesi lazım. Islam da, hristiyanlik da, gebel olarak pagan dinlerin çogu ve zeedüsluk de, ataizm de kendi icinde muhtesemler.

Şunu da okuyabilirsin Tehafut et-Tehafut el-Felasife burada ibn rüşd; Gazalinin tehafut el felasife’sine aristotelesçi bir bakış açısından cevap verir.

Ate*stler çıksın kasıyor.

İslam atakta
Kafir bir dakka
Kafanı keserim kör bir bıçakla
hadi zevceni pasla yov yov

www.youtube.com/watchv=N45X65Uh6Z8