Ateizm

Ben inanamayı da inanmamayı da abartanı sevmem ama eğer bir topluluk olarak yaşayıp sürdürekceksek yaşamımızı size saygı duymak zordundayım tabi.
Aslında bence bu konular çok dile gelmemeli insanları kutuplaştırıyor karşı karşıya getiriyor yani kısaca din devlet işleriyle beraber gitmemeli

Bizde aileden gelen bi inançsızlık var ya :smiley:

salak :smiley:

aileden gelen bi rahatlık ta var tabi …

Neden ‘’ Ben ateistim ‘’ seçeneği yok? :smiley:

Saygı duymak biraz farkl bir kelime…anlatamıyorum yani ancak hoşgörülüyüm bu konuda. Herkesin kendi tercihidir.

İnsanı bu gibi düşüncelere itilebilecek ortamlar / olaylar olabiliyor. Hayatını elem ve ıstırap içinde geçirmiş olanlar da tüm inancını yitirebiliyor. ( Özenme işini hiç saymıyorum )

Yani direkt Allahsız, kafir vb sıfatlar takmak yakışık almaz, herkesin hayatı aynı biçimde seyir etmiyor. Ayrıca konunun açıkçası neden açıldığını da anlamış değilim, akabinde burada bir dünya gırgır şamata dönecek… Komik şeyler değil bunlar.

Ancak bu gibi düşünceleri olanlar, fırsatı varsa Kuran’ı okusunlar. Bir şeyi reddetmeden önce onun hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor. Yani okuyun, bilin, tartın, ölçün… zaten buna rağmen inkar varsa o bir tercihtir. Bize de diyecek bir şey kalmaz

ben müslüman ım seçeneği olmadığı için

Hayir, butun kapilar acilmali. Her soru, her bilinmeyen bir sonuca baglanmali. Sorgulamadan, bilmeden veya ispatlamadan, sadece inanarak ilerleme veya gelisme olmaz. Sana olumcul yaratiklarla dolu bir oda oldugu soylenir, icine girersen cikamazsin, boyle diyip seni buna inandirirlar. Ama ne oldugunu merak etmeden iceride ne oldugunu ogrenemezsin.

İyi de Müslüman nefret ya da saygı seçeneklerinden birini seçer ama ben ateistim mesela,kendime saygı duyamayacağıma ya da kendimden nefret edemeyeceğime göre neyi seçeceğim?

Neden illa siyah yada beyaz olmalı?birinden nefret etmemem ona saygı duyduğum anlamına gelmez örneğin Müslüman olabilirim ama günahkarım,günah işliyorum diye müslümanlıktan çıkacak değilim.

Her din kendini savunur . Kimi müslüman olmayan cehenneme gider,kimisi ise hristiyan olmayan cehenneme gider der . Neden iyi olan biri cehenneme gitsin ki ? Dinler coğrafyana bağlıdır kendi fikrine değil . Ayrıca kader zaten yazılmıssa,neden seçimlerimizden dolayı sorumlu tutuluyoruz .

Hayir arkadas onu kastetmedi. Suan ‘‘Ateizm’’ basligindayiz ve ben bir ateist olarak benim bu gorus hakkindaki dusuncelerimi belirtmem sacma olur manasinda dedi. Ayni ‘‘Islam’’ basligi altinda muslumanlara islam ve bu dine inananlar hakkindaki goruslerinin sorulmasi gibi…

İnsan Kendine yada düşüncesine nasıl saygı duyamaz?O türlü hiç olmaz,Zaten bu bir Yoklama başlığı değil umarım ?Aksi takdirde siyasete de kayacaktır zaten şimdiden İslam inancını araştırmadan sorgulamalar başladı.

Kader kelimesinin, yani bu olgunun sınırlarına öyle dar bir pencereden bakman biraz garip. Bu öylesine bir senaryo değil. Daha önceki mesajımda belirttiğim gibi biraz okumak araştırmak lazım. Var olanı kabullen demiyorum ancak sentez yapmakta senin elinde.

Sizi dine davet ediyorum canlarım https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRRRiiNk688UEvJceyc7_-5kEkixlm89KzoccGCpAPOgKFiyf80
İşin komik tarafı hepiniz din derslerinden 5 aldınız şsddfgfdgs

Kendi düşünceme niye saygı duyayım,ben zaten ona inanıyorum,onu savunuyorum,onunla yaşıyorum.Bir Müslüman kendi düşüncesine,Allah inancına mı saygı duyar,yoksa Allah’a inanmayan birisine mi saygı duyar? ( tabii duyuyorsa )
Bu seçeneklerde de onu kast ediyor zaten.Ateist olan birisinin seçebileceği bir şık yok ben onu demek istedim sadece.

Buna kimse karşı koyamaz xd

/konu kilit

Onunla yaşıyor onu savunuyorsan ona saygı duyuyorsun demektir,Saygı duyarsan inancını kaliteli yaşarsın saygı duymuyor olsan inanıyorum der geçersin bu her inanç için geçerlidir.

Ya söylediklerinin hiçbir alakası yok.Kendi düşünceme saygı duymamla ( ki hala kendi düşünceme saygı göstermem gerektiği mantığını kavrayamasam da),ateistlere saygı duyuyorum seçeneği bence aynı şey değil.
Ateist olarak seçebileceğim bir şık yok diyorum.Yani ya ateistsindir,ya saygı duyuyorsundur ya nefret ediyorsundur ya seviyorsundur. (tabii bunlar değişebilir,her şey olabilir siyah-beyazına takılma)

@“finduilas” haklı, onun düşüncelerine uygun seçeneklerde eklenmeli ya da anket kaldırılmalı.

@“Game Of Blood” gerekli düzenlemeyi yapmanı ya da konuyu kaldırmanı rica ediyorum kardeş

Ancak önerim ; bu tür konular, forum kuralları ihlal ediyor. Ya insanlar birbirini kıracak ya bir mod müdahalesi ile kişiler uzaklaştırma alacak. Bunu - eğer ki din ya ateizm üzerine kurulu bir site değilse - daha önce bir çok forumda gördüm/gördük.