Ateizm

Bence asıl sorun bir dine inanıp inanmamak ya da tanrının varlığını kabul edip etmemekten değil. Asıl sorun, dinler hangi sebepten meydana gelmiştir, dinler meydana gelirken ortaya çıktığı bölge ve dönemdeki durum nedir, din geldikten sonra yaşanan değişim var mı yok mu tarzında soruların ince eleyip sık dokunularak yorumlanamamasından kaynaklanıyor.

Herkesin inancı kendine. Herkes bir başkasının inancına saygı duymalı, laik ve demokrat bir ülkenin gereğidir bu.

Dini akıl yoluyla çözmeye çalışmak tamamen bir zaman kaybıdır bana göre. Çünkü din ve yaratıcı, aklın ötesinde bir gücü barındırmaktadır. Aklı yaratan birini akılla anlamaya çalışmak haliylen yetersiz kalacaktır.

Tanrının varlığı veya yokluğunu sorgulamadan önce bence gönderdiği kutsal kitapları detaylıca bir incelemek gerektir. Onları düz bir şekilde incelemek yeterli olmaz, bu sebeple kelimelere dikkat edilerek incelenmelidir. Çünkü anlatım o kadar aklın ötesinde bir anlatımdır ki, asıl kavratılmak istenen gözümüzün önünde olduğu gibi aynı zamanda görünmez gibidir de.

Hz.Musa zamanında yaşanan olayların İncil ve Kur’an’da olduğu gibi anlatılması, üstelik bu iki kitabın indiği olaylar zinciri içerisinde hiçbir bağlantı olmaması, sizce de aklın ötesinde bir güce işaret değil midir? Denizin ortadan ikiye ayrılıp sonra kapanması basit bir doğa olayı gibi görünmektedir? Helak olan Sodom ve Gomere ile Pompei’nin başına gelenlerde mi basit bir doğa olayı? Üstelik bunlar bir mitoloji de değil, yaşanmış ve gerçek. O toplumlarda olduğu belirtilmiş sosyal yaşantının, yaratıcının insanlara bildirdiği kurallara aykırılığıda mı tesadüf? Hz. Musa’nın asasının, yılana dönüşmesi de basit bir büyü ile açıklanabilir mi? Veyahut Cebrail’in getirdiği vahiyler, insan aklının alabileceği bir olayla mı gerçekleşti?

Yukarıdakilerden daha önemlisi yaşadığımız bu doğa ve yaşayan bu canlılar, akıl ile açıklanabilir mi? İnsan doğayı kendi baştan yaratabilir mi? İnsan anatomisi ve vücudun işleyişi bir mükemmelliği temsil etmiyor mu? İnsanlar ölüme bir çare bulabiliyor mu? Ölüm, doğanın bir işleyişidir diye basit bir ifade ile tanımlanabilir mi? İnsan aklı, neden ölen bir canlıyı tekrardan diriltemiyor? Robot yapma ihtiyacı neden hissediliyor? Gece ve gündüz arasındaki dengenin işleyişi basit bir zincirin ürünü mü?

Yazdıklarımdan yanlış çıkarımlar yapılmasın. Ben burada İslamın, Hristiyanlığın veya Museviliğin propagandasını yapmıyorum. Ayrıca ateistliğe ve diğer inanç sistemlerine de karşı değilim, hepsine sonsuz saygım var. Tek vurgulamak istediğim yukarıda bahsettiklerim hakkında ne kadar düşünüldü? Bunlara ne kadar kafa yoruldu o kadar. Ve yazdıklarımı insan aklı ve ürünü ile açıklayabilecek kanıtlar var mı?

@“Ahenkdâr” altına imzamı atıyorum kardeş

İsa,Musa,Muhammed,İbrahim,Nuh…vs…
Bunların tamamı ortadoğuya gönderilmiş peygamberler.
Hepsi birbirinden etkilenmiş birbirinden alıntı yapmış olabilir.

Bu arada bu anket seçenekleri itibariyle hayatımda gördüğüm en sığ anket , içerik olarak yorumlara sözüm yok.

Tanrıyı veya Yaratıcıyı bir kenara bıraksak bile ‘’ Din ‘’ düzen açısından gerekliydi… Halen gerekli de diyebiliriz.

Benim net düşüncem ‘’ İnsan olarak adlandırdığımız bu yaratık kendi gelişimini tamamlayıp tam olarak insan olana kadar DİN gerekli olmaya devam edecek. ‘’

Müslüman arkadaşlar açın okuyun araştırın demiş te (yine kendilerinden son derece emin) kendileri inandıkları halde ne kadar okumuş araştırmışlar orası da şüpheli bir durum malum Türkiye’nin %80’i “inanmazsan keserim ama bende neye inandığımı bilmiyorum durumunda.”

En başta şunun cevabını verin madem tartışmak istiyorsunuz 2000 yıl önce yazıldığı iddia edilen o kitabı (veya diğerleri) tanrının gönderdiğini kim ispatladı size? Denizin ikiye yarıldığını kim gördü?

Neden fi tarihinde doğa üstü olayların ardı arkası kesilmezken, kameralar ses kayıt cihazları medya yani dünyayı küçülten araçlar ortaya çıkınca mucizeler birden püf diye ortadan kayboldu?

Baban seni kuran kursu vesaire bilmemneye göndermese, evde öğretmese sen bunları tekrardan biliyor mu olacaktın? Hindistanda insanlar doğduklarından itibaren inekleri kutsal bilerek büyüyorlar (yine anne babaları tarafından öğretilerek) bu konuda ne düşünüyorsun?

Bunun Müslüman olup olmakla ne alakası var ki ? Şu konuda ben dahil 2 kişi yazdık bunu. %80 diye genelleme yapıyorsun madem o zaman bizimde diğer yüzdelik gruptan olduğumuzu varsay.

• Bunu sadece biz değil, en dibinden ateistçiler söylüyor. Kutsal kitaplar da okunmalı diye. Bunu öyle ateistiz.com da söylemezler, buna da bakmak, araştırmak gerekiyor

Ayrıca a,b,c seçenekleri varsa ; bir şeye bağlanmak ya da onu reddetmek istiyorsan, diğer şıklar neden var acaba ? Görmezden gelmen için mi ? Burada türev alıp sonuca gidemiyorsun maalesef.

Ben bunu hayatın bir çok noktasında uygularım. Örneğin ; tam bir Atatürkçü’yüm diyen bir kişi fırsatı olupta ilk ağızdan yazılmış olan nutuk okumamış ise o ideolojiyi tam olarak anlayabilmesini beklemem ben. Buna 100 tane örnekte verilir

Burada kimsenin tartışma istediğini sanmıyorum, neyini tartışacağız ki bunun. Konudaki ilk mesajımda hoşgörülü olduğumu üstüne basa basa söyledim. İnsanlardan da aynı şeyi bekliyorum.

En son Peygamberin ne zaman geldiğini biliyorsun değil mi ? Bunu günümüze nasıl getirdin onu anlamadım. Bu nasıl bir basite indirgeme ?

Ben Kuran kursuna gitmedim, hiç kimse beni bu konuda zorlamadı, arayış insanın içinde olacak.

Merhaba kahveci ; masa 2’ye 2 tane çay ! Çünkü sanırım kahvehanedeyiz.

Hinduizm’in genel esaslarını karşımdaki insan bilmiyorsa yani bilgi sahibi olmadan fikir sahibi oluyorsa oradan 2 adım geri… Aman aman…Bu saatten sonra kimseye bir şey öğretecek halim yok.

Bunun batıl bir din olduğunu zaten söylemeye gerek, şimdi burada neyi düşünmemizi istiyorsun.

Ben bir fundamentalistte değilim, eihehe varlığını kanıtlayamıyoruz işte olum swh swh tribinde olan bir değişikte değilim. Kimse kimseye bir şey dayatmıyor, senin inancın sana, benim inancım bana…

@“Game Of Blood” kardeşim, konuyu tekrardan kaldırmanı rica ediyorum, gerçekten bunların yeri burası değil ve forum kurallarına aykırılık oluşturmakta. Bırakın şurada tek derdimiz demir taht olsun, şu mu yener bu mu yener olsun.

Bunlar efsanevi olaylar…
Her milletin efsaneleri var… Türklerde bir sürü efsane var , Viking efsaneleri var , ingiliz efsaneleri var…
Denizin ikiye ayrılması da bir Arap efsanesi.

İneklerle ilgili sözüm , tüm milletlerde kutsal sayılan veya kötü görülen hayvanlar vardır.

Örnek : Türklerde At kutsaldır,Koyun iyiliği - keçi kötülüğü simgeler, İslamda Domuz haramdır vs.

Bu bence doğru bir mesaj veya bakış açısı değil.
Sen demir tahtla avunmak isteyebilirsin - bunu neden genele mal ediyorsun.

Ben ankette ateizmi savunanlar içinde seçenekler olmasını söyledim daha önceki mesajlarım da…

Ama bu tartışmalar nereye gidecek kime ne katacak, biri bana bunu net bir şekilde ifade edebilir mi ? Neyi savunuyoruz burada ya da neyi ispat etmeye çalışıyoruz ? Ne kazanacağız ya da kaybedeceğiz ?

Genele mal etmiyorum, sadece forum kuralları çerçevesinde konuşuyorum. Kim ne kadar inkar ederse etsin, şuan burası ayrımcılık yapılan bir konu

Yazdıklarının benim söylediklerimle alakası yok nasıl anlamak istiyorsan öyle anlamışsın.

-Ben kuran okunmasın falan demedim, ama müslümanın kuran okuyun demesiyle ateistin okuyun demesi arasında fark var bunu herkes anlamaz.

-Tartışmak olumsuz olarak algılanabilir ama öyle değildir. tartışma tartışmadır. “madem kavga etmek istiyorsunuz” demedim “madem tartışmak istiyorsunuz” dedim. Bu forumda çok ateistin olduğu bilinen birşey ama tartışma konusu çoğu zaman hiç açılmamıştır.

-Sen boşver bunu anlamamışsın zaten

[quote]Ben Kuran kursuna gitmedim, hiç kimse beni bu konuda zorlamadı, arayış insanın içinde olacak.
[/quote]
-Anlatılmak isteneni anlamamışsın yine, ayrıca daha dikkatli düşün. Hiç kimse dine maruz kalmadan dindar olmaz.

[quote]Merhaba kahveci ; masa 2’ye 2 tane çay ! Çünkü sanırım kahvehanedeyiz.

Hinduizm’in genel esaslarını karşımdaki insan bilmiyorsa yani bilgi sahibi olmadan fikir sahibi oluyorsa oradan 2 adım geri… Aman aman…Bu saatten sonra kimseye bir şey öğretecek halim yok.

Bunun batıl bir din olduğunu zaten söylemeye gerek, şimdi burada neyi düşünmemizi istiyorsun. [/quote]
-Yine lafı anlamama, saçmalama da doruk noktası, verecek cevap bulamıyorsan susta birşey bildiğini sansınlar. Hindiuzmin esaslarını bu kadar iyi biliyorsun demek tebrik ederim, ama hinduizmde mantığına uymayan o kadar şey bulabilirken aynılarının senin dininde oluşunu görmeyişin asıl can alıcı nokta. Hinduizm batıl din, seninki essah öyle mi? kim kanıtlıyo bunu kitabın kendisi kendisini mi kanıtladı.

Ateist farkı anlamak için okuyor yapılması gereken bu zaten, bunda kötü bir şey yok ki. Benim sözüm okumadan, salt empoze edilmiş bilgileri savunanlara.

Tartışma körüklenecek illaha bir yerden sonra, bakın tekrar ediyorum ben kimseyi kıracak bir şey söylemem bu konuda hoşgörülüyüm ama herkes buna uyacak mı ?

Her dinde, her inanç sisteminde boşlukların olması normal, zaten aksi takdirde yeni dünya düzeni ortaya çıkardı değil mi ?

Hayır hinduizmde sadece ineğin kutsal olması demek değildir bundan çok daha fazlası. Burada önemli olan dikte edilen düşünce. Dine yakınlaşmak için dine maruz kalmak gerekmiyor, yönlendirme olabiliyor tabi ki ancak bu her yerde böyle… sen çocuklarına ateist düşünceleri küçük yaşta verirsen onlarda öyle bilip öyle yaşayacak onlarda çocuklarına böyle yapar, ben farklı bir şey yaparım, bir başkası farklı bir şey yapar, inançlar da bu şekilde şekillenir.

Her zamanki gibi dindar-dinsiz tartışmasına döndü burası. Ateizm konusu aslında olması gereken birşey ben kapatılmasına karşıyım, ama tabiki esaslarına uygun olursa ki bu açılan konu da esasına uygun değil malesef.

Bu konunun ateizm hakkında bilgi paylaşımı şeklinde (gerekirse sadece ateistlerin) paylaşımda bulunduğu bilgi ortamı olması daha makbul olurdu, merak eden dindar arkadaşlarında soru sorup cevabını öğrendiği bir yer olurdu.

Ama dindar arkadaşların siz yanlışsınız, dine dönün, konular kapatılsın, "bazı kapılar kapalı kalmalı :slight_smile: " hasır altı edilsin filan şeklinde yaygara yapmaları facebook konularından birine dönüştürür burayı.

Önce ben karşı değilim tartışılsınla başlar arkasından bi okusan faydasını görürsün bi bak filanla devam eder gider, ama arkadaşların anlayamadıkları nokta Türkiye’deki ateistlerin tamamına yakını eskiden inançlı insanlar oldukları o konuları yalayıp yuttukları için tereciye tere sattıklarının farkında olmamaları.

Ben kendi adıma kırıcı konuştuysam özür dilerim amacım ortamı germek değil ama insanın elinde olmuyor bazen. Sonuç olarak konu ateizmin bakış açısıyla konuşulursa daha işe yarar bi ortam olabilir.

Eğer din hakkında çıkmazlara giren arkadaşlar varsa akıllarındaki soruları tartışabiliriz. Ama tartışma kavgaya dönüp seviyesizleştiği an olay başka yerlere kayar. Şahsen bu forumun işi o noktaya sürmeyeceğine inanıyorum.
Mesela son dönemin en popüler sorularından:

“Eşcinsellik doğuştan gelen bir şeyse nasıl günah olabilir?”

Edit: Anket çok iyiymiş.

Evet evet işte bundan bahsediyorum- ya ateistlere uygun seçeneklerde konulmasını söyledim, daha ne diyeyim ki ama baştan anket nefret ve saygıya bağlanmış, düzeltilme yapılmasını ya da kaldırılmasını istemem bu yüzdendi.

Düşüncelerinizi paylaşabileceğiniz bir konu olabilir bundan kimse rahatsız olmaz sanırım, girmeyiz okumayız bize ne zararı var ancak konu formatı şuan tartışma bazlı. İşte benimde kaygım burada, herkes bildiğini okuduktan sonra bir anlamı kalmayacak maalesef, ele geçen hiç bir şey olmayacak.

Arkadaşların bahsettiği şey dinin dogmatik yönü yani biz böyle düşünüyoruz, sizinki tabi ki farklı, hasır altı düşüncesiyle hareket etmene gerek yok dediğim gibi bu tamamen düşünce farklılığından kaynaklanıyor.

Tek karşılıklı konuşmamız senleydi sanırım benimde bir hatam varsa affola kimsenin kimseyi kırmaya hakkı yok

din DOGMATİKTİR. mantığa uyup uymamasını gerektirmez. ya inanırsın ya inanmazsın.

Benim görüşüm ; aşırı yobaz insanların bunu bir hastalık olarak nitelendirmesinden dolayı oluyor hep bunlar :slight_smile: Bu konuyu pek araştırmadım açıkçası şimdi ne desem boş yani doğuştan gelen bir özellik olup olmaması ; psikolojik, çevresel faktörlerin anlamını yitirip tamamen genetiğe inilmesi. Genetikle ilgili gelişmeler nedir, araştırmalar neler söylüyor bilen var mı ?

Eşcinsellikle alakalı bir genin olduğundan söz ediliyordu bir ara Richard Dawkins’in yayınlarında, daha sonra ne oldu bilemiyorum, nesiller boyunca aktarılarak geldiği falan.

ben de eşcinsellerin öyle doğmadığını sonradan öyle olduklarını düşünüyorum. belki yaşanılan bir travma belki de çevrenin o şekilde olması vs. zaten doğanın kanunlarına aykırı öyle doğmak…

Bende o şekilde genler yoluyla geliyor diye hatırlıyorum.

Yani eğer öyleyse doğan çocuk doğuştan günahkar olmuş oluyor.

Eşcinsel olmadığım için bunu anlamak zor yani yaşayan bilir o duyguları. Empati kurmakla da olacak iş değil. O yüzden hani şansın vardı da niye o tarafa gittin be adam diye yakınmak gereksiz. Bir forumda görmüştüm çocuk resmen kızların mide bulandırıcı olduğunu söylüyordu :slight_smile: Yani daha ne kadar açık ve net konuşabilir, seçim midir yoksa tamamen bununla mı doğmuştur anlamakta çok güç. Ben çevresel, psikolojik olayların, kalıtımdan çok daha etkili olduğunu düşünüyorum yani ama dediğim gibi gen araştırmalarına ilişkin araştırmam olmadı anca öyle gazeteden dergiden…

Neden saygı duyuyorum seçeneğini işaretlemediğim şimdi anlaşılmıştır,Adamın benim dinime saygısı yokki benden onun inancına saygı bekliyorsun,mesajlara bakın Seçenekler ;Ya sev ya terket havasında olmasına rağmen hiçbir müslüman ne saçma bir inanç triplerine girmemiş fakat Ateist olduğunu söyleyenler anında islam’ı kötülemeye ve itibarsızlaştırma çabalarına girdiler.

Life of Pi filminde de bi adam tanrının varlığını kanıtlaması için Pi’nin hikayesini dinliyodu o aklıma geldi konuyu görünce