Ateizm

niye herneyse yada umrumda değil seçenekleri yok :D:D neyse oy verek :smiley:

O Ateistlerden nefret ediyorum seçeneğini işaretleyen arkadaşlar, 4 kişi kimse ortaya çıksın rica ediyorum. Kim olduklarını bilmek istiyorum sadece başka bi derdim yok :slight_smile:

biraz sonra başlığı da kuzenim açmış deme de:rolleyes:

Bu soruyu soran ‘‘Bir arkadaşın’’ bilmediğini bu kadar belli etmemesi lazım sonra okumuyorsunuz diyenlere kem küm ediliyor

Evet konuyu açılış amacına çevirmek için bi hamle yapmak istiyorum.

Soru: Allahın allahı var mıdır? Varsa bu bir çelişki değilmidir? Yoksa yine bu bir çelişki değilmidir?
Vidyodaki karakterler semboliktir lütfen konuyu saptırmayın.

Ahahaha A:Das:DAsd Sonra neden “bilgisiz,cahil diyorsunuz” oluyor ya :smiley: Ulan ne güldüm var ya . Ordaki bir arkadaş sözünü ciddiye alıp bu kadar aD:asD:a neyse neyse AS:Da.d

Diğer konularda bir şey demiycem ama bir kadın olduğum için neden kadın peygamber yok veya kadınlar niye önde değil konusunu baya bir araştırmıştım. Gördüm ki doğru bilinen bir çok yanlış uygulamalar var.

1. Çok büyük farklılıklar yaratan “pipi” değil, büyük farklılıkları yaratan "kadınsal hormonlar "(özellikle annelik hormonu denilenler) ve “adet kanamaları.”

Erkekler tek bir konuda hormonlarıyla düşünüyor( hem de fazla fazla :D) ama bu kadınlar için tek bir konu diye sınırlandırılamaz. Bu da olaylara daha “duygusal” ve daha “sosyal dayanaklı” bakmamıza hatta biraz “elfamlı” ve “tez canlı” davranmamıza ve bu da bazen doğruları ve gerçekleri 2. hatta 3. plana atmamıza sebep oluyor.

Kendi ailemden örnek verirsem babam (zavallım) uzun süre ezilen taraftı çünkü eşi dışında evde 3 tane kızıyla yaşadı (tabi ki latife yapıyorum). Biz 4 kadın birbirimize hiç benzemedik. Bu nedenle evde bir karar alınacakken çok farklı düşünceler çıkardı ortaya. Ama acil konularda biz karar verene kadar babam yapılması gerekeni iyi ya da kötü yapmış olurdu. Ha tabi bu durumun sadece evde 4 kadın olmasının da alakası yok, ben hariç (hadi tamam ben de varım biraz) diğerleri çok değişken fikirlidir. Çünkü bir çok kadın gibi biz de en güzelini ve kusursuza en yakınını isteriz ama duygularımızı ve endişelerimizi de geri plana itmeyiz. O nedenle herhangi bir konuda sürekli olarak arayış içindeyiz ve bu da biraz değişken ve kararsız olmamıza sebep oluyor.

Ablamlar evlendi, ben Ankara’ya yerleştim ama evde zavallı babam hala dört kadınla yaşıyor gibi :smiley:

Dolayısıyla bir kaç sene öncesine kadar babam o evde kaç kadınla yaşadı Allah bilir, çünkü görünürde 4 kişiydik sadece :smiley:

Özel günlere hiç girmiyorum. Akıllı bir erkek özel günün de bir kadına bulaşmayacağını bilir zaten. Kadınlarda bildiğinden halden anlar.

Neden kadın peygamber yok az çok kendimce ve okuduklarıma göre cevap vermeye kalktım.

Daha bir çok şey yazıcaktım ama şimdiden yoruldum :smiley:

Milletimiz din gibi kuvvetli bir fazilete sahiptir. Bu fazileti hiçbir kuvvet, milletimizin kalp ve vicdanından çekip alamamıştır ve alamaz’

M.Kemal Atatürk

Diğer sorulara da ben biraz cevap vereyim ;

‘’ İman edenler, yahudiler, sabiiler ve hıristiyanlardan Allah’a ve ahiret gününe iman edip iyi işler işleyenler için korku yoktur ve onlar üzülmeyeceklerdir ‘’ Yani imana bağlanmıştır bu olay. Eehhehu diğerleri giremeyekmiş olum swh swh tarzında ergen ekşici konuşmaları gereksizlikten başka bir şey değildir.

Kadın hakkındaki şeyleri @“M.artoloji” güzel özetlemiş. Bayanlar yaratılışları itibariyle narin, naziktirler. Allah kimseye kaldıramayacağı yük vermez. Peygamber niteliklerini düşünecek kadar akıllı ancak araştırıp bulamayacak kadar öküzmüş o soruyu soran arkadaş af edersiniz.

Diğer konu ise tam bir cehalet örneğidir. Yani bunu sadece korkuya dayandırmak… Cehennem var, Cennet var. İyilik var, kötülük var. Tövbe haşa ben böyle bir şey olmasa bile niye kötülük edeyim insanlara evladım ben sapık mıyım ? Veya niye insanlara iyi davranmayalım. O zaman amaçsızca yaşıyoruz demektir, ne anlamı var yaşamanın ?

Allah’ın Allah’ı konusunda farklı görüşler var aslında. Geçen sene kutsal kitaplarda geçen Allah, Rab ve O isimlerinin farklı varlıkları işaret ettiğini söyleyenler oldu, ki bu çok farklı bir boyut. Çelişki midir? evet çelişkidir.

Bana kalırsa Allah’ın Allah’ı yoktur. Allah kitapta insanların bilmesi gereken kısımları anlatmış oluyor, Allah kendisinin nasıl bir varlık (ki varlık kelimesi de tam olarak Allah’ı işaret etmemiş oluyor) olduğundan hiçbir zaman bahsetmedi. Hakkında bildiğimiz tek özelliği her şeyden üstün olduğu. Bunu söylerken de insan zekasının Allah ve onun bulunduğu sonsuzluk konusunda hiçbir şeye yetmeyeceğini söylüyor.

Diyeceksin ki “Eh insan aklı hiçbir şeye yetmiyor diye Allah’ın kendisi ile ilgili tüm sorguları kenara bırakalım o zaman”… Evet öyle oluyor. Çünkü elde Allah’ın kendisi hakkında hiçbir şey yok, ne soyut ne de somut. O konu hakkında hiçbir bilgi olmadığı için çelişki olup olmadığı konusu da belirsiz olmuş oluyor.
Videodaki soruları da kimse yanıtlayamaz, çünkü elde hiçbir dayanak yok.

Videoyu izlemedim bu nedenle yorumunuza çok hakim değilim ama uslubunuzu ve cümlelerinizi çok beğendim söylemek istedim =D

O senin uslubunun güzelliği. :smiley:

Aydınlandım resmen, insan senin rüzgarına kapılıp gidiyor boşuna aşık olmadım sana bak reason of evil :smiley:

Bütün sorun da bu değil mi zaten, elde hiçbir veri yokken bilemeyeceğimiz bir olayın var olduğunun iddia edilmesi, kitapta kendinden ““aklımızın alacağı kadar bahsedilmiş, üzerine dahası insan aklının alamayacağı bir durum”” denilmişse, bunu insanın yazdığının en büyük kanıtıdır aslında. Başka türlü olsa allah niye bütün dünyayı müslüman yaratmadı olayı gibi olur, kudreti yetiyor muydu yetmiyor muydu? Neden bütün evrein sınırlarını içinde barındıran bir kitap gönderiyorda onu bütün dünyanın anlayacağı şekilde yazmayıp 1400 yıllık eski anlaşılmayı bir türlü başaramayan dilde yazıyor ve 2000 yıl sonra anlaşılmayı bekliyor, anlamak için orjinal dilinde okumak lazım gibi saçmalıklar türüyor ortaya.

Eğer bu bu şekilde kabul edecek olursak,
Tanrının var olduğunu kabul ettiğimizde onun da başka bir yaratıcı tarafından yaratıldığını otomatik olarak kabul etmemiz gerekir, ki bu bir çelişkidir kaç tane tanrı vardır bu olay nereye gider vesaire…

Hayır bu böyle değil diyecek olursak yine bir çelişki olur, Tanrı tek ve herşeye gücü yeten ezelden beri var ise ezel nedir ötesinde ne vardır, Tanrının kudreti neye dayanır gibi sorular akla geliyor hemen.

Bunlarda benim fikirlerim.

[quote=“Viserion, post:152, topic:4551”]

[quote=“II.Aerys_Targaryen, post:149, topic:4551”]

Tüm yorumuna fikir belirtmek çok gözümde büyüdü ama burası gözüme takılı verdi :smiley: Umarım yanlış anlamamışımdır yorumunu.

Oradaki ezel kavramı Allah’tan öncesini kast etmiyor yanılmıyorsam. Oradaki ezel kavramı tüm varlıkların (insan, cin, melek, alem) hatta cennetin ve cehennemin yaratıldığı bir başlangıç noktasını ve öncesindeki sonsuzluğu işaret ediyor. Dolayısıyla Allah tek gerçeğin ve her şeyin kendisi olduğunu söylüyor aslında.

Ki bence olaya zaman kavramı açısından bakmamamız gerekir . Çünkü zaman eğrisi denilen şey değişkendir ve bilim adamları 0’a indiği bir nokta olduğunu söyler ve 4. boyuttur. Yani “ezel” tam manasıyla “zaman kavramına” denk gelmez. Aksine başlı başına zamansızlığı işaret eder bence.

Tabi adı üstüne bence yani bunlar tamamıyla benim görüşlerim.

Eğer ateistseniz ayıp ve günah diye birşey yoktur. O zaman neden anneniz ile birlikte olmuyorsunuz?

sabri bey sizi dışarı alalım

Haha Aerys’e aşk başkadır :smiley:

[quote]Bütün sorun da bu değil mi zaten, elde hiçbir veri yokken bilemeyeceğimiz bir olayın var olduğunun iddia edilmesi, kitapta kendinden ““aklımızın alacağı kadar bahsedilmiş, üzerine dahası insan aklının alamayacağı bir durum”” denilmişse, bunu insanın yazdığının en büyük kanıtıdır aslında.

[/quote]

Ama o cümle sen nereye çekersen oraya gider aslında, ucu çok açık. Kur’andaki çoğu cümle bu şekilde hatta.
Kitabı neden indirdiğini düşünmek lazım: “kitabın tek geliş gayesi insanlara dünyada ne yapmaları gerektiğini, nasıl yaşamları gerektiğini anlatmak. Kitapta sadece dünyayı ilgilendiren konular var, ötesini Allah anlatmamayı seçmiş. Zaten seni şu an ilgilendiren konu dünya, kendini veya kendi sonsuzluğunu anlatması sana ne gibi bir yarar sağlayacak? Senin işin iyi bir insan olmaya çalışmak, beni boşver istersem sonra öğretirim, diyor kısacası. .” dersem haksız olduğumu kanıtlayabilir misin?

Aslında tüm dünyayı Müslüman yapmak için uğraştı, fakat insanlar kabul etmedi. Musa’ya gelen Tevrat, İsa’ya gelen İncil, Muhammed’e gelen Kur’an… bunlar farklı kitaplar değil. Tüm peygamberlere indirilen kitaplar aynıydı zaten, ama tam olarak indirmeyi başaran Muhammed oldu.
İstese tek kitapta tüm dünyayı Müslüman yapamaz mıydı? Tabii yapardı. Ama asıl amaç zaten kendi yarattığı insanoğlunu sınamak, insanoğlunun kendisi müdahale etmeden yapacaklarını görmekti.

Anlaşılmayan dil meselesi ayrı aslında, bana kalırsa Türkçe çevirisi pekala anlaşılıyor. “Eh orjinal dilinde okursan daha net anlarsın” banane arkadaş, ben Türkçe’sini okudum, anlatılmak isteneni net haliyle anladım zaten… Kaldı ki herkes farklı bir şey anlıyor… Hep bağnaz dincilerin tutumudur bu dil meselesi.

[quote]Eğer bu bu şekilde kabul edecek olursak,
Tanrının var olduğunu kabul ettiğimizde onun da başka bir yaratıcı tarafından yaratıldığını otomatik olarak kabul etmemiz gerekir, ki bu bir çelişkidir kaç tane tanrı vardır bu olay nereye gider vesaire…
Hayır bu böyle değil diyecek olursak yine bir çelişki olur, Tanrı tek ve herşeye gücü yeten ezelden beri var ise ezel nedir ötesinde ne vardır, Tanrının kudreti neye dayanır gibi sorular akla geliyor hemen.

Bunlarda benim fikirlerim.
[/quote]

Evet yani, seni paradokslardan kurtarmam veya tanrının varlığını kanıtlamam imkansız. Sadece yukarıdaki gibi en fazla kendi görüşlerimi anlatmaya çalışırım, onda da ne kadar başarılı olurum bilmiyorum.

O işte dindar aklı oluyor birazda (böyle düşümeyen inançlı arkadaşlar meclisten dışarı, çünkü birçok dindar kişiden hep bu lafı duyuyoruz)

Bir tane adam vardı allah ve cehennem olmasa her pisliği yaparım dolandırıcılık taciz falan ama allah var günah var yüzden kendime hakim oluyorum diyordu facebookta. Seninki de o hesap olmuş.
Kendi bilinç altınızdaki sapıklıkları inanç adı altında bize mal etmeyin gidin kendi başınıza ne bok yiyorsanız yeyin.

@M.Artoloji kusura bakma manamı tükettim bu gereksiz tartışmalarla sana daha sonra dönecem :smiley:

Baydı.konu iyice kabak tadı verdi.

Cezalandırılmamak için yapmayız biz bunları doğru olmadığı için yapmayız
Ödüllendirileceğimize inandığımız için iyilik yapmayız doğru olan bu olduğu için yaparız
Acaba ensest günah olmasaydı dururmuydun?

ve beyin koşarak uzaklaşır… . . .