Ateizm

şakaysa çok komik ciddiyse hiç komik değil

Yaman mizahçısın delikanlı.

Bu kalabalığı toplamak için asıl bomba birazdan patlıycak dağılın

hiçbir zaman çok dindar bir insan olmadım.ailemin de dini yönü pek kuvvetli değildir.ama her zaman inancım vardı,zor durumda kalınca ya da istediğim bir şey olunca dua ederdim her zaman.hala da ederim ama artık eskisi kadar inançlı değilim.müslümanların haline bakıyorum ve böyle bir inanç olamaz diyorum,böyle bir baskıcılık ve yobazlık olamaz.insanların “allahuekber” diye bağırarak işlediği cinayetleri,dışarıda namus namus diye tutturup evinin içinde her ahlaksızlığı yapan adamları,sırf içinde domuzdan aıınan bir madde var diye küçücük çocuğuna aşı yaptırmayan babayı anlamıyorum.anlamak da istemiyorum.“ben hristiyan bir komşumun olmasını istemem,ıyy,gavurlar” diyen edebiyat öğretmenimden zaten bu cümleyi duyduğum andan beri nefret ediyorum.ama lafa gelince islam hogörü dini tabii,dinde zorlama yok ne de olsa değil mi?iyi uykular tatlı rüyalar hepinize.

yalnız kaçırdığın şöyle küçük bi nüans var, onlar müslüman değil:D

Sen şimdi İslamiyetten mi soğudun, diğer dinlere bakış açında bu şekilde mi orayı anlayamadım ? Çünkü sana aynıları / benzerleri farklı dinlerde de yaşanıyor ve sorunun tamamen insandan kaynaklandığını söylesem ?

Zaten onlar hep İslam’ı yanlış anlayanlar, gerçek Müslüman olmayanlar. İslam’ı gerçek yaşayan bir sizsiniz?

@“nyx”, şöyle bir şey de var. Pompei’de olan olay veyahutta denizin ikiye yarılması olayı gerçekleştiğinde dönemin devletlerince tutulmuş kayıtları olamaz mı? O kayıtlar vasıtasıyla aksettirilen düşüncelere bağlılık artamaz mı?

İnsanlık var olduğundan beri bir şeye inanma ihtiyacı hissetmiştir. Bu kimi zaman dağ, taş, güneş olduğu gibi kimi zaman ise insani özellikleri olan varlıklar olmuştur. Fakat bunlarda ki ortak nokta inanma içgüdüsü ve ihtiyacı hissedilmesinden gelmiştir.

Tevrat, İncil ve Kur’an’ın birbirinden etkilenmiş olabileceğini söylüyorsun, ama o dönemin şartları göz önüne alındığında bu etkileşimin olması kolay mı? İncil ve Tevrat’ta, 600 yıl önce son peygamberin geleceği havadisi de mi bir etkileşim ürünü? Halbuki hangi kavimden geleceği ve nasıl bir ortamdan geleceği bile belirtilmiş bir vaziyette. Geleceği esna da yaşanacak olaylar bile belirtilmiş. Sanırım dönemin alimleri zamanda yolculuk falan yaptılar. 600 yıl önce bunların bahsedilmesi bence o kadar hafife indirgenecek mevzular değil.

Ayrıca ben kimseye bir şeyleri adapte etmeye de çalışmıyorum. Her çeşit inanca sonsuz saygım var. Çok iyi anlaştığım ve vakit geçirdiğim, Agnostik ve Ateist arkadaşlarım da oldu. Onlara ne ön yargılı yaklaştım ne de onları bu düşüncelerinden vazgeçirmeye çalıştım. Herkesin bir düşüncesi, bir mantığı var. Herkes istediğine istediği şekilde ya inanır ya inanmaz. Bu onun kendi sorunu. Ben sadece eldeki bilgilerin iyice incelenip incelenmediği derdindeyim o kadar.

Ben kimseye dini konular da bilgisi az veya çok da demedim. Benden fazla da incelemiştir belki bu konuları ona da bir şey diyemem. Her ayet veya hadis okumuş incelemiş de olabilir. Lakin okumaktan okumaya değişebileceği gibi anlamadan anlamaya, yorumlamadan yorumlamaya da değişebilir. Görülmeyen veya anlaşılamayan yerleri birlikte irdeleyelim arzusuyla konuya yorum attım zaten.

Eğer sen diyorsan ki, ben devlet kayıtlarına varıncaya kadar her şeyi detaylıca inceledim, her şeyi okudum fakat halen bu şekilde düşünüyorum. Diyebileceğim hiçbir şey yok, bakış açına saygı duyarım. Ben senin ne düşüncelerini değiştirmeye çalışırım ne de sana sen yanlışsın derim. Zaten böyle bir şeyi deme hakkını da bulmuyorum kendimde.

Neyse lafı fazla uzattım sanırım, tek istediğim şey beni yanlış anlamamanız. Ben ne müslüman olmayan herkese kafir diyenlerdenim ne de onlara farklı gözle bakarım. Her insan benim gözümde eşittir. Bu ister eşcinsel olsun, ister eşcinsel olmasın, ister hristiyan, müslüman olsun ister ateit olsun, hiç fark etmez. Yeter ki ahlaki olarak insan olsun, benim için kafi.

Hee o zaman sizin derdiniz müslümanlıkla, anladım :slight_smile:

Yanlış anlamışsın o zaman.

Sen her şeyi günah olup olmadığı için mi yapıyorsun? Bu insanlık, dinle alakası bile yok.

Ne ateistim ne de yobazım. Ne olduğumu ben de bilmiyorum açıkçası ama ateistlere saygı duyuyorum. Bana sorsalar ki "Ülkende ateistlerle mi yoksa yobazlarla mı yaşamayı tercih edersin?"
Ben ateistler derim.

Hayır onlar yanlış anladılar, bizler yanlış anladık. Sorun ya bizde ya müslümanlıkta.

2 seçenek bak sadece mantık kullanıyorum.

Bu kadar insanda sorun olmayacağı, hepimizin yanlış anlamadığı varsayımı altında müslümanlık kötü o zaman

Mantıksal bir çıkarım sadece

Eğer müslümansan ayıp ve günah diye birşey varsa . Neden 9 yaşındaki kuzeninle evleniyorsun ?

O arkadaşın iğrenç önerisini yeni gördüm :slight_smile: Gülün geçin, zaten sizde öyle yapmışsınız en iyisi. Yani buna bir şey denemez sorun dediğim gibi insanlarda…

Game of blood ; bazı soruları cevaplamanı isteyeceğim.

Diğer dinlerde günah / sevap yok mu ? Diğer dinleri yaşayan / ve yaşamayanlarda bu tür evlilikler olmuyor mu ? Akraba evliliği ve genç yaşta rızalı ya da rızasız evlenme bir din sorunu mu sence ?

Diğer dinlerde’de günah ve sevap kavramı var,ama ateizm sadece islama karşı değil biliyorsun . Orada “müslümansan” derken arkadaşa demiştim. Orada bir karışıklık olmuş olabilir.

Bilmiyorum daha önce hiç duymadım . Ama oluyorsa da çok nadir.İslamda ise çok sık yaşanıyor bu türlü olaylar.

Akraba evliliği ve genç yaşta evlenme din sorunudur . Bunlar islamda bir sünnet kavramı bile olabilir.

bkz : habibe bint-i cahş 55 yaşında, dul (peygamberin halasının kızıdır)

bkz : Peygamberin,Ayşe ile 6 yaşında evlenme iddiası .

Öncelikle 6 yaşında evlenmiş 9 yaşında evlenmiş 17-18-19 yaşında evlenmiş… bkz sonunda belirttiğin gibi iddiadır bunlar. Doğruluk payını, hikayesini her taraf kendi bildiğince kendi duyduğunca anlatacak, bunlar doğru olabilir mi ? Olabilir nereden bileceğiz ki? Peki karalama olabilir mi ? Olabilir tabi ki, dünyanın en kolay işi…

Akraba evliliği dünyanın her tarafında olmakla beraber, müslümanlıkta yakın akraba evliliği kesinlikle haram kılınmıştır. İnsan kuzeniyle evlensin banane ? İlk düşünce bu değil mi ? Değil mi ? Tek korkum çocuğunda bir hastalık çıkmasıdır o ayrı bir konu…

Bu tür şeyleri düşünürken dönemin sosyolojik, psikolojik, kültürel hatta ekonomik koşullarını bile göz önüne almak gerekiyor.

Ayrıca sorun din kaynaklı değildir, bu bir hukuk sorunudur. Öncelikle bir İnsan hakkının bir ihlali söz konusu burada. Ceza hukukundan, medeni hukuka…

'‘Dindar biriyle tartışmak,bir kuşla satranç oynamaya benzer.Sen istediğin kadar zekice hamleler yap,kuş yine de taşları devirip tahtanın ortasına pislemeye devam eder.’'
Bu yüzden yormayalım bence kendimizi.

ilgilendirir.

[quote]ALİ İMRAN 103.
Hep birlikte Allah’ın ipine (İslâm’a) sımsıkı yapışın; parçalanmayın. Allah’ın size olan nimetini hatırlayın: Hani siz birbirinize düşman kişileridiniz de O, gönüllerinizi birleştirmişti ve O’nun nimeti sayesinde kardeş kimseler olmuştunuz. Yine siz bir ateş çukurunun tam kenarında iken oradan da sizi O kurtarmıştı. İşte Allah size âyetlerini böyle açıklar ki doğru yolu bulasınız.[/quote]

Gerçi bi insanın diğerleriyle birlik olması, onların iyiliğini düşünmesi için illa Müslüman olması gerekmiyo, iyi bi insan olması yeterli. Ben nasıl cennete gitmek istiyorsam benim inandığım dine inanan diğer insanlar hakkında kaygılanmam çok doğal. Bencil biri olmadığım için “bana dokunmayan yılan bin yaşasın” anlayışında değilim:D

[spoiler]Hadis külliyâtları ise Kıyâmet’ten önce ortaya çıkacak alametlerden söz eden çok sayıda hadis ihtiva eder. İslâm bilginleri hadislerde dile getirilen alametleri nitelikleri açısından değerlendirerek bunları Küçük Alametler (Alâmât-ı Suğrâ) ve Büyük Alametler (Alâmât-ı Kübrâ) olmak üzere iki başlık altında toplamışlardır. Âhir zaman olarak tanımlanan Kıyâmet öncesi donemde dini duygu, düşünce ve davranışların zayıflaması, dini kurallara gereken önemin verilmemesi, ibadetlerin terkedilmesi, ahlaksızlığın çoğalması biçiminde kendini gösteren Küçük Alametler’in başlıcaları şu şekilde sıralanabilir:

a) İnsanların bina yapmakta birbiriyle yarışmaları (Buhârî, Fiten, 25; bk. Tecrid-i Sarih Terc; 1/58).

b) İnsanların ölümü temenni etmeleri (Buharî, Fifen, 25; Müslim, Fiten, 53-54)

c) Câriyenin efendisini doğurması (Müslim, İmân, 1).

d) Hicaz’da bir ateşin çıkarak Busra’da (Şam yakınlarında bir yer) develerin ayaklarını aydınlatması (Buhârî, Fiten, 24; Müslim, Fiten, 42).

e) Fırat nehrinin sularının çekilerek, nehir yatağından altın çıkması (Müslim, Filen, 29-31).

f) İkisi de hak iddiasında bulunan iki büyük İslâm ordusunun birbiriyle savaşması (Buhârı, Fiten, 25; Müslim, Fiten, 17).

g) İslâmî ilimlerin ortadan kalkması, cehaletin artması (Buhârî, Fiten, 4).

h) Depremlerin çoğalması (Buhârî, Fiten, 25).

ı) Zamanın yaklaşması, gece ile gündüzün eşit olması (Buhârî, Fiten, 25).

i) Cinâyetlerin çoğalması, fitnelerin zuhur etmesi (Buhârî, Fiten, 4; Müslim, Fiten, 18).

j) Yahudilerle Müslümanların savaşmaları, Müslümanların Yahudileri öldürmesi (Tecrid-i Sarih Tercümesi, VIII, 341; Müslim, Fiten, 79-82).

k) Zinanın açıkça işlenmesi, içki tüketiminin artması, kadınların çoğalıp erkeklerin azalması (el-Ali en-Nâsif Tac, 5/335).

l) Kahtân’dan bir kişinin çıkarak, insanları asâsı ile sevketmesi Buhârî, Fiten, 23).[/spoiler]

sen kıyamete de inanmadığın için “kıyamet alametleri” ile savunmam saçma oldu ama ben nasıl düşünüyosam onu desteklemek için savunmamı yaptım normal olarak. bi kıyamet var ve o noktaya doğru böyle şeylerin artması çok normal. ayetlerde okuyacağın gibi Kur’anda zaten belirtilmiş bunların artacağı:D

:smiley: ne zaman gerçek bir Müslüman olduğumu iddia ettim?:smiley: Hz.Muhammed’in bile ama birinı bi anlığına da olsa görmezden gelme gibi bi hataya düştüğünden bahsedilirken biz sıradan insanların hiçbir günah işlemeden ölmesini beklemek saçma. zaten saçma olduğuna Allah da karar vermiş ki tövbe denen bi arınma yolu sunmuş bize. kul hakkı (bahsedilen katliamlar da bu grupta) yemediğimiz sürece kalpten pişmanlık duyduysak affedeceğini dile getirmiş zaten Allah Kur’anda. bu mesajın yukarısında da söylediğim gibi dünya sona doğru yaklaştıkça böyle iğrenç şeylerin artması normal:D

@Viserion Kuran dinozorlardan bahsetmiyor diye alınmış bence lsdksg