Azor Ahai Teorileri

bence sen kehaneti yeniden oku azor aerys ve rhellanın soyundan geliyor,çok sevdiği karısı\kocasını öldürecek , ejderha yumurtalarını çatlatacak şimdi söyle jon hangisini yaptı. sadece kızıl bir cadının sözlerine inanıyoruz sadece jonu valiyria çeliği kılıcını ötekilere karşı kullanırken gördü o yüzden melissandre ve onun düşünceleri bir yalan,aemonda biliyor zaten kim olduğunu o yüzden danny

Ejderha yumurtaları nerden çıktı allah aşkına aerys ve rhella derken de valyria soyunu kastettin sanırım?

evet ve ejderha yumurtaları gayette bahsedildi hatta galiba kehanet şöyleydi azor ahai tuz ve dumanın ortasında doğacak, onun gelişi kanayan yıldızı getirecek ve taştaki ejderhaları çatlatacak

ilk olarak ben zaten azordan bahsediyom prensden değil onları bende ayrı düşünüyom ayrıca ejderhaların cinsiyet değiştirebileceğini herkes biliyor ama üstatlar kör kütük kız veya erkek diye söylüyo hatta bi ara rhenarya ve leananın ejderhaları birlikte vakit geçirmiş bunlar syrax ve vhagar diye hatırlıyorum ben ozaman nasıl oluyorda iki dişi ejderhadan biri yumurtluyor açıklasana

görseydi ozaman ne değişirdi aemon zaten diyoya yazım hatası gibi bir olay bin yıl çözemedik diyordu o üstatda aynı hataya düşmüş olmalı ve ayrıca bence valiyria çeliği kılıçlar yapılırkende ejderha ateşi kullanıldığını düşnüyorum o yüzden illede ejderhaları savaşta sürmesi gerekmez

@“leonidas” @“Velaryon” 'a katılıyorum. Bu konu hakkında birçok teori var. Ve hepsinin az da olsa olma ihtimali var. Bu kadar kesin ve emin konuşmak ve düşünmek yanıltabilir.

bak hala tartışıyolar… ne dedim ben???.. .s .s .s

jon’un lyanna’nın oğlu olduğu kurguda azor ahai jon snow’dur.

-tuz ve duman: dumanı jon saplanan hançeri çıkardığında çıkan buğu karşılar. tuzu ise ya bowen’in gözyaşları ya da biraz abartalım kar bileşenlerinden birinin tuz olmasıdır. (ikinciyi pek dikkate almayın )
-ışık getiren: halen kullandığı uzunpençenin belirli aşamalar geçirdikten sonra dönüşeceği haldir. efsanede azor ahai 3 aşamada kılıcı yapıyor. jon ise dirildikten sonra büyük ihtimal gerçekleşecek olan öteki saldırısı sırasında bir ötekiyi öldürecek ve kılıcının hafiften ısındığını fark edecek ve melisandre bunun üzerine kendisini yönlendirecek. jon ikinci olarak bir aslan öldürmeli bu da bir lannister öldüreceği öngörüsüdür. son olarak nissa nissa.
nissa nissa: herkes ygritte’ten dem vurmakta ama kızı jon öldürmedi. uzatmadan adaylarımı söylüyorum = melisandre, daenerys (kanda veya aşkta ihaneti karşılar sanırım) , ya da arya stark. (ne de olsa canından çok sevdiği kardeşi)
-rüyasında elinde yanan kılıçla ak gezenlere karşı savaşması.

bir çırpıda yazabildiklerim bunlar. ileride daha da geliştiririm.

Benim biraz saçma gelebilecek bir teorim var.
Bence Azor Ahai Rhaegar Targaryen’dı ve öldü. Sonrasında ise arkasında Jon Kar’ı ve Aegon Targaryen’ı bıraktı. Aegon’u bilemiyorum kitapta o kadar detaylı değildi Azor Ahai konusunda ancak Jon Kar bence kesinlikle Azor Ahai olayıyla bağlantılı. Bu cepte.
Birde Bran Stark var. O da bir seçilmiş ancak onun konumu R’hllor’un ‘‘karanlık’’ ve ‘‘öteki’’ dediği tanrı ancak neden o da Azor Ahai sıfatının bir parçası olmasın ki ?
Birde Dany var. Kendisi en sevdiğim karakter olmasına karşın yönetme beerisi yok hatta yönetmeyi çoğu zaman düşünmüyor, genelde Daario Daario ehehehe diye dolaşıyor etrafta. Yinede o bir Targaryen ve 3 ejderhaya büyüyle hayat vermiş bir kadın. Kesinlikle Azor Ahai olayıyla ilgisi var.

Şimdi ana düşüncem şöyle ki, Rhaegar Targaryen Azor Ahai idi ama öldü ve gerisinde kalan böyle güçlü insanlar ve seçilmişe en yakın olan kişiler bu işi tamamlayacak, bitirecek.
Sonuçta ejderhanın 3 başı var. Azor Ahai ölmüş olabilir ama neden diğerleri tamamlamasın ki diyardaki huzuru ?
Umarım fikrim size çok gülünç gelmez sadece söylemek istedim.

Rhaegar Targaryen’in Vadedilen Prens olup da Robert Baratheon tarafından öldürülmesi senaryosu bana da nedense makul geliyor. Teorinin geri kalanı da bence imkan dahilinde, ama gerçekleşir mi bilemem.

Biraz önce wikiyi inceliyordum dank etti. Teoriyi çürütecek bir tez varsa arkadaşlar paylaşırsa sevinirim. Daha önce de bahsedildi Vadedilmiş Prens ve Azor Ahai’nin aynı kişi mi farklı kişiler mi olduğundan. Açıkcası an itibariyle ben de farklı olduğunu düşünüyorum.

Vadedilmiş Prens, Targaryenlerden ortaya çıkan bir şey. Yani Targ’ların soyunu ilgilendiren, onlardan çıkacak, onların inancından doğan bir kehanet.

Ama Azor Ahai kehanetiyse bambaşka bir kültürden ortaya çıkmış. Yanlışım varsa düzeltin, Azor Ahai, Asshai’li. Bu kehanet de Asshai kültüründen çıkma. Yani bana göre seride illaki bir Azor Ahai göreceksek bu Asshai’li biri olacak. Melisandre de Asshai’li ancak Azor Ahai olacağını pek zannetmiyorum. Bir de maskeli Quaithe var Asshai’li olduğu bilinen. Bu hatun gizemli biri olduğu için buna açık kapı bırakıyorum.

Ama bu yaptığım tüm açıklamalara rağmen Melisandre, Jon Snow’un Azor Ahai olabileceğini düşünüyor. Yalnız Jon eski tanrılara inanan biri. Hadi babası Rhaegar olduğunu düşünelim, ya da annesi Ashara veya Stark olmayan herhangi biri. Geriye Yedi inancı kalıyor. Hem Eski tanrılarda hem de Yedi’de Azor Ahai inancı yok. Nasıl oluyor da Asshai kültüründeki bir kahramana Westeros kültüründeki bir insan seçiliyor?

Yani kısacası Azor Ahai ortaya çıkacaksa bir şekilde Asshai ile bağlantısı olmalı. Azor Ahai illa ki Jon Snow olacaksa Asshai’li Melisandre’yi öldürerek mi AA olacak, Nissa nissa misali?

Edit: Zihnimi zenciler ele geçirdi. Nigga nigga nedir ya sufhuadfgjsfhj

Merhabalar. Forumu bir süredir takip ediyordum ve daha yeni üye oldum. Bu da benim ilk mesajım olacak o yüzden teorimde ya da mesajımda herhangi bir hata olursa kusura bakmayın.

Şahsen Azor Ahai : Jon Snow. Zaten birçok kişi Targaryen kanına sahip olmasını veya duman ve tuz ayrınltılarını falan yazmış. Yalnız benim aklıma saçma olabilecek bir şey geldi onu sizinle paylaşmak istiyorum.

Jonun sevdiği ( aşk anlamında değil ) ya da değer verdiği kişiler ya ölü ya da çok farklı noktalardalar. Ned Stark, Robb, Ygritte ölü ; Bran ve Rickon ölü olmayı tercih ediyorlar, Arya hala eğitimde, Benjen bilinmezlikte … Özetleyecek olursak şu an Jonun hayatında özellikle Sur ve görev inancı bulunmakta. Yani olabilecek bir savaşta Jon’un, aklında kalacak bir insan yok. Hani bir söz vardır ya " En tehlikeli insan kaybedecek hiçbir şeyi olmayan insandır. " diye. O yüzden AA’nın Jon olabileceğini düşünüyorum.

İkinci olarak nissa nissa (NN) olayı. Jon, Ygritte’ i öldürmedi ancak Ygritte’in cenazesini yaktığı, kitapta bahsediliyor. Bu da bir kurban verme olabilir. AA kılıcı tamamlamak için karısını öldürüyorsa ( burası da gene değer verilen kişini kalmaması olayına kanıt gösterilebilir ) ; Jon Snow’un da önemsediği insanları kaybetmesiyle alakalı olabilir.

Karıştırdıysam kusura bakmayın. Bu konuyla ilgili 390 mesajı okuduktan sonra anlatabileceklerimi ancak bu kadar toplayabildim

Merhabalar. Forumu bir süredir takip ediyordum ve daha yeni üye oldum. Bu da benim ilk mesajım olacak o yüzden teorimde ya da mesajımda herhangi bir hata olursa kusura bakmayın.

Şahsen Azor Ahai : Jon Snow. Zaten birçok kişi Targaryen kanına sahip olmasını veya duman ve tuz ayrınltılarını falan yazmış. Yalnız benim aklıma saçma olabilecek bir şey geldi onu sizinle paylaşmak istiyorum.

Jonun sevdiği ( aşk anlamında değil ) ya da değer verdiği kişiler ya ölü ya da çok farklı noktalardalar. Ned Stark, Robb, Ygritte ölü ; Bran ve Rickon ölü olmayı tercih ediyorlar, Arya hala eğitimde, Benjen bilinmezlikte … Özetleyecek olursak şu an Jonun hayatında özellikle Sur ve görev inancı bulunmakta. Yani olabilecek bir savaşta Jon’un, aklında kalacak bir insan yok. Hani bir söz vardır ya " En tehlikeli insan kaybedecek hiçbir şeyi olmayan insandır. " diye. O yüzden AA’nın Jon olabileceğini düşünüyorum.

İkinci olarak nissa nissa (NN) olayı. Jon, Ygritte’ i öldürmedi ancak Ygritte’in cenazesini yaktığı, kitapta bahsediliyor. Bu da bir kurban verme olabilir. AA kılıcı tamamlamak için karısını öldürüyorsa ( burası da gene değer verilen kişini kalmaması olayına kanıt gösterilebilir ) ; Jon Snow’un da önemsediği insanları kaybetmesiyle alakalı olabilir.

Karıştırdıysam kusura bakmayın. Bu konuyla ilgili 390 mesajı okuduktan sonra anlatabileceklerimi ancak bu kadar toplayabildim.

Arkadaşlar eski kitaplarımı kaldırırken hepsine tek tek bi bakıyodum, bir şey dikkatimi çekti. Ejderhaların Dansı Kısım I. Sayfa: 267-268

“Bin Taht Salonu’na gidip Safkanlılar’a senin canını bağışlamaları için yalvardığımda, onlara senin küçük bir çocuk olduğunu söyledim,” diye devam etti Xaro. "Fakat Fevkalade Egon Emeros ayağa kalkıp, ‘O aptal bir çocuk,’ dedi, ‘çılgın pervasız ve hayatta kalması tehlikeli.’ Ejderhaların küçükken kerametti. Büyüdüklerinde ölüm ve tahribat oldular. Dünyanın üzerinde duran alevli bir kılıç. Xaro gözyaşlarını sildi. “Seni Qarth’ta öldürmeliydim.”

Daenerys ve Xaro Xhoan Daxos arasında geçen bir konuşma.

Burada benim dikkatimi çeken ejderhalar için “Dünyanın üzerinde duran alevli bir kılıç.” benzetilmesi yapılması.

Daenerys’i sevmem ve tahta çıkacağınıda sanmıyorum onun bu serideki görevi ak gezenlere karşı savaşmak zaten en çok azor ahai kehanetlerine uyan karakter.

Şu soruda sorulabilir, 3 ejderha var bu 3 kılıç anlamına gelir, 3 tane azor ahai mi olucak?

Ben olabilicek 2 ihtimal düşünüyorum.

Victarion savaş alanına vardığında 2 ejderha olucak ve ejderha borusunu üfletecektir, Rhaegal ve Viserion borunun sesini duyduğunda çıldırıcak birbirine saldırıcak ağır yaralanıp ölüceklerdir. O zaman tek drogon kalıcak.

Ya da

3 ejderha yaşıyıcak ve birine Jon binicek diğerinide Bran kontrol edicektir.

bak bran ın ejderhaları kontrol edeceği bilinmiyo uçacaksından kastı farklı bir şey yani sembolik bir uçmadan bahsediyo jon ejderhaya binemez çünkü mesafe farkı var ama tyrion ve esmer ben binebilir şuan için

Westerosa gitmek için dediğin olabilir, ben surda olucaklardan bahsettim. Surda esmer ben ejderhaya binerse gerçekten çok kötü olur. Bütün serı boyunca ejderhanın 3 başı var diyip durdular. 3 başdan biri Esmer Ben olmaz ama belkı westerosa gidene kadar binicilik yapar. Onca önemli karakter varken Ben’e vermezler bu yeri.

Merhaba ben yeni üye oldum ve ilk yazımı yazıyorum. Azor Ahai bence Jon Snow. Sebepleri daha önce yazılmış tekrar etmeye gerek yok ama Nissa Nissa olayını farklı düşünüyorum. Bu bir fedakarlık sınavıydı ve Azor karısını öldürerek en sevdiği kişiden vazgeçti. Jon ise Stannis in teklifini reddederek Winterfell ve meşru bir Stark olma fırsatından vazgeçti. Gerekli fedakarlığı yaptı. Bence Jon’un Nissa Nissa’sı buydu. Yani sevdiği kişiyi öldürmesine gerek yok mecazi bir cinayet işledi ve Stark olma hayallerini öldürdü.

Dostum, Rhaegar; diriltilmis olabilir.

GT-S5830i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Beyler benim ilginç bir teorim var.Beric günler önce ölmüş olan Cat’i öperek uyandırdı ve kendini feda etti.Neden aynısını Cat yapamasın.Çok öncelerde ölmüş birini diriltebilir.Ve Azor Ahai o kişi olur.Duman ve tuzun ortasında doğacağı söylüyor ya bu doğuş bir yeniden dirilişse aslında.Ateşin olduğu yerde dumanda vardır.Bu öpücük Ateş Tanrısı aracılığıyla diriltilttiğini düşünürsek bence bu olabilir.Siz ne dersiniz?