Azor Ahai Teorileri

Söylediklerinin büyük çoğunluğuna katılıyorum ve bence öyle olucak. Yanlız iki husus dışında.

1. Evet doğru, dini metinlerin hemen hemen hepsinde son kurtarıcı(mehdi, mesih) inancı var, ancak bu kurtarıcının hiç bir zaman gelmeyeceğini ve insanların kendi başlarının çarelerine bakması gerektiğini savunan din adamları da az değil. Yanlış hatırlamıyorsam GRRM agnostikti(yanlış hatırlıyorsam düzeltin). Bu yüzden ben yazarın bu tarihi-dini mesih inancından ikinci belirtdiğim gibi etkilendiğini düşünüyorum. Hem GRRM şöyle bir açıklama yapmıştı ASOİAF evreninde tanrılar(dinler) yok büyü var. Yani bence Jon ve ya bir başka kahraman başarılı olaucaksa bunu vad edilimiş olduğu için değil azmi ve becerisi sayesinde yapıcak.
  2. Victarion kısmı baya zorlama olmuş. Onun dünya görüşündeki gibi birinin tüm insanları birleştirip savaşa liderlik etmesi çok zor. Ama belki Eurona karşı olucak her kimse onun en büyük destekçilerinden olabilir.

Çıkarımlar çok ilginç. Bir zamanlar Lost diye bir dizi vardı. dizi üzerine teoriler GOT’u aratmazdı. orada da en ufak bir sembol üzerine günlerce kafa yorardık. Anubis silüeti görünür Mısır mitoloji uzmanı gibi efsaneleri okurduk.
Bence Martin çok sıra dışı bir yazar. Birçok kaynaktan ilham almasına rağmen deccal veya benzer popüler dini motiflerin direkt karşılıklarını hikayeye koymak isteyecek biri değil. hatta mesih inancı ile dalga geçer gibi son sahnede Jon’u çok brütal şekilde de öldürebilir.
AA’nın gelmesini bekleyen bizleri de aslında büyük bir ters köşe bekleyebilir. Sam boşuna hisar’a gitmedi bence. Sam burada bir kaç şeyi öğrenebilir. Mesela valeria çeliği üretme zanaatı olabilir, WW ile savaşmak adına ip uçları, sonuçta Sam’in bir üstad olmasını bekleyecek zaman yok, sam orada ne yapacaksa kısa sürede yapacak ki bu da ancak rastgeldiği bir kitabın bilgilerini kendi Sur’un kuzeyindeki tecrübeleri ile yorumlayıp Jon’a yardım ederek olabilir.
Demirdoğumluların hikayede ana noktaya geleceğini düşünmüyorum (belki de inanmak istemiyorum :slight_smile: ) Bunun için en temel çıkarımım her ne kadar kitap ile dizi farklı ilerlese de sonunda bir araya gelecekler. yani kitapta AA Jon, dizide Dany olacağını sanmıyorum. Bu yüzden hikayenin 6 sezonunda kimliksiz olarak gösterilen, kitapta genelde Theon üzerinden anlatılan, kadim ama hikayenin odağında olamayacak kadar da silik bir hanedan aslında Greyjoylar. Güç dengesinde rol oynayacaklar ama ne Balon’un çocukları ne de kardeşinin büyük işler yapacağını düşünmüyorum.

eğer hikayenin asıl mevzusu olan son savaş, eğer geçmiş efsaneler ile benzeşecekse iki kavrama ihtiacımız var;
1- WW ları yenecek bir kılıç
2- Bu kılıcı yaparken yapılacak fedakarlık.

Kılıç için bir öngörüm yok ama fedakarlık için kim kimden vazgeçebilir sorusunu soruyorum;
Jon için arya fedakarlık olabilir
Dany için ejderhalar
Sam için Gilly
sansa için elbiseleri
Arya için Jon
Bran için tekrar yürüyebilme şansı
Cercei için … (bilmiyorum herşeyden rahatlıkla vazgeçer)
Jamie için Cercei (favori vazgeçiş senaryom bu)

Umut ediyorum ki bu tip ikilemler ile bizi sevindirirken aynı zamanda depresyonlara soksun GRRM.

O lost dönemleri neydi ya game of throneste o kadar teori üretmemişlerdir. Greyjoylar dizide iyi tanıtılamadı ama 4.kitaptan sonra özellikle fena yükselişe geçtiler ve şuan hikayenin tam ortasındalar.

AA aslında sansa da olabilir. İlk nissa nissası joffreydi, ikincisi loras, üçüncüsü sandor bide şu sıralar harry diye biriyle yakınlaşıyor yakında oda ölür ve sansanın gelinliği alev almaya başlar. Sanıldığının aksine azor ahai savaşmayacak ötekilere gelin giderek savaşı bitirecek :smiley:

:)) bence en fantastik senaryo bu… Sansa’nın maşallah dediği 3 gün yaşadığı için sanırım gece kralına nikahlasınlar, WW bitsin, kurtulalım

Çok uçmaya gerek yok azor ahai, jon snow bence bir çok benzerlik var aynı zamanda gerçekten targaryen ise ışık kılıcı yanıyorsa kılıçtanda etkilenmeyecek :slight_smile:

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Azor ahai bence Aragorn çıkacak bariz belli çünkü umarım ters köşe olmaz