Babylon 5 ve Zaman Döngüsü Teorisi

Bence Grrm seriye başlarken Baylon 5 dizisinden ilham aldı.(1994-98 arasında yayınlanan politik bilimkurgu dizisi, Grrm’ ın bilimkurguya olan ilgisini biliyoruz)Bahsettiğim dizide yaşanan diplomatik ve politik oyunlar, entrikalar Got evrenini aratmayacak düzeyde. Gece Nöbetçileri, Rangerlar, Herkesi gözetleyebilen ve bir varlığa bağlı yaşayan(b5’ te gezegenin merkezi got’ ta bir ağaç), politik entrikalar, İyi ve Kötüyü temsil eden dualist anlayış ve insanüstü güçler, Son Kahraman ve Sonunda Kazanan ama bedel ödeyen ölümden dönmüş Adaletli Lider, bilimkurgu ortamında uzayda geçen bir Game Of Thrones gibi.

benim açımdan bu senaryoya dayanarak ve sızan görüntüler ve kehanetleri değerlendirerek Jon’ un son kahraman olması çok yüksek ihtimal. Muhtemelen Jon at sırtındaki yaralı olduğu görüntülerde Daimi Kış Topraklarına (Akgezenlerin Ana Yurdu) gitmesi gerekiyor. Daimi Kış Topraklarında ise büyük ihtimalle bir Zaman Döngüsü bölgesi var. Bu bölgeye girildiğinde aslında 8000 yıl önceye, Akgezenlerin ilk istilaya başladığı Uzun Geceye gidiliyor. Yani aslında anlatılan son kahraman zaten Jon Snow, ve arkadaşları da halihazırda f.s 300 yılında yaşayan yoldaşları. Zaman döngüsünü Babylon 5 senaryosuna göre anlatayım isterseniz :

Yaşananlar Babylon 5 evreninde evreninde sürekli tekrar ediyor, bir zaman döngüsüne girilmiş ve döngü uzayın bir bölgesinde, oraya girilemiyor ve döngü kırılamıyor. Bahsettiğim dizide insanüstü olan ve insanların gelişimine müdahele eden iki bütük taraf var, bunlar kendi felsefelerine göre insanlığı yönlendiriyor. Tabi ki aşkın ve tanrısal güçleri ile gerçekleri saklayarak. Bu iki taraf aynı Buz ve Ateş gibi, kendilerini iyilik ve kötülüğün temsilcisi olarak gösteriyor, daha doğrusu kendilerince insanlara tanrıcılık oynuyor (Grrm Got evreninde tanrı olmadığını, büyü olduğunu söylemişti) Ölümden dönen Lider kişilikli kahramanımız ise ölü olduğu bir anda bu güçlerin aslında neler ve kimler olduğunu öğreniyor. Bu arada zaman döngüsünün kırılması geçmişten geleceğe bırakılan bir not ve insanların anlattığı Kehanetlerin ciddiye alınması ile kırılıyor. Bu arada son kahraman ve zaferden sonra canlılara liderlik eden kişi farklı. Yani Got’ ta geçmişe giden kişi orada kalabilir, büyük savaştan sonra insanlara farklı biri liderlik yapabilir.

Hatta benim teorime göre Mimar Brandon’ da bizim Brann, o da zaman döngüsünde geriye gidip üstüne düşeni yapıyor. Hodor olayındaki gibi değil ama, direkt olarak gidiyor. Yedi tanrı inancındaki tanrılar şu anda hikayede yaşayan insanlar olabilir, bakire’ nin Sansa olma ihtimali var mesela, ya da yabancının Arya. Hikayeler çok uzun zaman önce yaşanmış olduğu ve anlatıldıkça değiştiği için bu bir din haline gelmiş olabilir. Babylon 5’ te de gelecekte o yaşananların anlatımı bir din şeklini almış, ittifakta bulunanlar melek ya da aziz ilan edilmişti, oysa biz yaşananları zaten seyrediyor ve biliyorduk.

Bu bahsettiğim zaman döngüsü geleceğe bırakılan bir mesajın zaman döngüsüne girecek kahramanımızın eline ulaşması, yani kehaneti ciddiye alıp görevini yerine getirmesi ile kırılıyordu. Got evreninde de yüzlerce kehanet var. Bu kehanetler zamanla kulaktan kulağa değişmiş de olabilir, aynen aktarılmış da.

Eğer eski efektlerden sıkılmaz ve biraz sabredebilirseniz gerçekten çok sürükleyici bir dizi Babylon 5, yayınlanma tarihi ise Got’ un ilk kitaplarının çıkış dönemine tesadüf ediyor.

İnternette böyle bir teori olup olmadığını araştırdım, sadece bir kişi westeros.org forumunda yazmış, pek de ilgilenilmemiş. Ben teoriyle ve Got ile ilgisi olsun olmasın Babylon 5’ i seyretmenizi tavsiye ediyorum.

Valonqar hakkında
Nissa Nissa'daki Anagnam

Rengi değiştire bilir misin? Okunmuyor.

uğraşıyorum da beceremedim henüz değiştirmeyi ::slight_smile:

Valla çok güzel teori, aklıma gelmemişti hiç. En çok beyendiğim nokta şu yediler meselesi oldu. Böyle bir son beni tatmin eder. Ama GRRM-nin direkt olarak o kurgunu buraya aktarmayacağını tahmin ediyorum. Değiştirmiştir mutlaka sonunu, gelişim sürecinin bir kısmını.

Bi şey daha buldum, Babylon 5’ in yaratıcısı J. Michael Straczynski ve GRRM’ nin yaşları birbirine yakın, ikisi de bilimkurgu yazarı ve ikisi de New Jersey doğumlu :slight_smile: Hemşeri dayanışması da olabilir :stuck_out_tongue:

Ben tabii ki Grrm komple senaryoyu alıp uyarladı demiyorum, çok fazla örtüşme var ana konularda. Aynı zamanda dünya tarihi ve mitoloji ile de bayaa örtüşüyor got. Grrm gerçekten çok yönlüve kültürlü biri. Mesela Azor kelimesi ispanyolca Doğan Kuşu anlamına geliyor, Azor As High As Honor :stuck_out_tongue: mesela yani …

İlginç derece de mantıklı bir teori özellikle 7 mevzusunu sevdim tanrılara tam uyan karakterler var.

Bir arkadaşımız da Güller Savaşı ile ASOIAF arasındaki örtüşmeleri irdelemişti. Anlaşılıyor ki bir çok yerden ilham almış.

Bana çok mantıklı geldi bran olayı özellikle. Avatar diye bir çizgi film vardı oradaki zuko karakterini jaimeye çok benzetiyorum :slight_smile:

Serinin taht oyunu, hanelerin mücadelesi kısmı Güller savaşıyla baya örtüşüyor. III. Richard abisi IV. Edward’ın bütün çocuklarını gayrımeşru ilan ettirip kendisini tahta çıkarttırıyor sonra da IV. Edward’ın yok ettiği Lanchester hanesinin uzak akrabası sürgündeki Henry Tudor gelip Richard’ı yenerek tahta geçiyor. Zaten tarihten ilham almadan yazamazsın böyle bir seriyi bir dayanak noktan olmalı.

Richard’ın ünlü lafı ''Bir ata krallığım feda ‘’

Babylon 5 dizisi çok hoşuma gitti en yakın zamanda oturup izliycem

Onun dışında Tanrı olayı çok hoş olur inşallah böyle yaparlar belki de zeki Lann gibi kahramanlar çağı karakterleri de hep böyledir.

İlginç ve yaratıcı olmuş.Güzel olmuş.

Thanks @The Swon Sword
Bayılıyorum böyle teorilere.

Zeki Lann’ de aslında Tyrion’ muş. :cool:

Şu an 3. sezon 11. Bölümdeyim ve haklısın şu ana kadar ki çok şey Buz ve Ateşin Şarkısıyla benzeşiyor. Gece Nöbetçileri, Rangers (Korucular), Bin yıldır görünmeyen düşman (Gölgeler), kim tarafından yapıldığı bilinmeyen bir makineye bağlı olan ve evrende ki her şeyi izleyen Draal ve ondan önceki kişi vs. vs. Bazı bölümlerini gerçekten sıkılarak (ve atlayarak) izledim ama çok güzel bir dizi. Sayende haberim oldu. Sağ olasın.

Diziyi merak ettim, en kısa sürede izlerim inşallah. Kuram da ilginç, yani olabilir elbette. :slight_smile:

Teori benim çok hoşuma gitti gerçekten , özellikle şu yediler kısmı.
Eğer böyle bir son olursa dizi gözümde eski yerini kazanabilir zira bu sezon şu ana kadar tam bir hayal kırıklığıydı. :frowning:

Dizide bekleme hiçbir şey, klasik bir öldür kaldır vs. savaşı olur. Kitapta başka şeyler olabilir.