Baelish ve Büyük Harrenhal Komplosu

Evet arkadaşlar düşüncelerinizi merak ediyorum. Doğrusu bana teori oldukça mantıklı geldi ve mantıklıdan da öte savaş karşıtı hafiften anarşik bir yapıya sahip olan(Amerikalıların bu tarz distopyalara olan ilgisi de hesaba katıldığında) GRRM’ye uygun bir düşünce.

Bu adamın tahta oturmasını sonuna kadar istiyorum. Keşke yazar okuyuculara böyle bir fake atsa ya. Ama ne yazık ki kehanette Baelish Sansa tarafından öldürülecek. Bu arada, kanalın sahibi özelden Frey iç savaşını anlatmadığını söyledi. Başka bir video da anlatacakmış.

Hangi kehanetmiş bu hiç hatırlamıyorum. Kitap adı ve sayfasını verebilirmisin?

“Bir ziyafette, saçlarında mor yılanlar olan bir bakire gördüm, yılanların dişinden zehir damlıyordu. Sonra rüyamda o bakireyi bir kez daha gördüm, kardan inşa edilmiş bir kalede bir devi katlediyordu.”

Bakire Sansa’nın ta kendisi. Bir ziyafette olması (Purple Wedding), saçlarında dişlerinden zehirler damlayan mor yılanların olması ve bakire olması direk Sansa olduğunu gösteriyor. Devde Baelish. Baelish hanesinin ambleme Braavos’un titan kafası. Titan-dev aynı şey. Kardan kalede, Vadi de Sansa ve Petyr kardan bir Winterfell inşaat etmişti. Öyle işte.

Bence o sadece Robert’in oyuncak deviyle ilgili. Yazar burada bakın her kehanetten çok fazla şey beklemeyin bazen önemsiz de çıkabilir diyor.

Yüce Yürek Hayaleti 5 tane kehanet söyledi ve dördü de hem yaşandı, hem devasa büyüklükteki olaylar. Eğer dediğin gibiyse inanılmaz mutlu olurum. Baelish aşırı sevdiğim bir karakter çünkü.

Aslında LF, Arryn’nin bir şekilde ensest ilişkiden şüphelenmesini sağladı; adam peşine düştü düştü tam buldu derken LF, karısı tarafından zehirlenmesini sağladı. Aynı şekilde Lysa aracılığıyla gönderdiği mektupta evet, Lannisterlar suçlanıyor ama aklı başında hiç kimse elinde kanıt olmadan Robert’a gidip, bunu söylemez. “Kanıt nerede?” der, haklı olarak. Lannisterlar inkar eder ve kanıt ister… Kanıt bulunamaz çünkü onlar öldürmedi. Kriz olur ama Robert savaşa dönüşmesine engel olur. Mektup sadece Ned’in kralın teklifini kabul etmesini sağladı…Sebep? Geldi, öğrendi… sonra? Bran bu ikisini görmese idi; Joff bir suikastçı göndermeseydi ne olacaktı? Bran’a karşı bir hareket olmadığı sürece Starklar ne diye Lannisterlar ile savaşa girsin? Girmezdi. Yine benim anlamadığım nokta; Jon’u neden öldürttü? Ned ile planladığını Jon ile yapamaz mıydı? İleride Lysa ile evlenirim diye mi düşündü? Robert domuz tarafından deşilmeseydi ve Ned de doğrudan gidip olanı biteni anlatsa idi LF ne yapacaktı? Savaş çıkardı ama Lannisterların kazanma şansı olmadığı bir savaş, kanımca… Büyük hamleler atmış, riskli hamleler ve dahası büyük kumar oynamış… Yine de bu adamın amacının hala ne olduğunu kestiremediğimiz için kesin konuşamıyoruz… Yani adam bu kaleye çökecek, kendi kalesinin kralı olup diğer bölgeleri kendi elinde tutacak… Her şey bunun için mi? Westeros’a hükmetmek isteyen biri için aslında kral olmadan kral olmak için akıllıca bir yöntem olduğunu kabul etmeliyim. Bu şekilde işleyebilir durum ama fazla efor sarf etmiyor mu tüm bunlar için? Hayatta tek sap olarak gezen biri için kısa bir hükümdarlık olurdu. Yine de mantıksız değil, ihtimal var. En azından millete kendini nasıl kral kabul ettireceğine dair(kral olmadan yani :smiley: ) güzel bir sebep olabilir.

Hightower ve Tyrell savaşının tohumu? Güzelmiş. Lakin Greyjoylar var iken savaşmaları şu an zor.

Bu LF acaba Bravoss’a mı çalışıyor?

Ensest ilişkiden şüphelenen ilk insan Arryn değil Stannisti. Peki şüphelenmesini sağlayan Baelish mi? Olabilir ama olmayadabilir.

Şimdi burada şöyle bir durum var, Baelish’in çok güzel bir tekniği var, herkese yardım ediyor ama aslında bu ettiği yardım zehirli. Yani karakterler yüzeysel olarak çok daha fazla kazanç sağlıyor gibi gözükürken aslında bu daha büyük problemlere yol açıyor ve bu süre zarfında keyfinde Baelish yükseliyor ve bu döngü sonsuza kadar devam ediyor.

Jon Arryn suikasti bunun çok güzel bir örneği.

Jon Arryn ve Stannis, çocuklar konusunda emin oldular ve bunun için ufaktan bir ittifak da yaptılar. Robert başta Ejderkayasına gönderilecekt, o devirde çocuk göndermekte aileler arası ittifak yollarından birisi. Eğer Robert ikna olsa Casterly Kayası ezilebilirdi ama bu çok zor bir savaş olurdu. Çünkü Lannisterlar Gryejoylar gibi değildir, en güçlü lordluk ve Tywin zehir gibi zekaya sahip bir insan. Üstelik Petyr yüzünden kraliyet borca girmiş durumda ve Lannisterlar zenginlik konusunda epey iyiler. Ancak tam bu sırada başka bir şey gündeme geliyor, Robert’in Casterly Kayasına gönderilmesi. Bu bence ortamı daha fazla kırıştırıp Aegon hazır oluncaya kadar savaş çıkmasını istemeyen Varys’in parmağının olduğu bir şey. Bu sayede hem Robert rehine konumuna düşecekti. Yani aslında her şey bir süreliğine ertelenmişti. Özetle şu sebeplerden dolayı.

1.Kanıtlar yeterli değil
2.Robert rehine durumunda

Ancak işte burada Baelish devreye girdi. Ben suikastin Lannisterlardan bağımsız olduğunu düşünmüyorum. Cersei zeki birisi değil ve üstteki koşullara rağmen üçbuçuk atıyordu muhtemelen. Baelish de az önce bahsini ettiğim zehirli meyveyi verdi, ondan kurtulabileceğini söyleyerek güven kazandı ve burada Lysa’yı kullandı. Ancak Lysa’ya aynı zamanda kaçıp bunun için Lannisterları suçlamasını da söyledi. Öte yandan Pycelle gibi Lannister yavşaklığıyla ünlü bir maester’ın zehri görmezden gelmesi şüpheleri iyice arttıracak ve madem çocuklar ensest değil neden Jon öldü ve Lannister üstadı bunu görmezden geldi denilecekti. Üstelik rehine olayıyla her şey ertelenmişken bu durum her şeyi mahvetti. Yani üstteki iki faktörden ikincisi tamamen yok oldu birincisi ise zayıfladı. Suikast olması falan süreci hızlandırdı sadece.

Sansa’ya söylediği bir söz var,insanların neye ihtiyacı olduğunu öğrendikten sonra onları kontrol etmesi kolay. İnsanların yiyeceğe ihtiyacı olduğunda ve tek yiyecek kaynağı Baelish olduğunda ne olacak?