Baratheon Hanesi

serinin başından beri lordların kendi tercihlerinin yaptığını görüyoruz, yapma lütfen.

Stannis’in eline verilen güç Ejderha kayası Lordluğu. Haritadan açıp biraz bakarsan ne kadar az askeri olan bir yer olduğunu görebilirsin. Renly asker toplamışmış. Renly’nin topladığı askerler zaten kendinindi. Renly ne derse onu yapacaktılar. Robert’ın Fırtına Burnunu Renly’e verme sebebi de anlaşılabilir. Stannis’e güvenmiyordu Robert. Stannis’e daha büyük bir güç vermek istemedi. Renly’nin ikinci desteği de Tyrell ordusu. Sevgilisi ile kazanmış bu orduyu. Renly’nin vasıfları yüzünden arkasına geçmedi Tyreller. Stannis’in politik bir evlilik yapma olasılığı mı var? Hayır. Adam zaten evli. Elinde politika namına pek bir şey bulunmuyor.

Mesajındaki ‘‘kızım’’ hitabını kaldırmış olman bunu söylemiş olduğun gerçeğini değiştirmiyor. Bana kızım diye hitap etme yetkisini kimden/kimlerden aldığını öğrenebilir miyim? Site yönetiminin benim ilk yorumumu neden kaldırdığını da anlamadım. Çünkü ilk yorumumda bunu sorduğumda alıntı yaptığım için ‘‘kızım’’ hitabı da görünüyordu. Şu an değiştirmiş olduğu için görünmüyor.

stannis yasal varis bu bir güçtür, çok büyük güç. geçmişte askeri başarıları varki bu bir adamın kendisine biat edilmesini kolaylıkla sağlar.çok daha büyük bir güç. tarihte taht sırasında altta olmalarına rağmen sırf iyi komutan olduğu için tahta çıkanlar var.stannis’in avantajları renly’den az değil. beş kralın savaşından ondan zayıf olması tamamen kendi eksikliğinden. stannis’in zaferlerine sahip ortalama bir adam on tane ordu toplar, stannis’in bunu yapaması lider özellikleri olmaması ve politik zekadan yoksun oluşundan kaynaklı.

Stannis kendisi de kabul ediyor cezalandırması gereken lordları cezalandırmadığını. Ne bekleniyor ki, kim olursa olsun öyle bir durumda onun yaptığını yapardı. Burada eleştirilecek bir nokta göremiyorum ben.
Tabii ki Stannis 2. tercih olmak zorundaydı, kimse Renly ve Stannis arasında bir seçim yapmadı.
Renly cidden bu seride ciddiye alınacak son kişi. Stannis’i sevmeyenler kötülemek için Baratheon’lar arasında Renly iyi kral olurdu falan diyor ama Renly Robert’tan farklı olmayacaktı. Tyrell’ler yönetirken kukla olacaktı sadece.

Robert, Lannister kuklasıydı, Stannis ise Melisandre kuklası. Oysa Renly sadece desteğini aldığı kişilere karşı vefakar olacaktı, kukla değil.

Renly desteğini aldığı kişiyi memnun etmek için kimseyi yakmayacağı gibi insanların inandığı dinin simgelerini de yakmazdı. Renly bebekleri katleden bir adamı cezalandırırdı, ödüllendirmezdi. Bu yüzden Renly, Baratheonlar içindeki en insani özellikler gösteren kişiydi.

Stannis’e Melisandre kuklası diyen sadece diziyi izlemiştir herhalde.

Stannis’i savunmak için argüman geliştirmek yerine ''dizici buuu22 diye insanları eleştirmek çok haksızca. Dizici olmak suç olmadığı gibi ben ikinci kitabı okurken dizinin haberini almış biriyim. Ama bunun övünülecek bir şey olduğunu düşünmüyorum sizin gibi. Herkes EŞİTTİR bence.

Stannis dizide de kitaplarda da Melisandre’nin kuklası. Kim kimi kullanıyor derseniz, ikisi de birbirini kullanıyor ama işin gülünç yanı şu: Mel bunun farkında ve daha karlı çıkıyorher seferinde. Stannis ise farkında değil.

Stannis kitapta Rhollor’a inanmadigini aslında Mel’in büyü gücünü kullandığını açıkça söylüyor buna rağmen hala Stannis’ e Mel kuklası diyorsanız başka kitapları okumusuz demektir

İnanmadığı bir dini kullandığını söylüyorsunuz. Doğru. Ama Stannis’in dini, siyasi çıkarları kullanması sizce doğru mu? (Herkes kullanıyor bir cevap değildir, doğru mu yanlış mı, ahlaki buluyor musunuz, bunu soruyorum) Eğer bunu doğru buluyorsanız Cersei hakkında ikinci bir soru gelecek çünkü :slight_smile:

Bunlar stannis destekçilerinin sürekli savunduğu şeyler:

-Stannis Renlyi öldürdü ama o anda kim olsa aynısını yapardı, bin kişiye karşı 50 bin kişi mi savaşsaydı?
-Stannis lordları affetti ama kim olsa aynısını yapardı, savaşın ortasında kendi adamını mı öldürsün?
-Stannis kendi dinine inanmayanları, düşmanlarını, ordusundaki yamyamları yakıyor ama kim olsa aynısını yapar Melisandre ve Rhllor onun elindeki tek güç, savaşta her şey mübah.
-Stannis yeğenini öldürmeye çalıştı ama kim olsa aynısını yapar bkz yukardaki madde.

O zaman diyin ki Stannis antihero bir karakter, ama yine de seviyorum beğeniyorum o zaman size kim karışacak. Kimler kimler seviliyor bu sitede o mu dikkat çekecek, ama hem adam sürekli durum ne gerektirdiyse onu yaptı deyip hem de çok onurlu, gururlu, adil bir insan olarak lanse etmeye çalıştığınız için doğal olarak tepki çekiyorsunuz. Bu kafayla giden biri kral olduğunda da bu yoldan gidecektir, ne bekliyorsunuz yani kral olunca birden Melisandre’den de bu güç hırsından da elini ayağını çekmesini mi?

Evet etik olarak doğru değil ama stratejik olarak zekice bir davrabis bence

Ben eleştirdikten sonra ‘‘kızım’’ hitabını değiştirmiş olman hiç yapmadığın anlamına gelmiyor.

Övünülecek bir şey demedim. Dizide böyle gösterildiği bir gerçek, Stannis’i de böyle yanlış anladığına göre sadece diziyi izlediğini tahmin ettim.
Melisandre’nin amacı başka, Stannis’in başka. Mel’i düşününce Stannis’i pek yararlı kullanmadığını söyleyebilirim. Ne de olsa uzunca bir süre AA sandı Mannis’i.
Öte yandan Stannis Melisandre’yi kullanarak bu zamanlara kadar geldi. Normalde başaramayacağı şeyleri onu kullanarak başardı.

Stannis’in Mel olmadan normalde bu kadar şeyi bile başaramayacağını söylüyorsun. Ben bu yorumunu çok beğendim. Ayrıca Mel’in izin verdiği bir kullanma bu. Yani kullanma dediğimiz şey fark ettirmeden yapılan şeydir :slight_smile: Mesela Lannisterların Robert’ı kullanması gibi. Ama burada Melisandre her şeyin farkında ve izin veriyor çünkü kaz gelecek yerden tavuk esirgemiyor. Stannis ise Mel tarafından kullanıldığının farkında değil. Gülünç olan bu. Yine de Stannis hakkındaki yorumunu çok beğendim.

Stannis’in etik, yani ahlaklı olmadığını söylediğin bu yorumu beğendim. Zekice kısmı tartışılır. Neden? Çünkü görünüşte bile olsa Rhollor’u tercih ederek, kazandığından daha fazlasını kaybetti. Diyarın büyük bir kısmı zaten ona mesafeliydi, sevmiyorlardı. Şimdi farklı bir din söylemi ile iyice tepki çekiyor ve düşmanları bunu çok güzel kullanıyor yandaş toplarken başka bir din getirecek diyerek Stannis’i kuzey’de kötüleyebiliyorlar.

Bu arada madem bunu mantıklı buluyorsun; o zaman Daenerys hakkında ama şunu kullandı, ama bunu kullandı gibi bir yorum yapmazsın demek ki. Mantıklı bulduğuna göre.

Mel’in Stannis’i kullanmış olması için sonunda bir yararlanması falan lazım. En baştan beri etrafında dolaşıp yardım etmekten başka bir şey yapmadı.
Bir tek dinini yaymasına yardımcı oluyor Stannis. Ki ben sonunda ihanet edeceğine inanıyorum. Böylece adalet yerini bulur ve Stannis diğer lordlara karşı imajını düzeltir.

Ama az önce Stannis’in Mel sayesinde normalde başaramayacağı şeyleri başardığını söyediniz. O zaman Mel olmadan hiçbir şey başaramaz ama :frowning:

Bir tek dini yaymasına faydası oldu diyorsunuz da Mel’in amacı bu zaten. Daha ne faydası olsun.

Stannis’in yaktığı onca adamdan ve onca Yedi Simgesinden sonra diğer lordlarla arasını düzeltmesi? Çocuk kandırmak olur bu. Sanmam.

Hem Stannis her şeyi yaptı ama bu kadar yanar döner olacağına inanamam.

Gerçi kendisi yerine Renly’e kral diyen yani ona göre kendine ihanet adamları kendi tarafına geldiğinde cezalandırmamıştı sırf fayda için. Bunu düşünüce Mel’i de sonradan bırakabilir yorumunuza katılmak geliyor içimden ama sanmıyorum o kadar da yanar döner olmaz bence. Haksızlık ediyorsunuz :frowning: Olur mu yoksa :frowning:

İşte nasıl Dany ejderhaları olmadan bir hiç ise, Stannis de Mel olmadan çok avantajsız bir duruma düşüyor.
Bir de Mel’in asıl amacı AA ile ilgili daha çok.

Daenerys için ‘‘hiç’’ , ama Stannis için ‘‘avantajsız’’ ifadesini kullanmanızda bir çelişki var bence.

Daenerys ejderhaları olmadan da Kuzu İnsanlar’a saldıran Dothrakların karşısına dikilmiş ve kadınları tecavüzden kurtarmıştı. Ejderhaları doğduktan sonra tüm köleleştirilmiş insanları kurtarmak için bir savaşa girişti. Önemli olan ejderhalardan önce hiç ya da ejderhalardan sonra var olmanız değil, önemli olan elinize geçen bu güçle ne yaptığınızdır. Daenerys, ejderhalarını köleleştirilmiş insanları kurtarmak ve kendi efendi zanneden insan bozuntularını yenmek için kullandı. Stannis ise dini kullandı kendi mevki makam arzuları için. Normalde ben Daenerys ve Stannis’i kıyaslamam ama siz kıyasladığınız diye söyledim. Ayrıca Stannis’i kendi içinde savunmak yerine Daenerys’a saldırarak aklamaya çalışmanız da argüman türetmediğinizi gösteriyor.

eleştirilecek nokta; şu stannis sürekli yasalardan, adalaletten herkese eşit davranacağından bassediyor. Gelgelelim cezalandırması gereken lordları cezalandırmıyor, bu kendiyle çelişiyor demek. Ben bu yüzden eleştiriyorum.

Renly ciddiye alınacak değil demişsin. Adam yüz bin kişilik ordu kuruyor ve beş kralın savaşındaki en güçlü aday.Doran martell ve robb starkla da anlaşma şansı var. Kukla filan da olamaz çünkü kendisi zeki bir adam.Eğer suikast sonucu öldürülmese savaşı kazanacaktı. Nasıl ciddiye alınmaz, anlamadım.

Stannis’e saldırmak için Renly’yi öne çıkarmıyoruz.Tam tersi siz Stannisçiler, Stannis’in yaptığını aklamak için sürekli Renly’ye saldırıyorsunuz. Ama Renly’yi kötü göstermek Stannis’i aklamış olmayacak.