Baratheon Hanesi

İsyanın gerekçeleri haklı olsa bile sonrasının hesabını sormak da mı yasak?
Robert av partilerinde, turnuvalarda, kızlarla gününü gün ederken halk sefalet içindeydi. Ardında borçlu bir krallık bıraktı. Kayınpederinden aldığı borçlarla gününü gün etti.

Eğer isyan ediyorsan ve yönetimi ele geçiriyorsan ‘‘iyi yönetme iddian var’’ demektir. Robert bu iddiasını gerçekleştirebildi mi yoksa halk sefalet içinde değil miydi? Eğer böyle bir iddiası yoksa neden geçirdi ele krallığı? Daha kötü hale getirmek için mi?

Ve son sorum; Jamie-Cersei ilişkisini bir an için unutalım, ya da unutmasak bile şöyle farz edelim; diğer iki çocuk enset olsa bile dyelim ki Joffrey ensest ürünü değil. Diyelim ki gerçekten Robert ve Cersei’nin oğlu. O zaman ne olacak? Tüm kötülüklerine rağmen yaşasın kralımız denilebilir mi? Stannis o zaman bağlılık yemini eder miydi yeni kralına?

kesinlikle ederdi… ama Renly etmezdi…

Sen isyanın gerekçeleri ve hane abartısından bahsettin, bende onlardan bahsettim. Şuanda yönetimle ilgili şeyler söylüyorsun. Robert kral olarak yetiştirilmedi, Robert kralken halk sefalet içinde falan da değildi. En azından yeteneksiz olduğunu bildiği için, yönetimi en iyi güvendiği adamlar olan Jon Arryn ve Eddard Stark’a yönetimi devredebildi.

Yönetme yönetme diyorsun, biraz Aerys Targaryen’den bahsetsen ya ?

Robert gibi boş yere isyan etmiş, isyanında haksız olan balon bir karakteri barındıran bir hanedir.

Abartı olduğu garip kaçar. Fırnıtan Tanrısı ve Valyria kanı taşıyorlar. Oldukça soylu aslında.

Baratheon kardeşlere ben ayrıca üzülürüm. Trajik bir kayıpları var.

tarihi çok hoşuma giden hanelerden birisi.

Kahramanlar Çağı’nda geçen her şeyin doğru olmadığını biliyorsun herhalde değil mi? GRRM bile kimse Mimar Brandon’ın gerçekte yaşayıp yaşamadığını bilmiyor diyor.

Bahsedilecek tanrı/lar var mı o da var?

Böhöhöhö.

isyanında haksız??? boş yere??? : http://inciswf.com/hahahah.swf

Aynen haksız. Bu isyanda Aerys’in yaptığı manyaklıklar yüzünden Starklar haklıdır. Robert’in nişanlımı kaçırdılar diye ağlaması falan boş işler.

Yıl olmuş 2013. Hala paylaşılan saçma sapan swf’lere teşekkür gelmesi beni üzüyor cidden…

boş işler ha?? millet senin nişanlını kaçırsa, yan gözle baksa, “yeeaa bırak bu boş işleri, salla geç!” flan mı dersin?

Taraf tutulur da yani en azından iyisiyle kötüsünü kabul edin ya .s

Lyanna onu sevmiyor ki. Veya bi yaşanmışlıkları olsa neyse. Birbirlerine deli gibi aşık olsalar falan. Bunun için tepki göstermesi normal ama kralını devirmeye çalışması Robert’in haksız olduğunu gösteriyor. Arkasına aldığı sağlam destekçilerle daha kendi bile amacını tam bilmeden isyan ediyor sonunda da o sağlam destekçiler sayesinde tahtı çalıyor işte. Tahta da oturuyor ama kendi de billiyor yönetime uygun olmadığını. Bi süre sonra sıkılıyor. Güç delisi insanlar vardır ya. Ben bunu elde edeyim yeter mantığındadırlar. İlerisini düşünmezler. Robert de sırf elde ettiği için sahip olmaya çalıştı.
Yani nişanlısı kaçırıldı diye kralı devirme hakkını görmüyorum onda. Örneğin şu an Stannis kral olsaydı. Loras da Renly’i öldürdü diye ona isyan edebilir miydi? Hayır tabiki de. Tepkisini koyar ama krallığı almak için harekete geçemezdi.
Robert de geçmemeliydi. Starkların mağduriyeti çok daha fazla.

Deli kral Jon Arrynden Robertin ve Nedin kellelerini istemedi mi(Hem de haksız yere)?Bence bu isyan için yeterli bir sebep.

@ali7171 Robert kellesi istendi diye isyan etmedi. Onun tek amacı Rhaegar’ı öldürmekti. O amaçla çıktı yola.

Ya zaten Brandon ve Rickon’ı öldürüp, Jon Arryn’dan Ned ve Robert’ın kellesi istenine isyan başlıyor daemoncuğum. Yoksa Robert ben bir isyan başlatıp kral olayım demiyor. Asıl sorun Lyanna’nın kaçırılması ve isyan bayrağını çeken kişi JON ARRYN. Robert değil -_-

Ve sen Robert’ın asıl amacını nerden biliyorsun? Robert KL’ye bile gitmemişken?

Robert, Lyanna’yı deli gibi sevmiş… burda hakkı yenen bir Robert Baratheon var… haa günümüz dünyasında olsa en fazla ayrılırsın, zorla birini sevemezsin tabi, ama asoiaf dünyasında, hele ki Robert gibi bi karakterden sessiz kalmasını bekleyemezsin… Baratheonların öfkesini gördi Rhaegar efendi… adama bak… evli baklı, çoluklu çocuklu Rhaegar başka bi kadına yan gözle bakınca iyi, nişanlısı çalınan, hakkı yenen Robert kötü hemi??? nası bi mantık bu ya? :smiley: deminki gönderdiğim swf’yi yine sana iade ediyorum… hem Robert "ben kral olucamé niyetiyle isyanı başlatmadı ki, başta kişiseldi sorunu sırf Lyanna’ydı, şahsi intikamdı, ama deli kralın psikopatlığı dediğin gibi Starkları daezince ortaya toplu isyanı çıkardı, ve savaş kazanıldıktan sonra Robert kral ilan edildi… arada fark var… orda targaryenlerle akraba hane Baratheon değil de, Stark olsa Eddard, Arryn olsa Jon kral olurdu en nihayetinde…

İsyan haklıydı. Lütfen arkadaşlar. Biraz Robertın yerine koyalım kendimizi. Bunlara eyvallah deyip geçebilecek biri yoktur herhalde.

Bende isyanı başlatan kişi Jon Arryn diye biliyorum ama evet Rhaegarı öldürmek Robertin öncelikli amacı olabilir.

Robert, Lyanna’yı elde edemeyince daha çok psikopata bağlıyor. Neden? Çünkü elde edememesini yediremiyor kendine.
Ben de bu abartı diyorum zaten. Baratheonlar’ın öfkesi abartılıyor. Westeros aleminde herkes delikanlı. Robert stratejiden yoksun savaşlara bodozlamasına dalan bi zihniyete sahip. Ashford’da da ölüyordu zaten bu yüzden. Üstüne Çanlar Savaşı’nda da yatsın kalksın Ned Stark ve Jon Arryn’e dua etsin.
Rhaegar olayının iç yüzü bilinmiyor henüz. O yüzden evli çocuklu Rhaegar olayını ileriki kitaplar çıktıktan sonra yaparız.
Ayrıca Ned Stark otursaydı o kral olurdu. Targaryenlerle akrabalık bahane. Zaten ona isyan etmiş olanlar bi dahaki krallarında Targaryen kanı aramaz. Ned Stark istemediği için kral olmadı.

http://www.swfcabin.com/swf-files/1269236582.swf

Senin nişanlını kaçıracaklar sen hihihi iyi olmuş diyeceksin kesin :slight_smile: Fanatizm ne boyutlara ulaşmış yav…