Baratheon Hanesi

Hayret, ilk kez ben olmadan bu konu hakkında tartışma çıkmış.

Rhaegar - Robert -Lyanna olayında Rhaegar’ın hiç bi şekilde savunulacak bi tarafı yok… tamam iyi insan hoş insan ama hatalarını da göz ardı etme yani… sen kendini o dönemin şartlarına göre Robert’ın yerine koysana… öfkeden kudurur insan cidden… e mad king’in yaptıkları da ortada… yani Targaryen hanedanını indirmek şart olmuştu o noktada… yenilik, değişim zamanıydı…

ama öyle sonuçta Robert “ben kral olacam” demedi ki, diğer lordlar onu kralı olarak gördü, öyle kral oldu…

Valla asıl ben senin mesajlarına bakıyorum da sen de Baratheon fanatikliği daha ileride. Targaryenleri yerin dibine sokmak için elinden geleni yapıyosun. Dany’i Daario ile yatıyor diye eleştiriyorsun. Doğru düzgün mantıklı neden sunmuyorsun.
Swf paylaşacaksan da cevap yazma bi daha…

Robert haksız mı isyanda? Oha. Şoktayım şuan. Kral suçsuz yere lordları yaksın, Stark Kuzey Lordunu yakıp oğlunu boğdurarak öldürsün, Prens nişanlı olan bir kadını kaçırsın ve sen kellesi istenen Robert’in başını çektiği isyana haksız diyorsun. Tamam Targaryensinde olmaz bu kadar. Buz ve Ateşin Şarkısı evrenindeki en haklı isyan Robert’in isyanıydı.

Tabii canım belli oluyor, senin deliler gibi sevdiğin birini kaçıracaklar onurunu beş paralık edecekler hem kendine hem hanane hakaret edecekler sende sineye çekeceksin. Kimin mantıklı neden ortaya süremediği belli bence :smiley: Targaryenları yerin dibine sokmaya gerek yok ensestin olduğu bir hane zelildir zaten.

Ben haksızdı diyorum ister komikli resimler atın ister swf paylaşın.

Şahsi olarak da gözümde isyanların haklılık olayının bir önemi yok. Başarılı olup olmamasının önemi var. Başarılı olduğu sürece isterse sebebi “Rhaegar saçımı çekti :’(” olsun yani, önemi yok.

Robert’ın İsyanı’nı aylarca ve paragraflarca anlattım ama sen tek cümleyle işi bitirmişsin ve bide cümle çok iyimiş :redface:

Yorumlara dönecek olursak, İsyana gerekçe gösterebilmek için; daha kaç Brandon’ın ve Rickard’ın işkence edilerek öldürülmesi gerekiyordu? Ya da kaç Lyanna’nın daha kaçırılması gerekiyordu? Ve daha hangi karakterlere ölüm emri verilmesi gerekiyordu acaba? Bende onu merak ediyorum…

Sen kendini Robertın yerine koysan Aerys başını istiyor. Tıpıştıpış gider misin? :slight_smile:

Lyanna Stark’ın kaçırıldığı söylenir hep, ama kendi isteğiyle gitmiş olamaz mı Rhaegar gibi her kızın hayallerini süsleyen bir adama. Robert’la evlenmektense Rhaegar’ı tercih etmiştir belki kız. Belki de Robert ile nişanlanırken hiç gönüllü değildi, belki politik sebeplerden oldu bu nişanlılık. Belki Rhaegar ve Lyanna birbirlerini çok seviyorlardı. Olamaz mı olabilir.

Robert Baratheon mız mız bir çocuk gibi isyan çıkarmıştır. Onu gazlayan Lordlar da çıkarları uğruna savaş çıkarmışlardır Robert üzerinden. Sonra da kenara çekilmişlerdir, meşakkatli olan yönetme işini Robert’e devredip kendi çıkarlarını elde edip kulelerinde sefaya dalmışlardır. Robert güçlü olabilir ancak zeka ile desteklenmeyen güç ne kadar başarılı olabilir ki? Eşinin koynuna da girmekte olan bir yaver tarafından sarhoş edilip domuza kurban edilene kadar işte.

Robert diyarı yönetiyordu, Lannisterlar da Robert’ı. Robert kaç ay hüküm sürdü ki Westeros’da. Cersei ile evlenene kadar. Yani Robert’ın İsyanı başarılı oldu, Devrilen Targaryenlerdi ama tahta geçenler Baratheonlar değildi, Lannisterlardı. Jon Arryn sayesinde Robert belki ilk zamanlar az buçuk etkin oldu ama işte o kadar. Robert’ın krallığının daha ilk aylarında Westeros’u Tywin Lannister ve ailesi yönetmeye başladı. Baratheonlar Devri Westeros tarihinde sadece kitaplarda yazan bir şey. Herkes gerçeğin farkında, Robert hükmetmedi, hükmedemedi.

GENÇ EJDERCİKLER RAHATSIZ!!! :smiley: :smiley: :smiley:

Lyanna sevmiş olamaz mı diceğini biliyordum tabi ki. Kızı veren, kızın babası Rickard’da öyle diyordu zaten, evet…
Lannisterlara atladık şimdi de, çevir kazı yanmasın sanki Robert bayılıyordu. --Spoiler-- Tywin’de öldü hadi bakalım–Spoiler–
Bakalım konu bu kez neyle değişecek…

İsteyerek gitmiş olabilir tabii ki, hatta büyük olasılıkla öyle oldu. Ama sorun bu ikisinden herhangi birinin kimseye bişi demeden ortadan kaybolması. Robert, Ned, Brandon veya bir başkası gerçekte ne olduğunu bilemez. Ve soylular arasında çok az kişi aşk için evleniyor, Lyanna ve Rhaegar’ın ayrıcalığı ne? Hem Rhaegar zaten evli. Aşkları koskoca krallığı kanatmaya değdi mi? Umarım değmiştir ama bu yaptıkları aptallıkları örtmeye yetmiyor. Ötekiler’i durdarılım derken onların vereceği zararın aynısını SAVAŞ ÇIKARTARAK sebep oldular. Aynı hesap.

Stannis ölse de bu hane tarihe karışsa artık.
Gerçi doğru Shireen var demi. Günahsız, suçsuz bi çocuk. Onun ölmesini istemem.
Ama sitedeki pek çok üye Targaryenlerin hepsinin birden ölmesini, tecavüze uğramasını, katledilmesini, ensest diye yok olmasını isteyecek zihniyette.

İsyan edip Kralı deviren ve yerine geçen Robert Baratheon nasıl kindar ve nefretle dolu biriyse artık, bütün Targaryenlerinde yakalanmasını ve öldürülmesini emretti! Bir hükümdar olarak tahta geçtiğinde yaptığı ilk icraat buydu ve ölüm döşeğinde hala Daenerys’ın öldürülmesini emrediyordu, taa ki Ned onu ikna edene kadar.

Nişanlınızı (kesin değil ama) kaçıran bir adama öfke duyarsınız, hadi onun babasını da devirirsiniz, peki ama iki tane kardeşinden ne istersiniz? Ne istediğini söyleyeyim. Viserys ve Daenerys hayatta oldukları müddetçe tahtın sahibi onlardı. Daha doğrusu Viserys’dı. Bu yüzden aslında Robert tahtta oturduğu süre içinde asla o tahtın meşru sahibi olmadı. Asla meşru kral olmadı. Çünkü Viserys hayattaydı, o öldüğünde ise Daenerys hala hayattaydı. O öldü yerine oğlu(!) geçti ve Daenerys hala hayatta. Robert yıllarca Demir Tahtı gaspetti. Gaspçı ve İşgalci Robert Baratheon, bu isimle anılan ilk İşgalci.

Yorumları okusaydınız Robert’ı da eleştirdiğimizi görürdünüz ve dediğim, başta söylediğin şeyle şuan ki söylediğin şey arasında dünya kadar fark var. Laf atma boyutuna geçmeyiz diyordum ama… buyrun başlık sizin. Sizin Yazdıklarınız forumuna da bekleriz :smile:

^Kendi sevdiğin aileye laf atılıyor veya olumsuz yönleri dışarı vuruluyor diye karşı çıkanların favorisine saldırmak bence çok çocuksu. Ben de tecavüz edilsin diyenlerden nefret ediyorum ve kafalarına odunla vurmak istiyorum. Ailede ensest var, yok değil ve bu iğrenç bir şey evet ama Targaryenler arasında Alysanne ve Jaehaerys gibi çok iyi krallar ve kraliçeler de var. Diyarı barış ve refah içinde tutanlar da var. Zaten ortada meşru olan bir Targaryen var o da Dany. Jon’un gerçek babası büyük olasılıkla Targ. Aegon ise çok şaibeli. Şahsen Targaryen soyunun tükeneceğini düşünüyorum.

rhaego’cum Robert, Viserys ve Dany’e sadece Dany’nin Khal Drogo ile olan evliliğinden sonra suikastçi yolladı ve ölüm döşeğinde bu fikrinden vazgeçti. Tahtın garantiye alınması ve diyarın bir başka sivil savaş yaşamaması için potansiyel varis adaylarıda mecburen katledildi. Kesinlikle Aegon ve Rhaenys’in cinayetlerini savunmuyor. Kesinlikle iğrenç bir şekilde öldürüldüler ama bunda elleri kanlı olan kişi Tywin ve Gregor.

Aslında Robert Greyjoylara da Tywin’in tarifeyi uygulayacaktı ama Eddard bu sefer yetişti de karşı çıktı.

ailenin tamamı ensest…

fe suphan ALLAH sizin ailenizden birinide nişanlıyken bir evli adam alsın götürsün o zaman anlarsının roberti dicem de dilim varmıyor. ALLAH düşmanımın başına vermesin.

gelmiş millet ama sevgi ama bilmem ne diyor.

bide robert tahta gecince tüm ailenin öldürülmesini istedi diye eleştirenler var. ya ne yapacak dı adam. cocugun birini martel lere ver diğerine tyrel lara ver bi boş anımı bulup beni devirsinlermi diyecek.