Bir Krallığın Kaderi: Jon ve Sansa

alıntılarımı ve cümlelerimin devamınıda oku ve gülüyorum bazı cümlelerine
ben ne görüyorum biliyormusun Dany değil de Sansa konusu oldu mu tıkanıyorsun ve kızıyorsun şuanda alakam olmayan bir tartışmaya beni zorla dahil etmende buna kanıt o kadar kızdın ki ne söylediğini bilmedin içinde sende biliyorsun Arya değil sansa olduğunu
neyse ne önemi var kitap karakteri Arya olsa ne olur Sansa olsa ne olur

Estağfurullah. Teşekkür ederim :blush:
İlgi alanım olduğu doğrudur, ama uzmanlık ayrı mesele, bu konuların üzerinde duran herkes benim yaptığım çıkarımları yapar :slightly_smiling_face:

Konuya da yorum yapmak istiyordum ama şu an her şey o kadar birbirine girmiş ki, vazgeçtim :smile: Benim paragraflar eksik kalsın.
Genel olarak Ayça’ya (YeniAy Ottoman) katılıyorum.

Hocam madem öyle bir sorum olacak.

Benim şeride en çok ilgimi çekenler ölümsüzler evi vizyonları. Ancak aynı zamanda en fazla anlayamadıklarım da bunlar. Aslında o sayfada kehanetlerle ilişkilendirilen şeyler mantıklı ancak bir araya getirildiği zaman mantıksız.

Mesela Daenerys’e 3 at süreceksin deniliyor. Buradan cinselliğin kast edildiği söyleniyor ancsk onun açıklaması olan vizyonun bunla alakası bile yok. Yani işte gölgesiz kral, taş ejderha falan. Yani ne alakası var bunlarla Dany’nin yattığı adamların? Sonra ihanet ve gelin olmak Ne alaka? Bunlar hakikaten işin içinden çıkılmaz hale getiriyor her şeyi.

Öncelikle, belirtmek istedigim bir sey var (bu yorumumu okuyacak herkese).
Simdi Symmachus “Hocam” deyip iltifat etmis ve sorular sormus bana, ve benim bunlara direkt cevap yazmam, “uzmanligimi” kabul edisim gibi algilanacak diye endise ediyorum açikçasi. Saçma gelebilir belki bu açiklama ama ne yapayim? Bende sürekli tarif edilemez bir yanlis anlasilma, kendini yanlis ifade etme endisesi var. Genellikle uzun paragraflar yazmamin temelinde de bu endise var zaten; bu endisenin gerçeklesmesini önlemek adina genelde düsüncelerimi kirk farkli sekilde anlatiyorum ve haliyle ortaya hep uzun yazilar çikiyor :smile:
Neyse, yani ben Symmachus’un sorularina kehanetler konusunda uzman biri olarak, bunu kabul ederek yazmiyorum. Kehanetler konusuna ilgi duyan, kehanetleri çok arastiran biri olarak yaziyorum sadece.
Ayrica Viki’de yazdigim “Rüyalar ve Kehanetler” makalesi de iki haftalik aratirmalar ile ve tabi orijinal makalenin çevisi sonucu ortaya çikmis bir makaledir. O makaledeki kehanetlerin açiklamalarinin yarisindan fazlasi Asoiaf fanlarinin genel, ortak görüslerinden olusmaktadir (bunu zaten makalenin basinda belirtmistim). Benim doldurugum bosluklar, ekledigim görüsler de var tabi ama bunun sayisi iki elin parmaklarini geçmez.

Kendi kendime içimi rahatlattigima göre, baslayabilirim :smile:

Onlar bir araya getirilmemeli zaten; bunu yaptigimiz takdirde, her kisim için alternatif açiklamalar bulsak da, nihayetinde kisimlari bir bütün olarak ele aldigimizda, sonuç hep ayni olacaktir : Mantiksizlik.
Makalede Ölümsüzler’in kehanetlerinin açiklamalarini yazmadan önce ben zaten kehanetteki kisimlarin ayri ayri degerlendirilmesinin daha uygun oldugunu belirtmistim.
Kisimlari birlestirerek mantikli bir sonuç elde etmis bir Asoiaf fani aradim, hemde çok aradim ama bu konuda yazilmis her yazida, yapilmis her muhabbette, kisimlarin ayri ayri ele alinmasina dair ortak bir görüse denk geldim.

“Üç at sürmelisin… Biri yataga, biri azaba, biri aska” kismi, sizin de söylediginiz gibi, kesinlikle cinsellikle ilgili.
Dolayisila o üç at esasinda üç erkek oluyor tabi :smile:
Ve buna sadece “Dany’nin cinsel iliskiye girecegi üç adam” seklinde de bakmamak lazim. Bu adamlarin Dany’nin hayatinda büyük bir önemi ve etkileri olacak. Ki bunu zaten “Yataga, azaba, aska” belirtileri sayesinde görüyoruz.

“Gölgesiz kral”, “Tas ejderha”…
Dany Ölümsüzlerin kehanetlerini (üç ates, üç at, üç ihanet…) anlamayinca, yardim isteyince, Ölümsüzler Dany’nin bu talebine bir seyler göstererek karsilik veriyorlar. Dolayisiyla evet, bunlar üç ates, üç at, üç ihanet kehanetleriyle baglantilidir diye düsünüyoruz direkt. Ama baglantili olmadiklari ihtimalini de göz önünde bulundurmaliyiz bence, veya gösterdikleri her seyin kehanetlerle baglantili olmayabilecegi ihtimalini.
Cünkü oradaki durumu ve Ölümsüzleri de degerlendirmek gerek. Dany’ye yardimci olmaya, ona bir seyler anlatmaya çalisiyor gibi görünüyorlar ama aslinda Dany’nin Ölümsüzler Ev’inden çikmamasini saglamak gibi bir niyetleri de var. Bu yüzden Dany’ye gerçekten yardim etmek için degil, aklini daha fazla karistirmak, onun tamamen gösterilenlere odaklanmasini saglamak da istiyor olabilirler. Yani iyice kafasini karistirmak, onu mesgul etmek, onu o an’dan koparip geçmiste yasananlara veya gelecekte yasanacaklara kendini kaptirmasi için o görüleri gösteriyor olabilirler de.
En basinda denedikleri buydu zaten; mesela Dany’ye kirmizi kapili evi ve Willem Darry’yi gösterdiler. Willem Darry onu çagirdi, “Artik evdesin, güvendesin” dedi ve Dany “Hayir, o öldü” diye hatirlatmasi kendine, o an’a kapilip adamin pesinden gidecekti.

Neyse ama baglantilar da kurabiliriz, tabi kimileri zorlama oluyor.

Mesela ilk görüntüde Viserys, Rhaego ve Rhaegar’i gösteriyorlar ve “ejderhalarin anasi, ölümün kizi” diyorlar.
Ölümün kizi… Ölüm… (Bu görüntülerde, her seferinde “ejderhalarin anasi” lafindan sonra söylenenler, ipucu degerinde)
Eger Ölümsüzlerin niyeti gerçekten yardim etmek ise bile, cevaplar her zaman gösterdikleri görüde yer almiyor direkt olarak; bazen gösterdiklerinde gizli oluyor, dolayli yoldan, örneklerle anlatiliyor.
Burada mesela… Viserys, Rhaego ve Rhaegar. Ölümün kizi…
Bu üçü öldü.
Viserys erimis, kaynar altinla öldü.
Rhaego, babasi Drogo’nun hayatina karsilik öldü, feda edildi. Dolayisiyla burada “iki insan ama bir hayat/bir can” seklinde bakabiliriz. “Rhaego Drogo’dur” gibi biraz.
Rhaegar ise kisaca, özetle ask için öldü.

Ne dedik yukarida? Bazi seyler örnek, dolayli anlatim seklinde olabilir. Baglantiyi kurmak, benzerligi veya göndermeyi, gizli anlami bulmak Dany’nin isi olabilir. Bunu aklimizda tutalim.

Ne var simdi elimizde? Viserys, Rhaego/Drogo (tek hayat), ve Rhaegar… Viserion, Drogon ve Rhaegal…
Ejderhalar = Ates.
Ejderhalarin isimleri, gösterilen kisilerle baglantili.
Ölmeyi hakettigi için ölen, ölüm için ölen Viserys. Babasinin hayati için ölen, feda edilen Rhaego. Ask için ölen Rhaegar.
Yani Viserys, Rhaego ve Rhaegar, sadece kehanetlerden birini isaret etmek için gösterilmis olabilirler.

Bu bizi nereye götürür? “Üç ates yakmalisin… Biri hayat için, biri ölüm için, biri ask için”.
Yani nihayetinde Dany’nin yakacagi üç ates, ölüm ile ilgili. “Ölümün kizi” + bu baglantilar.
Ama Rhaegar’in ölümünün Dany ile hiç alakasi yok ki, degil mi? Iste bu yukarida “bunu aklimizda tutalim” dedigim kisimla ilgili. Rhaegar sadece bir örnek, dolayli yoldan anlatim. Aslinda Viserys ve Rhaego da biraz öyle ama Rhaegar daha belirgin.

Buna göre… Dany’nin hayatinda dönüm noktasi önemi tasiyacak üç ates yakilacak. Atesi ölüm ile bagdastirdik; bu dönüm noktalari birikerinin ölümü ile gerçeklesecek.
Ilk ates Drogo’ydu. Bu Daenerys’in hayatinda bir dönüm noktasidir. Drogo için yakilan cenaze atesi ejderhalara hayat verdi. Hayat için yakilan ates.
(Suraya bir not düseyim : Ayça (YeniAy Ottoman) kehanetlerin Dany’nin geçmisiyle, dolayisiyla Drogo ile alakali olamayacagini çünkü kehanetlerin gelecekle ilgili oldugunu söylüyor. Bu çok mantikli. Ama söyle bir durum var; Ölümsüzlerin Evinde Dany’ye söylenenler, onun sadece gelecegi ile ilgili degil, tüm hayati ile ilgili oldugu hissini yaratiyor. Dany hatta oraya adimini attigi andan itibaren hem geçmise, hemde gelecege gidiyor. Kendi geçmisi ve gelecegi, hatta ailesinin geçmisi… Dolayisiyla söz konusu kehanetler de Dany’nin hayatinin bir özeti olabilir; ve dedigim gibi bu hissi veriyor, en azindan bana.)

Ölüm için yakilacak ates var birde. Ve yukarida zaten ates’i ölüm ile bagdastirdigimiz için, bu bence basli basina bir olay da olabilir. Sadece bir (1) insanin ölümünü isaret etmiyor olabilir. Belki burada Dany’nin yapacagi büyük bir savas söz konusudur. Ates hala mecazi bir anlam tasir ama ek olarak savas esnasinda ejderhalarin yakacagi ates de vardir. Ölüm için, düsmanlari öldürmek için yakilacak bir ates. Ve nihayetinde zafer elde ederse, bu büyük savas Dany’nin hayatinda bir baska dönüm noktasi olur.

Ve ask için yakilacak ates (ölüm). Rhaegar örnegini hatirlalayalim burada. Ask için ölmek… Bu çok enteresan iste, bunu yorumlamak zor. Bu Dany’nin hayatindaki bir dönüm noktasini degil, direkt Dany’nin hayatinin sonunu bile isaret ediyor olabilir. Hatta Nissa Nissa olayinin tekrarlanacagi ve Dany’nin Nissa Nissa olacagini düsünenler var; böyle bir sey olursa, “Ask için yakilan ates” bunun isaretidir.
Tabi tüm bunlar Ölümsüzlerin Viserys, Rhaego ve Rhaegar’i göstermeleri sonucu baglantilar kurup, bunu kehanetlerden birine uydurup (üç ates) vardigimiz sonuçtur. Uzun, karmasik, dolayli bir yoldan bu noktaya ulasiyoruz. Kehanetlerden birine baglama amaci oldugu için, zorlamalar da olabilir.
Ve dedigim gibi, aslinda bu görülerin kehanetlerle hiçbir sekilde baglantisinin olmadigi ihtimali de var. Tamamen Ölümsüzlerin bunlarla Dany’nin aklini bulandirmak, onu oyalamak, gerçek an’dan koparmak niyeti de söz konusu olabilir.

(Keske makaleye de bunlari yazmak mümkün olsaydi ama imkansiz :smile: Makale olmaktan çikardi. Cok detayli, çok karmasik, ee biraz da kisisel bir yazi olurdu. Yapmam gereken, kisa ve basit bir sekilde, asoiaf fanlarinin görüslerini aktarmakti sadece, bunun disina çikmamaya çalistim.
Ama makaleyi elden geçirmem gerek aslinda, iyi bir düzenlemeye ihtiyaci var.)

Yoruldum :smile:
Simdi bunu diger görülerle de yapabilirim ama cidden bitmek bilmeyen bir yazi olur.
Ki belirtmek gerek; yukarida yazdiklarim bir açiklama getirmekten ziyade, gösterilenlerin aslinda çok karmasik ve dolayli bir anlatima sahip olabilecegini anlatmakti.
Kafanizi karistirdim muhtemelen, biliyorum, özür dilerim ama olayin kendisi karisik zaten :smile: Açikliyorum ama ben de tam anlamiyorum :joy: Zaten o makaleyi hazirlarken benim kafa gitti. O beyin firtinasinin etkisi hala üzerimde, “kehanet” kelimesini duydugum veya okudugum zaman ne hale geliyorum anlatamam! :smile: (“Uzman”, “Hocam”, diyerek durumu daha da kötülestirmeyin, stres yapiyorum… Söylemek istedigim bu aslinda :smile: :stuck_out_tongue_winking_eye: )

Konunun da disina çiktik, iyi mi…

Ben herkese hocam derim, sana özel bir şey söz konusu değil burada :D.

Bunların gelecekte geçeceği konusunda ben de Yeni Ay ile hemfikirim. Evet orası genel olarak Daenerys’in tüm hayatını kapsıyor ama hepsi değil. Yani öncekiler ve 3 ateşle birlikte gelenleri ayrı değerlendirmek lazım.

Bunun haricinde benim bunlarla ilgili farklı bir fikrim var, bunlar aslında metafor olmaktan daha çok örnek gibi duruyor. Biraz karışık oldu ama örnekle açıklayacağım,

Daenerys için önemi en fazla olan şeylerin başında 3 binici geliyor ve zaten her şeyin başında 3 biniciden bahsediliyor. Aslında 3 ihanet, 3 ateş ve 3 at bu 3 biniciyle doğrudan alakalı bir durum.

En başta Daenerys’in ejderlerine verdiği isimlere yakın örnekler var, Viserion Drogon ve Rheagal. Rheagal muhtemelen Jon Snow ile alakalı ve bunun ipucu olarak da Rheagar gösteriliyor. Rheogo Daenerys’in bizzat kendisiyle ilgili ve zaten o ilk versiyonda Daenerys Dothraklar ile istila ediyordu. Dothrakların çok önemli bir şeye sebep olacağının onayından dolayı bunun tekrardan mümkün olacağını iddia edebiliriz. Peki o zaman Viserion’un sürücüsü kim olacak? Üçüncü görsellerin ilki Daenerys’in yaptığı evlilikle ilgili. Gerçi ikinci vizyondaki kralın nasıl bir ilgisi var bilemiyoruz henüz ancak bütün bunlar Blackfyre komplosuyla ilgili olabilir. Zaten üçüncü vizyonda ihanet derken ilki hakkında kanda diyordu. Yani Viserion’un sürücüsü Aegon olacak.

Zaten bununla ilgili şöyle bir durum var, hatırlarsan ilk kitapta Viserion ölürken gerçek ejder olsa yanmazdı demişti. Sırf bu anlamsız söz için bir nesil Targaryenler yanmıyor abi muhabbeti yaptı. Kuran gibi her kelimeden bir foreshadowing yakalama derdinde değilim. Ancak böyle önemli anlarda söylenen sözler önemli ve bu durum Viserion’un sürücüsü olacak olan Aegon’un kaderini belli eden bir şey olabilir bana kalırsa.

:kissing_heart::kissing_heart::kissing_heart:

:joy: :joy: ben direk cinsel ima diye yazmıştım yukarıda :joy: evet arya ile kıyaslıyor bu benim inkar ettiğim bişey değil zaten-sadece seninki kadar derin bir anlam olduğunu düşünmüyorum orada- benim ygritte le olan ilişkisinden aldığım tek nokta var.herkesçe bilinen kızıl saç meselesi çok konuşuldu zaten ben daha az konuşulan belirgin noktaları toplamaya çalıştım.benim paylaştığım paragrafta hoşlanmaya başladığını anlatırken onu aynı zamanda cinsel olarakta etkileyen bir özelliğinden-sansa yla bağdaştırılan nokta burası-bahsediyor mesela o paragrafta arya yla benzeyen özelliklerinden çok kızın şarkı söylemesinden onu artık güzel bulmaya başlamasından gülümsemesinden kısacası hoşlanmaya başladığı şeylerden bahsediyor.ve arya yla fiziksel kıyaslamayı ilk karşılaştıklarında hatırlıyorum sadece-ikincisinin hangi kısımda olduğunu yazabilir misin-.ygritte zaten huy olarak arya ya benziyor-sadece arya bence ygritte gibi itici değil-ilk başta benzettiği bir kişiyi sonradan kıyaslamasında da sıradışı bişey görmüyorum ben-sırf babasına ya da annesine benzediği için birinden hoşlanan insanlar var ve jon la arya çok yakınlar-.bu arada benim için sıkıntı yok karşılıklı anlayışlı olduğumuz sürece bir romanlık paragraf çıkarabiliriz sadece yoğun olduğum zamanlar geç girebiliyorum 1 ya da 2 gün.

gece nöbeti taraf tutmaz:jon daha önce robb un savaşında yanında olmaktan vazgeçip gece nöbetini seçmişti.o bölümde sık sık kendisine hatırlattığı ve ona hatırlatılan cümle buydu.bu yüzden anlam arıyorum ben.bu konuda anlaşamıyoruz bir türlü ben kendi düşüncem de olabilir senin ki de olabilir diyorum-kendiminki daha güçlü-yukarı da da yazmıştım zaten tamamen yorum bence.bide gerçekten bu kısımlar bir çok yabancı forumda tartışıldı ben kafamdan uydurup yazmadım sadece belirli bir yerden çeviri yapmadığımı söyledim bu yüzden bu kısmı uzatmak istemiyorum 3 4 kere ikimiz de aynı şeyi yazdık çünkü :sweat_smile:

yapılmamış demedim defalarca senin dediğin gibi de olabilir dedim tamaamen yorum bence dedim.sana anlatamadığım nokta şu:bu kitapta böyle önemli kısımlar ilk anlaşıldığı gibi olmaz genelde.kuramın çıkmasını isteyip istememek meselesi de değil.ben tartışmaktan gocunsam sana hiçbir şekilde cevap yazmazdım ki.sayende farklı taraflardan bakmayı öğrendim bunun için teşekkür ederim- ama sen bunu hiç yapamıyorsun en başından beri her cevabında’yanlış yorumlamışsın böyle anlamışsın ama yanlış yazar şöyle yapmış zaten niye böyle yapsın’.tekrar diyorum bunlar boş şeyler olsa sayfalarca tartışılmazdı jon-sansa konusunda çok fazla teori ipucu denilen şeyler vardı benim ingilizcem ortanın biraz üstünde olduğu için tam olarak anlayabildiklerimi seçip yazdım.bir çok insan yıllar önce tartışıp geçmiş bu konuyu zaten.

‘ben onlardan hiçbirine bir zarar gelmesini istemedim ama geldi şimdi sadece ben varım’’ jon büyük ihtimalle sansa nın da öldüğünü düşünüyor ki sadece kendisinin kaldığını düşünüyor.jon arya yı çok yakında olup elini uzatamadığı için düşünüp duruyor.ki sansa yı hiç düşünmüyor olması sence de çok saçma değil mi.bu kız komşu kızı,kahya kızı değil kardeşi bildiği bir insan ve onunla ilgili daha önceki düşüncelerinden hiçde kinli falan olmadığını anlıyoruz.robb un taa çocukken söylediği bir sözü rüyalarına girecek kadar hatırlıyor ama ona sürekli üvey piç kardeşim diyen kız hakkında çokda incinmiş gibi değil hiç _‘ona sadece üvey kardeşim diyen sansa’yı bile özlüyordu’_kısmında biraz bahsediyor ama bu taa ilk kitapta ve bundan sonra onu ne zaman hatırlasa hep naif özel anlarından bahsediyor-leydi nin tüylerini tarayıp şarkı söylerken mesela-.yani aslında kalben seviyor-aşk olarak olmasa bile- yani jon’un sansa yı hiç kaale almaması karakterine çok ters sevmese bile kardeşi o.ben birazda bu yüzden jon un sansa yı diğerleri kadar düşündüğünü ama yazarın o kısımları bilinçli olarak geçtiğini düşünüyorum-garip çünkü-

[

okudum,o kısmı yanlış anlayan sensin 'güvenilmez anlatıcı’kısmından sansa nın güvenilmez yalancı ispiyoncu olduğunu çıkarmışsın bende orada sana o konuda açıklama yaptım,güvenilmez kısmının karakterin kişiliğiyle alakalı değil bazı şeylerin povlarda görüldüğü gibi olmadığı için öyle olduğunu yazdım.rica ederim yukarı çıkıp ne yazdığını oku.tamam bazı şeyleri ben anlatamıyorum biliyorum ama sen yanlış anlamakta baya ısrar ediyorsun.

evet güzel bir yorum-üstüne düşünülerek mantıklı bir şekilde yazılmış-tamamen katıldığımı söyleyemeyeceğim ama.ondan önce asırlardır ı ‘asırlardır’ olarak anlayacak kadar saf değilim,ama sen yine yanlış anlamayı tercih etmişsin,alayne piç kimliğini jon’un karakterine benzetiyor-ve alayne olmayı bayağı seviyor-evet kendine onu uzun süre-ya da asırlardır-düşünmediğini söylüyor ki kısmen doğru bu konuda hiçbirşey okumadık kaç pov boyunca.ama alayne karakterinin jon’a benzemesi onun aslında bilinçaltında düşündüğünü gösteriyor.şimdi neden Duygu arkadaşımızın yorumuna tamamen katılmadığımı yazayım.katıldığım noktalardan biri biz kardeşlerinin başına ne geldiğini öğrendiği kısmı görmedik.tamamen katılıyorum.jon sansa’nın ona üvey kardeşim demesine alışmış ki sansa hakkında hiç bir şekilde kötü düşünmüyor.onu hatırladığında da özlediğini -diğer kardeşleriyle aynı şekilde- farkediyoruz zaten.jon sansa yı kendisini küçümseyen biri olarak düşünse en son hatırladığında yine ona sadece piç kardeşim diyen sansa’yı hatırlayabilirdi ama gayet özel bir şekilde- arya’nın bran’ın rickon’un genel hallerini düşünürken-belli bir halini düşünüyor.robb uda özel haliyle düşünüyor ama robb’un bu özelliği sansa dahil diğerleri tarafından da vurgulanan robb u düşünürken akla gelen ilk anı zaten’saçlarında eriyen kar’.yani jon sansa kendisine hor davrandığı için-ki böyle bir şey okumadık hiç-ne hissedeceğini bilmiyor değil,seviyor besbelli kızı-belki diğerlerinden daha az belki daha çok-.kalanı gerçekten güzel yorum,duygu’ya-ve sana- teşekkür ederim :grinning:

katılıyorum,sadece bu kehanet in fazla çekileceği bir taraf yok gibi o yüzden ben inanıyorum.lf para vermese de bulabilir,adam olmayan parayı bulduğu için yükseldi bu kadar zaten.

saf’aptal’ anlamında 'temiz’anlamında değil.kızın kuyuya düştüğünü biliyordum hatta cersei nin itmesi mantıklı da geliyordu ama kesin olarak geçtiğini farketmedim hiç.euron’un kardeşlerine tecavüz ettiği teori gibi çok mantıklı ama kanıtllanmamış olarak düşünüyordum.arya tywin yerine gereksiz adamları öldürttüğünde aptallık yapmıştı bence.o diyardaki arya ve brienne hariç bütün kızlar bir prens le evlenmeyi hayal etmiştir zaten bunlar hepimizin yaşadığı masalı gerçek sanma olayı,aptalca evet ama masum hayaller.

cidden yazdıklarını çık tekrar oku.seni kırdıysam özür dilerim içtenlikle.tek bir sözden kızı jon’a kesin ihanet etmiştir e getiren uzun uzun ne kadar güvenilmez ispiyoncu yazan sensin ben sadece gözlemimi söyledim abarttığını düşünüyor muyum?evet.ama dany le ilgili tartışıyor olsaydık bende abartıp büyütebilirdim çünkü gerçekten sevemiyorum.bu normal bir durum olduğu için yazdım.sansa yı seviyorum evet.inkar da etmedim.çünkü bu serinin varlığından dizisinden haberim olmadan 6 yıl önce ilk kralların çarpışmasını almıştım ve okuduğum ilk pov sansa’nınkiydi.belki de bu yüzden seviyorum. sen çarpıttığımı döndürdüğümü düşünüyorsun.tamam öyle olsun bende senin sadece dört köşen olduğunu her şeyi sadece kafandaki gibi düşündüğünü başka düşüncelere tamamen kapalı olduğunu düşünüyorum.ki ben defalarca bunun sadece bir teori olduğunu bazılarına mantıklı bazılarına mantıksız gelebileceğini söyledim.tamamen yorumlama farkı olduğunu belirttim.yukarıda ki maddeleri açıklamak istediğim için uzun uzun neden böyle düşünüldüğünü neden öyle olduğunu yazdım.aşırı tartıştığımız konulara sende haklı olabilirsin kesin bi şey değil diye de birçok kez yazdım.diğer konuda da yapmaya çalıştığım aklamak değil sadece saçma nedenlerle küçük bir kızın suçlandığını yazdım.olaylar sırasında k%C4%B1%C4%B1z sansa 11 yaşında yani yukarıdaki kız kadar küçük.ki sen yine mantıksızlık arayıp durdun ki yazdığın herşey orayı doğru düzgün okumadığını hatta sansa povlarını bile okumadığını gösterdi.tek bir konuşmaya takılıp tüm olayı yorumladın resmen ben olayı yorumlayıp neden o konuşmanın mantıksız olduğunu açıklama ya çalışırken.ayrıca bende senin arya hakkında kötü bir yorumunu duymadım ben sansa’nın yaptığına hata derken sen arya’nın bariz hatasını bile inkar ettin.

tumblr_n6j4mwoMFB1ruwssto1_250
-2
-3
-4
-5
-6
ben demiyorum zeki olduğunu yazar bizzat diyor.hatta çevireyim:
o hiç olmazsa taht oyunlarını nasıl oynayacağını ve kendi amaçları için etrafındaki diğer piyonları oynatarak bir piyon değil bir oyuncu olmayı öğrenmeye çalışıyor. o robb ve jon snow gibi bir savaşçı değil,arya gibi vahşi bir çocuk bile değil.kılıçlarla,baltalarla savaşamaz.ordular yetiştiremez.o Lf’nin ki gibi ince bir zekaya sahip.

konu görüş değil.anlayamayan sensin.sen sadece bir şeyi çok abarttın bende bunu sansa’yı sevmediğini düşündüğüm için -ki hiç olumlu yorumunu görmedim sadece benim konumda ya da bana karşı değil hep jon ve arya yı sırtından bıçaklamış gibi davranıyorsun.-bunu belirttim.neden benim başka bir şey için yazdığım şeyi kendi anlamak istediğin şekilde alıp bide üstünden bana yükseldiğini hiç anlayamıyorum.

arya için theon sansa jeyne -ki bu kızı da sevmiyorum hiç- ve birkaç kişi daha güzel olmadığını söylüyor.-not:nedense jon arya benzemesine rağmen jon için at suratlı diye kullanılmıyor hiç.İlginç!-jon onu çok sevdiği için güzel ve akıllı olduğunu düşünüyor ki bende bunu anlatmaya çalıştım.arya büyüdükçe güzelleşiyor bunu da belirttim.

‘bahsi geçerdi zaten’ spesifik bir durum içindi.bu konuyu yukarıda açıkladım zaten tekrar yazmak istemiyorum.bilinçaltı falan filan.
sansa o gece sarhoştu bu da onu güvenilmez anlatıcı yapar.bir plan da olabilir hafıza kaybı gibi. ama sarhoş olması da önemli bir ayrıntı.cersei ona şarap ya da bira içiriyor zorla başına diktiriyor filan.zaten bizim tartıştığımız konunun farklı olduğunu yazdım yukarıda.bunu anladım tamam teşekkür ederim .

tamam girmeyeceğim.:joy: :joy: sen istersen reddit ten filan bak ama en detaylı anlatan benimdir çünkü nasıl düşünülmesi gerektiğini biraz kurguyla yazdım-rica ederim sende kurguya takılma-

ama birlikte büyüyorlar.kendi oğlunun onlarla’kardeş gibi’ büyüyebileceğini düşünüyor.robb ikisini de severdi.neyse bu zaten sadece benim yorumum.öylesine yazmıştım.

tekrar teşekkürler :blush:

jon bir süre bişeyler yaşar belki sonra da ölür.ben öleceğine kesin olarak bakıyorum :joy:

farklı bir yönden yorumlama vardı-kardeşten fazlası olacaklarına dair-.bende aynı şeyi yaptım tam olarak,sadece bazı şeyleri daha iyi anlatabilme için ‘anon’ meselesi gibi biraz kurgu yaptım.sen kendi düşüncenden aşırı eminsin o yüzden benim dediklerime hiç şans vermeden saçmalık deyip geçiyorsun.

lf bilgi güçtür mantığıyla hareket eden birisi o yüzden onun bilmesinin herkesin bilmesini temsil ettiğini düşünmüyorum ama haklısın.sansa’nın evliliğinin nasıl biteceği ya da bitmeyeceği tamamen muamma.
targaryenlerin yaptıkları gibi ensest kimsede yok.asha da amcası victarion’a evlenme teklif ediyordu.kardeş olmaları sorun ama diğer hanelerde.hatta jaime bunu 'targlar kendilerini tanrıların kanunundan üstün gördükleri için kızkardeşleriyle evleniyorlardı’diye yorumluyor.sanırım catelyn de böyle bir şey söylüyordu.craster in kızı şebboy içinde stannis in fahişe dediğini hatırlatırım.ne nöbet ne de yabanıllar seviyor ya da onaylıyor craster’i ama nöbet ihtiyacı olduğu için göz yumuyordu.targlar bile aegon’dan sonra tek eşli takılıyorlar.başka çift evlilik yapan kimse yok.karıları doğuramazsa bizdeki gibi bi eş daha alacaklarına piçlerini meşrulaştırıyorlar ya da miras kardeşlere gidiyor.

bence hazırlık ve yardım istemekle geçecek kitap kış rüzgarları.sansa bence kış rüzgarları’nın yarısından itibaren kışyarında olacak.ne şekilde emin değilim.

o kanıtlarla yazdığım yorumdu.diğeri sadece benim düşüncem dayanağı yok niye oraya yazayım.

inkar etmiyorum,yukarı da da yazdım oyalamak için bence.ek notlar benim belirli konular için yazdığım kendi düşüncelerim.bakış açımı anlayın diye.

ben bir teoride okumuştum-nerde okuduğumu hatırlamıyorum-:’’ Genç bir prens ölürken, kan damlalarına benzeyen yakutlar döküldü göğsünden. Prens dizlerinin üstüne düşüp suya gömülürken son nefesiyle bir kadının adını fısıldadı. …ejderhaların anası… ölümün kızı
’'Gün batımı gibi parlayan kırmızı bir kılıç; mavi gözlü, gölgesiz bir kralın elinde havaya kalktı. Neşeli çığlıklar atan bir kalabalığın arasından ejderhalı bir sancak yükseldi. Dumanlı bir kulenin tepesinden alevler soluyan taştan bir canavar havalandı. …ejderhaların anası…yalanların katili

’'Gümüş atı çimenlerde koşarak bir yıldız denizinin altındaki dereye gitti. Ölü yüzündeki gözleri pırıldayan, gri dudakları hüzünle gülümseyen bir ceset, bir gemimin pruvasında duruyordu. Buzdan bir duvarın üstündeki çatlakta mavi bir çiçek büyüdü ve havayı tatlı kokularla doldurdu.ejderhaların anası… alevlerin gelini…’‘
bu üçyerde 3 farklı kişiden-’‘ejderhaların anası’'için- bahsettiğiyle ilgili bir teoriydi.(ilkten bambaşka yazmışım sonra hatırladım ekitap tan kontrol edince) ilki lyanna ya da elia-ejderhaların anası olarak- ,ikincisinde kendisini görüyor- ejderhaların anası olarak-, üçüncüsünde jon’la ilişkilendirilen bir şeyi görüyor(muhtemelen olası karısından olacak çocukları için) böyle bir teori ye rastgelmiş miydin?bana mantıklı gelmişti de tekrar bulamadım .hatta devamında yalanların katili ölümün kızı ve alevlerin gelini için de bişeyler yazıyordu sanırım

(“Sen” mi, “Siz” mi? Artik bir karar ver… verin… :smile: )

Valla daha önce demedin, ya da ben hatirlamiyorum. Bu yüzden, konu benim kehanetlere olan ilgimden açilmisken, senin “hocam” diyerek bana sorular sorman, dogal olarak benim üzerimde gereksiz bir baski olusturdu :smile:

Sen bunlari sanirim biraz “Martin’in mesajlari” üzerinden yorumluyorsun.
Benim yazdiklarim ise, “Daenerys’in hayati” ve “Ölümsüzlerin mesajlari” üzerinden yapilmis bir degerlendirme, yorumlama.
Bu iki bakis açisinda da bir yanlislik yok bence; Martin’in bu vesile ile mesajlar, göndermeler yaptigi dogrudur. Ama tabi her mesaji, göndermeyi, Daenerys’in hayatina da entegre edebilmek gerek. Yani bir noktada bu iki bakis açisi birbiriyle baglantili da.

Ben 3 ates, 3 at ve 3 ihanet kehanetlerini, 3 ba$ (binici) olayi ile alakali görmüyorum. Hatta 3 ates, 3 at ve 3 ihaneti ayri ayri degerlendiriyorum. Tabi illa ki, atiyorum, ihanetlerden biri ve “atlardan” biri baglantili olabilir, ayni olayi isaret ediyor olabilir, bu mümkün. Ama genel olarak, ilk asamada, her birini ayri ayri ele almak daha uygun.
Baglantilar mutlaka vardir, gerek bu kehanetler arasinda, gerek bu kehanetler ile sonrada gösterilen görüler arasinda. Ama hepsi için bir baglanti kurmaya kalkarsak, isin içinden çikamayiz, hatta belki gerçek anlamlari da gözden kaçirabiliriz.

Rhaegal, Rhaegar ile, ve dolayisiyla Jon ile alakali evet. Sirf bu yüzden, hemen hemen herkes, Rhaegal’in sürücüsünün Jon olacagini düsünüyor. Bu Martin’in verdigi bir mesajdir. Fakat dedigim gibi, olay sadece bundan ibaret degil. Ölümsüzler, Daenerys’e Rhaegar’i, hatta net olarak onun ölümünü gösteriyorlarsa, bundan çikacak esas anlamin Daenerys ile de bir alakasi olmalidir. Benim yukarida ve makalede yazdiklarim, bununla ilgili. “Martin’in mesajlari” için ayri bir yazi da yazilir aslinda.

Aslinda digerleri de Dany’nin yapacagi evlilikler ile ilgili olabilir. Cünkü bunlar “alevlerin gelini” kisminda toplanmistir. Ilk görüde Dany’nin Drogo ile evliligini isaret ediyor, dolayisiyla diger iki görü için de bir evlilik söz konusu olabilir her seyden önce. Cünkü dedigim gibi, bunlar belirli bir kisimda bir araya toplanmis, getirilmistir, dolayisiyla ayni konu içinde degerlendirilmedir, yoksa çok kopuk ve anlamsiz olur.
Bu kisimdaki ikinci görü, Victarion Greyjoy’u isaret ediyor. Üçüncü görü ise Jon Snow’u.
Makalede aynen söyle yazmistim genel görüsü :
Bu görülerin sonunda Ölümsüzlerin “alevlerin gelini” demeleri dikkate alındığında, genel bir tahmin elde edilebilir. İlk görü Drogo’yu, ikinci görü Victarion Greyjoy’u, üçüncü görü ise Jon Snow’u akıllara getirmektedir. Daenerys Drogo’nun karısıydı, bir diğer deyişle geliniydi. Bu durumda Daenerys’in gelecekte Victarion Greyjoy ve Jon Snow için de bir eş, bir gelin olma ihtimali söz konu olabilir. Belirtmek gerekir ki bu tahminde Daenerys’in bu iki kişiyle kesinlikle evleneceği düşüncesi yoktur, daha çok evlilik planı olabileceğini fakat bu planın hayata geçip geçmeyeceğinin belirsiz olduğu ifade edilmektedir.

Aa bak buna ek olarak, bu kismin “ejderhanin üç basi” var kismiyla alakali olabilecegini söylemisim ama bu benim görüsüm degil, genel düsünce. Cünkü bu yorumlama dogru ise Dany disindaki “ba$lar” Victarion ve Jon oluyor. Fakat biliyoruz ki, ejderha kanina sahip olmayan biri, ejderha sürücüsü olamaz, ve bu ba$lardan biz bunun aksini bekliyoruz nihayetinde. Yani kisacasi, sadece Jon ejderhanin baslarindan biri olabilir ve bu, bu kismin “ejderhanin üç basi var” konusuyla alakali oldugunu söylemek için yetersizdir. Yanlis degildir, ama dogru da degildir.

Ikinci kisimdaki Kral hakkinda…
Bu ikinci kisimda yine üç görü bir araya getirilmis, ve “yalanlarin katili” kismi olusmus.
Oradaki Kral Stannis. Parlayan kirmizi kiliç (çakma Lightbringer), mavi gözlü ve gölgesiz (Renly’yi öldüren gölgeden dolayi) belirtileri Stannis’i isaret ediyor.
Neyse, bu kisimdaki her görüde bir yalan söz konusu, yani 3 yalan var. Stannis ile ilgili, tahminlere göre Aegon ile ilgili ve nihayetinde Melisandre ile ilgili. Ve yorumlamaya göre, bu yalanlari ortaya çikarak kisi Daenerys’tir; yalanlarin katilidir.

Her kisimda oldugu gibi, görüler arasindaki tek ortak nokta Ölümsüzlerin her kismin sonunda söyledikleri sözdür. Kisimlarda, gösterilen görülerin arasinda bir bag yoktur. Ilk kisimdaki görülerin ortak noktasi “ölüm”, ikinci kisimdakilerin “yalan”, üçüncü kisimdakilerin ise “gelin”.

Ben ayni fikirde degilim.
Hatta ben Viserion’un tipki dizideki gibi ölüp, “buz ejderha” olarak dirilmesini bekliyorum. Bunu Aegon’un Viserion’un sürücüsü olmasina da tercih ederim açikçasi. 4.kitapta ortaya çikmis, ne idügü belirsiz bir ergen gelecek ve ejderhalardan birini alacak he? Deli olurum valla :smile: Kim ki o? Hadi hikayeye dahil oldu tamam ama, sonradan gelip birçok seyin üstüne konmasi falan… Yok artik. Haddini, yerini bilsin. Sinir oluyorum "Aegon"a :smile:

Yaa aslinda Dany bunu o anlamda söylemiyor, millet bunu ciddiye aldi bos yere :smile:
Viserys sürekli Dany’yi “ejderhayi uyandirma”, “ejderhayi uyandirmak istemezsin, degil mi?” diyerek tehdit ediyordu. Burada ejderha dedigi kendisiydi tabi; Dany ejderhayi uyandirirsa, yani Viserys’in sözünü dinlemez ve onu öfkelendirirse, siddete maruz kaliyordu. Yillarca Dany’yi bu tehdit ile korkuttu.
Viserys ölürken de iste Dany “O ejderha degildi. Ates ejderhalari öldürmez” diyor içinden. Ciddi ciddi bunu düsünmüyor tabi ama çogunluk bu sekilde algiladi. Dizide de iste bu lafi ciddiye alip, daha dogrusu, bu lafi kullanip Daenerys’i ates geçirmez yaptilar ve iyi bir fikirdi, bunun diziye katkisi oldu ($ov, etkileyicilik…).
Yani Viserys o kadar “ben ejderhayim”, “ejderhayi uyandirma” diye diye kiza yillarca zulmediyor ama nihayetinde basina dökülen erimis altinla, çigliklar ata ata, hep hor görüp asagiladigi Dany’nin onu kurtarmasi için yalvara yalvara ölüyor.

Ben hep söyle diyorum : Hayirsiz Viserys’in anisina isimlendirilmis Viserion’dan, ne hayir gelir?

Ama ben iste dizideki gibi ölülerin tarafina geçecek diye düsünüyorum.

Oww… Bu biraz karisik ve alakasiz gibi göründü bana.
Bunlar hep Dany ile alakali seyler, Elia veya Lyanna bunlara dahil edilemez, alakasiz gerçekten.
Ve “Ejderhalarin anasi” lafina degil, bundan sonra söylenene bakip degerlendirmek gerek her kismi.
Ilk kisimda “Ölümün kizi” diyorlar, ikinci kisimda “Yalanlarin katili”, üçüncü kisimda ise “Alevlerin gelini”.
Her kismi bu söylenenlere göre yorumlamak ve hepsinin bizzat Dany ile, onun hayati, gelecegi ile ilgili oldugunu unutmamak gerek.

Fark etmez kafama estiği zaman derim.

Hayır bu konuda bir farklılık yok. Martin’in verdiği Mesajlar elbette ancsk o vizyonlar tabiki de Daenerys ile ilgili olacak. Onunla beraber bizim de anlamamız için. Öte yandan Rheagar Jon Snow için ölüyor dolaylı yoldan olsa da ve bu durum pek çok şeyin başlangıcını oluşturdu Daenerys’in hayatının farklı bir yöne girmesinde ciddi bir etkene sahip oldu. Yani Daenerys’den bağımsız değerlendirmek kesinlikle desteklemediğim bir şey. [quote=“Starkgaryen, post:50, topic:10503”]
Aslinda digerleri de Dany’nin yapacagi evlilikler ile ilgili olabilir. Cünkü bunlar “alevlerin gelini” kisminda toplanmistir. Ilk görüde Dany’nin Drogo ile evliligini isaret ediyor, dolayisiyla diger iki görü için de bir evlilik söz konusu olabilir her seyden önce. Cünkü dedigim gibi, bunlar belirli bir kisimda bir araya toplanmis, getirilmistir, dolayisiyla ayni konu içinde degerlendirilmedir, yoksa çok kopuk ve anlamsiz olur.

Bu kisimdaki ikinci görü, Victarion Greyjoy’u isaret ediyor. Üçüncü görü ise Jon Snow’u.

Makalede aynen söyle yazmistim genel görüsü :
[/quote]

Hayır yanlış anladın, onu kast etmedim. Alevilerin gelini kısmında geçen her şey o evlilik planıyla ilgili. Benim o kralın Ne ilgisi var bilmiyoruz dediğim kısımda bahsedilen şey yalanların katili kısmıyla ilişkilendirilen ilk görü. Gölgesiz kral.

Ölümün kızının ilki Viserys ile ilgili
Alevlerin gelinin ilk kısmı ilk evlilikle ilgili.

Viserys ve ilk evlilik. Bunlar Blackfyre komplosuyla bağlantılu. Ancak gölgesiz kralın Ne alakası var şimdilik bilmiyoruz. Gene de hazır yazmışken ufak bir tahmin yapayım, Melisandre’yi ayarlayanlar gene bu tipler olabilir. Maksat o gelinceye kadar Ateş Tanrı’sına ortam hazırlasın hem de ortalık karışsın şeklinde. Ilryio Rhollorcu bunu biliyoruz. Gerçi Aegon gayet dindar bir 7’ci olarak yetiştirildi ama bizim bilmediğimiz ne var henüz bilemiyoruz. Tabi Melisandre derken kız onlara çalışıyordur anlamında söylemedim. Ancak Azor Ahai’yi ararken onlar bir şekilde Stannis olarak düşünmesini sağlamış olabilirler. [quote=“Starkgaryen, post:50, topic:10503”]
Aa bak buna ek olarak, bu kismin “ejderhanin üç basi” var kismiyla alakali olabilecegini söylemisim ama bu benim görüsüm degil, genel düsünce. Cünkü bu yorumlama dogru ise Dany disindaki “ba$lar” Victarion ve Jon oluyor. Fakat biliyoruz ki, ejderha kanina sahip olmayan biri, ejderha sürücüsü olamaz, ve bu ba$lardan biz bunun aksini bekliyoruz nihayetinde. Yani kisacasi, sadece Jon ejderhanin baslarindan biri olabilir ve bu, bu kismin “ejderhanin üç basi var” konusuyla alakali oldugunu söylemek için yetersizdir. Yanlis degildir, ama dogru da degildir.
[/quote]

Onu pek de dert etmeye gerej yok bence. Martin Victorian’ın babası bir ara bir hasta olduydu annesi de Kralın şehrinde kralla pek bir samimiydi anlarsınız ya der olur biter :D. Zaten bir ara Dagon olması lazım meşru karılarından olan tüm çocuklar ölmüştü sadece tuz karılarından olanlar hayatta kalmıştı. Onlardan Valyrian birisinden olma olabilirler Yani. Ama ben gene de pek düşünmüyorum Ejder başının Vic olacağını 2. Görseller zaten Daenerys’in direkt kendisiyle ilgili bence.

Ben de sırf bu sebepten dolayı çok uzun zaman Aegon ergeni olmaz diye düşündüm. Ancak sonra şunun farkına vardım, bu serinin ismi Targaryenler dünyayı kurtarıyor değil. Yani illa 3 ejderha Şafak savaşında çok önemli bir rol oynayacak, tüm biniciler kült olacak diye bir şey yok. Starkların da kurtları vardı ama kestiler çoğunu. Yani seri 4 sene önce başlasa, cadının biri kurtun 6 başı var derse muhtemelen çoğunluk her bir kurt sürücüsünün ekol olacağını düşünürdü ama yok İşte. Birisi hemen öldü, diğeri her ne kadar önemli olda da pov’a sahip değildi o da öldü. Bir başkasına Ne oldu ölscak mi kalacak mı bilen yok. Ayrıca belki de Aegon olur sürücü o buz tarafına geçer? Blackfyre’ı küçümsememek lazım.

Belki diyebilirsin ama Daenerys için eşit önemde gösterildi. Daenerys için Jon ve Aegon eşit olacak zaten. İkisinin de başından neler geçtiğini falan bilmiyor. [quote=“Starkgaryen, post:50, topic:10503”]
Yaa aslinda Dany bunu o anlamda söylemiyor, millet bunu ciddiye aldi bos yere :smile:

Viserys sürekli Dany’yi “ejderhayi uyandirma”, “ejderhayi uyandirmak istemezsin, degil mi?” diyerek tehdit ediyordu. Burada ejderha dedigi kendisiydi tabi; Dany ejderhayi uyandirirsa, yani Viserys’in sözünü dinlemez ve onu öfkelendirirse, siddete maruz kaliyordu. Yillarca Dany’yi bu tehdit ile korkuttu.

Viserys ölürken de iste Dany “O ejderha degildi. Ates ejderhalari öldürmez” diyor içinden. Ciddi ciddi bunu düsünmüyor tabi ama çogunluk bu sekilde algiladi. Dizide de iste bu lafi ciddiye alip, daha dogrusu, bu lafi kullanip Daenerys’i ates geçirmez yaptilar ve iyi bir fikirdi, bunun diziye katkisi oldu ($ov, etkileyicilik…).

Yani Viserys o kadar “ben ejderhayim”, “ejderhayi uyandirma” diye diye kiza yillarca zulmediyor ama nihayetinde basina dökülen erimis altinla, çigliklar ata ata, hep hor görüp asagiladigi Dany’nin onu kurtarmasi için yalvara yalvara ölüyo
[/quote]

Zaten foreshadowinglerin hiçbir anlamı olmaması gerekmez illa. Tabiki derine inildiği zaman işaret ettiği durum haricinde mantıklı sebepler bulunur. Ama bu gene de bir işaretle delalet edemedikleri anlamına da gelmez:D. Ama buna rağmen gene dw pek anlamlı değil çünkü ejderler yanabilir gayet daha dayanıklı olsalar bile.

Zaten o olayı anneme bir anlatamadım. Ne zaman bu olaydan açılsa meğersemki asıl olan Daenerysmiş diyor ben de hayır öyle değil o onu demek istemedi diyorum, pek takmıyor sonra yeniden :/.

Şimdi dizide malum bütçe sıkıntısı var. Ancak Evren’de buz ejderleri diye bir gerçek var. Ayrı bir tür bunlar. Yani Evren’de böyle bir malzeme varken Ejder öldürüp diriltmekle uğraşırlar mı emin değilim. İşin başka boyutu o wight diriltmesinin özünde ateşin diriltmesinden pek farklı olmadığını Martin söylemişti. Yani tabi başka parametreler çıkabilir karşımıza ama ejderha dirilince neden buz üflesinki? Yani Ateş tarafından diriltilenlerin daha bir sıcak falan olduğunu görmedik :smiley:

aslında ben okuyalı bayağı oldu bunu ingilizcesinden anladığım kadarıyla .o zaman okuduğumda mantığını kurmuştum ama tekrar bulamadığım için-muhtemelen alt konu falandı-ayrıntısına çok giremedim.zaten dün yazarken 4 5 defa değiştirdim emin olamadığım için.hani sen böyle birşey okumuşmuydun diye sormak için yazdım o konuda makalen olduğu için teşekkür ederim ama :blush:

Tabi ki tüm o olaylar, isyan falan Daenerys’in hayatini ciddi sekilde etkiledi; fakat bunlar olmus bitmis seyler ve kehanet konusunun içinde bir önemi yok.
Kesinlikle Daenerys’den bagimsiz degerlendirilemez kehanetler, görüler. Fakat öte yandan, Martin’in bu kehanet ve görüler vesilesi ile yaptigi göndermeler, verdigi mesajlar, Daenerys’den bagimsiz da degerlendirilebilir. Adam bunlari kullanip oraya buraya ipuçlari yerlestiriyor. Ve mesela Jon’un kimligi ile alakali bir ipucu söz konusu ise, bunu Daenerys’i ilgilendiren kehanet ve görülerin içine ilk bakista görülemeyecek sekilde entegre ediyor.
Martin’in verdigi mesajlar, hafiften konunun disinda ve daha çok okurlara, yani bize yönelik.

Ama bu sekilde degerlendirmek pek dogru degil iste. Kisimlari birbirine karistirmamak gerek.
Simdi “Ölümün kizi” kismindaki ilk görü ile “Alevlerin gelini” kismindaki ilk görüyü karsilastirip, Blackfyre komplosu sonucunu elde ediyorsun, tamam ama bunu yaptigin takdirde, bu bakis açisini, bu matematigi genele yayman lazim. Ve o zaman elde edecegin tek sey anlamsizlik, mantiksizlik olur.
Burada her kismin bir kendine has bir konusu vardir, bunlari birbirine karistirmak çok dogru degil. Ve belirtmek isterim ki, bunu sadece ben söylemiyorum; kisimlarin birbirinden bagimsiz degerlendirilmesi gerektigi ortak bir görüstür.

Öyle mi?

Martin?? :smile: Hiç sanmiyorum.

Ben de Vic’in kesinlikle ejderhanin üç basindan biri olacagini düsünmüyorum. Zaten “Alevlerin gelini kismi” ejderhanin üç basina baglansa da, esas konu bu degil. Burada esas konu “evlilik”. Ama kesin olarak gerçeklesecek evliliklerden de bahsedilmiyor olabilir, orasi karisik. Sadece evlilik plani da olabilir ama bu, Daenerys’e çok sey kazandiracaktir. Drogo ile evliliginin ona çok sey kazandirmasi gibi, hatta kisilik olarak gelismesi gibi.
Ee Victarion’un da zaten evlenme niyetiyle gittigi biliyoruz; Euron’dan bu sekilde intikam almayi planliyor. Eger Dany’nin kocasinin (Hizdahr) ihaneti kanitlanirsa, adam ölürse, Dany bir kez daha dul kalir ve Vic’in teklifine sicak bakabilir, bunu faydali bir ittifak gibi görecektir de öyle bir durumda. Ama evlilik gerçeklesir mi, gerçeklesmez mi, orasi belli olmaz. Son an’da Victarion’un basina bir sey gelebilir, ya da bu evlilik planini bozacak herhangi bir sey yasanabilir.

Bu ejderhanin baslari konusunda, benim su an emin oldugum tek sey, o baslarindan birinin tabi ki Daenerys oldugu, digerinin ise Jon.
“Üçüncü bas” konusunda, daha önce söylemistim, dizideki gibi bir olay bekliyorum.

Küçümsemek degil ama… Nasil desem? Ben Aegon’un Martin tarafindan Dany’nin hikayesinin 7 Krallik kisminin ilk asamasi için yaratildigini düsünüyorum. Yani Dany 7 Kralliga ilk geldiginde, onun ana hikayesi bir süre Rhaegar’in oglu oldugu söylenen Aegon olacak. Tamamen bas karakterlerden biri diyebilecegimiz Dany’nin hikayesine zenginlik katmak, konu yaratmak açisindan yaratilmis bir karakter gibi görünüyor bana.
Ve ben bu ikili arasinda sorunlar, çatismalar bekliyorum. Ama bu Ötekilere karsi yapilacak savasa kadar sürmez, yani açikçasi Aegon’un o zamana kadar yasayacagini veya o zaman geldiginde önemli bir konumda olacagini düsünmüyorum.

Emin konusmak da istemem ama, hiç sanmiyorum Daenerys için esit olacaklarini.
Ben Daenerys’in Aegon’a gicik olacagini düsünüyorum.
Bana mantikli gelen, Dany’nin olaya su sekilde bakmasi :
“Viserys ve ben çocuklugumuzu Robert’in katillerinden kaçarak geçirdik. Açlik, sefalet içindeydik. Elimize ne kaldiysa hepsini sattik. Ve sonunda satilan ben oldum. Sonra kocami kaybettim, bebegimi kaybettim. Kirmizi, sonsuz bir çölde ölmek üzereydim. Pes etmedim. Ayakta kaldim, sehirler fethettim, Kraliçe oldum. Ihanete ugradim, komplolarla karsi karsiya kaldim ve en basa döndüm. Yine pes etmedim. Mücadele ettim, buradayim ve hala mücadele ediyorum… O ise her konuda en iyi sekilde egitim almis. Yalniz kalmamis. Katillerden kaçmamis. Sahip olduklarini kazanmamis, hepsi ona verilmis. Simdi karsima çikmis ve bana akrabaliktan bahsediyor. Ordumu istiyor, ejderhalarimi istiyor. Mücadele ederek, sifirdan baslayarak elde ettigim ne varsa hepsini istiyor. Birlik olmaktan bahsediyor ama esasinda ona boyun egmemi istiyor”.

Bence Dany böyle düsünecek. Aile özlemi ile büyüyen kiz, kendi kanindan biri var isyan edecek içten içe.
Ben Dany’nin Aegon’dan hiçbir sekilde hoslanmayacagini, onun varligindan rahatsiz olacagini düsünüyorum.

Jon ise çok farkli. O tipki Dany gibi. Sifirdan baslamis, mücadele etmis, hakederek almis.
Yani Dany her seyden önce saygi duyacak Jon’a. Ve ondan hoslanacak da (sadece duygusal anlamda bir hoslanmayi kastetmiyorum).
Ve bence tüm bunlar, dizideki gibi, Jon’un gerçek kimligi açiga çikmadan gerçeklesecek. Jon ve Dany tanisacaklar, birbirlerine saygi duyacaklar, kisilik olarak da birbirlerini sevecekler. Ondan sonra Jon’un gerçek kimligi ortaya çikacak. Ve bence iste o zaman Dany kendi kanindan biri oldugu için mutlu olacak. Jon bence Dany için aile olacak.

Ne gibi bir isaret mesela? Viserys ölürken Dany’nin “O ejderha degildi. Ates ejderhalari öldürmez” diye düsünmesi, neyin isareti olabilir?

Annen Game Of Thrones mu izliyor?? Vay be, bu sIk rastlanan bir durum degil bizim için. Annene selamlar, saygilar :slight_smile:

Aslinda bunun için “efsane” deniyor. Gerçekten buz ejderhalar olabilir tabi, ama sadece hikaye de olabilir. Su noktada bir gerçek oldugu söylenemez.

Martin’in 1980 yilinda yayinlanmis bir kitabi var, çocuklara yönelik bir kitap ve adi “Buz Ejderha”. Martin Asoiaf’a buz ejderha efsanesini entegre ederek, kendi kitabina da ufak bir gönderme yapmis olabilir.
Bunun disinda, bazi editörler “Buz Ejderha” hikayesi ile “Buz ve Atesin Sarkisi” hikayesinin ayni evrende geçtigini düsünüyorlar, hatta neredeyse iddia ediyorlar ve bu Martin’e soruldugunda, böyle bir baglanti olmadigini söylemis (aslinda birebire çevirirsek “reddetmis”).

Diziden bahsediyorsan, o açiklandi. Buz üflemiyor Viserion, ates üflüyor ama farkli bir ates. Farkli bir büyüye sahip.
Yönetmen bu sekilde olmasina karar vermis tabi, çünkü senaryonun ekrana nasil yansiyacagini yönetmen karar verir. Ve Viserion’un üfledigi o mavi “sey”, atesmis (“Sonuçta Duvar’i eritip yikiyor” demis yönetmen).
Ayça’ya anlatmistim; Asoiaf evreninde birçok atesin kendine has rengi, özellikleri var. Hatta her ejderhanin üfledigi ates farklidir. Mesela Balerion’un alevleri siyahmis falan filan… Dany’nin ejderhalarinda da var bu, hepsinin üfledigi ates farkli. Ve aslinda herbirinin alevleri, kendi renklerini de yansitiyor; mesela Rhaegal yesil bir ejderha, ve turuncu-sari alevlerinin arasinda yesil çizgiler var.

Ek olarak, birde “Cilgin Ates” var. Onun rengi yesil, özelligi ise, söndürülememesi.

Iste yönetmen buradan yola çikmis. Viserion’un "buz"un tarafinda oldugunu vurgulamak için, mavi ates seçilmis, ki o mavi tonu bulmak, yakalamak için epey ugrasmislar.
Ve dedigim gibi, bu mavi atesin farkli bir büyüsü, olusumu varmis. Yönetmenin açiklamalarini bulsabilsem ekleyecegim ama bulamiyorum ne yazik ki.

Neyse, kesin olan su ki, Viserion’un üfledigi sey atesmis.
Fakat Asoiaf’da sözü geçen Buz ejderhalar, Martin’in de söyledigi gibi, “soguk üflüyorlarmis”. Öyle böyle bir soguk degil tabi. Bir kalp atimi süresi içinde, bir adami ciddi ciddi dondurabilen bir soguk.
“Yasayan buzdan” olusuyorlarmis. Mavi kristal gözleri ve açildiginda yildizlari görebilecek kadar seffaf kanatlari varmis. Valyria ejderhalarindan çok daha büyüklermis.
Tabi Martin tüm bunlarin sonuna “Buz ejderhalarin varliklarina dair hiçbir zaman gerçek bir kanit bulunamamistir” diye de ekliyor.

Neden böyle düşünüyorsun?

İşte ben o ortak görüşe katılmıyorum. Yani aslında kesin olmayan bir şey hakkında kesin hüküm belirtmek de doğru değil ama 3 baş var 3 şeklinde başlayan bir kehanetin birbiriyle bağlantılı olduğu düşüncesindeyim. Genele yaymadığımı kim söyledi? :smiley:

Ayrıca o son Rheagar ve üçüncünün sonundaki Mavi kış çiçeği Jon ile alakalı. Aradaki taştan ejderha ne bilmiyorum. Ancak henüz çıkmamış iki kitabın olduğunu da dikkate alırsak illa geçmiş olaylara bakarak değerlendirme yapmayı sağlıklı bulmuyorum. Kurt başlı kral vizyonunu kimse olmadan tam olarak tahmin edemezdi örneğin. Üstelik şuna da odaklanın, ayrı olaylar ve birbirinden alakasız diyorsunuz ancak 3 grubun da sonuncusu aynı, aşk.

Şöyle söyleyim, Melisandre Cübbeli Ahmet Hocaysa İllyrio Süleyman Demireldir :D. Yani ilk kitapta Işık Tanrısı bizi korur efenim falan diyordu ama şimdiye kadar pek taktığını görmedik.

Bence bu kadar kesin konuşmayın. Adam illa Targ olmasına gerek yok dediğine göre böyle bir şeyin yolunu yapıyor olabilir.

Bence o Hizdahrla ilgili. Nasıl bilmiyorum ama Hizdahr’ın da adamdan saymak lazım. Şimdi evlilikte aşk olması kast ediliyor diyeceksin belki ama bu evrende aşk asla evliliğin ön koşulu olarak kabul edilmedi. Bu durum defalarca kez belirtildi. Peki geminin pruvası ve Hizdahr’ın ne alakası var dersen bilmiyorum nereden bilebilirim ki gelecekteki bir durum kast ediliyor olabilir. Ama altın olan ihanet Hizdahr ile çok net uyuşuyor bence.

Ya bak, bu evrende buz ejderhaları diye bir gerçek var. Normal ejderhaların 3 katı büyüklüğünde olan farklı bir tür yani. Son kitaplardan biliyoruz ki Krakenler de ortaya çıktı. Sen Martin olsan ve Buz ejderhası diye bir malzemen olsa ve gece kralının altına şöyle sağlam bir ejderha çekmek istersen bunu kullanmaz mısın?

Buradaki eşitlik kavramından kast ettiğim şey birbirlerine saygı duymaları, ya da Dany’nin onu dengi olarak görmesi falan değil. Elde ettiği güç ve derinlik. Aegon şuanda bir dilenci konumunda değil. Fırtınaburnunu ele geçirdi ve kendi azam lordları ne idüğü belirsiz bir tanrının peşindeyken, kralları hakkında ensest söylentisi iyice ayyuka çıkmışken zaten halihazırda asla kendi liderlerine o kadar bağlılık duymamış olan lordların Aegon’a katılma ihtimali çok yüksek. Zaten Dorne da katılırsa gör sen cümbüşü. Hatta bu iki krallık haricinde de çok fazla müttefik bulabilir. Evet kendisi şımarık zengin çocuğu gibi ama sonuç olarak bu zeki ve cesur biri olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Daenerys ona bunları derse o da sen kölelerle uğraşırken ben burada ailemizin onurunu korumaya çalışıyordum üstelik senden daha güçlü bir iddiam var kadın! Diyebilir.

Aegon Deli Targaryenler ekolüne daha yakın bir insan. Tyrion ile olan konuşmasındaki cins cevaplarından bunu anlıyoruz. Daenerys’in bir süre sonra gıcık olması yüksek ihtimal ama bu bir dönem yakın olmalarını imkansızlaştırmaz. Hatta belki Jon ile tanışmadan önce ortaya çıkar ve Daenerys başta bizi Mummer’s Dragon’un Jon olduğunu bile düşünebilir. Hatta bence kim olsa öyle düşünür. Bir yanda yeğenlerinin katili gaspçı Robert’in kankisinin hiç Targaryen’e benzemediği halde Targ olduğu iddia edilen oğlu, bir yanda her yönüyle Targaryen gibi olan bir şahıs.

Ya işte Blackfyre olmasının

Evet gerçi son birkaç sezonu izleyememişti biraz yoğun işleri.

Bana buz olması çok daha mantıklı geliyor. Yani tamam bu evren grilerden ibaret ama insan bu dondurma kılıklı abilerde tek bir ateş izi bile olmamasını bekliyor. Bence buz ejderhası onların kültlerine çok uygun.

Öte yandan kanıt olmaması, olmadıklarını göstermez. Zira ötekiler 8000 yıldır görülmemişti ve hiçbir kanıt yoktu efsaneler hariç.

katılıyorum bencede altın olan ihanet o

ben Dorn un Aegon a kazık atmasını bekliyorum Tommen ölürse ne yaparlar sence myrcella baratheon sayesinde Tyrelleri kovmak için fırsat geçecek ellerine hemde sorunsuz taht ortağı olacaklar. Tahtta da bir dahaki soyda bir Martell oturacak

titreyen deniz mi ne orada görülüyormuş buz ejderhası ama herkes ve her zaman görülmüyormuş Buz ve ateşin dünyası kitabında yazıyordu
Martinin editör olduğu bir kitapta böyle ayrıntıların boşa olmaz bence ha orada der başka yerde çıkar o var

Öyle bir şey sadece Aegon’un gerçek olmadığına ikna olmaları halinde olabilir. Aksi takdirde imkansız. Doran bu yola öldürülen yiğenlerinin intikamı için girdi. Şimdi bir yiğeni geri dönüyor ve kızkardeşiyle diğer yiğenini acımasızca öldürenlerin torununu kraliçe yapmak için yiğenine sırtını dönecek öyle mi?

Bence de. O titreyen denizi çok merak ediyorum. Oradaki yeşil arkadaşlar çok ilgi çekici.

öncelikle Arrianne i yolladılar Aegon gerçek mi anla diye ben onun nasıl anlayacağını anlamadım
sonrasında Dorn her zaman tahta yakın ve ortak olmak istiyorlar bu yüzden bariz bir taht şansını tepmezler. Bunu yiğenlerini öldürenlerin torunu için değil tahta kendileri çıkmak için yapacaklar ben taht söz konusu olduğu anda Dorn un kim olursa olsun tarafına geçeceğini düşünüyorum.
eğer öyle olmasaydı viserys ile Arrianne i nişanlamazlardı sonra Dany ye Quentin i yollamazdı, Mercella yı oğullarına nişanlamazlardı. Doran sabırlı davranıyor ama bu sabrı ne şiş yansın ne kebab tüeründe bir sabır bana göre Arrianne başa geçerse durum değişebilir ama Doran baştayken bu dediğim mümkün

ben birde AA da farklı bir özellik bekliyorum tüm ejderhaları kontrol edebilme gibi kaç tane olursa olsun kaç tür olursa olsun
Sadece Dany nin 3 ejderhasından birini kontrol etmesi ona binebilmesi saçma geliyor o zaman 3 tane AA olacak ve geçmişteki tüm ejder lordlarıda AA gibi bir sonuç çıkar ve bana saçma gelir böyle olursa eğer

Bilemiyorum ama bu amaçla yolladıklarına göre vardır bazı taktikler. Bizden daha çok şey bilsinler bir zahmet.

Bak bu meseleyi daha önce de tartışmıştık. Senin bu dediğin Ned bence Joffrey ile Sansa’yı evlendirmek istiyordu tahta yakın olmak isterler demenle aynı şey. Yani herkes Tywin, Petyr gibi düşünmek zorunda değil. Doran hakkında elimizdeki tek şey intikam isteği. Bunun dışında tahta yakın olmayı intikamdan daha üstte tuttuklarına dair tek bir argüman bile yok.

Evlilik meselesi gayet normal. O dönemde ittifakı daha fazla sağlamlaştırmak için bir yol. Myrcella meselesi ise tamamen rehine alma olayından ibaret, daha fazlası değil. Eğer Aegon’un sahte olduğu anlaşılırsa ve Quentyn’in dolaylı yoldan Daenerys yüzünden öldüğünü öğrenirlerse o zaman muhtemelen hay ejderlere … Bunlardan hayır gelmedi bize deyip Myrcella aracılığı ile demir tahtı desteklerler evet. Ama bunlar olmadan yiğenden yüz çevirme olmaz asla.

Martin’in tarzı değil sanmam.

ben işte önem vermediklerine yada çoktan karar verdiklerini gerçek olup olmamasını umursamadıklarını düşünüyorum yada plan Arianne in onunla evlenmesi üstüne

öncelikle argüman yok evet benim çıkarımlarım bu kadar çok evlilik ayarlaması tesadüf olamaz bence
2. olarak Ned kızını prensle evlendirmek istiyorum demedi Kral geldi el olmayı teklif etti eski sözlerin tutulması içinde senin kızın benimde oğlum var onlar evlensin dedi
Ned tabiki kızının prenses kraliçe olmasını istemiştir ama bunun için hırs ayarlama yapmadı bu 2 olayı ayıralım birbirinden

bana tamda AA ya uygun bir olay gibi geliyor yanlışım olabilir AA nın ejderhalarla ilgisi var ama diğer ejderha lordlarından farklı ve güçlü olması lazım bence

Çünkü yazar, kameralara oynuyor; o kameradan izleyen de bizleriz… Misal Varys’in Kevan’ı öldürürken ki söyledikleri Aegon hakkında; Targ gibi sundu ama neredeyse eminiz ki kendisi Blackfyre vs. gibi bir şey. En azından prensin oğlu değil… Lakin orada durup bunu söylese idi bizim için heyecan olmazdı. Bu yüzden zaten karakterlerin gözünden anlatılıyor.

Doran martell zaten casus olarak yeğenini gönderdi zaten tyrell lannister ittifakının cok sürmeyeceği aşikar. Aegon’un taht iddiası myrcella ve tommenden daha kuvvetli ve cersinin duruşması var ve orada suçlandığı konulardan biride jamie ensesti ve ensesten doğan çocuklar Cersi’ye bu yargılamadan robert strong sayesinde kurtulsa bile serçeler arasında ensesti kabul eden adamlar illaki olacak çünkü yüce rahip bile neredeyse emin konuşuyordu ensest yaptığı iddiası üzerken ve bu söylentiler halka oradanda büyük lordlara yayılırsa zaten pek tekin olmayan tyrell lanister ittifakından vazgeçip aegon’a katılabilirler. Yanı Doran martel gibi her şeyi düşünen bir adam sırf sonraki kral martell olsun diye çılgınca böyle bir ittifaka girmez ayrıca arienne ile aegonu evlendirirse yine sonraki kral martell kanını taşıyacak