Biseksüellik

Neyi tartışıyorsunuz bilmiyorum ama çok saçmadır kesin. İnsan insan olduğu için sevilir.

Homoseksüelliği biseksüelliği sizden öğrenecek değiliz!111!!11!

Özür dile :smiley:
Namaz kılan, oruç tutan ve en önemlisi insanları seven inançlı bir homoyum.
her ne kadar homo kelimesi midemi bulandırsa da:(

Hz. Aişe’nin yaşı konusun maalesef ki bir muammadır. Kimileri öyle der kimileri böyle der. Ayrıca ki Hz. Muhammed tam olarak olmasa da 50’li yaşlarına gelmiş bir adamdır. 50 yaşındaki bir adamın 17-19 yaşındaki bir kız ile birlikte olması ne kadar doğrudur ne kadar değildir tartışılır. Ki zaten genel olarak çok eşlilik burada eleştirilen kısımdır.

İkinci paragrafa kısmen katılıyorum. Kimse kimsenin inancına karışamaz. Dolayısıyla bir Müslüman gelip burada bir ateist ile dalga geçip, onun düşüncelerini hafife alamaz. Ama bu da yapılmadığı için iki tarafta birbirine çirkince şeyler söylüyor. Bu ülke genelinde de böyledir. Bu konuyu hala aşamadık.

Üçüncü paragraf ile birinci paragraf harbiden çelişiyor. 50 yaşındaki birisinin 14 yaşındaki bir kızla evlendirilmesi normal olarak karşılanırken nasıl gelip burada ahlak sorumlusu olunur? Bu olguda başka bir kesimin ahlak sistemine karşı olduğu için İslamfobi neden var diye sorulması mantıksızdır. Başkaları da gayet senin gibi “İslamfobiğim, İslam’a karşıyım,” diyebilir.
Düzenli ahlak sisteminin nasıl bir şey olduğu da muammadır. Eşcinsellerin ahlak dışı tek davranışları dine göre zina olabilir. Bu da iki kadının veya erkeğin evliliğinin gerçekleşememesi yüzünden nötr bir sonuca çıkıyor. Bunun dışında başka bir ahlaksızlık göremedim.

Ve ayrıca homofobik olabilirsin ama eşcinsellerin yaşamlarını elinden alamaz veya yaşamlarını zorlaştıracak söylemlerde bulunamazsın. En öncelikle kendine saygı duyulmasını istiyorsan önce başkalarına saygı duyacaksın. Bu son cümleyi aslında sana değil genel olarak söylemek istedim. Kimse kimseye burada saygı duymuyor, o yüzden saygı duymuyorsunuz diye karşı çıkmanın hiçbir manası yok.

@“Lady Di” Eşcinsellerin yaşamlarını elinden alamaz derken? Bir nefret söyleminde bulunmadım ki, böyle bir amacım da yok zaten. İnsanların yaşam özgürlüklerine saygım var, ırkçıyım dedim faşistim veya “Benden olmayan ölsün.” filan demedim. :S

Anayasal olarak 18 yaş ve üzerindeki bireyler reşit sayılıyor. İslam’a göre reşitlik, ergenlik döneminden sonra başlar. Dönemin şartlarını düşünürsek kız ve erkek çocuklarının erken olgunlaşmaları dolayısıyla kendileri adına karar verebilecek yetkinliğe geldiklerini düşünüyorum. 18 yaşındaki bir kadınla 50 yaşındaki bir erkeğin, ya da tam tersi bir olayın gerçekleşmesi hoş bir davranış mıdır? Bilemem. Lakin iki taraf da bunu onaylıyorsa, ortada bir zorlama yoksa kimse karışamaz.

Şimdi bu cümlelerle çeliştiğim düşünülmesin o yüzden şurayı açıklığa kavuşturalım, eşcinsellik konusuna neden bu kadar soğuk bakıyorum: Elbette ki iki tarafın da istediği bir ilişkiye kimse karışamaz, yani bu bir suç filan değil tabii ki fakat İslam’ın eşcinsel ilişkiyi yasakladığını düşünürsek ahlak yapımdan ötürü eşcinsel eğilim gösteren insanlara çekimser veya fobiyle yaklaşırsam kendimle çelişmiş olmam diye düşünüyordum. Bu davranışı ahlaken onaylamıyorum ama dediğim gibi karışmak bana düşmez. İnsan, kendi özelinde ve özgürlüğünde anayasal sınırlar dahilinde istediğini yapabilme hakkına sahiptir.

Çok eşlilik konusu ise bir başka boyut. Üzerine uzun uzun konuşulması ve uzlaşılması gereken bir konu. Dünyada kadın sayısının fazla olduğundan dolayı serbest bırakılmış bir uygulama. Her Müslüman dört eş alacak diye bir şey yok, zaten çok eşliliği destekleyen biri de değilim. Çok eşlilikle ilgili birçok şart var; eşlerinin rızasını almak, hepsine eşit davranabilmek gibi. Bunları da gözardı etmeyin derim. Harem kurmak gibi iğrenç şeyler akla gelmesin. Tekrardan açık olmak için belirteyim, sonradan cinsiyetçi yaftası filan da yemeyelim; çok eşliliği desteklemiyorum, onaylamıyorum. Tıpkı eşcinselliği onaylamadığım gibi çok eşliliği de onaylamıyorum ama geçen paragrafta dediğim gibi karışmak yine bana düşmez. Gerçi anayasal olarak mümkün olmayan bir uygulamayı zaten tartışmaya gerek yok.

@“Septa Mordane” kendini böyle tanımlıyorsan, önyargılı ve cahil davrandığım için özür dilerim. :slight_smile:

Sen yapıyorsun demedim zaten bunu belirteyim de.
Son paragraf genel olarak bir yorumdu. Maalesef ki bu yapılıyor. İslam adı altında yapılması ise çok dehşet verici. İdam edilmeler ve öldürülmeler maalesef var. Terörizm bile bu şekilde meşrulaştırılıyor.

Ya sorun o değil sorun islam dünyasında kimsenin açıp kuran okumaması tefsir okumaması her şeyini hacıya hocaya bırakması.Sonra homofobik olunur o kafir öldür bu eşcinsel öldür şu zina yapmış recm et.Halbuki kuran okusa hatta anlamasın açsın tefsir okusun kısas dışında ölüm yoktur bu kadar.Recm olsa ayeti olurdu halbuki zinanın cezası bellidir.Hatta kişi tövbe ederse ceza verilmez.Eşcinsellik üzerinden islama yüklenmek ise ayrı bir konudur çünkü lut kavmi denilen adamlar öyle normal eşcinsel insanlar değil.Hikayede anlatılır örneğin Hz.Lut un evine gelen meleklere bile sarkıntılık ederler sapıktırlar yani.Çok eşlilik ise peygamberin eşlerinin çoğu duldur.Hz.Aişe ise bir nevi peygamberin özenerek yetiştirdiği bir kişidir her yönden.

Up.

Homofobiye karşıyız Lannisterlar olarak. Oy verin.

HTC One cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

LGBTİ’ye hep destek tam destek.

Çocuk istismarcısı İslamic pedofilileri görmezden gelip eşcinsel, bio, trans, interseks arkadaşlara saygı duymayan, onları dışlayan toplumsal anlayışı reddediyorum. :confused:

Lannisterlar sevgili Loras’ı eşcinselliği yüzünden hapsettirdi. İşte böyle homofobikler. Martellerin prensi Oberyn biseksüeldi. Bizden LGBTİ’ye tam destek. Oylar Martell’e.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Kendinden olmayana karşı nefret klasik bir ortadoğu hastalığıdır.

Konuya din de karıştığı için öncelikle şunu belirteyim, inançlı biriyim (aslında böyle söylemeyi sevmiyorum nedense, ‘inançlı’, ama neyse anladınız siz :D)

Dürüst olmak gerekirse biseksüelliği hiç anlayamadım, aklım almadı. Birinin hem kendi, hemde karşı cinsine ilgi duyması, özür dileyerek söylüyorum gerçekten, bana hep sapıklık gibi gelmiştir. Böyle hissediyor, böyle düşünüyorum, anlamaya çalıştım ama olmuyor.
Eşcinselliğe gelince; onlara diyecek hiçbir söz yok. Dışlanıyor, aileleri tarafından kapı dışarı ediliyor, kötü/sapık gösteriliyor, bazen alay konusu oluyorlar; neden? Hissettikleri şeyler için. Ben buna tahammül edemiyorum. Bir insanı hemcinsine ilgi duyduğu için hor görmek, kötü görmek, hatta tanrı kesilip “cehennemlik bu” demek… Gerçekten tahammül edemiyorum.
Eşcinsellik hastalık değildir, sapıklık değildir, eşcinseller kötü insanlar değiller; onlar sadece sizin karşı cinse duyduğunuz ilgiyi, çekimi hemcinslerine duyuyorlar. Siz hislerinize gem vurmayı, size uygun başka seçenek yokken tercihinizi değiştirmeyi, olduğunuz kişi olmamayı başarabiliyor musunuz?
İnsanların bunları anlaması gerek, en azından anlamak için uğraşması. Sebepsiz bir nefret var nedense, anlamsız.
Bazı kişilerde aslında nefret de yok ama yine de… Mesela bir gün bir arkadaşla dizi izliyorduk, dizide rol alan bir oyuncuyu gösterip “Bu kız lezbiyenmiş” dedim, arkadaşın suratı değişti, neredeyse kötü bir haber almış gibi, veya duyduklarını tam idrak edememiş gibi öylece bakakaldı ekrana bir an. Sonra ben “Sevgilisi var hatta, çok tatlılar” deyince o bakışlar bu sefer bana çevrildi, sanki inanılması zor, imkansız bir şey söylemişim gibi. Ve olay şu ki bu arkadaşın eşcinsellik ile ilgili bir sorunu, derdi de yok, yani anlamakta zorluk çekiyor, ona tuhaf geliyor ama eşcinsellerden nefret falan da etmiyor, ama buna rağmen o bile bir kalakalıp tuhaf oluyor çok kötü bir şeymiş gibi.

Şunu da eklemek istiyorum, bu dışlanmalar her yerde yaşanıyor, sadece bizimki gibi ülkelerde, müslüman ülkelerde yaşanmıyor (daha az yaşandığı doğrudur tabi ama yaşanıyor yine de). Örnek vermem gerekirse; ben Fransa’da yaşıyorum ve tanıdığım Fransız bir genci gay olduğunu itiraf ettiği gün ailesi evden kovmuştu, “aklını başına topla, öyle gel” gibisinden bir laf ederek.
Yani toplum, kültür ve evet din’in insanların fikirleri, bakış açıları üzerinde büyük etkisi var ama insanın kendi kafa yapısı da çok önemli, hatta daha belirleyici.

Doğru aslında, her ülkede oluyor bu nefret durumu. Ama genellikle psikolojikten öte fiziksel şiddete dönüşen davranışlar bu bölgelerden olan insanlara mahsus. Niye bu insanlar sapık olarak görülür hiç anlamıyorum. Bir insanı cinsel yönelimi ile tanımlayınca tek özelliği oymuşçasına davranıyorlar. Tek amaçları seksmiş gibi. Bizden farklı değiller. Onlar da insan, onlar da sağlıklı, düşünebilen bireyler ve çoğu zaman iyi insanlar.
Ayrıca düşünülenin aksine sapığını da hiç görmedim. Belki göreniniz vardır :smiley: Hele “bunlar kafir” kafasına değinmiyorum bile. Soyu tükenmekte olan bir zihniyet.

Bir kişi gibi hissedemiyorsak, empati kuramıyorsak ve hatta iğreniyorsak bile hala o kişiye karışma hakkımız yok. Bunu anlayabilse şu memleketin insanları, her şey çok değişir.

LGBTİ, kime ne? Karşılık istekle, kişilerin kendi rızalarıyla olan bu duruma verilen tepki keşke tecavüz ve taciz vakalarına verilse.

Anlayışsızlık bireye özgü bir olgu zaten. Ve evet her ülkede anlayışsız insanlar var. İslami toplumlarda pedofili olağan görülürken eşcinsellere uygulanan şiddetli baskı ve zulümden bahsediyorum. Bu toplumsal ikiyüzlülüğümüzden.

Fransa’da aileden kovuyorlarsa iyi, çünkü Türkiye’de ve benzeri ülkelerde aileler namus adı altında? öldürüyor genelde. Zorla evlendiriliyorlar ya da.

Herkes içinde belli bir inancı barındırır, benim dinim insanlık mesela. Dinlerin ortak hedefi de insanları bu yöne doğru yönlendirmek. İslamiyet ortaya çıktığı dönemde bir devrim niteliği taşıyordu. Ama ortaya çıktığı dönemin özellikleriyle yazıldığı için günümüzde oldukça geri ve sığ hatta bağnaz kalıyor. Tarihte dinler hep olmuştur ve olacaktır. Din olgusundan ziyade günümüz modern sistemlerinde evrensel bir ahlak anlayışının işlenmesi, yedirilmesi lazım. Eşcinsel olduğu için öldürülmesin bir insan. Ya da çocuklara ilgi duymak dini bir motifle süsleyip normalleştirilmesin.

Yetişkin insanların yaşayışları onların özelidir ve saygı duyulması gerekir. Ama çocuk haklarını gözetmek bütün insanlığın sorumluluğudur.

Eşcinsellik yaradılış meselesi, kromozomla ilgili bir durumdur. Mesela çift cinsiyetli doğumlar meydana gelebiliyor, fiziksel bir anormali. Biseksüellik de çok farklı birşey değil. Sonuçta yetişkin insanların farklı ilgileri yine onların iç dünyasıyla ilgili, garipsemek yanlış. Pedofili ise bambaşka birşey. Ruhsal ve cinsel bozukluk, ayrıca insanlık suçudur.

Genel olarak yazıyorum bunu dini eleştirmek gibi bir amacım yok. Olsa sayfalar yetmez sanırım :slight_smile:

Dinler olarak sanırım zaten Hristiyanlık ve Yahudilik de çok sıcak bakmıyor bu işe. Ama @Destina’nında dediği gibi yüzyıllar önce ortaya çıkmış dinler çağa ayak uyduramıyor. İnsanlık gelişip, değişiyor. Bilgiye ve insana ulaşma imkanı çok arttı. Sorgulayabilme ihtimali arttı insanların. Kendilerini ifade edebilme olanakları ve istekleri var artık. Yalnız da değiller. Ezilip, hor görülseler de birlik olabiliyorlar. Bu çok güzel birşey. Belki de esas nefret durumuna bu yol açıyor diye de düşünmeden edemiyorum. Yüzyıllar boyunca ezilen insanlar artık özgürler ve her yerdeler. Dimdik ayakta duruyorlar. Utanmalarını, gizlenmelerini gerektiren bir durum yok ve bu, bazılarının sinirini, moralini bozuyor, egosunu sarsıyor.

Asıl nefret belki de artık bu insanların güçlü ve cesur olmalarına karşı.

@Destina
Elbette evden atılmak öldürülmekten iyidir. Benim demek istediğim, diğer gelişmiş dediğimiz ülkelerde de zorlukların yaşandığı, kendini kabul ettirme sorunları olduğudur. Ama tabi ki ölümle kıyaslanamaz.

Emin olun sizin tarif ettiğiniz müslümanlar benim “müslümanım” demeye utanmama sebep olacak ‘insanlar’.
Yani o yüzden genellememek lazım, ki genellemiyorsunuz eminim ama yine de belirtmiş olayım :slight_smile:
Neyse çokta din konusuna dalmayalım, gerçekten de sayfalar yetmez :slight_smile:
Aşağı yukarı aynı fikirdeyiz zaten, sadece biseksüellik’te biraz ayrı düşüyoruz. İnanın bununla ilgili çok şey okudum anlayabilmek için, bi’lerin anlattıkları şeylerdi çoğunlukla, ama yok olmuyor, cidden bunu anlayamıyorum :confused:

@Starkgaryen çok da düşünmeye gerek yok aslında. Her iki cinsten de etkileniyorlardır veya arzu ediyorlardır her iki cinsi de, veya zevk alıyorlardır sadece.
Fark etmez onlara sanırım :smiley:

Biseksüel bir arkadaş varsa ve kendini ifade etmek isterse biraz anlatabilir mi bizlere? :slight_smile:

@Starkgaryen Tabiki genelleme yapmıyorum. Her inançlı da bir değil. Mevlana’nın mistik felsefesini özümsemiş ya da tasavvufi insan sevgisini kalbinde yüceltmiş güzel insanlar olduğu gibi Cübbeli Ahmet gibi tipleri benimseyen inançlılar da var. Sorun inançlı olmak değil, sorun insanlıkta.

Biseksüelliği şöyle görüyorum ben. İlk çocukluk döneminden beri cinsiyet rolleri öğreniliyor. Kız çocuğu kadın rolü, erkek çocuğu erkek rolüne uygun davranışlar ve kalıplara giriyor. Bu çok doğal bir durum. Varlığımızın anlamını belirleyen en önemli etkendir cinsiyet.

Biseksüellikte cinsiyet ayrımı yok duygusal bağlamda. Duygularını cinsiyete göre ayırmıyorlar. Yani biz doğduğumuz andan bu zamana kadar belli bir kalıplarla yaşıyoruz ve algılıyoruz hayatı, bir zaman sonra bu yerleşen algıyı kırmak zor oluyor. Ondan anlama güçlüğü çekiyoruz. Daha geniş çerçeveden bakmalı sanki. Duygusal anlamda cinsiyet üstü, cinsiyet ötesi bir durum. Bir kadının hem erkeğe hem kadına aşık olabilmesini ya da tersini sapıklık olarak göremiyorum.

@Destina
Cübbeli Ahmet hoca… Düşününce bile deli oluyorum.

Çok güzel açıklamışsınız, anlıyorum da, ama sorun ne biliyor musunuz? Hani bazı şeyleri anlarsınız, açıklaması mantıklı gelir ama yine de aklınıza kalbinize yatmaz, uymaz o mesele, işte benim durumum bu. Olmuyor, anlayamıyorum derken bunu kastediyorum aslında. Bu yüzden sapıklık demem çok yanlış, biraz çelişkili oldu gibi, kusura bakmayın. Sapıklık kelimesini geri alıyorum. İki üç gündür çok fazla düşünmeden yanlış kelimeler yazıyorum forumda, kendime bir çeki düzen vermem gerekiyor :slight_smile:

Cübbeli Ahmet Hoca denilince konuyla ilgili kendisinin şu videosu aklıma geldi:

[URL]https://m.youtube.com/watch?v=nRMmz7wtp24[/URL]

Kendisini takdir ettiğim nadir açıklamalarından biridir.Ama tabi çok talihsiz ve katılınması namümkün açıklamalarıda var.

yalnız bu konuda mevlana tam olmuş mesneviyi kaç kez okudunuz diye sordum etrafımdaki sözde mevlevilere ve cogu hiç cevap vermezken bazılarıda okudum deyip gecti mesneviyi ne olarak görüyorsunuz diye sordugumda hadis kitabı diyenide duydum tefsir diyeni de mevlanayı o kadar kutsalaştırmışızki cahilliğin dibine dibine vurmuşuz ; adamın kendisi bi zatihi homoseksüel iken semsi tebrizi ile olan aşkına dair cok hisli !!! eserleride mevcuttur mesnevisinde …