Biseksüellik

İlginçmiş. Cübbeliden beklemediğim ve beklemeyeceğim bir açıklama.

Cübbeliden bu kadarı bile tatmin edici olsa da şu “onlara bir çare” düşüncesini aşmaları lazım.

HTC One cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@göktürk77 İşte mirim anlamıyorlar… :slight_smile:

Mevlana bir erkekle bir odada kapalı kalıp 60 gün boyunca birşeyler mi yazıyordu? :smiley:
Tam bilmiyor olabilirim. Ama adam aşk ile yazmış demekki.

Eşcinsel ve biseksüeller tarihin her devrinde vardı. Din, ırk, millet, coğrafya ve zaman fark etmeksizin de var oldular. Çünkü bu cinsel eğilim ne bir tercih ne de bir hastalık değildir. İnsanlar durduk yere eşcinsel olmayı seçmedikleri gibi frengi kapar gibi başkasından da bu özelliği (?) almazlar. Hatta bana kalırsa, bir insanı tamamen eşcinsel veya heteroseksüel olarak belirlemek oldukça güç bir iş. Eşcinsel eğilimleri olduğunu evlenip çoluk çocuğa karıştıktan yıllar sonra fark eden insanlar var.

Mevlâna konusuna hakim değilim, bir tek neden olmasın diyorum. Muhafazakar kitlenin Mevlâna’nın eşcinselliği konusunda bu kadar tutucu ve inkar etmekte ısrarcı olması da anlaşabilir bir durum. Buna rağmen bu olasılığın yüksek bir ihtimalle gerçek olduğunu onlar da içten içe biliyorlar diye düşünüyorum. Sadece yediremiyorlar. İslam ilmine hayatını adamış büyük bir şahsiyet onların gözünde. Dinen yasaklanan ve haram görülen eşcinsellik vasfının Mevlâna’da olduğu gerçeği onların asla kabul edemeyeceği kadar sarsıcı ve üzücü bir gerçek olabilir. Mevlâna’nın homoseksüel olduğu kanıtlanacak olsa dahi verilecek en doğru karar bu konuda fazla ısrarcı davranmamak sanırım. Bazen insanlara acı gerçeği söylemektense susmak daha iyidir, kimse inancı için üzülmesin.

Evet odalara kapanırlar, mektuplaşırlar sürekli. Mevlana Şems’ten uzak kalamaz pek. Gece-gündüz sayıklar. :slight_smile:
Mevlana’nın oğlu Aleaddin’in Şems’i öldürmesinin nedeni ‘babasının tasavvuf aşkından delireceği korkusu’ değildir muhakkak. :slight_smile:
İki erkeğin birbirine olan aşkını ve bu aşkın ilahi tanrısal aşka dönüşümünü çok güzel yansıtır eseri. Muhafazakarlarımız şiddetle karşı çıkıyor bu duruma ama anlıyoruz.

Şu mektubun, aşkın, özlemin güzelliğine bir bakar mısınız? :slight_smile:

'Aşk ehli isen sitemin cahili olma. Özledim diyorsun mektubunda. Sadece kuru bir özledim mi yazdı yanık yüreğin. Anla mevlâna. Bu ayrılık bir dersti anlayana. Bu gam sebepti ağlamana. Nâdan olma gelir bir aşiyan göz yaşını kurulamaya. Ağlama Mevlâna’m.

Karşılıksız sevgiyi yaşamak gerekiyormuş. Birini sevmenin, delice bir aşkla bağlanmanın güzelliğini yaşamanın hazan mevsimine gelmek olduğunu bilmiyordum. Meğer hayatta ne çok şey kaçırmışım.
Ya ben erken geldim, ya sen çok geç kaldın vuslata
.

Benden çılgın bir gülüş bekleme. Acılarımla mutluyum. Mutluluk çatık kaşlıdır ve ciddidir. İkimizde fırtınaya yakalanmışız aşk nereye savurur, bilinmez. Ayrılığımız kâh asırlar kadar uzun, kâh rüya kadar kısa. asrı, vuslata çevirmek senin yazacağın bir kelimeye bağlı.

Bana öyle bir kelime yaz ki dayanamayıp, Şam’’dan uçup kanatlanayım Konya’’ya. Beni perişan et, pervane et, bir kelime yaz
öyle bir kelime ki lügatlerde geçmemiş olsun. Öyle bir kelime ki daha önce kimse kimseye söylememiş olsun. Öyle bir kelime ki cehennemi söndürsün
yaz ki gelsin ayağına kapanan turabın olsun Şems.’

Mevlana ile Şems arasındaki ilişki size göre eşcinsel bir ilişki olabilir fakat İslam ve tasavvuf geleneğinde bunun adı Şeyh-Mürit ilişkisidir.Ve maddi anlamda bir ilişki değil manevi bir ilişkidir.Ayrıca Mesnevi’nin hiçbir şerhindede (açıklamasında) böyle bir ilişkiden bahsedilmemiş veya atıfta bulunulmamıştır.

Diğer yandan Mevlana artık öğretileriyle Anadolu’yu aşmıştır.O yüzden değişik tanımlamalara açık olunmalıdır.Örneğin yabancılar arasında her ne kadar saçma olsa da Mevlana’nın müslüman olmadığını iddia edenlerde vardır.O yüzden artık anlaşıldığı kadarıyla herkesin kendine göre bir Mevlana tanımı var.Sonuçta herkes Mesneviden veya Mevlana’nın eserlerinden aynı şeyi anlayacak diye birşey yok.

:smiley:

Adamlar aşk yaşamış. Efsane sevmişler, mutlu olmuşlar. Ayrılıp barışıp trip bile atmışlar birbirlerine.

@Destina mektubu okurken gözümden bir damla yaş süzüldü, çok duygulandım çok :slight_smile:

Resmen yüzyılın aşkı. Ferhat ile Şirin, Kerem ile Aslı neyse Mevlana - Şems’de öyle. Bu mektubu ilk okuduğumda vay be demiş bi sigara yakmıştım. Efkarlandırdı çok. :slight_smile:

Bu konuyla ilgili bir çok şey söylene bilir. Ama ben sadece bir cümle - her ne kadar başka bir şey için söylenmiş olsada - söylemek istiyorum.

Uzaylıda olsa insan insandır.

apiler bu ne demek(20 karakterden uzun tutuldu)

Hem hemcinsine hem karşı cinsine ilgi duyman @caillou

Açığıda müslüman kapalısıda müslüman

Bugün onur yürüyüşü vardı. Her yıl olduğu gibi anlayışsız insanlar bunu sabote etmeye çalıştı. LGBTİ bireylerinden hoşlanmıyor olabilirsin ama zarar vermek niye? Bırak onlar da kendi günlerini kutlasın kendileriyle gurur duysun. Cehennemde yanacaklarsa da kendileri yanacak sana ne oluyor yani?

Neyse gününüz kutlu olsun bütün LGBTİ kardeşlerim. Kendinizle gurur duymayı hak ediyorsunuz.

PRİDE 2014 bu film beklediği değeri görememiş oldukça elit bir film, sırf oyuncu zenginliği bakımından bile bambaşka bir yerde. Konunun meraklıları yada Bayram günü izleyecek güzel bir film arayanlar izleyebilir. Filmi Ailenizle bile izleyebilirsiniz +18’lik bir şey yok.

[video=youtube]https://www.youtube.com/watch?v=wFgT7eQRjeI[/video]

Old but gold.

Happy pride day canlar!

bayramları mübarek olsun…

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Doğol doğol bo koro.

Her doğal güzel olacak diye bir şey yok. Gününü kutlarım içimizde bulunanların.

Eğilimlerine saygı duysam da mide bulandırıcıdır. Üniversite okurken aynı zamanda taksimde barmenlik yapıyordum o sıralar çok görüyordum böylelerini, zor durum.

Mide bulandırıcı deyince saygı mı duymuş oluyorsun? Birinin mesela fikrini beğenmesen, senin fikrin de çok saçma gibisinden çıkışsan saygılı mı oluyorsun?

Kendiyle çelişen bir yorum yapmışsın.

SAYGI BEKLEYEN SAYGI GÖSTERECEK. HADİ BUNADA TEPKİ GÖSTERİN FORUMUN LİBOŞLARI.