Bolton Hanesi

Kendi adıma konudan dışarı konuştuğumu belirteyim önce(sonra avukat savcı sanmasın kimse beni):

@“arminius” ;Ben “Stark’lar iyidir” derken, siyasi hamlelerin ne kadar onurlu ya da haklı olduğunu değil. Bu hamlelerin yöntemlerine işaret ediyorum.Örneğin; starklar aile geleneği olarak; işkence yapmıyor, çocukları öldürmüyor, eski dine bağlılıklarını sürdürüyor, infazları bizzat lord yapıyor… “Bolton’lar kötüdür” diyorum çünkü işkence, sinsilik, vs. her şeyi meşru görüyorlar.Herkesi kendi adamlarını bile kekliyorlar. Örn: theonu robb yakalasa direk öldürürdü bolton’lar evcil hayvana döndürdüler…

“Ne” yaptıklarından daha çok “nasıl” yaptıkları bence olay…

@"arminius"
Ben sanki bu konudaki iletilerimde Boltonları başka haneler ile kıyaslamışım gibi hala yazdıklarıma aynı şekilde cevap veriyorsunuz.

Ama ben yine de konuyu Stark, Frey, Bolton tartışmasına, Robb haklı ya da haksız, Roose Bolton haklı ya da haksız tartışmasına, çıkar ve menfaat olayına getirmeyeceğim. Yine söylüyorum; Roose Bolton’nun yaptıkları doğru ya da yanlış farketmez, sebelerini, sonuçlarını tartışmıyorum. Yaptıkları sonucunda onursuz, hain, ikiyüzlü sıfatlarını kazanmıştır.

Bir önceki iletimde sözlük anlamları ile açıklamaya çalıştım, gereksiz yere tekrar aynı şeyleri yazmayacağım. Ama bu kavramların anlamları Westeros’ta da aynıdır.

Eğer Westeros’ta bağlılık, yemin, onur gibi kavramlar olmasaydı; her seferinde Jaime’ye ismi yerine Kral Katili olarak hitap edilmezdi (aklıma ilk gelen ve en basit örnek olduğu için yazdım, Jamie üzerinden tartışma yapmak için değil).

Özetle; Roose Boltun’un yaptıkları sonucu onursuz, ikiyüzlü, hain sıfatlarını kazanmış ve haketmiştir. Zaten bu kavramlar Westeros ve özellikle de kuzey için geçerli, anlamı olan kavramlardır.

Düzenleme: imla ve ekleme…

Heeeeerşeyi geçtim, sırf Robb’un gidişatını iyice b.k etsin diye 3000 Kuzeyli askeri, bile bile mezarlarına(Duskendale)'e göndermiş bi adamdan bahsediyoruz. Bi de kalkmış bu adamın Kuzey için Robb’dan daha iyi bi lider olacağını mı söylüyorsunuz?

Evet, Kuzey’de adam kaldıysa, çok iyi yönetir, eminim, gerçekten.

kess

Sanki fazla ırkçı olmuş bu düşünce. Aynen Hitler gibi “saf ve mükemmel ırk” kavramını savunmuşsun.:rolleyes:

Tullylere kan bozucu muamelesi yapmak biraz haksızlık sanki. En azından bana göre… :wink:Adamlar uzun bir süredir azam lordu ve bana göre Lysa ve bir parça Edmure dışında çok yerinde insanların oluşturduğu bir hane ve her ne kadar Catleyn, jon nedeniyle eleştirilse de tüm seri boyunca ondan daha iyi bir anne ve daha onurlu bir lady okumadım. Yani Ned ile tamı tamına tencere kapaklar. Kaldı ki Catleyn 3 kitap boyunca Ned’in yaptığından daha fazla hata veya aptallık yapmadı. Hatta bana göre bir kuzeyli kadından daha güçlü ve daha tuttuğunu koparan bir cinsti.

Hatta ilk nişanlısı kadar da enayi değildi ki, Brandon damarlarında “kurt” kanı akması ve sapına kadar Stark olmasına rağmen enayinin de önde gideniydi ve belli bir ölçüde de kendi babasının ölüm sebebiydi. Hatta Ned’in de sebebi olabilirdi, eğer Jon aryn onu vermeyi kabul etseydi.

Ayrıca hadi Arya neyse de Bran da buram buram Tullylık var. Uysal, ailesine ve dostlarına çok düşkün ama dayanıklı, sabırlı, mücadeleci ve o da tıpkı Sansa (eskiden) ve Rickon gibi ulukurda sahip. Dahası Sansa ve Rickon da en az onun kadar dayanıklı, sabırlı ve pes etmeyen kişilikler ki bu kadar şeye katlanabilsinler. Tüm bunlar Tully ve Stark özellikleri. (Fiziksel açıdan Tullylere benzedikleri için bu üçünü örnek verdim)

Demem o ki her ailede huy bakımından farklı farklı kişiler çıkabilir, fiziki olarak benzer olsalar da. Tıpkı Cat ile Lysa, Robert-Stannis veya babasıyla-Tywin gibi. Bu nedenle kanla(genle) alakası olduğunu hiç düşünmüyorum. Olsaydı Tywin ve karısının zekasının kan yoluyla Jofrey, Tommen ve Mycalla’ya geçerdi ki onlardan daha saf bir ırk yok. :tongue:

Son olarak… Tüm Stark çocuklarının ulu kurdu vardı ve Robb’a biat edilmesinin sebebi de onun babası gibi olmasıydı (belki biraz daha toy). Varsa bir kan bozukluğu Starklar da olması gerekirdi ki sırasıyla Brandon’ın, Ned’in ve Robb’un kuzeyi belli noktalara getirmesi ancak böyle açıklanabilirdi.

Roose Boltan ile ilgili hiç bir şey yazmıyorum çünkü o konudaki düşüncelerim tartışmaya açık olamayacak kadar kesin. Pis kanı bozuk, hain :D…

Düzenleme: İmla kuralları…

@“M.artoloji” ow ne kadar çok harf var yukarda, iki kez uğraştım bitiremedim, üçüncüde midem bulandı… yapma böyle… :wink:

Bazen böyle salıyorum klavyemi sonra zor toparlıyorum, ortaya da böyle anormal bir şey çıkıyor işte.:wink:

Rickon büyüyüp o asabi haliyle geri geldiği zaman ne kadar delikanlı olduklarını görücez şimdilik kuzeyin sahibi olabilirler ama bana göre kesinlikle şimdilik olarak kalacak

bence de rickon bunların düşüşünde büyük rol oynayacak.aynı zaman da freylerin de.

Yaptıkları onursuzluklar ve ihanetleriyle uzun yıllardır istedikleri şeyi almış olabilirler, ama unutuyorlarki Kuzey Starklardan başkasını kabul etmez. Umuyorum yaptıklarının hesabı sorulacak.

Ramsay hariç hiç sevmem…

Şerefsizlikte Freylerle yarışan hane ana unuttukları şey The North Remembers…

Stannis tüm Bolton ve Freylerin kellesini ibret olsun diye Winterfell burçlarına asacak ama o Ramsay şerefsizine kolay ölüm yok millete yaptığının bin beterini görsün öyle gebersin Duvardan Dorne’a kadar Zincirli şekilde gezdirilebilir.

RW’den sonra bu haneye sevgim arttı.Zaten ben en şerefsiz haneleri sevdiğim için bu haneyi çok severim.

Freylerden daha onursuz bir hanedir ki kendi sancakbeylerini arkadan vurabilmiştir. 6. kitap baltonların sonu olacak diye düşünüyorum.

Bu hanenin bütün üyeleri sanatçı. Sanatçıya saygımız sonsuz.
Ama sonları yakın.

Derilerini yüzen kişi olmak isterdim bizzat Roose Bolton’ın .

Sevdiğim bir hane ama 6. kitapta yok olcak bence. :frowning:

freylerden sonra westeros un en onursuz hanesi

Roose Bolton gibi sağ kolum olsun isterim, tabi sadık olması kaydıyla sırtı yere gelmez insanın valla

Evet haklısın. Sadık birisi olsaydı her kral onun gibi bir Kral Eli isterdi bence.