Bran Reincarnation -Teori

@“casper”
“Derdi taht olanin, endisesi insanlik olmaz” … Söylediğin tam olarak buydu. Köleleri özgürleştirme çabası insanlık dışı bir hareket herhalde sana göre. Demir Tahti alma hedefine ulasmayi geciktirme pahasina da olsa bu kiz köleleri özgürlestirdi. Akli fikri taht olsa, insanlik için endisesi olmasa bunu yapmazdi, hatta sonrasinda kurtardigi köleleri, halkini Meereen’deki kaosun ortasinda terk eder giderdi. Akgezenler gelince gerçekten insanlar umrunda bile olmayacak mi böyle bir karakterin?
Dany için “Meereen’i kötü yönetti” diyebilirsin, mesela istersen “kibirli” de diyebilirsin, elestirebilirsin yani, sorun degil, sevmek zorunda da degilsin. O senin görüsündür. Ama “…endisesi insanlik” olmaz diyorsan sen Dany karakterini zerre kadar anlamamissin. Bu bir görsüs olmaktan çikar, adeta sevmedigin karakteri kötülemek olur.
Dany’yi Dany yapan şey tahtı geri alma isteği değildir. Bu sadece bir hedeftir. Nefretini bir kenara bırakıp objektif olarak şu karakterin kişiliğini incele, analiz et bence.
Sevmediğimiz karakter hakkında atıp tutmakta üstümüze yok valla.

O yorumda yazdığım her şey ironiydi. İronileri ciddiye alıp yorumlaman, alıntı yapıp “katılıyorum” demen komik olmuş. Daha açiklayici olayim; ben orada yazdigim her seyin aksini düsünüyorum.
Dany’nin dünyanın öbür ucunda olması ve dolayısıyla Akgezen tehlikesinden haberdar olmaması onu Azor Ahai olma konusunda bir adım geriye götürmüyor.
“Ejderhalar sogukta ucamaz, buna katiliyorum” yazmışsın :smiley: Kendine katılmışsın.
Jon hangi stratejiyi, taktiği biliyor cidden Akgezenler hakkında? Adam sadece varlıklarını biliyor, ejderha camı ve valyria çeliğinin onları öldürebildiğini biliyor, tek bir el hareketiyle Gece Kralının ölüleri diriltebildiğini biliyor. Bu kadar. Ne stratejilerini biliyor, ne taktiklerini, ne de onları nasıl durduracağını.

Edit : Telefonumun sarji bitti, neyse ki kapanmadan yazdiklarimi gönderebildim. Pc’den devam edecegim simdi.

Jon tecrübeli diyorsun, nasil tecrübeli? Jon kaç kere Akgezenlerle karsi karsiya geldi? Karsi karsiya derken, görmeyi kastetmiyorum, tecrübeden bahsediyoruz sonuçta. Gerçekten karsi karsiya gelmek diyorum, mücadele falan, kaç kere? Dizide yanilmiyorum bir kere, kitap serisinde ise sifir. Dizide Cetinocak’dan Yabanillari kurtarmaya gidiyor, sonra Akgezenlerin saldirisina ugruyorlar. Gerçi daha çok Wightlarin saldirisina; Akgezenler, sanirim biri hariç, tepeden izliyorlar olayi. Jon o saldiran tek Akgezeni ve birçok Wight’i öldürüyor. Ama kitapta böyle bir sey yok, kitapta Jon gitmiyor Cetinocak’a, adamlarini gönderiyor. Benim hatirladigim kadariyla bir Akgezenle hiç karsi karsiya gelmiyor, öldürdügü tek Wight ise Kara Kale’ye getirilen ve gece dirilen cesetlerden biri. Tecrübe dedigin bu mu?
Ben Jon için sadece üç bes bilgiye sahip derim. Akgezenler konusunda tecrübeli oldugu falan yok su an.

Ejderhalar uyandirmak konusu hakkinda Azor Ahai basligina yazmistim bir seyler, ayni seyleri tekrar buraya yazmama gerek yok.

@Starkgaryen Simdi saptirdigin Koleleri kurtarmasinin guzel birsey oldugunu belirttim diger baslikta, bunu bilmiyorum okumadinmi yoksa yine bir saptirma taktigi mi.
NIhayi hedefi hatta asil hedefi taht degilmi? Bunu kabul edemiyorsan asil senin Dany’ye olan “virtual sevgin” gozlerini kor etmis, kulaklarini sagir, kalbini de kaskati kesmis Dany elestirmenlerine :)) . Yazdiklarinin ironi oldugunun farkindayim dedim, ama herhalde bu yazimi gormemissin, Dany sevgisi iste. Ironine ironi ile cevap verdim bunu da anlamaman hayal kirikligi yaratti bende.
Jon’un akgezen tehdidine karsi tecrubesi var. Simdi Dany mi daha tecrubeli Jon mu desem okuyucuya komik kacar ama resmen bu noktaya getiriyorsun. Oluleri diriltebilmesinin farkinda olmasi kucuk sey mi sana gore? Bana gore degil. Dusun bunu bilmeyen Dany (vasfini saymiyorum, yaksin kendini) tum o ordulariyla geldi akgezenlere karsi savasti, ohh yendim derken tum ordusu akgezen oluvermis. Bunu yazarken bunlari dusunmedigini gosterir, yazarken enini sonunu olcup yazarsan daha dikkatli olur du bence. Son sizan senaryoya gore zaten ejderhasinin birini akgezen binecek :)) . Ama kaynagim bu degil tabi, Jon’un o tecrubesini kucumseme bence.

@"casper"
Saptirma taktigim yok, ihtiyaç duymuyorum.

Yazdiklarimi anlamamak konusunda da oldukça basarilisin, ya da isine gelen kisimlari cimbizla çekip olusturdugun anlamin üzerinden bir yorum yapmakta basarilisin, tam çözemedim.
Dany’nin hedefinin taht olmadigini mi söyledim ben? Öyle bir sey demedim. Dany’nin hedefi Demir Tahti almaktir, ama Dany’yi Dany yapan bu hedef degildir dedim. Sen “Derdi taht olanin, endisesi insanlik olmaz” dedin, bende karsiliginda Dany’nin köleleri kurtarma çabasina girecek kadar insanlik endisesi olan biri oldugunu söyledim. Kisiligini tahti geri alma istegi üzerinden yorumlayamazsin.

Belli ki ironi anlayislarimiz çok farkli. Ben benim yorumuma yapilan ironik yaklasima senin verdigin karsiligi vermezdim.

Hiçte o noktaya getirmiyorum çünkü Jon’un tecrübesi konusunda Dany’yi konunun disinda tutuyorum, sadece Jon’dan bahsediyorum.
Bastan belirteyim, Jon’u küçümsemiyorum ben. Jon benim favori karakterlerimden biridir, ki ben burada onu elestirmiyorum da zaten. Sen “Jon Akgezenlere karsi tecrübe sahibi” diyorsun, hani nerede o tecrübe? Ben göremiyorum, yokken var mi diyeyim? Favori karakterlerime hiçbir zaman fazladan anlam yükleyeyen biri olmadim. Jon’un tecrübesi yoksa, yok derim. Veya Dany bir konuda hata yaptiysa, yapti derim. Bunu bilen bilir bu forumda. Sevdigi karakterleri körü körüne savunan biri degilim.
Neyse. Jon Akgezenler konusunda birkaç bilgiye sahip sadece, tecrübesi yok. Önceki yorumumda dedim, Jon Akgezenlerle kitapta hiç karsi karsiya gelmedi, dizide ise bunu sadece bir kere yasadi. Neden buna bir yorum yazmadin?
Bilgi teorik, tecrübe ise pratiktir.
Akgezenlerin stratejisi, taktigi diyordun, Jon bu konuda çok sey biliyor diyordun, hiç bahsetmemissin bu kez bundan, neden? Cünkü biliyorsun içten içe, Jon tecrübeli degil, sadece birkaç bilgiye sahip. O bilgiler Akgezenleri yenmesi için yeterli degil.
Gece Krali ölüleri diriltebiliyor, Jon bu bilgiye sahip. Evet dogru, ama bu bilgiyle mi savasi kazanacak?
Akgezenleri sadece ejderhacami ve valyria çeliginin öldürebildigini biliyor. Evet ama bu bilgi her seyi çözecek mi? Bunu bilmek bunu uygulamayi kolay mi kilacak?
Bilgiyle tecrübeyi karistiriyorsun.
Illa Dany ile karsilastirma yapacaksak, tamam hadi! Jon Akgezenler konusunda Dany’den daha bilgili evet ama bu hiçbir sey degistirmiyor. Ve öte yandan Dany’nin bu bilgilere sahip olmasi imkansiz mi? Degil. Dany Westeros’a geldiginde, Akgezenlerin yaklastigini ögrendiginde kimse onu bu konuda bilgilendirmeyecek mi sanki? Hatta büyük ihtimalle onu bilgilendiren bizzat Jon olur. “Gece Krali ölüleri diriltebiliyor” der, “Akgezenleri ejderhacami ve valyria çeliginden baska bir sey öldürmüyor” der ve hoop! Dany de bu konuda Jon kadar bilgili, hatta Sam kadar bilgili, ve hatta herhangi bir Gece Nöbetçisi kadar bilgili. Ee? Neyi degistiriyor bu? “Vay canina! Bu bilgiler çok iyi, biz bunlarla savasi kazaniriz” diyebilirler mi?

@Starkgaryen Tabi ki bu bilgiyle savasi kazanamaz ama birsey hakkinda bilgisi olan olmayan kisiden bir basamak ondedir. Dany bir bilgi ogrenene kadar o iki bilgi ogrenir :). Yani onde olur, eksi degil artidir. Bunu demek istedim.
“Knowledge is Power”-Petyr Baelish

@"casper"
Ben de soruyorum iste; o bilgilerin savasta ne gibi bir faydasi olabilir? O yüzden Dany, veya herhangi biri, bu bilgilere sahip olsa ne olur, olmasa ne olur? Jon isterse bu tarz yüz bilgiye sahip olsun, avantaj saglamasina yaramayacaksa bunlarin hiçbir degeri yok. Gece Krali ölüleri diriltebiliyor; ejderha cami ve valyria çeligi Akgezenleri öldürüyor falan filan… Iyi, güzel, ama bu bilgilerle savas kazanilmaz.
Ve kusura bakma ama lafi çeviriyorsun, basta “stratejileri, taktikleri hakkinda bilgili” diyordun, simdi hiç bahsetmiyorsun bundan. Ben daha çok bu düsüncenin yanlis oldugunu söylüyordum.

Petyr’in o dedigi daha çok kuyusunu kazmak istedigin insanlar hakkinda bilgi sahibi olmanin çok faydali oldugu anlamina geliyor. Tamamen entrikalar, kisisel meselelerde geçerli onun o dedigi. Petyr, Varys, bu ikisi bir kisiyi asagi çekmek istediginde onlar hakkinda sahip olduklari bilgileri, sirlari kullaniyorlar zekalarini da devreye sokarak. O sözler Akgezenler - Insanlar savasina uygun degil yani bana göre. Jon Akgezenlerin taktigini, nasil saldiracaklarini falan bilseydi durum farkli olurdu tabi, ama su an bir bilgisi yok bu konuda. Savasi nasil kazanacagina dair bilgisi, taktigi, tecrübesi, hatta bir silahi yok su an.

@ Starkgaryen Dogru diyorsun, gercekten, ben bunlari dusunememisim.

Meğer her şey rüyaymış, bran tuzlukmuş…

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

[hr]
Sanırım insanlar kitapla dizinin farklı olduğunu anlamamak için direniyor. Aptal senaristlerin para için gerçekleştirdiği şeyler kitapda yok yani. Ne R+L=J doğrulandı ne Stannis kızını yaktı ne de kanlı ishalle köpek gibi sürünen Dany westerosa yelken açtı. Daha sayılacak onlarca şey var ama gerek görmüyorum yazmaya.

@"Cregan Stark"
Stannis’in kızını yakması, kurban etmesi GRRM’in fikriymiş.
R+L=J zaten Buz ve Ateşin Şarkısı serisi ve diğer ek kitaplarla ortaya çıkan bir teori, seride de yeni çıkacak kitapta veya bir sonrakinde doğrulanacak yani. Dizide kafalarına göre bu teoriyi onayladıklarını düşünmüyorum.
Farklı yollardan, kestirmelerden gitse de esasında her şey olacağına varıyor dizide. Kanlı ishal olayı en az 5 bölüm işlenirdi, sezonu 10 bölümlük dizide bunu yapsalardı Dany hala Özgür Sehirler’de olurdu 6.sezonun sonunda, ve kalmış 2 sezon sadece (ikisinin toplamı 13 edince 2 sezon bile sayılmaz hatta). Böyle atladıkları birçok olay var kitaptan, keşke onları da izleyebilseydik ama cidden bir düşünün, mümkün değil, dizi ilerleyemezdi. Ya da yaparlardı, yani bazı büyük olayları atlamazlardı ama karman çorman bir şey çıkardı ortaya. 20-25 bölümlük dizi olsa tamam, ama şu haliyle ben kestirme yollardan sonuca ulaşmalarını tercih ediyorum, farklılıkları da olsa en azından ne izlediğim belli :smiley: