Bran Stark Suikasti

Forumda aradım başka böyle bir konu açılmamış ve seriyi yeniden okurken iyice aklıma takılan seride tam olarak açıklanmamış bu olayı size de sormak istedim.

Hepiniz hatırlarsınız Bran kuleden düştükten sonra komaya girmişti. Komadayken kütüphane yangını çıkmış ve herkes kütüphaneye koşmuştu. Sadece o sırada akli dengesi çok yerinde olmayan Catelyn Bran’ın odasından dışarı çıkmamış ve Bran’ın yanında kalmıştı. Bu sırada bir adam içeri girip Bran’ı öldürmek istemiş ama Catelyn adamla savaşmış ve en sonunda Yaz gelip adamı öldürmüştü. Catelyn adamın hançerini KL’ye götürdüğünde Petyr hançerin Tyrion’ın olduğunu söylemişti. Bunun sonucunda Catelyn Tyrion’ı kaçırdı ve Stark-Lannister ilişkileri daha da çok açıldı. Ben bu yüzden bu suikastin Baelish tarafından yapıldığına inanıyorum.

Ama 4. Kitapta Jamie ve Cersei bu suikasti Joffrey’nin gerçekleştirdiğine inanıyordu. Çünkü Robert Joffrey’nin yanında Bran’ın daha fazla acı çekmemesi için öldürülmesi gerektiğini söylemişti. Valyria Çeliği birçok şey Robert’ın silah deposunda vardı ve Robert birinin eksildiğini bile fark etmezdi. Ve Joffrey sürekli babasının gözüne girmek isteyen sevgi açlığı çeken bir çocuk. Babası tarafından tebrik edilmek için bunu yapmış olabilir.

Ben Baelish’in planlarına uyduğu için Baelish yapmıştır diyorum siz ne düşünüyorsunuz?

Her şeyi Bealishe bağlamak … bence bu seriyi Bealish yazmış olabilir her kapı ona çıkıyor nedense.Ben pek mümkün görmemekteyim

@“Gılgamış” peki neden? Merak ettim.

Mantıklı gelmiyor.Joffreynin bunu planlaması daha olası.Bu olaylar olurken Bealish binlerce kilometre uzakta ve eğer ışınlanmıyorsa bu olayları planlamasına imkan yok bence

Bence Baelish yapmış olabilir ben izlerken de okurken de düşünmüştüm bunu. Joffrey yapmış olsa bile altında yine Baelish’in parmağı vardır diye düşünüyorum. Aslında bu olay pek önemsenmese de Catelyn’nin Tyrion’ı kaçırmasında etkisi olan bir şey ve Stark-Lannister ilişkilerinin bozulması en çok kimin işine gelir? Baelish’in tabiki. Zaten serinin başından beri bunu amaçlıyordu, Joffrey’nin ölümünün vs Sansa’ya atılması, Ned Stark’ın idamı gibi.

Dediklerin mantıklı önceden planlamış da olamaz. Jamie’nin Bran’ı atması tamamen spontane gerçekleşen bir şey. Ama o grubun içinde mutlaka Baelish’in adamı vardır orada olanları ollna haber veren. Belki de onun aracılığıyla böyle bir şeyi yapmıştır.

İyide o adamın haber vermesi için en az 3 gün gerekir mesajlar geldi gitti plan yapıldı 1 ayı bulur.Bealish tenezzül etmez bence.Planları Jon suikasti üzerinden Nedi kışkırtmaktı bence Bran bu süreci hızlandırdı.Suikast ayrıca yapamazdı çünkü dolaylı olarak Cate sevdiği kadına zarar vermiş olacaktı

Zaten Bran düşüyor belli bir süre sonra kraliyet kafilesi KL’ye geri dönüş yolculuğuna çıkıyor. Ve bu olay kafile gittikten belli bir süre sonra gerçekleşiyor. Baelish’in bu kadar çok işine yarayan bir şeyi planlamamış olması bana zor bir ihtimal geliyor. Bir insan bu kadar mı ballı olur tam da istediği şey olmuş oluyor çünkü.
Baelish Stark-Lannister savaşını çıkararak da Cat’e zarar verdi. Cat’i seviyor olabilir ama ona da hala kızgın bence çünkü zamanında Cat onu değil Brandon’ı seçti.

Belkide işine gelmemiştir her şey tesadüfide olabilir.Ben bunun Bealishle ilgisi olduğunu düşünmüyorum Joffrey daha makul gibi.

Tyrion bran suikastının nasıl yapıldığına dair kendi kendine düşündüğünde bütün okların Jofreyni gösterdiyini anlar. Bence de bu fikir doğru, suikasti Jofrey planladı, bu işinden en çok karlı çıkan Baelish oldu. Ama Baelishin suikastle direk bir ilişkisi yok.

Bende Baelish diye düşünmüştüm.Uzun zaman oldu belki yanlış hatırlıyorumdur Baelish’in Tyrion’a kaybettim dediği hançeri aslında ona Robert kaybetmişti diye hatırlıyorum

@stannisci öyle bir olay hiç hatırlamıyorum ama öyleyse Baelish’tir kesinlikle.

HUAWEI MT7-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@Queen Arianne Özür dilerim ben yanlış hatırlamışım,tekrar baktım şimdi Robert’a geçmiş hançer benim aklımda nedense Petyr diye kalmış :confused:

Joffrey yapmıştır diye düşünüyorum. Diğer yandan Baelish’te bu kadar şanslı olamaz diyede düşünüyorum. Arada kaldım.

LF-nın o işde eli yok. Olay Jofun başının altından çıkıyor. Bknz: Kılıçların Fırtınası Tyrionun 8-ci povu.

@argos bunu Jamie ve Cersei de konuşmuyor muydu? Sanki sen mi yolladın hayır ben yollamadım muhabbeti dönüyordu.

@Queen Arianne evet orda da konuşuluyor. Onların konuşmalarında bunu Jofun yapmış ola bileceği tahmin ediliyor. Ama Tyrion Jofun işi olduğundan neredeyse emin gibi konuşuyor. Hatta bide ins boyun devrilirde altında kalırsın gibi bir şey söylüyor.

@argos ola bilir , katılıyorum. O iş Joffrey’nin işi.

"Bir bıçağa ne dersiniz majesteleri? Kılıcınıza uyacak bir bıçak. Aynı kaliteli Valyria çeliğinden yapılmış bir hançer… diyelim ki, kabzası ejderha kemiğinden?"
Joffrey Tyrion’a keskin bir bakış attı. “Sen… evet kılıcıma uyacak bir hançer.”

Joffrey galiba şu son repliği hatırlamamla inandım. Baelish’teki şansa bak ya. Nasıl da işine gelmiş.