Brandon Stark ve Zaman Yolculuğu Teorisi

Aslına bakılırsa benim de pek çıkmasına ihtimal verdiğim bir teori değil. Fazlasıyla uçuk olduğunu tahmin edebiliyorum ancak finalin tahmin edilemeyecek bir şey olduğu söyleniyor. Dolayısıyla belki de düzgün tahminler için uçuk şeylere bakmalıyız.

Neyse şimdi bir vaadedilmiş prens geyiği var. Buna ilişkin pek çok tahmin olsa da bunların arasından Martin’in tarzına uyan ve acıklı olan bir tahmin de var. Rheager. Yani bir kehanet sadece olabilecekleri söyler kesin olanları değil. Mesela ötekilerin oraya çıkacağı kesindir ve bunu sadece vaadedilmiş prensin durdurabileceği de. Ama bu bir olasılıktır durduramayadabilir ve o yapamazsa diyar ayvayı yer. Eğer Rheager vaadedilmiş prensse ve bizim abaza kral onu öldürdüyse koca diyar ayvayı yedi demektir.

Evet teori başlığından ne demek istediğim anlaşılmıştır zaten şimdiye kadar yazdığım şeylerle de birleştirilerek. Belki o yenilgi dolu finalde paralel bir mücadele zaman yolcululuğu için yapılır ve Brandon zamanda yolculuk yaparak o ölümü engeller. Ayrıca sonunda bununla da sınırlı kalmayacak ve Deux Ex Machine olacaktır. Deux Ex Machine nedir diyorsanız evrende olmayan yegane şey derim. Yani aslında her zaman iyi karakterlerin kazanmasını sağlayan şeye verilen genel bir isim. Yani idam edilecekken gelen ok, son anda yetişen süvariler, kötü adamın bik bik konuşması yüzünden bir türlü öldürememesi ve tam öldürecekken kahramanın gelip kurtarması. Bran insan olmakta çıkıp manevi bir şey olacak buna dönüşecek ve sonrasında olaylar hep iyi yönde gelişecektir. Yürüyemeyeceksin ancak uçacaksın deniliyordu. Doğrusu uçacaksın derken ejder sürmenin kast edilmesi çok saçma ona kalırsa Hodor’un içine girmesi de uçmak sayılır.

Evet öncelikle ilk soruya cevap vereyim kafam iyi değil ve evet biliyorum zorlama, saçma ve absürt oldu. Ama gene de ne bileyim bir düşünmekten zarar gelmez.

Bran’ın böyle bir niyeti varsa eğer Üç Dişli Mızrak savaşına gidip orada tarihi sıfırlayabilir; hem böylece ileride Ned vs. hepsi hayatta kalır, Jon da ailesi ile büyür; mutlu son. :smiley:

Hoş olurdu ama Martin’in tarzına uyduğunu sanmam, acı tatlı bir son olacak dedi, bu acı tatlı bir son sayılır mı ki? Herkes yok oldu olacak iken zaman sıfırlansın ve geriye dönüp, her şey baştan başlansın… Bir taç töreni olacakmış; Rhaegar’ınki oluyormuş çok hoş olurdu ama olacağını sanmam.

Kuram kısmı için de ne kadar uygun bir konu bilemiyorum, sonuçta temelini dayandırdığınız bir şey var mı? Yok.

Uçma meselesinin ejderha ya da kuşların içine girme diye düşünmüyorum. Komada iken de uçuyordu; fiziksel bir uçmadan ziyade astral seyahat tarzı uçarak her yeri görebilme becerisini geliştirebilir; oğlan kuş bakışı ile her yeri gördü zira… Büvet Ağacı olmaksızın hem de…

Ama o zaman neden yürüyemeyeceksin dedi? Ha Hodorun içine girip yürümüşsün ha kuşun içine girip uçmuşsun aynı şey.

Valla bence acı tatlı sona uyuyor. Sonuçta kimse olmamış olacak. Acı tatlı meselesi biraz da göreceli. Martin örnek gösterirken Yüzüklerin Efendisi sonu gibi diyor ve Yüzüklerin Efendisi sonu bence hiç de acı tatlı değildi. Boromir falan pek umrumda değil açıkçası :D.

Yoo bir temeli var gayet. Zayıf veya değil temel temeldir.

Hmm o şekilde bakar isen evet, haklısın.

Hodor ya da bir başka hayvan/insan içinde de olsa yürüyor. Kuş veya ejderha içerisinde de uçuyor.

Konuşmaya bakalım.

“Buradayım,” dedi Bran, “sadece kırığım. Beni… beni onarabilir misin? Bacaklarımı demek istedim.”
“Hayır,” dedi solgun lord. “Gücüm bunu yapmaya yetmez.” Bran’ın gözleri yaşlarla doldu. Onca uzun yoldan geldik. Odada siyah nehrin sesi yankılandı.
“Bir daha asla yürüyemeyeceksin Bran,” dedi solgun dudaklar, “lâkin uçacaksın.”

Burada Bran, maddi olarak onarılmaktan bahsederken KanKuzgun’u da maddi olarak onarmaya gücünün yetmeyeceğini söylüyor ve arkasından ekliyor… Lakin uçacaksın.

Şimdi fiziksel olarak maddi bedeniyle uçmaktan bahsediyor olabilir mi? Martin’in şu ana kadar böyle bir karakteri olmadığı için seride, sanmam. Belki de biz fazla beklenti içindeyizdir? Gerçekten de kuşlarla ve diğer kanatlı her şeyle birlikte uçabileceğini söylüyordur? Belki de öyle çok mana içeren bir konuşma değildi, yani serinin kaderini değiştirecek cinsten ya da karakterin…

Onun sonu bana da acıtatlı değildi; yani serinin sonunda ölen tek kişi Theoden idi, diğer herkes hayatta idi(Hobbit deseydi bak, o olurdu. :stuck_out_tongue: ). Boromir zaten ilk filmde öldü, onu final sonuna katamayız. :slight_smile: GRRM için acıtatlı LOTR sonu ise o zaman en fazla Tormund gibi karakterler vs. ölür; biz de hafif üzülürüz ama Jon, Arya ve Dany gibi karakterler kalır, mutlu oluruz. İnşallah. :smiley:

Temeli çözemedim o zaman, maddeler halinde biraz daha açıklar mısın? Kitapta neye dayandırıyorsunuz bunu?

Martin bizzat şöyle söylüyor

Henüz sonu yazmadım, o nedenle bilemiyorum, fakat korkunç bir kıyamet tasarladığım yok. Niyetim kesinlikle bu değil. Daha önce de söylediğim gibi, sonun tadı acı-tatlı olacak. Yani, Tolkien’in benim üzerimde büyük bir etkisi olduğu sır değil ve ben Yüzüklerin Efendisi’nin bitiş şeklini seviyorum. Bir zaferle bitiyordu, fakat bu acı-tatlı bir zaferdi. Frodo bir daha asla aynı olmadı ve Ölmeyen Topraklar’a gitti ve diğer insanlar kendi hayatlarını yaşadı. Shire kırları, ki 13 yaşındayken neden oranın seçildiğini anlamadığım harika bir işti: “Neden burası? Hikaye sonlanıyor mu?” Ama okuduğum her defasında o segmentin dehasını daha ve çok daha anladım. Söyleyebileceğim tek şey bu tarzda bir tatta sonu hedeflediğimdir. Başarsam da başaramasam da, yargılamak senin [soruyu yönelten] ve okurlarım gibi kişilere düşecektir.

Yani adamın kafasındaki Lotr. O açıdan illa şu ölmüş anası tecavüze uğramış kardeşi kaşar olmuş öbürünün derisi yüzülmüş tarzı bir şekle sahip olacak değil :D.

Starkların kurt isimleriyle ilgili bir teori vardı aynı zamanda isimlerin kişilikleri yansıttığı ile ilgili. Mesela Arya’nın Nymeria, Sansa’nın lady vesaire. Bran’ın yaz. Üstelik bunu ilk uyandığı ve üç gözlü kuzgunla ilk konuştuğu zaman koyuyor. Yani Bran anahtar rolde o kışın bitmesi konusunda. Dayanağım bu. Bran bir şekilde anahtar olacak ve şuanda bizim bildiğimiz güçleri varg olması zamanda yolculuk yapabilmesi vesaire. Zaman yolculuğu bu yüzden seçeneklerin arasında.

Aslında evet, o açıdan bakar isek LOTR, tatlıacı bir sonla bitti; Frodo’nun Ölümsüz Topraklara gitmek zorunda kalmış olmasını ve diğerlerinin Shire’da yaşamlarına devam etmesi vs… hep içimde bir burukluk oluşturmuştur.

Kurt meselesini biliyorum, evet ama yine de Bran ve Yaz meselesinin; zaman yolculuğu ile olan bağlantısını kuracak bir dayanak; kuram olarak var diyemeyiz. Olsa olsa ‘belki’, ‘olabilir’, ‘bir ihtimal’ diyebileceğimiz bir olay.

Neyse, zaman sıfırlama meselesi bilmiyorum, bu seri için olumsuz tepki alır gibime geliyor, okuyucuların büyük kısmı hoş karşılamaz bence. Aslında deli kral’ın bran tarafından delirtildiği görüşleri de var; olup olmaması isteme konusunda fikrimi dedim ama olabilirtesi düşük bir ihtimal.

Aslında bu teoriyi Reagar falan değilde diğer konuna da bağlantılı olarak ilk AA ve şimdikinin bağlantısı olacağı, duvar, fırtına burnu, hisar falan gibi yapıların inşaa ettireceğine dair spekülasyanlar var .
özet şu Bran bir zaman çarkına yada girdabına girecek farklı zamanlarda aynı şeyleri yaşayacak yaşatacak ozaman ki Brandon Stark a duvarı belki ona belki başka Brandonlara diğer yapıları inşaa ettirecek. Bu sırada da kendi zamanında yaşanan AA yı anlatacak o hikayede sanki yaşanmış gibi günümüze gelecek ama yaşanmamış olacak.
Eklemem lazım ki; Bran tabiki zamanda değişim yapmak isteyecek ama bu değişimde işe yaramayacak çünkü herşeyin olması gerektiği gibi olması lazım eğer zaman yolculuğu varsa yoksa zaten o zaman çarkı girdabı her neyi ise on giremezdi sonucunda
Benim bu teoriden anladığım bu
Uçmak kısmına gelirsek bende ejderhaya yada başka bir hayvanın içine girip uçması olarak yorumlamıyorum.

GRRM’in bir diziden etkilenip bu zaman döngüsü meselesini doğrudan aktarmış olabileceği düşüncesinden bahsediyorsun? Bu doğrudan olayı kopyalamak olacağından birebir bir olay beklemiyorum doğrusu. Bilhassa şu tarihteki tüm Branlar meselesi bana çok saçma geliyor, yakıştırmıyorum bu seriye. Seri zaten mevcut haliyle bir hayli karışık, iyice karıştırmaya gerek yok.

Hem ta en baştaki Brandon’a inşa ettirmesine ne gerek var? O adam bilmiyor mu WW tehlikesini, onun yaşadığı bir zamanda zaten Sur’u inşa ediyor. Genel görüş Ormanın Çocukları’ndan büyü vs. konusunda yardım aldığı…

Bir de ilk AA ve uzun gece meselesi de baya karışık bir olay, içinden çıkamayız girersek. :smiley: Kaç tane uzun gece var vs. diye bir girsek kafa allak bullak olur. :slight_smile:

teorideki kelimeleri kullandığımdan aynı gibi geldi evet ama bende farklı yapacağını düşünüyorum
bu teoriyi hem istiyorum hem istemiyorum aynen karışık ama kitaplarda kısacık kitap değil sonuçta :smiley:

tehdidi biliyor ama ne yapabilir bilmiyor belki buzdan duvar inşaa et diyecek sadece o he tamam ben gidip ormanın çocuk ormanın çocuklarına falan sorayım diye bilir :stuck_out_tongue:
yada zaten yaşanmadığı için bilmiyor olacak tek uzun gece o da bizim kitapta işlediğimiz uzun gece olursa böyle bir tehdit olacak yada olmuş diyecek eski tanrılar aracılığı ile konuşacak Brann de zaten tanrılşarın sözü üzerine inşaa başlayacak

kesinlikle ama işte finale dair teori ve geik :stuck_out_tongue:

Kitap kısacık değil ama son iki kitap kalmışken bir anda sığdırılabilir mi bilemiyorum işte… Hani olayın başlarında biraz biraz gıdıklasaydı bizi olurdu belki, böyle bir anda türemiş gibi gelir mi diye düşünüyorum. En iyisi hiç olmasın, boş ver. :smiley:

Ya bir Essos tarafında bir de Kuzey tarafında böyle bir olay olmuş ama AA bir tane. Yine de bilgiler çok karışık; efsane şeklinde anlatıldığı ve yazar, netleştirmediği için. Şimdi en son Starkgaryen ile konuşurken sormuştum; 2 tane ise ve bir tane AA varsa ve o da essos da çıktı ise o zaman kuzeydeki ww tehdidini durduran kim? Madem kuzeydeki tehdit aa olmadan engellendi, şimdi yeni bir aa ya ne gerek var? :smiley:

Esos ta olduysa duvar niye Westerosta inşaa edildi diye sorarım ben de size ?
hakikaten çok karışık durumlar çıksada şu kitap rahatlasak

Belki de Bran Yaz’ı feda edecek ve bundan sonra evrene tamamen yaz hakim olacak :wink:

Yok, 2 tane Uzun Gece olmuş. Biri 10-12 bin yıl önce iken Şafak İmparatorluğu zamanında mı sonlarında Essos’da… diğeri 8 bin yıl önce kuzeyde. Lakin cidden karman çorman :smiley:

Komedi türünde olsaydı seri, olabilirtesi var derdim. :smiley:

arada zaman geçince hakikaten öyle ama ben finalde jon un AA olmadığı hiçbir teoriyi destekleyemiyorum içime sinmiyor hatta basit ve devamında tekrar bir WW tehlikesini bir 10000 yıl sonra belki Ashaide (attım ) mevcut kılıyor. Dany var diyeceksiniz ejderhaya sahip ve Targ olması bence yeterli değil AA olması için…
2. bir nokta Buz ve ateş evreni dünyasının haritasını

bu şekilde olduğu ve böyleyse tek gecede mümkün Esos tarafında bir savaş Westerosta ayrı belki haberli birbirlerinden, belki habersiz

Yüce yürek hayaleti, Deli Kral ve karısının soyundan geleceğini duyurdu AA’nın; bu cüce hayaletin tüm söyledikleri çıkıyor, gördük kitaplarda. Senin Sansa kehanetlerini atan bu kadın işte. Yani Jon değil ise AA, muhakkak Dany çıkacak; Aegon, Blackfyre olsa da Targ soyundan geliyor ama deli kral’ın kolundan değil.

Lakin önce de söylemiştim sana; o kadar ötekiler ile uğraş, milleti uyandırıp savaşmak için teşkilatlandır herkesi ve sonunda savaş gelip çattığında aa, dany çıksın; “aaa öyle miyim? tamam savaşalım” diyerek bir olay örgüsü gelişir ise saçmalığın daniskası benim için… Yani Jon uğramış, gelmiş kaymağını dany yemiş gibi olur. :slight_smile:

O haritadan da pek bir şey anlamadım, ne neresi? :smiley:

jonda torun olarak o soydan ve Dany ortada iken jon u ısrarla gizliyor yazar
dizi olmasa jon un Reagar ve liannanın oğlu olduğu bu derece bariz ortada olmazdı
bende bundan hareketle Jon diyorum işte o kadar bağırıyor ki Dany benim diye Martin in şaşırtma tarzınada uymuyor
aynen kaymağı yemesinide istemiyorum
haritaya gelirsek westerosun üst kısmı ile esos un alt kısmını birleştiriyormuş

işaretlediğim yerlerden biri esos ile bağlantıymış teori tabiki yuvarlak bir gezegene uyarlanırsa harita, belkide bam başka bir yerden bu bağlantı bilmiyorum ama yuvarlanırsa böyle bir bağlantı çıkıyormuş

Ben de öyle düşünüyorum. :slight_smile:

Yani haritayı yuvarlar isek birleşiyor muymuş? Bana pek olası gelmedi ya; biraz fazla mesafe yok mu aralarında? Bu kadar göt göteydiler ise ne diye İlk İnsanlar, Dorne tarafından geçtiler Westeros topraklarına? :stuck_out_tongue:

harita konusunda o kadarını bilmiyorum ama bu birleşen kısımlar Westeros ve Esos un ayak basılmayan basılamayan bölgeleriymiş.
Turgut Uç daha ayrıntılı anlatmıştı haritayı da kendine mal etmiş, yorumlarda bu harita zaten var ne kendine mal ediyorsun demişlerdi ona.Bende zaten ondan sonra bir daha Turgut uç izlemedim :stuck_out_tongue: bende bilirim ilk r+l teorisini ortaya atan benim diye (yok öyle bir şey:smile:) ama işte ne gereği var yalan katmaya

O kadarını bilemem artık. :smiley:

Ben unutmaz ve üşenmez isem bir ara bu harita işine bakayım. :slight_smile: