Büyük Kuzeyli Komplosu Teorisi

katılıyorum , robbun ıntıkamını almak ıcın kabul ececektır ve zamanı gelıcne cocuklara bırakacaktır sonucta olmesının nedenı bunları yapabılmek ıcın yemının dısına cıkabılmesı icındır dıye dusunuyroum

kuzeydeki lordlar starkları kralları olarak görüceklerine yemin ettiler yeminlerine yerine getirmelerinde bence hiçbir sorun yok ama stannise en azından güneydeki davası için yardım etmeliler

Stannis için Kuzey yada Güney ayrımı yok Westeros’un tek Kralı vardır o da Demir Taht’da oturur Demir Taht’ın da tek varisi vardır o da Stannis Baratheon

Stannis için olmayabilir ama kuzeyliler için var ve haklılarda bu konu hakkında iri jon umber esaslı bir konuşma yapmıştı

Robb Stark Demir Taht’a isyan ettiğinde haklı Balon Greyjoy isyan ettiğinde vatan haini öyle mi?

Balonun da kendine göre sebepleri vardır fakat yağma tecavüz katliam gibi işlere girişince malesef hain oluyosun

Robb Stark’ın ordusunun Batı Topraklarında yaptığı şey neydi?Lannisterların altın madenlerini ve Lannister sancaktarlarının kalelerini yağmaladılar Batı Topraklarındaki halka tecavüz ettiler.

Keyiflerinden yapmadılar herhalde nehir topraklarında yağma hareketlerine ilk lannisterlar başladı kuzeyliler bir nevi intikam aldı

Söz konusu Starklar olduğun da bence duygusal davranıyorsunuz.Westeros’ta Kral olma hakkı sadece Fatih Aegon ve onun soyundan gelenlere aittir.Starklar madem haklarına bu kadar meraklıydı neden Aegon’a ve Robert’a diz çöktüler?O zaman hakları neredeydi?Haklarına sahip çıkanlarda oldu Fırtına Kralı Argilac ve Menzil Kralı Mern Gardener gibi onlar haklarını korumayı istediler bunu denerken öldüler.Dorne’lular da haklarını korumayı seçtiler diğerlerinden farklı olarak başarılı oldular.

Torrhen Stark Aegon’a bağlılık yemini etmeyi tercih etti.

Robb Stark’ın, kuzeylilerin ve nehir lordlarının Demir Taht’a karşı isyan ettiğini düşünmüyorum. Joffrey denen piç Ned Stark’ın başını kestiğinde, dedesi Tywin Lannister köpeği Gregor Clegane’i nehir topraklarına yağma için saldığında onlara çok haklı gerekçeler verdi. Ayrıca unutmayalım ki Balon, Boğulmuş Tanrı’dan aldığı yetkiyle Deniztaşı Tahtı’na oturdu. Robb Stark’ın tacını ona bizzat kendi adamları ve sancak beyleri taktı. Bence Stannis Baratheon’un davası ne kadar haklı ve meşruysa, Robb Stark’ın davası da o derece haklıdır. Stannis, Cersei ve çocukları hakkındaki gerçeği diyara duyurduğunda Robb’un başında Kış Kralları’nın yeniden dövülen tacı takılıydı ve o tacı ancak onu taçlandıran adamlar alabilirdi.

Ben Aegon’ın soyu dışında kimsenin bağımsızlık hakkı bulunmadığını düşünüyorum.Robb Baratheon Hanedanının otoritesini tanımayı red etmedi mi?Bu durum da Stannis’in de Renly’nin de gerçek Baratheon olmayan Joffrey’nin de düşmanı olurdu.

Eddard isyan ettiğinde ne yapmayı tercih etti.Targaryenlar dışında hak sahibi tek kişi olan Robert’ı destekledi.Robb’da isyan ettiğinde Stannis yada Renly’i desteklemeliydi.

Starklar Aegona onların haklarına saygı göstericeğine inanmaları ve tabiki ölüm korkusuyla diz çöktüler ama roberten sonra demir tahttan hakettikleri saygıyı görmediler ve ‘‘Ejderhalar’’ da olmadığına göre bence haklılar

Bir aralar Renly’ye yanaşmaya çalıştı. Renly arkasındaki kuvvetin getirdiği kibirle ağabeyini bile görmezden gelmişti. Robb Stark’a da tacını çıkarıp diz çökmesini söyledi. Kitabı okurken Stannis-Renly-Catelyn görüşmesinden öyle umutluydum ki… Stannis’in sancağı altında üç kuvvetin de Lannisterlar’a karşı savaşacağına dair ütopik bir hayale kapılmıştım. :smiley: Fakat dediğim gibi diyarın iki krallığı tarafından taçlandırılmış bir adam için diz çökmek çok da kolay olmazdı.

Stannis gereken saygıyı gösteriyordu Kuzeydeki Lordluk hakkının Starklara ait olduğunu her fırsat da tekrarlıyordu aynı şekilde Renly’de diz çöksün Kuzeyin Lordu olsun şeklinde teklif yapmıştı.Fakat Robb saçmasapan bir bağımsızlık sevdasının peşinde koşturuyrdu.Bence Aegon’ın Fethini ve getirdiği psikolojik etkenleri siz anlayamamışsınız arkadaşlar Aegon’ın Fethi ile birlikte Westeros da psikolojik bir değişim süreci başladı.Ejderhalar Ejderhafelaketi Aegon zamanından bu yana yoktu.Starklar o zaman haklarını neden savunmadılar?

O halde Boltonlarda Starklara olan isyanlarında haklılardır.Starklar Boltonlara kılıç zoruyla diz çöktürmediler mi?

O tacı başından takmayacaksın o zaman.Renly Stannis’ten önce Kral olamazdı diye kıvırmayacaksın.Azam Lordu olarak tercihini sancaktarlarına teslim edersen İri Jon gibi maceraperestler ortaya çıkar bütün herşeyi saçmasapan bir istek karşısında mahveder.
Robb bir tercih yapacak iradeye sahip olamadı Lordları onun yerine tercih yaptı.

Haklarını savunma gerekliliği hissetmediler demekki.Stannis diyara cerceinin çocuklarının ensestten doğma birer piç olduğunu bildirmeden önce Robbun sancakbeyleri onu kuzeyin kralı ilan ettiler ve tacı bir kez taktıktan sonra çıkarması pek mantıklı değil.Eğer Stannis erken davransaydı gerçektende bağımsızlık saçmasapan bir düşünce olurdu

Robb Stark on beş yaşında bir çocuktu. Yanında taşıdığı ulukurduyla Ned Stark’ın mirasçısıydı. Bu sayede kuzeylilerin desteği onunlaydı. Aynı zamanda anne tarafından bir Tully. Nehir lordları da bu yüzden krallarının o olmasını istediler. Her şey güllük gülistanlık gitseydi ve savaşı Robb Stark kazansaydı nehir ile aralarında bir gerginlik yaşanırdı bence. Sonuçta Kışyarı’ndan koca Üç Dişli Mızrak toprağı yönetilemezdi.

Lafı şuraya getiriyorum. Stannis Baratheon gibi tecrübeli bir komutanla Robb Stark’ı mukayese edemeyiz. Fakat Theon Greyjoy babasını ikna edebilmiş olsaydı belki de Demir Taht’ta Robb Stark oturuyor olacaktı. Fatih Aegon’ın yarattığı psikolojinin kırıldığını düşünüyorum. Lannister, Tyrell, Martell ve Serçeparmak yönetimindeki Arryn Demir Taht’ı çıkarları için destekliyor. Yani işler yolunda gitseydi Robb da tıpkı Fatih Aegon gibi muzaffer bir şekilde diyara hükmediyor olabilirdi.

Renly’de işler yolunda gitseydi taht’ta oturuyor olabilirdi.
Stannis’te pplanları yolunda gitseydi Kral olurdu bu mantık doğru değil bence.

Haklısın. :smiley: **ilmiş gtün davası olmaz derler. :smiley: Ölen ölür kalan sağlar bizimdir demiş Dadaloğlu. Ne güzel demiş. :smiley:

Umarım gerçekleşir.
Apple Martini yazmış zaten bu teoriyi, o kadın çok iyi bu işlerde dsffsd
Stannisevenler yakıştıramıyor böyle bir şeyi, ama artık kış geldi, ne Stannis ne Tyrell ne Lannister :’((((

Kuzeyliler gerçekten krallıklarına ve Robb’un vasiyetine o kadar düşkün olsa hepsi birden Bolton’u beşe katlarlar hayır şimdi Rickon Stark’ın zamandır.Kuzeyin Hakimleri Starklar,Yedi krallığın hakimi de Kral Stannis’tir.