Buz ve Ateşin Şarkısı Serisinin Kilit Anı

Savaşlar mavaşlar için Eddard’ın ölmesi de genel olarak
Robert’ın tahta çıkması.

catin tyrion ı kaçırması bu olay olmasaydı bu serideki olaylar zinciri başlamazdı

Bu konuya anket eklesen güzel olurdu aslında, şu ana kadar yazılanları seçenek olarak eklersin.

Robert’ın Rhaegar’ı öldürmesi.
Jaime’nin Aerys’i öldürmesi.
Harrenhall’daki turnuva ve Rhaegar ile Lyanna’nın tanışması.
Sansa’nın Babasını Kraliçeye ispiyonlaması.
Jon’un öldürülmesi.

Evet,ama Sansa’nın ispiyonu yerine Cat’in Tyrion’u kaçırmasının eklenmesi çok daha mantıklı ve bence de asıl olaylar zincirini başlatan kilit olay bu.

Hepsi eklensin :smiley: Bence de Cat’in olayı daha kritik ama bahsi geçtiği için yazdım.

Ondan önce de Bran’i öldürmeye teşebbüs edildi.

Şimdi kitabı açıp baktım Sansa dediğin gibi demiş…Ben “Babam Stannis ile ittifak içinde” dediğini ve bu sebeble ortalığın kızıştığını düşünüyordum.

Haklısın,genel olarak Bran’ın o kuleden itilmesi ve eeeen genel olarak da Cersei-Jaime ilişkisi diyorum o zaman.

cersei - jaime ilişkisi olan birşeydi olayların seyrini değiştirmedi ama jaime nin bran i itmesi bir kilit olabilirdi ancak bran gördüklerini babası gitmedek hatırlasa ve uyansaydı… yani bran in itilmesi sadece joffrey in bran için adam göndernesi ve bunun little finger a bir beklediği satark- lannister arası kıvılcımı tutuşturmak için fırsat olması açısından bir kilit nokta olabilir…

Jon Arryn’in de Ned Stark’ın da dolaylı yoldan da olsa Joffrey’in Robert’ın çocuğu olmadığını ispat etmek uğruna öldüğü ve Stannis-Renly-Joffrey gibi üç farklı kralın ve savaşların sadece insanların Joffrey’in Robertın oğlu olduğuna inanmadığı için ortaya çıktığı düşünülürse Cersei-Jaime ilişkisi kesinlikle bu olayların başlangıcı.Eğer bu ilişki yaşanmasaydı Robert ölene kadar tahtta kalır,öldükten sonra da tahta Cerseiyle birlikte yaptığı çocuk geçer,diyar uzun yıllar daha huzur içinde hayatına devam ederdi.

bence en kilit nokta jon arryn’in ölümü ve lysa’nın mektubu. ned’in bran düştüğü halde kral topraklarına gitmesinin tek nedeni babası gibi gördüğü jon’un ölümünü aydınlatmaktı. cat ve ikisi lysa sayesinde jon’u lannisterların öldürdüğüne inanmasaydı ned ne yapar eder ölüm döşeğinde ki oğlunu bırakıp robertla gitmezdi ve tüm bu olaylar olmazdı.

aslında Jon Arryn bile,Petyr’ın adamın ölümünün sebebini Ned’e Lannister ensesti olarak empoze etmesi ve Stark-Lannister savaşı çıkması için ortadan kaldırıldı.
Yani herşey şu noktada birleşiyor yine:

ENSESTE HAYIR

Rob stark ın kendi iradesi ile frey kızı ile sözünü bozup evlenmesi en kritik noktadır diye düşünüyorum. Diğer olaylar zaten öyle veya böyle şekillenmiş ve zaman içinde olması muhakkak olan şeyler, fakat kendini kral ilan eden rob üç gün sonrasını göremedi, savaşı aşk uğruna kaybetti ve herşey değişti

O zaman Lyanna yaşasaydı ve Robert,Cersei ile değil Lyanna ile evlenseydi
her şey değişirdi. Bu durumda Cersei-Jaime ensesti ortaya çıkınca sadece Lannister Hanedanı zarar görürdü. Diyar değil.

Summerhall Trajedisi der ve yerime otururum gençler. Her şeyin başladığı yerdir Summerhall.

Bence kilit nokta Robert’in ölümüydü.Öldü ve her şey birbirine girdi.Onurlu erkeklerin kellesi vuruldu çakallar her yere ölüm saçtı…Koca Kral Robert!!!

Robert iyi bir savaşçıydı fakat iyi bir kral değildi diye düşünüyorum… Bunca zamandır gerçek önündeyken gerçeği farkedemedi. Gözlerine bakarak öldürdüler Robert’ı. Stannis geçmeliydi tahta. Zaten Eddard Stark’ta bu amaç uğruna öldü. Evet bu doğru onurlu adamların kellesi vuruldu. Lannister’lar temizlenmedikçe diyar huzur bulmaz. Sadece Jaime ve Tyrion hayatta kalmalı.

Tabi kesin olarak bilmiyoruz ama ben Lyanna’nın yaşasa da Robert’la evleneceğini zannetmiyorum.Bence Rheagar’a kendi isteğiyle kaçtı o.

Malesef bunu hiç bir zaman öğrenemeyeceğiz.

Orası belli olmaz. Seri biterse Martin’den bekliyorum ben bir şeyler.