Buz ve Ateşin Şarkısı Serisinin Kilit Anı

kilit an diye bir şey yok bence o zaman en kilit an Martinin kitabı yazmaya karar vermesi .

Bu seride ki bir çok kilit olaydan biri ama bence en beklenmedik ve tahmin edilmez olanı. Lysa Arryn Petyr’e olan sevgisi yüzünden hem kendi ailesi Tully’leri hem Stark’ları ve en sonunda kesndini de yakıyor. En sevmediğim karakterlerden.

Jon Arryn’in öldürülmesiyle taht oyunları başlamıştır. Daha doğrusu Petry’in oyunları. Hatta Game of Thrones değil Petry’s game. Özellikle 1-2-3 kitaplarda etkisi çok büyük. Her şeyde parmağı var.

O küçük parmağı her şeye yetiyor diyorsun. :slight_smile:

Haksız mıyım? :slight_smile: Kitapları sen de okudun. Keşke POV’u olsaydı onun bakış açısından taht oyunlarını görebilseydik.

Haklısın ama Martin göstermez bize POV’unu. Neler dönüyor kim bilir hem Martin’in hem de Petyr’in kafasında. Amaç da bunu merak etmemiz zaten.

Rhaegar ın Lyanna’yı kaçırması 300 yıllık Targaryen hanedanının yıkılması,hemen hemen tüm hanedan üyelerinin katledilmesi sonucuna yolaçtığı için kilit noktadır.Prens Rhaegar aşık olup bu haltı işlemeseydi ilerde babasından çok daha iyi bir kral olup Westerosa barış ve adalet getirecekti.Ancak tam tersini yapıp tüm krallığın kaderini değiştiren olaylar zincirini başlattı.

seri de amacını anlayamadığım üç kişi var LF,Varys,illitio mopatis .bu üç zatın amacını tahmin bile edemiyorum.

varys ve illitio aegon’cu deseniz bu ikisinin çıkarı ne ?

kilit nokta bu üç kişi . neden yapıyorsunuz bunları neden ?!

Varys borçlu olduğunu düşündüğü haneye yardım ediyor diyebiliyorum
ama Petry ne istiyor hiç düşünemiyorum

Petyr tahta oturmak istiyor.

arrylerin vadiyi , dorne nin de gecitleri bosaltması serinin kilit noktasını olusturacak gibime geliyo.simdiye kadar olusan bütün olayları, entrikaları, yasanan pislikleri bu 2 hanenin ordusu temizlicek sanırım.

Bence kilit anı Ned Stark’ın ölümüdür.Her şey o şekilde başlıyor çünkü.

Bence harrenhall turnuvası

Harrenhal Turnuvası diyebiliriz. Her şey burada gelişti. Bütün hayaller burada oluştu… ve bitti.

John Arryn’in ölümü bence. Sonrası iplik gibi söküldü zaten malum Eddard vs :frowning:

Ned’in ölümü de kilit anlardan biridir bence.

Haklısın…Bence Varsy de eklemek gerek…! Serçeparmak düğmeye basmasaydı zamanı geldiğinde Varsy kesinlikle düğmeye basardı…
Kitaptan Hatırladığım kadar (POV Arya) Ilyrö ile Varsy nin konuşmalarında savaşa hazır değiliz savaşı ertele falan diyordu…Varsy de savaşı engellemek için uygun koşulları oluşturmuştu…(Ned’i zindanda sihayları giymesi için ikna edişi)

Ned gece nöbetçilerine katılsaydı bile sadece kuzey ve nehir çekildiğini varsayalım o da çok zor bir ihtimal Renly ve Stannis savaşmya devam edicekti ve Tywin yine saldıracaktı.

Varys hiçbir zaman Baelish’in oyunlarını bozamadı.

Buz ve ateşin şarkısı serisinin bir çok kilit anları var…!
Harrenhal Turnuvası, Lyanna ve Rheagar tanışması, Robertin tahta geçmesi vesayre…
benim dikkatimi çeken kilit noktalardan biri Robb Kuzey Krallığını kabul etmesiydi…Ned, Robert öldükten sonra tahtı Stannis için korumak istedi…ve öldü… ama Robb babasının intikamını almak için babasının yolundan gitmeyi tercih etmedi…

Kuzeyin kralı olduğunu kabul ettikten sonra;
Kuzeyin Kralı olmakla Kuzeyin Lordu olmak arasında sınırlar açısından ne fark vardı…?