Buz ve Ateşin Şarkısı Serisinin Kilit Anı

eğer arya, jaqen h’ghar’ın istediği üç isim tercihini daha mantıklı kullansaydı westeros daha iyi bir yer olabilirdi ya da brandon stark, cat’i dinlemeyip düelloda littlefinger’ı ikiye bölseydi… gerçi littlefinger yoksa joffrey varolurdu ikiucu çamurlu değnek gibi…

Bence Lyanna’nın ölmesi. Kaçırılsa fakat sonra ölmeseydi Kraliçe o olurdu. Doğal olarak Starklar yine Kuzeyde Robert’ın kardeşleride kendi yerlerinde olurdu.

l
Lyanna, yi kraliçe yaptın diyecek bir şey bulamıyorum

Beş kralın savaşı aslında stannis’in 4 kralida oldurtmesi. (Kardesini suikastle digerlerini de melisandrenin büyülü sülükleriye) balon greyjoy’un ölmesiyle demiradamlar kargagöz’ün onderliginde westeros’u isgal etmeyi birakip diger kitalari ve ejderleri aramaya koyuldular ve moat cailin gibi onemli stratejik bolgeleri kaybettiler. Ote yandan stannis’in kardesini oldurtmesiyle menzilin gucu dagildi ve cogu hane lannisterlarin yanina katildi. yine stannis’in robb’u oldurtmesiyle kuzey lannisterlarin yanina gecti. Kisaca stannis krallari oldurtmekle diger hanelerin yanina katilacagini zannetti ama su anda hicbir gucu yok ve olmesi an meselesi.

Edit: yok galiba kilit an

Kardesim o sülük olayı şovdu martin açıkladı Melisandre geleceği gördüğünden ateşlerde kralların ölümünü gördü böyle bir şey tezgahladı

O zaman beş kralın savaşı dönüm noktası yine ama kitapta büyu yapilmis gibi gozukuyor sonradan martin olaya el atiyor o biraz sacma iste hersey kitapta ortaya ciksa daha guzel olur

Ölmese Robert ile o evlenecekti.

Bence Duskendale muhalefeti ve yaşanan olaylar sonuçta Aerys bu kadar ileri boyuta gitmezdi seri içinde geçenleri düşünürsek rhaegarı falan da sayamayız o zaman ; Tabi ki Petyr’ın jon arryn i öldürttürmesi yoksa tüm bu olaylar başlamayacaktı

Ölmeseydi Kraliçe olması için rhaegar, la evlenmesi gerekiyordu robert, le değil

zaten çoğu kitapta ortaya çıkıyor bu istisna gibi bir şey

Rhaegar ölse Lyanna hala yaşasaydı Robert bence ne olursa olsun Lyanna ile evlenirdi.

Robert evlenirdi kesin ben sahsen evlenmezdim ne yapayım kirlenmiş kızı

Robert evlenirdi kesin ben sahsen evlenmezdim ne yapayım kirlenmiş kızı

Robert’ın nasıl sevdiğini hepimiz biliyoruz. Sonuçta Lyanna kaçırıldığı zaman az çok bunu tahmin ediyordur. Kirlendi diye bırakmamış savaş açmış.

[quote=“Alvina_Stark, post:152, topic:2689”]

seri de binlerce kilit nokta var bence.

andalların çocuklarla yaptığı savaşı kazanması ve çocukların gücünü minimuma indirmesi de kilit noktalardan biri nymerianın dorne ayak basması da kilit nokta.

sonuçta rhoynarlılar 7 krallıkta bulunmasa her şey farklı olurdu, ormanın çocukları çoğalıp kendilerini geliştirse bu günlere çıksa her şey farklı olurdu. lannister-stark savaşında starkların yanında devasa bir çocuk ordusu bulunurdu. fakat, bir şeyi seçmem gerekseydi tek başına rheagar derdim veya fatih ve kız kardeşleri.

Bence George Martin’in doğumu kilit an :slight_smile:

şu da kilit sayılabilir; fatihten sonraki targ kralları kendi içlerinde ve ülkesindeki hanelerle (ejderhaların dansı, blackfyre isyanları, deli kralın kendine biat eden lordlarıyla fare gibi eğlenmesi) ters düşmeseydi fatihten kalan müttefik, altın ve ejderha gibi değerler bu günlere taşınsaydı; kimsenin targlara bişey yapabilme ihtimali yoktu ve bu haneler kardeş kardeş targaryenların hakemliğiyle düzgünce yaşarlardı. tahta göz dikmiş altı tane güç, bitmeyen bu savaşa girişmezlerdi.

Kırılma noktası kesinlikle jeyne westerling olmuştur. Eğer Robb Stark savaşta olduğu kadar özel hayatında da mantıklı işler yapabilseydi demir tahtı bile alabilirdi en azından starklara bağlı bir kralida tahta cikarabilirdi

Ned, ya da daha geriden Rhaegar’ın mallığı.
Beceriksiz Targaryen kralları da genel olarak.

Edit:+Stannis’in doğumu

Serinin kilit anı kesinlikle “Jaime Lannister selamlarını iletmemi istedi.”

Kardeş yeminle ben de aynısını söyleyecektim.