Catelyn Tully Stark

Niye herkes savaşı Cat’ın başlattığından bu kadar emin? Jaime Bran’ı kuleden ölüme itti. Sonra bir de üstüne suikastçı gönderildi, kurt olmasa hem Cat hem Bran ölecekti
Starklar’ın bütün bunları sineye çekmesini nasıl beklersiniz? İlla ki karşılık vereceklerdi
Savaşı stratejik olarak başlatan LF, fiilen başlatan da Jaime’dir.

Onun çocuklarını kurtarmak için öldüler?? Tamam anlıyorum.

Olabilecek en güvenli yerde olduğunun farkındayım ama bir anne olarak yanında olması gerekiyordu.

Robb’un ölmesine dolaylı yollardan sebeplerden biri de Cat! Jaime’yi bıraktığı gün kuzeyin elindeki tüm kozlar bitmişti.

O nişan meselesini reddetmeyi düşünüyordu Ned. ÜStat Luwin ile Cat zorladılar onu.

LF’nin oyununa gelmesi onu bu konuda hemen masum kılıyor zaten. LFnin oyunlarına kanan da var, kanmayan da. Kanmaya da bilirdi.

Jaime’yi bıraktığı sırada Robb ve bütün ordusu batıdaydı. Dizidekinin aksine o sırada hayati tehlikesi yoktu Jaime’nin. Gayet de aptalca bir hamleydi. Bir annenin çılgınlığı işte…

Kitapları daha dikkatli okuyun.Jaime Bran’ı sırrın ortaya çıkmaması sevdiği kadın ve çocuklarının hayatını kurtarmak için itti.Hatası çocuğu önce boğup sonra aşağı atmamasıdır.Yerinde kim olsa aynı şeyi yapardı.

Sonrasında suikastçı gönderen Jaime değil,3.kitapta Tyrion’un keşfettiği gibi Joffreydir.

Starklar doğru dürüst bir delil olmadığından yedi krallığın kraliçesini ve diyarın en güçlü hanesini suçlamayazlar.
Cat kocasının haberi olmadan Tyrion’u kaçırıp savaşı başlattı.Üstelik kocasını kral ve kraliçe karşısında çok zor duruma düşürdü.Adam onu korumak için ben emrettim dedi.Sonrasında kadın cüceyi elinden kaçırıp kocasının hayatta kalmasını sağlayacak kozu kaybetti.

Sonuçta Starklar karşılık veremediler ve savaşı,Stark hanesinin çöküşünü Cat başlatmıştır.

Yazdıklarının alıntıladığın mesajla en ufak bir alakası olsaydı keşke. Jaime’nin yaptığı hareketin diğer olaylara nasıl etki ettiğini konuşuyoruz burada, doğru veya yanlış olmasını değil.
Ayrıca Tyrion’un 3.kitapta çözdüğü bir olayı Starklar’ın 1.kitapta anlamış olmalarını nasıl bekliyordun pardon?
Evet resmi kayıtlara göre savaşı başlatan adımı Cat atmış ama aynı resmi kayıtlar Joffrey’in babasının da Robert olduğunu yazıyor.Bran’ı itenin Jaime olduğu kesin olarak bilindiği takdirde savaşı da o başlatmış sayılır. Bunu anlamak bu kadar zor olmamalı @arminius

Şimdi Cat’in bunları doğru dürüst bir kanıt olmaksızın yapmış olmasına gelelim;

[spoiler]1. Kendi çocuğun, sadece Jaime’nin katılmadığı bir av partisi esnasında kuleden aşağı itiliyor
2- Enişten gizemli bir şekilde ölüyor ve kardeşin sana Lannisterlar’ın suçlu olduğunu anlatan bir mektup yazıyor.
3-Kitaplıkta şaşırtmak için sahte bir yangın çıkarılıyor ve bu esnada bir suikastçi gönderiliyor. Sonra bu suikastçının Lannisterlar’la gelen konvoydan biri olduğu anlaşılıyor.
4- Çocukluk arkadaşın hançerin Lannisterlar’a ait olduğunu söylüyor

Bunlardan biri veya birkaçı olsa hadi neyse de hepsi birden toplanınca işi çözmek için Einstein olmaya gerek kalmıyor, ne dersin?[/spoiler]

@Septa Mordane

O kadar derine ineceksek olaylar taa isyana kadar uzanır. Lannister - Stark düşmanlığı Lannisterların KL yağması ve Jaime’nin deli kralı öldürmesi ile başladı sonuç olarak. İki hane birbirlerini sevmiyorlardı.
Ayrıca Cat’in anlamasını beklemiyordum zaten suikastçinin kimi gönderdiğini… Ama oğlunu öldürmekle mesul tuttuğu adamın onuruna güvenip Jaime’yi salması ayrı bir ironi. Kitabı okuduğumuz sırada Tyrion’un o teklifi tamamen bir oyalama hareketi olduğunu, asıl amaç kral katilini kaçırmak olduğunu gördük. İşte böyle basit bir oyuna düşecek kadar aptalca davrandı Cat. Sonuç olarak kızı cüceye koca gitti, onuruna güvendiği adama…
Ve evet savaş Cat’in Tyrion’u kaçırmasıyla başladı. Tywin nehir topraklarından kanla almadı mı Tyrion’un intikamını? Edmure esir düşmedi mi, Harranhal alınmadı mı, Nehirova kuşatılmadı mı? Robb savaşın başında ordusunu çok iyi kullanarak Lannister ilerleyişini durdurdu ve Stark - Lannister savaşı uzadı. Olayların başlangıcı ise Tyrion’un kaçırılması, sonuçta onun kaçırılması düşmanlığın beden bulmasına sebebiyet verdi.

Ve verdiğin sebepler makul, kim olsa o oyuna kanardı. Zaten Serçeparmak’ın oyununa gelmesini yadırgamıyorum Cat’in! İkiyüzlü oynamasını ve bencil olmasını yadırgıyorum ben.

Savaşı nasıl Cat başlattı ya, ben mi unuttum seriyi diye uzun uzun düşündüm. Savaşın başlamasının Catle bir alakası yok, Tyrion esir alınmasaydı da başlayacaktı zaten savaş. Anlamıyorum. Bu savaşın başlaması için, Lannisterlar gibi entrikacı, iktidar hırsıyla yanıp tutuşan bir hanenin ve onur timsali Starkların (özellikle Eddard) bir araya gelmesi yeter de artar.
Tyrion olayı çok da büyük bir olay değil ki.

Petyr Baelish’in mükemmel trollediği karakter.

Cat savaş başlatmadı, ama ona savaş başlatması için kusursuz ipuçları verildi güvendiği kişiler tarafından.

Grrm aslında Cat’i çok iyi kullandı ve bence Grrm’nin en büyük zaafıydı her şeyi bu kadının üstüne yıkması.

Kolay manipüle olan ve zaafları olan bir karakter yarat ve istediğin her şeyi ona yaptır. Geri dönüp ilk kitaba bakınca Grrm’nin olay geliştirmekte aslında harika olmadığını düşünmeye başladım. Ne zaman olması gereken bir şey varsa hemen Cat’e yaptırıyordu aile onur görev sözlerini de söyletip çıkıyordu işin içinden.

Savaş mı başlatılacak, koy Cat’i ortaya, at ipuçlarını önüne Tyrion’u esir alsın.

Ama Tyrion’la işi bitince çıkar gider Tyrion reyiz.

Savaşta Jamie esir düşer. Grrm vakti gelince Jamie’yi bırakmak ister. Koy Cat’i oraya gitsin serbest bıraksın.

Anne yüreğine saygım sonsuz, seviyorum da aslında bu kadını ama Grrm sanki olayları bu kadını hamlelerine dayandırarak kolaya kaçtı.

vardığım dahiyane sonuç: Eleştirilmesi gereken Grrm :wink:

Başlarda sevdiğim sonradan gözümden düşen bir karakterdir ne yazık ki

Aradan epey zaman geçmiş ama söylemezsem içimde kalır.
Bre insaf, Jaime’nin Bran’ı itmesiyle ta 17 yıl önce Deli Kral zamanındaki kan davası nasıl bir tutulabilir?

Sanki Cat oturduğu yerde canı sıkılmış, huysuzlanmış da evini terkedip onu bunu esir almış gibi konuşuyorsun. Çok çok yakın bir geçmişte çocuğunu öldürmeye çalıştılar, 2 defa. Kendisini öldürmeye çalıştılar, 1 defa. Ve bir önlem alınmadığı takdirde tekrarlanmayacağının garantisi yok. Yerinde oturup yeni suikastçilerin gelmesini mi bekleseydi?
Cersei’nin ailesi böyle bir tehdit altına girsin bakalım, 7 düveli birbirine katıyor mu katmıyor mu. Cat Tyrion’u esir almasa bile Ned iz üstündeydi KL’de. İlla ki kendi hayatına paha olacak o gerçeği öğrenecekti ve savaş biraz rötarlı da olsa yine başlayacaktı.

Kesinlikle ama kesinlikle hiçbir argüman kabul etmiyorum bu konuda. LF’nin, Lysa’nın, Joffrey’nin, Jaime’nin kendi bencillikleri ve egoları yüzünden yaptıkları şeylerin bir kenara atılıp da herşeyin bu kadın üstüne yüklenmesi akıl alır gibi değil. En büyük suçu LF’nin çocukluk aşkı, Lysa’nın kardeşi olmasıdır bu kadının, serideki hemen hemen hiçbir karakterin yaratılan bu kusursuz komploya kayıtsız kalacağını sanmıyorum ben

cat olmasaydı da savaş başlacaktı zaten ve savaşın sorumlusu cercei ve jamie’dir. kendi çocuklarını kralın çocuğu diye yutturup tahta çıkarmaya çalışıyorlar. stannis, ned gibi adamlar bunu öğrenip de müsaade eder mi? çokta sevdiğim bir karakter değil cat, ama saçma bir suçlama. lannisterlar akla hayale gelmeyecek pislikler yapsın sonra cat suçlu olsun. tüm suç cercei ve jamie’nin. joffrey’i de ekleyebiliriz ned’in ölümü olayı tam çıkmaza sokuyor çünkü. yine de joffrey’i tüm yedi krallığın başına musallat ettikleri için bu ikliye geri dönüyoruz.

Catelyn Tully, en sevdiğim karakterdi. Ölümüne en çok üzüldüğüm karakterlerden biriydi kendisi.

Stark hanesini yok oluşa götüren lanet cadı.Önce kocasının(Tyrionu kaçırıp) sonra oğlunun(Jaimeyi serbest bırakıp) ölümüne sebep oldu.Annesiz büyümüş gariban Jona yaptıkları cabası.

diriltilmesinin tek sebebi jon’un ebeveynlerini eninde sonunda öğrenecek olmasıdır. grrm ned’e en azından bunu borçlu

Jon Branla vedalaşmak için Bran’ın odasına gittiğinde Catelyn’nin ona “Onun yerinde sen olmalıydın Piç” demesi yüzünden bu kadından nefret etmişimdir. Jon’a atarlanıcağına Ned’e atarlan yani o çocuk mu Ned’in seni aldatmasını sağladı.Ve açıkçası ölmesine gram üzülmemiştim.

C6903 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Benim için yeri şok ayrı karakterlerden birisi çok seviyorum yahu kadını hatta arada açar rastgele bir POV’unu okurum yad etme amacıyla :smiley:
George Dedenin en güzel işlediği karakterlerin başında geliyor benim için

Catelyn’in Jon’a yaptıkları gerçekten çok kötü şeyler ama kadınla biraz da empati yapmak lazım. Kocan savaşa gidiyor sen hamilesin ve acaba çocuğun babasız mı büyüyecek hatta eğer kaybederlerse hiç büyüyebilecek mi diye merak ederek bekliyorsun. Kocan elinde bir bebekle geliyor. Ve sürekli iyi bir leydi olup kocana itaat etmen öğretilmiş ailenden gelip de kocana dır dır etmen o kadar da kolay değil. Üstelik adamın yeni kız kardeşi ölmüş bir de sen niye beni aldattın mı diyeceksin? Diyemezsin. O da sürekli aldatıldığını hatırlatan Jon’dan hıncını çıkartıyor. Bir de Jon’un Ned’e kendi çocuklarından daha fazla benzemesi onu daha da sinirlendiriyor. Bunların hiçbiri onun yaptıklarını haklı çıkarmaz tabiki de ama yine de onun yaşadığı durumu düşünerek yargılamak lazım.

HUAWEI MT7-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ki burada adeta Samanyolu dizilerinden fırlamış üye anne figüründen bahsetmiyoruz Jon’a herhangi bir şiddet gösterme,çocuklarıyla görüşülmeme,doldurma gibi durumları da yok sadece kendisine kocasının ihaneti hatırlattığı için çocuğu karşı nefret duyan bir kadın var bunu da kendi içinde minimum seviyelerde tutmaya çalışıyor bence istese çok rahat kurtulabilirdi
’Bran’in yerinde sen olmalıydın’ lafına Jon bile pek alınmamıştı çünkü orada delirmiş vaziyette bir Cat vardı
Evet belki böyle olmamalıydı ama iyi kötü karakterlere empati kuran biz kocası tarafından ihanete uğruyan’"Aile,Onur,görev’ mottosuyla yaşayan bu kadınla da biraz empati yapmalıyız

Bir Jon Snow fanı olarak Jon’a kötü davrananları sevemiyorum.

C6903 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi