Catelyn Tully Stark

Kocasının günahını hiç suçu olmayan masum bir çocuğa çektiren cadaloz üvey anne haklı öyle mi?Yemezler.

Ned keşke bir değil iki adet ikiz piç oğul getirip evinde yetiştirip büyütseydi.

@arminius bana yazımın neresinde Catelyn haklı dediğimi gösterir misin?
Ne yazmışım: bunların hiçbiri onun yaptıklarını haklı çıkarmaz tabiki de ama yine de onun yaşadığı durumu düşünerek yargılamak lazım. Burada sadece empati yapılmalı dedim. Bence de yaptıkları doğru şeyler değildi. Özellikle Jon’a Bran’ın yerinde sen olmalıydın dediğinde çok üzülmüştüm Jon için. Ama Catelyn’in bu kadar sert yargılanması da doğru değil.

HUAWEI MT7-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kitapta ve dizide ölümüne ağladığım tek karakter. Muhtemelen tek olarak kalacak.
Serinin en iyi en muhteşem kadın karakteridir gözümde. Povlarını hayranlıkla okudum hala tekrar tekrar açıp okuyorum. Neyse ki hikayesi yarım kalmadı Taşkalp olarak geri döndü. Kesinlikle diziye yansıtılmalıydı bu olay
Edit:Önceden buna benzer bir şey yine yazmışım arada Cat sevgi patlaması yaşadığım için yine yazdım :smiley:

“ “Gerçekten o kadar kötü bir şey miydi iyi bir eş olmak? Çocukluğundaki hayal kırıklığını anımsadı, Eddard Stark’ı gördüğü ilk zamanı. Onu ağabeyi Brandon’ın genç bir modeli olarak hayal etmişti, ama tamamen yanılmıştı. Ned daha kısaydı, yüzü daha çirkindi ve çok iç karartıcıydı. Yeterince kibar konuşmuştu ama sözlerinin arkasında, Brandon’ın neşesi kadar vahşi öfkesini, Brandon’da asla olmayan soğukluğu sezdi. Hatta onun bekaretini alırken bile, aşkları tutkudan daha çok bir görevdi.” ”

• Catelyn Tully

Bu hangi kitapta geçiyor?
Bir de deli gibi merak ediyorum ama spoiler yemek de istemiyorum bir yandan , Jon ile Lady Stoneheart karşılaşıyorlar mı :smiley:

Kılıçların Fırtınası kitabında geçiyor.Kısım 2 ilk Catelyn bölümü.

Jon ile Lady Stoneheart karşılaşmadılar.Biri Surda,diğeri Nehir Topraklarında.

Şu an gördüm cevap veresim geldi. Eğer gerçekten okuduysan kitapları Catelyn’in son kez babasını gördükten sonra Kışyarı’na gitmek istediğini ama o Nehirova’dayken Boğaz’ın ele geçirildiğini bilirdim. Hep çocuklarımın yanında olmalıydım diye düşünüyordu.

Bu arada Catelyn’i Jon olayı dışında çok seviyorum. Kocası başka biriyle yatmış. Bu çocuk da onun kanıtı. Hatta Stark’a benzeyen tek erkek çocuk. Ama yine de bu kadar da üstüne gidilmez. Sonradan karakteri yine sevelim diye dizide Jon ve Catelyn’in küçük bir hikayesini verdiler ama kitapta yoktu o sanırım.

Dizide sempati duyalım diye vs. verilmişse de gereksiz bir eklemeydi; ayrıca Dany POV’larından öğrendiğime göre Targ üyeleri bulaşıcı hastalıkları kapmıyor, doğal olarak Jon’un da hastalık kapmamış olması gerekiyor. He ama o anasına benziyor, diyebilirsiniz ama Acıçelik de ana tarafına benzemesine rağmen hal ve hareket vs. tam bir Targ; tiple yanılgıya düşmeyelim.

Cat.'in ilk povlarından anlıyoruz ki aslında-bilhassa savaş zamanında- Ned’in başka kadınlarla düşüp kalkmış olması ile ilgili çok da büyük bir sorunu yoktu(bilhassa o zamanlar daha birbirlerini hiç tanımadıkları, bir kere görüp evlenip savaşa gittiği düşünülürse); hatta bir çok erkeğin piçi olduğundan bahsediyordu, yani olağan karşılıyordu bunu ama o piçi eve getirmiş olmasına katlanamıyordu. Onun asıl derdi buydu; gözlerinin önünde olmadı onun.

Buna rağmen haltı yiyen baba ise neden çocuğa yükleniyorsun? Babayı affediyor isen çocuğu niye affetmiyorsun? Çünkü Cat. içten içe Ned’in bu oğlanın anasını çok sevmiş olacağını, çünkü ne yaparsa yapsın ne derse desin onu evden göndermeyi başaramadığını söylüyordu. Ona asıl koyan bu sanırım; Jon’un annesini kendisinden daha çok sevmiş olma ihtimali(ki aynen öyle cat, senden daha çok seviyordu. :smiley: ).

Bran’ın başına gelenlerden sonra bile “Onun yerinde sen olmalıydın!” diyor, Jon’a. Oğlan resmen günah keçisi Cat için. Yani dizide açıkça ifade ettiği gibi besbelli ki ölmesini istediği zamanlar olmuş. Seçme şansı verilse de çocuklarının başına gelecek bütün kötülüklerin bunun başına gelmesini tercih eder. Bir anne olarak böyle bir seçim yapmasını hepimiz doğal karşılayabiliriz aslında (sonuçta kendi kanını seçecek) ama vicdanınıza sorduğunuzda bunun kabul edilemez ve insan olanın yapmak istemeyeceği bir şey oldu cevabını da alırdınız.

Ben bu kadını sevmiyorum ve ölü olarak dirilmesinden de memnunum; ızdırap içinde çünkü. Jon’un Kışyarını ve daha fazlasını eline geçirdiğini görmeden de temelli ölmesini istemem; kahrından ölsün o zaman da. :smiling_imp:

Fena olur, ama bir sorum olucak Rickon bulunamazsa ve diğer çocuklar da ortaya çıkmazsa Catelyn, Jon’u Kışyarı için destekler mi?

Asla. Eski Cat olsa belki oturup bir mantıkla hareket edebilirdi ama şimdiki haliyle bence mantık falan kalmamıştır bunda. Zaten sırf acı ve intikam duygusu ile hareket ediyor. Jon da bir nevi ona bunca yıl ızdırap vermiş biri, ondan bile intikam almaya kalkar ise şaşmam.

Ama asıl sorun bence Jon ile karşı karşıya gelecek olursa o sancaksız kardeşliğin tavrının ne olacağı meselesi. Yani Catelyn’in Jon’u sevmeme sebebinin bir mantığı yok. Tamamen kıskançlık, tamamen önyargı. Yani şimdi Jon aileyi derleyip toparlayıp Kuzey Kralı olsa, bu zombi karı da o piç hiçbir yerin kralı olamaz, haydin gidiyoz Kuzey’e onu deviriyoz dese ekibindekilerin hay hay diyeceğini hiç sanmıyorum.

Onlar bir şey yapmaz zaten, olsa olsa Cat içeriden Sansa ve LF ile iş tutar.

büyük felaket yaşayan insanların tavrıda değişir
ben Cat in çocuklarının hakkını almaya çalışmadığı sürece bundan sonra düşmanımın düşmanı dostumdur mantığından ona karşı bir hamle yapacağını sanmıyorum ki artık onuda kendine benzetecek ikiside öldü dirildi ikiside ihanete uğradı
böyle düşünmemin ikinci bir sebebi de; kitaplar bitmiş neredeyse bundan sonra Stark ailesi içinde kavga,-dövüş, anlaşmazlık-bölünme zannetmiyorum ki yazar yazsın çünkü bu hikayeyi uzatıp kör noktaya sürükler

Catelyn bana yine ölücekmiş gibi geliyor.

Catelyn benim hiç sevdiğim bir insan değil. Hakikaten Starkların başına gelen tüm kötü şeyler bu ve bunun kanının etkili olduğu Stark kızı yüzünden oldu.

İmza atıyorum, sevmiyorum Tully’leri işte! :smiley: Gerçi Edmure az biraz sempatik bir tip, saftirik.

Yaraları iyileşmiyor ya acaba öldükten sonra bunlar mitoz bölünme yaşamıyor mu

O kadar mesele içinde bunu mu merak ettin?
:joy::joy::joy::joy::joy::joy::joy::joy:

Ya ben böyle serilerde böyle şeyleri merak ediyorum. Mesela yara alsa catleyn iyileşmez

Sevmediğim tek Tully, Lysa bile daha sevimliydi Catelyn’den, bir canavara dönüşmesine gerek yoktu normal hali bile canavar gibiydi zaten.