Catelyn Tully Stark

@“Emilio Toland” ne kraliçeliği oynadığını gördün kadıncağızın ? Yeni yeni şeyler duyuyorum senden .s

O zaman neden Robb ile kamptan kampa koşuyor?
Niye evinde değil? Çocuğunun yanında değil.

Allah aşkına şu kadını savunmayın bana ya. :mad:

Oğluna yardım edince kraliçe mi olunuyor ? Ne kraliçeliği yaptı biz sana onu soruyoruz ?
O zaman lordlar da kamptan kampa gidiyor onlar da mı kraliçelik oynuyor.

Bran’ın canı canda, Robb’un ki patlıcan mı ?

Bu kadının neyini sevmiyosunuz ki , anlayamıyorum bi türlü.

Cat kadar başınıza taş düşsün.

Buna cevap ver sen.

Lordlar da kamptan kapma koşuyormuş… .s Ciddi ciddi saçmalıyosun. Adamlar savaşıyor. Sen ne arıyosun orda?

Rickon??? 3 yaşında bir çocuk??

Sizin yakınlarınızın %85’i tehlikede olsa eve oturmaya mı gidersiniz?
Birazcık empati pls.

Martin, Robb povu yok diye o cephede yaşananları Cat gözünden anlatmış işte. Hikaye açısından anlamı bu.

Ned,Catelyn e oğluna yönetmesinde yardımcı olmasını söylüyor,o da görevini yapıyor. 15 yaşında çocuğu bolton,umber,manderly gibi güçlü lordların arasında tek başına savaşa yollamak mı mantıklı?

@“Emilio Toland” 'ın dediği gibi kraliçecilik oyunu olduğunu tam düşünmesem de hak veriyorum görüşüne.
Robb en büyük ve kendini en rahat idare edecek durumdaki çocuğu. Yanında sadık sancaktarları var. Roose’u katmamak lazım gerçi. :stuck_out_tongue: Neyse Winterfell’de ise biri sakat ve öldü ölecek, diğeri ise daha 3 yaşında bir bebe var. Bu durumda Catelyn’e asıl kimin ihtiyacı var? İşlerini halledip Robb’a helallik verip babasına selam çaktıktan sonra geri dönmeliydi bence.

Hele şükür. :smile: Beni anlayan biri…

Kesinlikle hak veriyorum size.

Bran öldü ölecek durumda değil, aksine sakatlığı haricinde gayet sağlıklı bir biçimde üstat Luwinden ders alıyor ve yanılmıyorsam bincilik çalışmaya hazırlanıyor.

Neyse konuya dönersem;
Robb ise 15 yaşında ve bir savaşın içinde. Savaş, yönetiminden ve politikadan bir haber. Ayrıca annesini ailesi de onun yanında savaşa girmiş ve teyzesinin de yardımına ihtiyacı var. Şayet o savaşı kaybederse, tüm ailesi tehlikeye giricek hatta Tywin Lanister’in mizacanına bakılırsa katledilecek. İşte tam bu durumda Cat devreye giriyor ve savaşı kaybettikleri taktirde bunların ve daha fazlasının olacağını kitapta bize anlatıyor. Hatta daha da ileriye gidip oğlunun zayıf ve eksik noktalarını doldurmak için tamamlayıcı rol üstleniyor ki savaşı kaybetme olasılığı azalsın.

Toplamam gerekirse, savaş boyunca Robb’un en büyük destekçileri, büyük resmi görmeyi başaran Bryden tully ve annesi catleyn. Eğer onlar yanında olmasa; robb’un bu toylukla (ki bu da 15 yaşındaki bir çocuk için gayet normal) daha çabuk ve çok sayıda hata yapması kaçınılmazdı.

@“M.artoloji” Robb annesi olmasa daha da kötü hatalar yapabilirdi belki, bu doğru.
Bran’e gelirsek, yanlış değilsem öyleysem de affola, Cat ayrılırken Bran daha uyanmamıştı. Bu durumdaki çocuğu bırakıp gitmek? Bran eğitim alıyordu diyorsun da öyle bile olsa hala Rickon var. Gitmesine sebep olan şeylerin bu durumdaki çocuklarını bırakmasına sebep verecek kadar büyük olduğunu ben düşünmüyorum. Ned’e çok güvendiği bir adamını da yollabilirdi bence.
Buradaki olay “Cat Robb’u seçti” ki ben bunu doğru bulmuyorum dediğim gibi. Yanında ona akıl verebilecek onca adam arasında annesine o kadar da ihtiyacı olan bir çocuk değildi Robb. Roose Bolton’ı çayıra salmak yerine yanında tutsa hele daha akıllıca olacağını düşünüyorum. Blackfish’i sen de dedin, öyle bir adam da varken annesine ihtiyaç yoktu. Catelyn zaten kızlarını kaybetmişken annesine ihtiyaç duyan ve kötü durumda olan küçük oğullarının yanına dönmeliydi ama Ned’in yanında değildim, Robb’a yardım edeyim diyip asıl yardıma muhtaçları yardımsız bıraktı.

Bran uyanmıştı. Hatta oradan ayrılırken eğitimine de başlamıştı. Yoksa uğruna o kadar deprosyana girdiği oğlunu bırakıp gitmesi çok mantıksız olurdu ki Catleyn’in gözde evladı Sansa, Robb veya Ayra değil Bran’dı.

Ama Catleyn’in yaptığı bir seçim var mıydı? Evet vardı fakat bu yaptığı seçim evlat seçimi değil strateji seçimiydi. Bana göre sıradan bir anne kendi yuvasından elbetteki ayrılmazdı ve doğru olanın ben de bu olduğunu düşünürdüm. Fakat burada devreye Cat povu giriyor. Bu povda biz kaybettikleri taktirde neler olacağını, hangi felaketleri yaşayacağını, oğlunun tecrübe eksikliği ve toyluğunun hangi ölçüde etkili olacağını ve bu eksiklerin nasıl kapatılması gerektiğini düşünen Cat’i görüyoruz. Ve aynı Cat kaybettiklerinde elinde kalan 3 oğlunun başına neler gelebileceğini de düşünüyor. Ayrıca sen de söyledin, kızları tutsak ve kurtarılmaları lazım. Ve yine kitapda, oğluna kız kardeşlerini kurtarmak için belli başlı politakaları kabul ettirmeye çalışan bir cat var.

Şimdi tüm bunları göz önünde bulundurursak Ned’in sağdık bir adamının Robb üzerindeki etkisi ne olabilir ki? Aynı şey daha savaşa kadar hiç görmediği ve savaşta birden ortaya çıkan dayısı için geçerli. Her ne olursa olsun Robb onların kralı. Kaldı ki bu iki kişinin verebileceği taktik sadece savaş alanın da olabilir ki öyle de. Cat ise öncelikli olarak Robb’un annesi ve diğerlerine kıyasla gayet siyasetten anlayan ve yine bir çok açıdan Robb’un toyluğunu kapatabilecek, yönetmenin ne olduğunu bilen bir lady.

Tekrar söylüyorum tüm bunlar Cat’in yaptığı stratejik bir tercih sadece… Sıradan bir annenin ötesinde ben onun büyük resmi gördüğünü düşünüyorum.

Düzenleme: Bran uyandı mı uyanmadı mı şimdi tereddüte düştüm. Yanlış hatırlıyorsam kusura bakılmasın.

Eveet şu an kitaplara baktım ve olay sırası şöyle. Sükastçi Bran’a saldırıyor, Cat engellemeye çalışıyor fakat sonra yaz yetişiyor ve adamı öldürüyor. Sonra Cat Yaz’a güvenebileceğini ve Yaz’ın Bran’ı iyi bir şekilde koruduğunu düşünüyor . Kendisin bir ladye yakışmayacak şekilde davrandığına, kocasını utandırdığına ve ailesininin geri kalanını da koruyabilmek için K.L’ye gidip Ned’i uyarması gerektiğine kara veriyor. Sonra Bran uyanıyor ve Cat savaştayken Bran gayet sağlıklı.

@“M.artoloji” Stratejik olarak da bana hala Bran mantıklı geliyor. :smiley:
Robb annesini pek de dinliyor değildi bence. Frey anlaşmasını pek takmış sayılmaz. Evet, çok üzgün bir anındaydı ama bu durumdaki biri kendine hakim olabilmek mecburiyetinde maalesef. Hakim olamayanların sonu ortada. bkz. Rhaegar. :frowning:
Hiç tanımadığı insanlara güvenmesi ya da sözlerini dinlemesi olayında haksız değilsin ama kral olmayı kabul etmeyebilirdi mesela. Tanımadığı sancaktarları King in the Nooorth diye bağırırken, abartmayalım diyebilirdi.
Cat’in önerilerinden çok Robb’un yanındaki davranışı da bence orda olmaması daha iyi olurdu dedirten cinsten. Jaime’yi salması Robb’a bir şey kazandıramadı. Aksine annesi salsın diye esir tuttuğu adamı esir almak için o kadar adamı boşuna kaybetti. O durumdaki birinden beklenebilir ama Bran’le olsa onlarla yolculuk yapıyor bile olabilirdi. Gerçi anlık seçimleri gelecekle yargılamamalı.
Sonuç iki seçim de mantıklı ama bence Bran.

Bana göre olması gerektiği yerdeydi , ama yetersizdi.

Tüm bunların Cat’in değil ki, Robb’un hatası. Cat önlemeye çalışmıştı zaten.

Evet Jamie bırakması bir hata olabilir ama burada çocuklarına ne kadar değer verdiğini de görmüş oluyoruz.

Ayrıca Cat Jamie’nin sansa ve arya karşılığında bırakılması gerektiğini çünkü bu şekilde Jamie’nin kendilerine faydadan çok zararlarının dokunduğunu ayrıca Sansa’yı Loras’a önerip kenidisinin de Marg la evlenmesi gerektiğini, böylece Y. bahçenin gücü ve zenginliğinden faydalanabileceklerini düşünüyor. Oğluna da bunu söylemeye çalışıyor.

Kadın yaptıklarının bedellerini ödedi diye düşünüyorum 1. kitapta jon a davranışları tutumu başlı başına hiç ısınamadım soğuk bir karakterdi. Gizli bir kibiri vardı ayrıca , seride sevmediğim 3 kişiden birisidir.

@“M.artoloji” Cat hatalarını pek de engelleyemedi işte, ondan bahsettim.
Robb ile Marg’ı mı evlendirmeyi düşünüyordu diyorsun? Yanlış anladım mantıken. Marg nereden çıktı yoksa? :smiley: Frey anlaşmasını bozmasını onaylamayan insan Marg’a yamamazdı sonuçta oğlanı. :smiley:
Neyse olan olmuş ve ben bu konuşmadan sıkıldım artık, o yüzden bırakıyorum. Cat’in davranışlarını genel olarak doğru bulmadığımdan bunda da pek bir değişiklık olmadı benim için. İyi akşamlar dilerim efem.

Ben de onu diyorum ya Cat’in varlığında bile bu kadar şey olduysa yokluğunda kim bilir neler olurdu.:wink:

Ve evet Cat Marg olayını en başından düşünüyordu yanılmıyorsam.

Fikrini değiştirme gibi bir niyetim yok zaten çünkü sen Cat hakkında çoktan hüküm vermişsin kendince sebeplere göre… Benim amacım, Cat’in davranışlarını neden doğru bulduğumu kitapla birlikte açıklamaktı sadece ki umarım açıklamışımdır.

İyi yorumlar:D