Cersei Lannister'ın Kehaneti

Beraber öleceklerine dair söz verdiklerinden dolayı valonqar’ın çoğu kişi gibi bende Jaime olduğunu düşünüyorum.Genç ve daha güzel Kraliçe de Margeary olmamalı.Cersei bile her şeyini elinden alıp Kraliçe olacak kişinin Margeary olduğunu düşünüyor.Yani böyle bir kehanetteki kişi bu kadar gözümüze sokulan biri olamaz ve Martin yine tersköşe yapar herhalde.

bütün 33 sayfayida okudum gercekten cok komik yorumlarda var, mantikli gelenlerde :slight_smile:

ben hardcore Cersie hayraniyim, ve bu yüzden tabiki ölmesini istemeyecegim yani bu yorum belki biraz tarafli olabilir.

Öncelikle diyecegim ilk cümle ; Daenerys Targaryen is overrated!!!

özellikle dizi yüzünden böyle oldu, hatta bazi insanlar varki "dany olmasa hic izlemem " vs, diyorlar, böyle adamlarin kafasina vurucaksin iste :slight_smile: Neyse…

Öncelikle kehânet %100 gerceklesecek diye bir kural yok! ! ! , unutulan hic bir kehanet gerceklesmez diye bir sözde geciyorda kitapta ayrica, ben kehanetin olmayacagindan yanayim, öteki yandan, Jaime ile Cersie nin tartismis olmasi birbirlerinden ölümüne nefret edicek ve jaimenin cersie yi öldürücegi anlamina kesinlikle gelmez, gelemez. eger böyle bir kehanet gerceklesecekse , bu büyük ihtimalle kücük seytan iblis cüce dir. ( aDWD in baslarindaki POVlardan birinde kendisi diyor, babami öldürdüm annemi öldürdüm, ablamla abimide öldürmek istiyorum… böyle bir karakteri sevenleride anliyamiyorum artik, tamam cok akilli bisey demiyorum, ama petyr baelisch ten bir farki yok artik bence). Kralice olarak bende Margary i düsünüyordum, ama büyük ihtimalle olmuyacak bence. Infaz edilecegi düsüncesindeyim, bu arada hic kimse bir greyjoy a sans vermemis, euron un ne yapacagi belli olmaz (!)…

Cersie ye cooook kötü serefsiz karakter diyen arkadaslara sunu demek isterim öncelikle, ASOIAF serisinin ana fikiri hic bir karakter %100 iyi degil hic bir karakter %100 kötü degil olucakti,(The Mountion istisna olabilir). Cersie yi sevmek icin birkac neden ;

1. Cocuklarini düsünüyor, herseyden daha cok onlara deger veriyor, gercek bir anne <3
  2. Ailesinin iyiligini düsünüyor, onun cikarlarini koruyor.
  3. Her zaman ileri görüslü olmaya calisiyor(tamam hatalar yapabilir) Babasindan bile iyi olmaya calisiyor
  4. Ensest e karsisiniz ama bu alinti “Targaryenler sülalelerini katıksız tutmak için 300 yıldan fazla süre kardeşleri evlendirdiler. Jaime ile ben, kardeşten öteyiz. Bir rahmi paylaştık. Bu dünyaya birlikte geldik. Birbirimize aidiz.”
  5. Robert i öldürdü diye nefret edenler ; siz bi kadinla evleniyorsunuz evlilik gecesi size kulaginiza baska kadinin ismini fisildiyorlar ne hissederdiniz? ayrica zorla evlendirildiniz! ve kocaniz sürekli baska fahiselerle birlikte oluyor 16(yada 19 unuttum) cocuk sahibi oluyor. o zaman hic bisey yapmayin durun, harika???
    6)bisey eklemiyorum. ned starkla cersie arasindaki dialog ;
    Cersei Lannister: Çocuklarını seviyor musun?
    Eddard Stark: Bütün kalbimle.
    Cersei Lannister: Benimkileri sevdiğim kadar değil.
    Eddard Stark: Ve hepsi Jaime’den.
    Cersei Lannister: [gülerek] Tanrılara şükür. Robert’ın sarhoş halde yatağıma düşecek kadar fahişelerinden ayrıldığı nadir zamanlarda. onu başka şekillerde doyuma ulaştırırdım. Sabahleyin hatırlamazdı.
    Eddard Stark: Ondan hep nefret ettin.
    Cersei Lannister: Nefret etmek mi? Ona taptım. Yedi Krallık’taki her kız onun hayalini kurarken, o benim olmaya yemin etmişti. Sonunda düğün günümüzde onu Baelor Septi’nde, filinta gibi ateş saçan, siyah sakallı haliyle gördüğüm an. hayatımın en mutlu anıydı. Sonra o gece ağzı şarap kokarak üstüme çıkıp ne yapabildiyse yaptı, ki pek bir şey yapamadı ve kulağıma Lyanna diye fısıldadı. Kız kardeşin bir cesetti, bense kanlı canlı bir kızdım ama onu benden daha çok seviyordu.

her şeyi elinden alacak güzel kraliçe margaery değil, kendisi de yeterince güzel olmadığını düşünüyordu. cersei marg diye düşünmüyor yani.

Bence de, her kehanet gerçekleşecek diye birşey yok.
Cersei’yin ölümünün Arya’nın elinden olmasını istiyorum ama.

Sen Daenerys için aşırı abartılmış diyorsun, hikayedeki duruşunu diziyle bağdaştırarak garipsiyorsun sonra da Cersei Lannister için yapılan eleştirilerileri komik buluyorsun? Bence yanlış:
Kargaların Ziyafeti’ni okudun mu? Cersei Lannister’ın çocukları var diye, bütün diyara yalan söyleyip kral klonlaması ve binlerin ölümüne yol açabileceği anlamına mı geliyor? Herkesin çocuğu var, Cersei’nin neden olduğu savaşlarda çocuklar öldü. Ejderhaların Dansı’ndaki o yürüyüş boşa değildi. Neyse ki serçe dişli çıktı ve suçları tespit etti. Sonra, Jaime’i sevdiğini söyleyen bir kadın aynı zamanda onu kullanan ve aldatan bir kadın. Kral olan kocasının ve kendisinin varis bebeklerini de öldürmüş müydü Cersei? Sonra Karakazanlarla Margaery’e kurulan pis komplolar; o sonuçta oğlunun kraliçesi olacaktı, Cersei çocuklarını seviyor mu demiştin? Öte yandan Kargaların Ziyafeti’nde Kevan Lannister’a olan yaklaşımını onaylıyor musun? Sevmediği hoşlanmadığı kişilerle çıkar uğruna onunla bununla yatması onun kalitesini sence ne derece belirliyor? Qyburn’le işkence ettiği insanlar, iftiralar, yalanlar, hakaretler… Daha yazarım ama yoruldum, yani senin yukarıda yazdığın nedenler zaten ortalama bir karakterde görülen rutin şeyler. Karakterler gridir, doğrudur ama grinin tonları vardır, gri deyip bütün karakterleri ve davranışları aynı kefeye koyamazsın. Seride iyi kalpli ve zalim olan, yöneticilikte yetenekli olan ve yeteneksiz olan, onurlu olan ve şereften yoksun olanlar olarak bakış açını genişletmelisin bence… Ama diyorsan ki ben fanatiğim o zaman saçının gözünün rengini yazsan bile yeterli oluyor yani… =)

Kehanete dönersek, ben gerçekleşeceğini düşünüyorum. Cersei’nin düşünce yapısının bozukluğu ve takıntılarının aşırılığı ona kehaneti güçlü bir şekilde inandırıyor. Ve bu değişemeyeceği için, inancı devam edecek ve maddeler doğrulanacak bence… Şu “her şeyini elinden alacak olan kraliçe” sanılıyor ki, finalde kazanacak olan kraliçe. Yani belli olmaz, onun da yeri değişir hiç fark etmez. Önemli olan kehanetteki kraliçe olmak değil, finaldeki kraliçe olmak. Bkz: *
:stuck_out_tongue:

herseyden önce soyut bi dünyadaki soyut karakterler icin birbirimizle kavga etmek kadar salakca bir davranis olmaz ^^, ben sadece görüsümü söyledim. Kargalarin ziyafetini okudum bitirdim, aDwD in 2.bölümündeyim su anda. peki senin gercekten bekledigin neydi onu anlamadim ama karakterin bunu demesi mi ; ben kardesimle yattim , cocuklar robert tan degil jaime den . eger bunu demesi bekliorsan sacma bi beklenti olur diye düsünüyorum ^^

Jaime yi aldatmasinin nedeni Jaime ile tartismasi diye düsünüyorum. ayrica genel olarak sadece bu fandom da degil bütün dünyada gercek yasamda bi erkek bi kadinla yatarsa oo capkin baskan helal vs. gibi tepki alirken, kadinlarin aldigi tepkinin “o…spu, kasar” vs. olmasi da aci bi gercek malesef. o kurdugu komplolarin en büyük iki nedeninden birisi kehanet, digeride tyrell lerin dagdan gelip bagdakini kovmak diye nitelendirebilecegimiz hareketleri, iyice Kings Landing e yerlesmek istiyorlar. Kevan beyin Cersie den istedigi sey ise herseyi birakip casterly rock a gidersen orada oturursan ben tommen in eli olurum sadece diyor, ki bence bunu kabul etseydi cersie cersie olmazdi zaten.

Ve bu kitap/dizi serisinde bana en sacma gelen hareketlerden biriside, herkesin lannisterlari ( özellikle Cersieyi) kötü karakter olarak ilan etmesi. sadece diger hanelere iyi davranmiyor olmalari onlari kötü karakter yapmaz :slight_smile:

tekrar yaziyorum, ben Cersie en sevdigim karakterdir, ama bu onunda hata yapmadigi yapmayacagi anlamina gelmez!

Hepimizin sevdigi Ned Stark in bile hatasi varken…

bu arada konuyla ilgili komik ve hos bi resim :stuck_out_tongue:

Kavga etmek salakça bir şey bu doğru, fakat ortada kavga yokken bunu kavga gibi algılayıp salaklığa çekmek, salaklıktan daha öte bir şey olsa gerek… Burası sonuçta forum, karşılıklı tartışmaların bulunması için kurulmuş. Yani karşı görüş girilen yoruma cevap olarak bu şekilde girilen yorumu çaresizlik olarak algılıyorum. Neticede sevdiğin bir karakter, sevdiğimiz karakterleri överiz bu doğal. Fakat sevmediğimiz karakterleri de eleştirmek isteriz ama kaynak olarak kitapları göstermeliyiz tabi ki. Benim de yaptığım oydu. Sen nasıl ben seviyorum diyorsan bende sevmiyorum diyorum. Tekrar okursan mesajımı, senin önceki yazdıklarınla bir ilgisinin bulunmadığını anlayacaksın. Hani Jaime’nin aldatılmasının bir nedeni olabileceğini dahi söylemişsin ve daha sonra hepimiz hata yaparız, bunlar soyut bir kurgunun karakterleri demişsin. Birbiriyle pek tutmuyor. Karakterlerin cinsel hayatları ile ilgili yaftalarınız da artık yemez. Bunu düzgünce konuşan dahil her kişi kadın düşmanı sapık oluyor değil mi, çok güzel bravo.

Kırmızıyla yazdıkların:
Herkes demişsin yani bi yön değiştirme yapmışsın, herkes beni ilgilendirmez. Lannisterlar diye söylemek de kapalı bir ifade olur. Örneğin ben Tywin Lannister’ın, kitapları kaynak göstererek kötü davranışlarını ispatlayabilirim. Hata yapmak, iyi niyet ve kötü davranış arasında çok fark var. Margaery ve Daenerys ile ilgili mesajları tekrardan gözden geçir derim. Ama hep bu moddaysan aynı dili konuşmuyorsak bırak boş kalsın…

Cersei kötü karakter değilse Westeros cennet.

danynin darioyla bırlıkte olmasıyla cercienin oswelle yatmasını kıyaslıyorsan içtiğinden bende istiyorum

@“gimli” Aslında romanlarda, sana göre iyi bana göre kötü demek yanlış olur. ‘herkesin lannisterlari ( özellikle Cersieyi) kötü karakter olarak ilan etmesi.’ diye birşey yok. Zaten romanların başında, yazar okuyucuya “kötü karakter” ya da asıl adıyla “Karşıt Kişi” olarak bazı isimleri sunmuş durumda. Cersei Lannister da bunlardan biri. Başkahramanlar veya başkahraman zannedilen kişilerin ve odak karakterlerin karşında bulunan, onlara çelme takmak isteyenler bu kategoriye de giriyor.

Tıpkı Goethe’nin ‘Faust’ adlı kitabında karşıt kişinin Mephisto olması gibi. Hatta bunu sinemaya, onu geç ideolojilere bile ekleyebilirsin.

dostum ben kavga var demedim zaten, olmamasi icin söyledim nasil anladiysan beni, birde caresizlige cekmissin olayi :slight_smile:

eger senin benim yorumumdan anladigin buysa bisey demiyorum. birisi istanbul a bakar küfreder birisi siir yazar hesabi

Kitapta ne yazık ki genel düşüncenin aksine gayet siyah-beyaz karekterler var.
Ramsay Bolton, Gregor Clegane, Petry Baelish, Cersei ve Tywin Lannister; bunlar kesinlikle siyah olan karekterler.
Öte yandan Davos Seaworth, Brienne, Sansa gibi beyaz karekterler de var.
Çoğunluğu grinin tonlarında ama siyah-beyaz yok demek çok saçma. Cersei’nin bir iyi hareketi yok. Aynı şekilde Ramsay’in de Gregor’un da vs.vs

@gimli sanırım sen hatanın ne anlama geldiğini bilmiyorsun. Kadınları bilinçli olarak karanlık sanatlarla uğraşan bir adama işkence etmesi için verip aynı gece deliksiz bir uyku uyuyabiliyorsa birisi o kişide bir sorun var demektir, ki bu Cersei’nin yaptıkları davranışlardan yalnızca bir tanesi.

Dostum gregor clagene ve ramsay de sana katiliyorum ama, baelish te iyi hareket yapiyor, tywinde iyi hareket yapiyor( en azindan ailesi icin) cersiede iyi hareket yapiyor& yapmaya calisiyor( kime göre iyi neye göre iyi tartisilir)

ben demiyorum ki cersie melek harika güzel bi karakter, pek cok yaptigi kötülük var, ama ailesi icin yaptiklari, cocuklarini savunmasi vs. yi de göz önüne almak lazim bence.

Seride ki tek beyaz karakter bence Ned Stark ti.

Davos ta eskiden bir kacaktiydi bu bir siyah hareket degil mi sence? yada sansanin yalan söylemesi(1 .´Kitap) ailesini ispiyonlamasi…
Brienne de aslinda beyaz sayilabilir simdi düsündümde :slight_smile:

Evet. Tamamiyle masum ve bir tehdit oluşturmayan kadınlara işkence ettirmek ve bebeklerin ölüm emrini vermek gayette moral açıdan tartışılabilir bir hareket. Ailesini korumak için :slight_smile:

Beyaz olmak için illa kanatsız melek olmasına gerek yok. Herkes yalan söyler. Sansa çocuktu yani 1.kitapta.

bence de siyah karakter de beyaz karakterler de var. ned, sansa, brienne, gilly, aemon targaryen, bran, dany bunlar beyaz. hata yapmaları gri demek anlamına gelmiyor hata ayrı bir şey kötülük ayrı bir şey.

cersei, ramsey, walder frey, joffrey bunlar da siyah karakterler.

Ki Sansa’yı sırf yalan söyledi diye beyaz karekterlikten attıysan Cersei baştan faul @gimli

Dany gri bence. Koyu bir gri hatta.

Hata yapmakla bilinçli olarak milleti sorgusuz sualsiz çarmıha germek arasında fark var.

bunu kötülük için yapmıyor, zevk aldığı için de yapmıyor. sırf bu yüzden kötü olamaz. kötülük ayrı bir şey.

o yazdigin hareket bir siyah, yaptigi beyazlarda var. demekki bu karakter gri, %99.9 u gibi.

Peki Tyrion u tipinden dolayi yargilamasi? allah belani versin dedi resmen zavalli ya ( tyrion u pek sevmesemde)

bu arada kötü bir karakter sevilmeyecek/sevilmesi yasak diye bir kural yok :slight_smile:

(su an size demedim bunuda üstünüze alinmayin, genel olarak söyledim)

Sen kendini yanlış ifade etmiş olabilir misin peki? Çünkü farklı bir olay tartışırken, benim mesajıma alıntılama yapıp kavga ve salaklıktan bahsediyorsun. Sana dediğimi nerden çıkartıyorsun diyorsun, işte aynı şekilde bende sana direkt demiyorumdur sonuçta =) Demiyorum çünkü ben Cersei hakkında tartışmak istedim. Kitaplardan bahsettim ama onlarla ilgili bir yanıt alamadım… Neyse kalsın öyle =)

Ama şunu da söyleyeyim üstte demişler ki, Daenerys ve Cersei’nin cinsel hayatı arasında fark var. Evet doğru, çünkü D.Naharis’i seviyordu Dany. Fakat Cersei… biraz değişik ama yine de direkt kötüdür bile dememiştim, sana direkt soru yöneltmiştim sen yanıtla diye. Yani konu cinsel yaşam olabilir, hemen kadın düşmanı sapık demeyin…

yanlis anlasilma icin kusura bakma o zaman dostum :slight_smile: