Cersei Lannister'ın Kehaneti

istediğinle yatmanın da bir haddi, adabı var

evet bugün şeriat usülüne göre adaletin uygulandığı afganistan ve pakistan’da bir adam dört kadınla evlenebiliyor,tek hatası kocasıyla tartışmak olan kadınlar taşlanıyor,eşcinseller asılıyor ve 10 yaşındaki kızlarla evlenilebiliniyor.tabii senin bahsettiğin şeriat bu değil,değil mi Trax’iev?tabii senin bahsettiğin şeriat böyle yobazlık ve at gözlüğünden oluşmaz değil mi?

başkalarının senin dinin ve vicdanın hakkında böyle konuşmasını istemiyorsan önyargılarını yen ve eşcinsellik gibi konulara daha modern bak.

Doğrumu peki bu olanlar ? Kadınlara yapılanlar ? Kadınlarımızın çektikleri doğrumu yada bir erkeğin 3-4 kişiyle evlenmesi.Şükürler olsunki Cumhuriyet var,Şükürler olsun ki Atatürk gibi bir adam gelip de bizi bugünlere getirmiş.

aynen öyle dostum.malesef ki hepsi gerçek ve şükürler olsun ki dünyaya 100 yılda bir gelebilecek bir adam türk milletine denk gelip bizi kurtarmış.

Kardeş bende çok eşliliği desteklemiyorum fakat eskiden çok eşliliğin olmasının sebebi erkek nüfusunun savaşlarda yok olup, kadınların git gide artmasıydı. Mesela 30 kadın varsa 1 erkek vardı. O zaman kadınlar ya kötü yola düşüyordu ya da sefalet çekiyordu. Bu yüzden Müslümanlık’ta çok eşlilik diye bir şey var. Fakat günümüz şartlarında böyle bir şeye lüzum yok. En azından Türkiye’de.

O kadarını biliyorum ama bugün çok eşlilik ve bizim pedofili diye tabir ettiğimiz çocuk istismarı şeriat uygulayan bazı ülkelerde dini fetva ile caiz kılınıyor.Günümüzde.2012 yılında.İyi ki böyle birşey Türkiye’de yok.

Katılıyorum ve malesef ki Türkiyede şeriat isteyen insanlar da çok sayıda.Ancak o sistemin gerekliliklerini gördüklerinde ortaya çıkan zorunlulukları kaldırabilecekler mi buda büyük bir muamma.Çünkü Cumhuriyet sistemi gibi özgür modern bir sistem yok şuan bence.

kesinlikle
teşekkür ederim :slight_smile:

aksini iddia eden ya delidir ya kör cahil(Eğitim manasında değil ahlak-bilgi açısından).İkinci gruptakiler günümüz Türkiye’sinde hızla yükseliyorlar.Sonumuzu Allah hayra ulaştırsın

Eğer eşleri ve çocukları arasında ayrım yapmıyor ve onlara iyi davranıyorsa çok kötü bir durum da değil açıkçası. Yani kötü ama skandal derecesinde değil.

2012 yılı falan diyorsun da Dünya’nın geliştiği yok ki. Türkiye 1938’den beri her gün biraz daha geri sarıyor. Belki de genel olarak Dünya öyle. Demokrasi Irak Savaşı sırasında ellerinde patladı. Demokrasi 1900’den önce en iyi yönetim biçimi olabilir ama artık Dünya buna uygun bir yer değil, bence. Neyse nereden geldim ben buraya. :slight_smile:

Sizce Cersei’nin Valyria’yı bulmaya giden amcası geri döner mi?

O dedigin ülkelerde şeriat uygulanamıyor.O kadar osmanlı tarihi işledin lisede yada işleyeceksin.Osmanlıda hiç şikayetçi olan var mıydı?Orası da şeriat ile yönetiyordu.Çok eşliligin sebepleri vardır.Savaş zamanında yada dini yayma gibi ve tek eşlilik önerilir çünkü çok eşlilikte tüm kadınlar eşit davranılmak şartı vardır.Modernlik dedigin soyunup çıplak olmak.Milletin sapıtması mı?Çok eşlilikte kadınların da izni vardır.Saydıgın ülkelerde uygulanamasa da.Osmanlıya baktıgımızda yada selçuklu bir osmanlı padişahı Addulmecitti galiba haremden bir kıza aşk olur şiirler yazar ama kız varmaz.Bir ülke şeriatı kullanmasını ilmiyor yanlış yorumluyorsa suç bizde mi?Şeriat hayatın kolaylıgı için vardır.Bir ülkede hırsızın eli kesilse,teröristin kellesi gitse bu ülkede ne hırsız kalır ne hain.Zina yapan taşlansa zina yapan kalmaz.

Atatürk ülke için çalışmış çok milliyetçi birisidir lafım olmaz.

ooo kanka güzel güzel sohbet ediyorduk sonunda bomba spoiler verdin butanı kullan kardeş :slight_smile:

evet ya kaptırdık gidiyoduk boğazımda kaldı spoiler :slight_smile:

Spoiler ile alakası yok ki. Kitaptaki gelişmelerden önce gerçekleşmiş bir olay o yazdığım. Spoiler seride olmuş olayları anlatınca kullanılır.

önce mi? ben üç kitap okdum tak hatırladığım bir amcası yoktu tamam şimdi hatırladım panpa :smiley: kusura bakma birden gelince spoiler sandım :slight_smile: bence o adam birkaç ejderle dönerse hiç şaşırmayın hiçbir karakter boşa iş yapmaz

peki bir adam bir ülkede hırsızlık yapıyorsa bu onun suçu mudur ki elini kaybetsin?bu onu bu hale getirip hırsızlık yapmak zorunda bırakanların suçudur.ayrıca osmanlı zamanında insanlar sistemden şikayet ediyor yada etmiyo bunu bilemeyiz ama devir değişti,çağlar devrildi,devletler yıkıldı,rönesans ve reform yaşandı … ve dadadada insanlık artık düşünüyor ve sorguluyor.yani ortaçağ düzeni uzay çağında işe yaramaz adamım.

Günümüz Türkiye insanları şimdiki sisteme alışmışken,şeriata boyun eğemez bence.Sonuçta senin dediğin ta Osmanlıda kalmış birşey.Şimdi ki soy şeriatı kaldıramaz bana göre.

Heleki şu sözün çok yanlış;

Modernlik çıplak olmak sapıtmak mı ? diyorsun.Bence hiç alakası yok insanın dini kalbindedir eğer o kadın kalbi ruhu temizse istediği gibi giyer ve o kadına kimsenin sen sapıttın sen dinsizsin demeye hakkı yoktur.Ben ne kapalılar gördüm şimdi burada böyle şeylere girmenin gereği yok.Kapanmak demek imanlı demek değildir.Din kalpte biter.Eğer kalbin kirliyse istediğini giy sadece ‘‘gösteriş ten ibarettir’’

Ve diğer konuya gelelim hırsızlık yapan herkes keyfinemi yapıyor ? Bu ülkede evine ekmek götüremeyen kac baba var biliyormusun sen ? Evdeki aç oğlu bir parça ekmek görsün diye yapanların suçu fakir olmakmı ? Burda bir suçlu varsa oda devlettir.

Ejderha ile değil de Lannisterlar’ın ata yadigarı kılıcı (adını unuttum) ile beraber gelecek bence. Fakat ne yapabileceği muamma tabii ki. Ben şu an Aegon için yaşıyorum. O zaman göreceğim ben Cersei ne kadar sağlam!

Edit: İşte o yadırgadığınız İslam Devletleri’nde sokaktaki aç çocuklar yok. Neyse ya kapatalım bu konuyu. Bende sizin gibi düşünüyorum aslında fakat biraz daha objektif yaklaştım olaya.

Parlakkükreme(Brightroar)

Günümüz Türkiye insanları şimdiki sisteme alışmışken,şeriata boyun eğemez bence.Sonuçta senin dediğin ta Osmanlıda kalmış birşey.Şimdi ki soy şeriatı kaldıramaz bana göre.

Heleki şu sözün çok yanlış;

Modernlik çıplak olmak sapıtmak mı ? diyorsun.Bence hiç alakası yok insanın dini kalbindedir eğer o kadın kalbi ruhu temizse istediği gibi giyer ve o kadına kimsenin sen sapıttın sen dinsizsin demeye hakkı yoktur.Ben ne kapalılar gördüm şimdi burada böyle şeylere girmenin gereği yok.Kapanmak demek imanlı demek değildir.Din kalpte biter.Eğer kalbin kirliyse istediğini giy sadece ‘‘gösteriş ten ibarettir’’

Ve diğer konuya gelelim hırsızlık yapan herkes keyfinemi yapıyor ? Bu ülkede evine ekmek götüremeyen kac baba var biliyormusun sen ? Evdeki aç oğlu bir parça ekmek görsün diye yapanların suçu fakir olmakmı ? Burda bir suçlu varsa oda devlettir.

Böyle demişsiniz.

Bir kaç kişi örtünüp afedersiniz kaşarlık yapıyor diye herkesi suçlayamassın.Milletin hırsızlık yapmasının sebepi dine uymamaktır.Eğer bu ülkede millet zekatını verse fidyesini verse fakirlik kalmaz.Devlet faiz üzerine kurulu olmasa intiharlar,fakirlikler olmaz.Ruhu temizse demişsin.Senin ruhun temiz olabilir ama yoldan geçen adamdan bana garanti veremezsin.Bu arada kimseye dinsiz demiyoruz biz.