(Çeviri Tamamlandı) Prenses ve Kraliçe

sen iste yeterki bu sefer karton kapaklı yaptırırım:D

Dunk ile Egg’i çok önce çıkartmıştım. Ama iyi bi kapak yaparsanız kapağını değiştirebilirim:cool:

Süper ya valla. Emeklerinize sağlık. Çok çok başarılı :slight_smile:

dostum bunu nasıl yapıyosun.kendin mi yoksa kırtasiye ye filan mı yaptırıyon

Normal kırtasiyeler a4 kağıdına basıp yapabilirler belki tam emin değilim ama a5 olmasını istiyosan 'ozalit’ciler var onlar yapıyo cilt haline getiriyorlar.

daha yeni okumaya başladım…
Rhaenyra Targaryen tam bir Catherina Sforza!!! :smiley:

Prenses ve Kraliçe’yi bugün bitirdim. Aegon Targaryen ve kız kardeşlerinin nasıl yedi krallığı önünde diz çöktürdüğünün daha iyi anlaşılmasını sağlıyor. Ejderhaların gücü ve kudretiyle baş etmek mümkün değilmiş anlamış olduk. Okurken sanki tarih kitabı okuyormuşsun izlemine kapıldım:D

Ayrıca bu 110 sayfalık hikayeye, Hollywood’un dev şirketlerinin bütçesini bile sarsacak savaşlar sığdırılmış. Dunk ve Egg’i de çok zevk alarak okumuştum. Bu adam hikaye yazmayı biliyor. Kısacası iki hikayeyi de herkesin okumasını tavsiye ederim.

Bu hikayeyi çevirip bizim okumamızı sağlayan @Lanre’ye ne kadar teşekkür etsem azdır. Eyvallah dostum eline sağlık.
Ayrıca düzenlemesini yapan dostum @heroson’a ve @pckolog’a da teşekkür ederim. Özellikle kapak çok güzel olmuş:D az daha unutuyordum birde @“Rhaegar Targaryen”'a teşekkürler.

Kendimi ödül almışım teşekkür konuşması yapıyorum gibi hissettim:D

Evet bu hikaye 30000 kelime civarındaydı. O çok daha detaylı olacakmış. 80000 kelime civarındaydı sanırım. POV’lu halde yazılsa bari. Yine üstat anlatacaksa, aynı hikayeyi bi kere daha okumak çekilmez.

ne yazıkki üstat yazısı. o ansiklopedi şey olcakmış, robert baratheon’a sunulacakmış bir üstat tarafından yani günümüzdeki olaylar olmayacak ve yine üstat dökümanlarından oluşacak :’(

Yazın bunu çevirmek vardı aklımda :confused:
Emeğine sağlık ama hakkını vermişsin.

Just a man and his will to survive

Ben de yeni bitirdim martin döktürmüş her zamanki gibi ama povsuz olması karakterleri az tanımamıza neden oluyor doğal olarak yine de güzeldi:d
Bi sorum olacak…

kitapta yeşiller kazandı diyor fakat aegon 2 den sonra tahta geçen aegon 3 rhaenyra’nın oğluysa siyahlar kazanmış olmaz mı?

Sonuçta Aegon II tahta geçiyor kısa bir süreliğine olsa da.

pyrrhic victory oluyor yani iki tarafta hem kazanıp hem kaybediyor.

6 ay:D Rhaenyra bile daha fazla tahta kalıyor Aegon’dan…
Aegon 2 nin annesine noluyo Aegon 3 tahta geçince intikam alıyor mu acaba?

Yok Aegon daha fazla kalıyor. Rhaenyra tahtı ele geçirmeden önce de Aegon bir süre kral oluyor.
Yukarıdaki kazanma muhabbeti de siyahları temsilen Rhaenyra ve yeşilleri temsilen Alicent olduğu için Rhaenyra ölür ölmez aralarındaki bu rekabet bitmiş oluyor. Alicent daha fazla yaşadığı için zafer onun sayılıyor ama anlatılana göre taht kavgası devam etmiş ve savaşlar sürmüş. Ne yazık ki onlar hakkında detaylar verilmemiş. Alicent’e de ne olduğunu bilmiyoruz. Corlys Velaryon da aynı şekilde merak ettiklerim arasında. Gümüş Kanat’ın akıbeti de belli değil. Nettles ve Kuzu Hırsızı da öyle. Ayrıca Alys Nehir var ki değişik bir ablaydı. Duman, ateş, bulut falan okuyordu ve Aemond’ın da bebeğini taşıyordu. Günümüzdeki hikayede yeni bir ejderha tohumuyla karşılacağız belki de kim bilir. Bu hikaye arkasında baya bi soru işareti bırakıp bitti ne yazık ki :smiley:

Bu hikayenin altından elbet bişeyler çıkacak Martin boşa yazmaz diye düşünüyorum. Hikayenin devamı gelecek herhalde.

Öncelikle çeviriyi yapan arkadaşlara teşekkür etmek istiyorum. Çeviri ve forumdaki yayın bittikten sonra pdf’si paylaşılmış. Ben pdf kısmını forumdan okuduktan sonra görmüş oldum. :smiley: Bu çeviri ve bundan önce forumda paylaşıldığını gördüğüm Dunk & Egg çevirileri gerçekten harika oldu. Bu kitapların bildiğim kadarıyla Türkiye’deki yayın hakları henüz kimseye satılmadı. Onların satışı ve basımı iki üç seneyi bulabilirdi. Tekrardan forumdaki tüm çevirmenlerimize teşekkür ediyorum.

Kitap için de birkaç şey söylemek istiyorum. Westeros tarihinin en kanlı savaşı anlatılmış. Savaşlardaki ordu sayıları Blackfyre İsyanı, Robert’ın İsyanı ve Beş Kralın Savaşı’ndaki gibi yirmi bin, otuz bin olmasa da ejderhalar olaya çok farklı bir boyut katmış. Nihayetinde Aegon III 'ün, Aegon II’nin kızı Jaehaera ile evlendiği biliniyor. Aegon II’nin küçük oğlu Maelor’un da vefat ettiği anlaşılıyor. Maelor’un vefatından sonra hanedanın iki kolunu birleştirmek adına bu evlilik yapılmış olabilir. Savaş bence bu evlilikle son buldu. Ayrıca Aegon III’un kardeşi Viserys, sonradan Aegon III’un oğullarına El olarak hizmet edecek ve onlardan sonra Viserys II olarak tahta çıkacak prensten; korsanlara esir düştükten sonra hiç bahsedilmemiş. Aegon II yanlılarına teslim edilmiş olabilir.

Emeğine sağlık @“lanre”. harikasın.
aegon 3 nasıl tahta çıktığını öğrenemedik ama. o da başka bi hikayeymiş. tam okumadan ejderhaların dansından bir film olmalı diyordum , sonra vazgeçtim dizi olsun dedim. ama yok olmaz. bu kadar gösterişli bir hikayeyi anlatamazlar herhalde.

Jaehaera sonra ölüyor sanırım bikoz Aegon ikinci kez evleniyor… ve Jaehaera sanırım zihinsel açıdan engelli…

TURKCELL T40 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mükemmel bir iş çıkartılmış. Nasıl oldu, daha yeni fark ettim bu başlığı. Yazanın da çevirenin de ellerine sağlık.

çevirene en derin saygılarımı sunuyorum. büyük iş yapmış fazla söze gerek yok