Crusader Kings II

Paradoxinteractive tarafından yapılmış oyun 769-1453 arasındaki olayları anlatıyor.

İsterseniz Şarlman olup Karlojenlerle Avrupayı birleştirebilir veya Ragnar Lothbrokla Avrupayı yağmalayabilirsiniz.Bunlar bana uymaz diyorsanız efsanevi Abbasi Halifesi Harun Reşit olarak imparatorluğu yükseltebilirsiniz.

Oyunda ismini belirttiği gibi belli bir süreden sonra haçlı seferleriyle birlikte diniz için savaşabilir veya sevmediğiniz Papayı tahtından edebilirsiniz.

Gerekli dlcler olduğunda güzel oyundur buralara edit gelecek modlarıda yazarım

Not: Konu hakkında sorularınızı yazın elden geldiği kadarıyla cavaplarız.

Ben açmıştım yav. Ben sen oyun genel konusu açarsın sanmıştım.

Geneli anlatacağım rehber felan eklerim kısa kısa bu iskeleti bekle

Tammam. Nelerden bahsederiz. Genel arayüz olur bence.

Basitten başlar karmaşığa geçeriz , önce evlilik felan sonra papa ve halife gibi

Bence sen arayüzü falan ayarla ben krallık türleri vs.

İchigodan iyi bilemezsin leo tmm mi cnm :wink:

Yavaştan başlayalım:

Başlangıç ekranında dlcler ve modlar çıkacak istediğiniz açıp istediğinizi kapatabiliyorsunuz.Son gelen yamayla birlikte son kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz.

Oyun açıldıktan sonra belli bookmarklar var.Standart bookmark 1066 yılıdır onun öncesindeki 867 ve 769 için dlcler gerekli.Bookmarkı seçtikten sonra karakterimizi seçiyoruz.Seçtiğimiz her karakter ve çocukları tarihi birer kişilik ( bazı yerler hariç).Son yamayla birlikte kuralları ayarlıyor istersek Iron Man modunu açarak oyuna başlıyoruz.

Oyunda başarım açmak istiyorsanız Iron Man a ihtiyaç var.Eğer Iron Man açık ama bazı kurallar oyunu etkiliyorsa başarım açamazsınız.

Ck 2 12 ana dlc(indirilebilir içerikten) oluşur. geri kalan içerikler oynanışı vs. etkilemez kozmetik ya da müzik içerikleridir. Tam zevk almak için bu 12 nin bulunması şarttır.
12 dlc:
-Sword of islam(müslümanlar)
-legacy of rome(kahpe bizans)
-sunset invasion( Aslında gerek yok çünkü batıy azteklerin saldırdığı gereksiz bir paralel tarih yaratıyor. ama böyle şeyleri benim gibi seviyorsan ekle)
-the republics(cumhuriyet)
-the old gods(vikingler ve nomadik türkler)
-sons of abraham(yahudiler)
-Rajas of india(hindistan)
-Charlamagne(400 yıl önce başlayabilme seçeneği, ekstra bissürü şey)
-Way of life(karakteri daha fazla özelleştirme,rpg)
-Horse lords(Türkler)
-Conclave(entrika politika çocuk bakıcılığı)
-The reaper’s due(salgınlar idamlar plotlar vs.)
ekliyor. Bunlar içerik bakımından çok zengindir. şu an 300000 den fazla tarihi karakterle oynanabilir.

5 ana başlangıcımız var. aralarda da bazı başka başlangıçler var 1081 ya da 1241 gibi bunlara bakmak zorunda da değilsiniz. 1066 ile 1453 arası istediğiniz yıl ay gün oyuna başlayabilirsiniz. oyun 1453 de bitiyor.
oyunda eski çağlarda teknolojik gelişmeler az olduğu için ordular az ve güçsüz, ideolojiler ilkel hastalıklar ölümcüldür. fakat 5 büyüklere( batı, orta fransa, italya bizans umayyad abbasiler) çok güçlüler 5000 hatta 6000 kişilik ordularla dalabiliyorlar. onun dışında geri kalan herkes güçsüz ve küçük. yani risk büyük kazanç küçük.
1337 de ise teknoloji o kadar ilerlerde ki askeri tehçizatlar ve moraller daha yüksek. üçük dükalıklar bile 700lerde fransanın çıkardığı ordunun 1.5 katını çıkarıyor. harita daha stabil, risk çok az ama galibiyet ve genilemeler de az ve yavaş.
eskiden tüccar cumhuriyetleri çulsuz şopar ve 20 kişilik orduya sahip eziklerken orta çağın son demlerinde borsa ile avrupa ve asyada karışıklık çıkaran, 20 ülkenin kazancı kadar kazanan, tüm paralı askerleri tutup orta asyayı(abarttım) alabilecek kallavi ülkelere dönüşüyor. önce nasıl ve kimle oynamak istiyorsanız onu seçin. kabilesistemi ile yönetilen vikingler ya da göçebe türklerle erken oyunda daha güçlüsünüz, feodal yapı stabil kalamıyor ve isyanlar diz boyu. askerleri daha güçsüz, tüccarlar ise saldırılması zor yerlerdeler. ama oyun boyunca yapabilecekleri tek şey çocuk yapmak, ve 400 yıl boyunca fethedilmemek için dua etmek, o sırada diğer aileler tarafından öldürülmemeye, batırılmamaya çalışmak, diğer ülkelerin limanlarından pay almak ticaret gemilerini korumaya çalışmak. e bunda ne var yav kolay işte savaş yok dersiniz de, ispanyadaki ticaret limanınız ispanyanın müslümanlarca fethedilmesi sonucu uzun yıllar gelir getirmez de sokakda bulduğun fare leşini yemek zorunda kalınca görürsünüz ne kadar zormuş! Müslümanların İqta sistemi oyun boyunca olabilecek en stabil sistem. fethetmeye dayalı olduğu için asker sayısı çok fazla, her yeri fethedebiliyorlar. vesaret sistemi sorun ama fethettiğiniz sürece kimse isyanda etmiyor. kısacası erken oyunda göçebeler> iqta>kabileler>feodal yapı>tüccarlar.
Geç oyunda ise Teknoloji gelişince Feodal yapı çok güçleniyor. isyan ve huzursuzlık var ama çok az ve bastırması kolay. ordu sayısı cidden hayvani(iqta olmasa da) Tüccarlar is feodal yapı stabil olunca limanlar az işgal altında kalınca, üstelik teknoloji gelişince hayvani paralara sahip oluyor. öyle ki zamanında 20000lik selçuk ordusunu bizansın şehrini alacak diye 30.000 lik paralı asker ordumla tek başıma mahvettim. Oyunu oynayanlar görecek ki 5000 lik orduyu kiralamakdansa ülkenizi kaybetmeniz sizin için daha karlı olur. bu tüccarların paralarının boyutuna bir örnek teşkil ediyor bence. göçebeler (moğollar kadar geniş yerlere sahip olmadıkca) asker sayıları fena olmasa da moral ve alet olarak gerideleri. ne para kazanabilirsin ne de fazla sayıda zefer. Ama gayet de stabiller. Kabileler ise late game de en kötüsü olabilir. Asker çıkarma var ama kötü, konumları götü, teknoloji kötü. İqta ise teknolojik olarak feodallerle aynı. bu da demek oluyor ki fazla ve güçlü asker ve stabil bir ülke.
Late game de ise sıralama iqta(>)=feodal>tüccar>göçebe>>> kabile.
Devam ederim.

Oyunda karakteriniz oldukça iyi olmalı.Karakterinizin tek eğitim hakkı var bu yüzden doğru şekilde eğitmezseniz kötü yöneticilere kalırsınız.

Traitler açısından bakacak olursak 3 grup var sayılabilir

1 Doğuştan gelenler:Attractive,Quick,Genius,Strong, Inbred bunlara örnektir.Bazen şans ,bazen ailevi faktörlere göre gelir

2 Meslek traitleri: Aldığınız eğitime göre gelir.Eğer Martial aldıysanız Learningin traitlerini alamazsınız.Mesela Martial aldınız Misgiudied Soldier gelir ama Masterful Theologian gelmez yani ne aldıysanız o.

3 Sonradan kazanılanlar: Bu Traitler karakteriniz büyürken ortaya çıkan ikilemlerden kazandığınız traitlerdir.Oyun sizden çocuğun brawyn mı olacak yoksa brave mi veya just vs temprate arasında kalabilirsiniz.

Bunun dışında gerekli işleri tamamlarsanız Agustus (Bizans için), Saoshayt(Zerdüştler için) gibi traitleri alabilirsiniz.

Müslümanlar(Sunniler) yeterince pietye sahipse Mutezeli (Learning verir),Eşari (piety verir) arasından birini seçebilir.

genetik olarak müslümanlara özel gelen muhammedin soyundan olduğunu belli eden traitler de var.

Hocam biraz geç kalmışsın 2-3 sene önce baya bir CK2 fırtınası vardı bu forumda paradoxun fan sitelerinden bile daha çok mesaj gelirdi şimdi modası geçti biraz.

Açıkçası açılan konuların hiç biri ck2yu açıklamıyor bu forumda.Sadece modların nasıl kurulduğu ve anılar var.Belki 2 yıl önce olsaydı daha çok kişi takip edebilirdi ama genede bir yerden başlamak gerekiyor.

Ya bu efsane olmuş. Ben yeni başladım ck2 oynamaya ve baya da berbatım. İnternetten tutorial videolarını izledim ama çok sıkıcılar. Adam 20 dakika boyunca de-joure ( yanlış yazmış olabilirim) anlatıyordu ve hala bilmiyorum ne olduğunu. Böyle iyi oluyor belki sonunda çözerim oyunu.

HUAWEI MT7-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Savaşlar

Müslüman bir yönetici claim için sebep aramadan 50 piety harcayarak savaş açabilir.Aynı şekilde Müslümanların Hıristiyanlar gibi kutsal savaş ve Cihad özellikleri vardır.Cihada katılarak Mücahid traitini alabilirsiniz.

Hıristiyanların birbirine savaş ilan etmek için claime ihtiyacı vardır.Claim için chancelloru claim için bir yerlere yolluyorsunuz sonra o adamın keyfini bekliyorsunuz.Claim gelince savaş ilan edebiliyorsunuz.Hıristiyanlarda Müslümanlar gibi kutsal savaş ilan edebiliyorlar ve Haçlı Seferi yapabiliyorlar.Haçlı seferlerine katılarak Crusader (Haçlı) traitini alabilirsiniz.

Diğer dinlerde (pagan dinler) reform yaptıktan sonra kutsal savaş açabiliyor.Ama onlara özel trait yok(sanırım).[hr]De jure drift : Fiilin hukuka dönmesi

Yukarıdaki sözden bir şey anlamamış olabilirsiniz.Şöyle anlatayım hukukta de facto( uygulamada) ve de jure (hukuken) demektir.Bu terim oyunda şöyle işler diyelimki Hollanda kralısınız imparatorluk olarak Franciaya jure olarak tabi olursunuz, ama topraklarınız de facto olarak Kutsal Romaya tabi iseniz bu belli bir süre sonra topraklarınız de jure olarak Francianınken artık Hre’nin olur.

Benzer şekilde bazı düklüklerde tam kontrol altına alınırsa düklük sizin krallığınıza tabi olur.

Titular(onursal) ünvanların de jure olarak toprakları yoktur onların 100 yıl boyunca tam kontrol sağlamaları gerekir.Bu yüzden Titular ünvanların de jure olarak değeri yoktur.

Dinler

3 çeşit din vardır ck2da

1)Başı olan ve organize dinler:Hristiyanlık,İslamiyet ve bunların hereticleri.Bu dinler kutsal savaşlar ilan edebilirler,Haçlı seferine veya cihada çıkabilirler.Paganları misyonerlikle din değiştirtebilirler

2)Organize olan ama başı olmayan dinler:Hindu dinleri,Yahudilik,Zerduştlük bu dinlere örnektir.Yahudilik ve Zerduştlük özel bir kararla başı getirebilir.

3)Organize ve başı olmayan dinler:Bu dinler klasik pagan dinleridir.Tengri,Romuva,Germen,Slav dinleri bunlara örnektir.Başka dinler tarafından convert edilebilirler bu yüzden reforma ihtiyaçları vardır.Bu dinler rakiplere kendi topraklarında kayıp verdirebilir ve belli bonuslara sahiptirler.

Din reformu: Bunu yapmak için 750 piety,3 kutsal alanın kontrolü ve en az %50 moral authority gereklidir.Reformdan sonra dinin kafirliği Old… gibi dinler çıkar.Reformu din simgesine tıklayın ve oradaki tik işaretine basın.

Pentrak:Ortadoksluk özel olarak eğer Antakya,İskenderiye,İstanbul,Kudüs ve Romayı kontrol eder ve 2000 pietye sahipse Katolikliği heretic ilan edebilme özelliğine sahiptir.Bunu intrugadan Mend Great Schism butonuna basarak yapabilirsiniz.

Dini ünvanlar:Gelecek yamaylan birlikte her din yeni ünvanlara sahip olacaktır ama şuanki ünvanlar:

Nun ve monk:Veraseti engeller Hıristiyanlığa mahsusturlar.
Crusader (Haçlı):Haçlıdaki komutanlar alır.

Mücahid:Cihada gitmiş komutanlara verilir.
Diğer ünvanları daha sonra eklerim