Dizi ile Kitap aynı doğrultuda mı bitecek?

Dizi ve Kitap bence tıpatıp aynı bitemez zaten kitap çok daha ayrıntılı ve fazla karakter var. Ama sizce aynı doğrultuda mı bitecek yani aynı sonuca mı varacağız yoksa farklı bir sonla mı karşılaşacağız?

Bence çok farklı şekilde aynı sona gidecek.Malum kitaptaki karakterlerin çoğu dizide yok ya da misyonları belirli karakterlere bölüştürüldü.o yüzden yan karakterlerin jaime tyrion jorah theon gibi sonları farklı olsada en azından finalde tahta çıkan kişi aynı olacaktır.ama bence kitapta merak ettiğimiz çok şey varken sonu bilsek bile aynı zevkle okuruz yine.dizide ne yazık ki sonuç ne olursa olsun bizi şaşırtmayacak.hepsi ölse de beklemediğimiz bir kişi tahta çıksa da jon bran ya da dany gece kralı olsa da dizi -en azından koyu kitap fanlarının gözünde- bir şekilde beklenilen şekilde bitmiş olacak çünkü ters köşe yapmaya çalışa çalışa- ki ben bunun son sezonlarda zoraki ve yapmacık olduğunu düşünüyorum- bizi herşeye hazırlıklı duruma getirdiler.

Dizi ve kitap birbirine organik olarak bağlı. Yani birinin düşmesi, öbürünün de zarar görmesine sebep olur. Ayrıca HBO ile Martin arasındaki iş birliği Halen devam ediyor. Şimdiden 4 tane dizinin hazırlığını yazmışlar ve bazılarında Martin’in parmağı var. Yani Arada yol ayrımı gibi bir şöy söz konusu değil. Yani bu adamlar daha Evren’in ekmeğini yiyecek ve Martin desteğinden de Alan Moore Watchmen gibi bir şeyin yaşanmadığını anlıyoruz. Ha Martin içten içe serinin mahvedilmisine dair bozulmuştur belki ama hisler başka iş başka.

Kitabın sonunun diziyle aynı olması, en iyi ihtimalle 8 sene sonra çıkacak olan kitabı bildiğin mahvetmek olur. İlgi azalması iki tarafın da işine gelmez. Dolayısıyla ben oyumu aynı bitmeyecekten yana kullanıyorum. Muhtemelen diziden sonra kitap çıkar, zaten o zaman geldiğinde herkes ne kadar farklı olduğunu anlar. Martin de bazı şeylerin çok farklı olduğuna dair açıklama yapar. Yani bence iki taraf açısından da en kazançlısı farklı bir son yapıp şimdilik reytinglere etki etmemesi için çaktırmamak. Zaten Martin fikri çok fazla değişen bir insan, muhtemelen kafasında onlarca farklı hikaye ilerleyişi vardır ve bu hikaye ilerleyişine göre bir son hazırlayabilirler. Hatta Marvelda olduğu gibi paralel Evren’ler muhabbetine bağlarlar kim bilir.

ben dizi finalinin populariteye yenik düşeceğini düşünüyorum
mesela bana göre Jon ve dany kitapta zor bir ihtimal dizide çok kolay oldu
WW ler ile dizide kesin savaş var, kitaptaki durum henüz belirsiz
bazı şeyler tahta çıkan gibi evet aynı olacak ama kitap bence dizinin çok çok önüne geçecek her zaman için

bence dany konusunda sağ gösterip sol vuracaklar yoksa tanışır tanışmaz bir kaç bölüm içinde aşık olmazlardı. dany’nin tarly’lerin olayında da gördüğümüz gibi biraz psikopat cani bir tarafı var yani en sonunda savaştan filan bıkıp kafayı sıyırabilir babası gibi. doğu da olabildiğince merhamet göstermeye çalışıyordu en başta ama gittikçe merhametsizleşiyor.tek amacı tahta oturmak gibi artık sanki.

aynen 3 ihanetten ikisini yaşadı sırada kan ihaneti var bana göre sonra hepten delirecek

Zaten şunu Dany fanlarına anlatamadım bir türlü, Daenerys çok iyi bir insan evet. Ancak Westeros’da bir şeyleri farklı kılabilecek vizyon yok bu kızda.

Şimdi şu var, bu seri feodalite eleştirisi üzerine aslında. Yani verilmek istenen mesaj kötülere karşı olmanın tek olay olmadığı, ayrıca yönetenlerin nasıl yöneteceğinin ciddi bir sorun olacağı üzerinde çok fazla duruyor. Yani değişmesi gereken şey sistemin ta kendisi. Aegon, Jaehenyrs falan çok iyi krallardı ancak onları sonsuza kadar yaşatamıyorsun ve çocuklarının psikopat olmadığının garantisini veremediğin gibi vadsalların içişlerine karışamıyorsun. Yani sen ilk gece hakkını yasaklasan bile Bolton 250 sene sonra bunu bahane ederek değirmenci karısına tecavüz edip değirmeyiciyi asıp kardeşinin dilini kesebiliyor.

Bu yüzden sonunda kralın, ya da kraliçenin bu çarpıklıkları görüp bunları düzeltmek için kalıcı çözüm önerileri sunabilecek birisi olması lazım. Yani toptan veraset olayının anlamsızlığı anlaması lazım. Kimse kusura bakmasın ancak 8000 yıllık haneleri yabancı insanların kaba kuvvetle diz çöktürülmesini aslında kendilerinin de her şeyden önce gaspçı olduklarının bilincind varmayan ve fırsatını bulunca isysn etmelernden ötürü pis hainler hepsi yanacaktan başka bir şey düşünmeyen birisi çok iyi bir şekilde diyarı yönetebilir ama hiçbir şeyi değiştiremez. Kendisinden sonra aynı düzen devam eder. Bu kız salak değil, Dothrakların nasıl bir felakete yol açacağını öngörebiliyor ve babası kral diye Westeros’u ezmekten çekinmiyor.

Köleleri özgürleştirmesinden pek çok kişi hayran hayran bu kadın sosyalist falan diyor ama aslında tam aksine köleler bu kadının ne kadar körü bir yönetici olacağının göstergesi. Sırf hissi duygularla Ne olacağını düşünmeden köleleri serbest bıraktı ve Ghiscarlar kızı parmağında oynattı.

Şimdi gelecekte o da bazı şeyleri anlayabilir. Ancak şuan için bu noktadan uzak.

Bu farkındalığa yakın olan iki insan var, Jaime Lannister ve Jon Snow. Özellikle Jon Snow. Yabanilerin özgürlük anlayışından, gecegözcüleri sisteminden çok etkilendi. Böyle bir değişim yapabilecek potansiyel bu abide var.

tamamen katılıyorum.dany dizinin konseptine ters bir şekilde çok abartıldı çok yükseltildi.düşüşü sert olabilir.-tabi en başından beri şüphelendiğimiz şekilde DD dany hayranı değilse-

Bence dizideki Daenerys tam bir kezbanken kitaptaki daha ideal ve iyi. Bence özellikle Tarlyleri yakması pek Dany fani birisin yapabileceği bir şey değil.

Dizideki başka bir Targaryen olduğunu öğrendiii zaman Ne demek lan bir tane daha var, bir yakayım da görsün gününü diyecekmiş gibi dururken kitapta aynı şeyi öğrenince atları hazırlayın, yeğenimi kurtarmaya gidiyoruz diyecekmiş gibi.

Aslımda bu karakteri severim ancak biraz fa bu sitedeki fanları yüzünden soğudum.

sana mnı demiştim bu seri Targların dönüş hikayesi ama farklı bir Targ jenerasyonu demiştim
bu sebeple Dany eski jenerasyonu temsil ediyor bence
Jon ve Dany ihtimal bile vermiyorum kitapta
bu yine fanların isteği
kölelik ve özgür halk örneğine aynen katılıyorum özgür halkta bir nevi köle olmuştu ama onlar ile orta yolu bulabildi Jon
Dany efendileri yok saydı sonuçta kölelerde kendide zor durumda kaldı ve arkasını döndüğü an o efendiler şehri ve köleleri ele geçirmesini bildi

Bence ikisi kesinlikle bir araya gelecekler ancak Jpn’un Aragorn, Daenerys’in Arwen olacağını pek zannetmiyorum.

bir araya kesinlikle gelecekler ama evlilik birliktelik olmaz diyorum ben

Birliktelik olue ama evlilik olmaz :d

ben sanmıyorum onuda Dany isteyecek kesinlikle ama jon kabul etmeyecek

Aynı bitecek sadece ufak bir fark olacak. Dizide Kral Stannisin gövdesinden ayrı kopuk kafası Kral olacak veliahtı ise küllerden oluşan kızı olacak. Kitapta da yine aynı son lakin Stannisin kafa gövde birleşik, Prensesimiz ise kül değil

İlk defa 2020202020 yazmadı ilginç, hayretlerdeyim :slight_smile:

aragorn-arwen olacaksa jon’un kızkardeşleri üzerinden olur.onların hikayesine daha uygun kendini yetiştiren adamın kızıyla evlenmek.kitaptaki dany yi aslında sırf dizi yüzünden sevemiyorum.kitapta tacı başında ağırlık yapan bir çocuk iyi bir şeyler yapmak için çabalayan başının okşanmasına aç bir çocuk gibi geliyor bana ama özellikle bazı yerlerdeki kibri beni çok irrite ediyor.yokluğu tatmış biri olarak daha mütevazı olması gerekiyor bence.ama atımı hazırlayın yeğenimi kurtarmalıyım diyeceğini zannetmiyorum bi de @fecr e katılıyorum jon a aşık olabilir ama aynı karşılığı görmeyecek bence.karakterleri çoook farklı dany jon’un sevebileceği kadar masum ya da dürüst değil bana göre

Bence hikayeden kesinlikle emin olursa ona desteğe gidebilir. Hayatı boyunca aile özlemi çekmiş bir kız. Orada bir yerlerde gerçek ailesi zor durumda. Tabi bunun olabilmesi için vizyonlarda falan görmesi lazım o da var. O Asshai’de bulacağı gerçeğin bunla ilgili olabileceği düşüncesindeyim.

jon’dan önce aegon’a inanıp ihanet görürse jon’a güvenmesi zor olur.zaten jorah’tan sonra güven problemi yaşıyor
.

bir teoriye göre burada dany jon’un ölümüyle ilgili bir işaret duyuyor.hüzünlü ya da yalnız hissetmesi açlığını(taht isteğini) bastıramıyor

kendi kanından tek insan hissetmesi mantıklı
açlık orada normal açlık olamaz mı ? ama tabiki taht açlığıda olabilir
bende önce Aegona gideceğini düşünüyorum hem büyük hem onun varlığından haberdardı yani kardeşinin ilk çocuğu olarak Jon u ise hiç bir şekilde bilmiyordu yani ben olsan jon sahte Aegon gerçek derdim
ama nedense ben kan ihanetini jondan bekliyorum belki evlenmek isteyecek evlenmeyecek, belki tahtına sahip olması, belki diyarı ona karşı ardına alması ve daha birçok ihtimal çıkabilir bence
Aegonun sahte olduğuna inanıyorum ve çok uzak akraba sonuçta kan ihaneti için uygun değil bence