Dizi ile Kitap aynı doğrultuda mı bitecek?

Yapımcılar; The TV series has already overtaken its source, George RR Martin’s A Song of Ice and Fire. The plot of the final series will be based on his notes from the final two unfinished novels in Martin’s series, The Winds of Winter and A Dream of Spring… demiş. Özetle final yılları yazarın notlarına dayanıyormuş. Temel hatlara sadık kalarak ilerlediklerini gösteriyor.

Şahsen kitapta x karakter tahta oturacaksa dizide bunu y karakteri yapmazlar (Jon ölürse dizide o zaman inşallah kitap sonu tamamen farklıdır diye bir dua mırıldanırım yani) ama oraya gelene kadar çok şey farklı olacaktır çünkü şu ana kadar çok şey farklı oldu… Devasa farklılıklardan bahsediyoruz yani.

zannetmiyorum ama dizideki gibi sevgili olurlarsa bu arada jon’un kimliği ortaya çıkarsa jon kuzey’i kaybetmemek için dayısının kızlarından biriyle evlenir ve ihanet belki böyle olur ama burada aşkta da ihanet oluyor.taht konusunda ihanet daha yüksek olasılıklı bence

bu kısma ben katılmıyorum çünkü bana göre jon Targ yada ejderkanı taşıdığından şüphelenirek ve taşlaşmış ejderhaları kontrol ederek uyanacak buna buz ve deniz ejderhalarınıda dahil ediyorum
çoğu kişi bu teorime saçma diyor ki umrumda değil kitap yayınlana kadar herşey mümkün ve senin dediğin gibi olursa Jon un kimliğini öğrenmesi son kitaba kalır ki bu da bana olmaz geliyor kimliğini kabul etmesi falan lazım AA lığını kabul etmesi ejderhaları kontrol etmesi lazım bunlar son ana kalmaz daha doğrusu son 3 5 pov a

kesinlikle dayısınlar kızlarından biri ile evlenecek çünkü bu kızlar aynı zamanda nehirıova lordunun yiğeni vadinin kuzeni sadece kuzeyi değil bu iki bölgeyide verecekler, Ben Aryanın ölmesi ihtimalinde duruyorum ama yaşarsa Gendry ile evlenecek kesinlikle böylece onları tahttan indiren 4 aile tahta çıkarmak için birleşecek
işte bu ihanet olabilie ona göre birde tam bu anda Aegon ile evlenmiş olursa birde ondan ihanet tam olur :smiley: ki bu zor ben hala Tommen yakın zamanda ölmezse Arrianne ile evlenmesi ihtimalinde duruyorum

zannetmiyorum’u senin için değil sevgili olmaları için söylemiştim-sanırım bir karışıklık oldu orada-bence teorin gayet mümkün melisandre boşuna yırtınmıyor kaç kitaptır taş ejderhalar diye.bu yüzden kardeşine bile diz çökmeyen stannis ona diz çökerse efsane olur hatta.

bence arya ölmeyecek,gendry’nın bir şekilde hikayeye tutunması gerekiyor eğer düşündüğümüz gibi önemli bir rolü olursa

karıştırmayı ben yapmış ve yanlış anlamaya sebebiyet vermişim özür dilerim genel yazdığını tahmin ettim üstüme hiç alınmadım o kelimede
benim teorimde jon un uyanışını anlatmak istiyorum madem gaza geldim :smiley:
şimdi jon un Hayaletin bedenine gideceği kesin, birkaç gün orada kalacak sonrasında hayaleti ya tuzağa çekecekler yada peşine düşüp öldürmeye çalışacaklar, tam o ölecekken yada tuzaktayken, köşeye sıkımışken jon bedenine geceçek o korku ile (hayaleti kaybetme korkusu ) bu arada kabustan uyanır gibi belkide çığlık atarak uyanacak bu çığlık taşlaşmış ejderhaları deniz ve buz ejderhalarınıda çağracak, hayaleti kurtarır mı bilmiyorum inş kurtarır
Çünkü bence ışıkgetiren kılıcını eline alıpta uyanın demesi saçma olur ha olabilirde ama bence bu daha uygun uyanmalarına
sonrasında hem kimliğinden şüphelenilmiş hem yemininden özgür bir jon olacak
hatta (ilk söylediğimde gırgırına demişitim ama artık mümkünde geliyor :stuck_out_tongue: ) jon Targ görüntüsündede dirilebilir bence
neyse ben böyle düşünüyorum illaki olur demiyorum ama benim için böyle olması süper olur Dany nin AA olduğuna biran bile inanmadım
Aryanın niçin ölmesi gerektiğine ise (inş bu konuda son yazışım olur ) Jegan hgar ile tanıştığında hatırla 3 can kurtardın 3 can lazım demişti Aryaya ben finalde bunun tekrar edeceğini düşünüyorum ve yan Jon yada Sansa için hayatını verecek
Yüzsüz adamların bu kadar sırrını bilirken ona gidebilirsin diyeceğini sanmıyorum ya bir şekilde unuttururlar herşeyi yada ölür bence Arya bundan sonra unuttururlarsa Gendry ile evlenebilir ama diğer türlü zor bence
Gendry bence demirciliği ve valeria çeliğini işlemeyi öğrenmesi ile önemli rol alacak ama tabiki Arya ile evlenmeside süper olur

jon’un uyanması herkesin içinde büyük bir olay olursa-ejderhaların uyanması filan-çok büyük etki yaratabilir.hayalet zaten bir yerde kilitli jon borroq’du sanırım bir warg ın yaban domuzuna saldırmasın diye kilitliyordu yani hayaleti öldürmeleri sıkıştırmaları çok kısa sürer ki o zaman jon’un ölümünün etkilerini göremeyebiliriz.jon bir süre ölü kalacak bence hemen dirilirse öldüğüne pek inandıramaz milleti farkındayım sen birkaç gün dedin ama dediğim gibi hayaleti yakalamaları o kadar uzun sürmeyebilir.ben melisandre jon için shireen’i yakabilir mi diye düşünüyorum birçeşit kan büyüsü olabilir mi yani shireen’in yakılması kitapta da olacakmış sanırım o yüzden.ölümden sonra komutayı jon eline alırsa böyle bir şeye izin vermez.jon’un daha fazla targaryen olarak kalkacağını ben de düşünüyorum belki ghost ölür-içindeki starklık gibi-ve bir ejderhası olur ama farklı bir bedende veya farklı tiple uyanmaz bence. hem ghost’un içine girerse bedeni hala ölü olacak nasıl kendi bedenine dönebilir ki.arya hakkında daha önce yazdıklarını biliyorum bence de yüzsüz adamlar onun öylece gitmesine izin vermeyecekler-dizide çok saçmaydı- .ama onunla da gelebilirler çünkü ölümden geri gelme onların felsefelerine aykırı ve ötekiler bunun için düşmanları olur.jon vadedilmiş prensse ona kolay kolay bulaşmazlar zaten.ama onlar yüzünden ölebilir mi arya?emin değilim oladabilir.gendry evet valeria çeliği işleyecek ve babalarının aksine jon’un yakın dostlarından biri olacak bence aegon ve orys gibi.daha önce de yazmıştım bir yerde jon’un yanında güvenebileceği adamları ve arkadaşları olmalı.

kilitli olduğunu ben hatırlamıyorum ama şu da var dediğin kişi özgür insanlardan ve sur karışacak jon un ölümünden dolayı özgür insanlarda jon u öldürenlere karşı taraf olacaktır. bu kargaşa o birkaç günlük süreyi verebilir bence

Melisandrenin dirilteceğini hele hele bunu shreen i öldürerek yapacağını ben sanmıyorum
Jon un AA olduğunu bilse düşünse herşeyi yapar ama bilmiyorda düşünmüyorda
bem jon un içindeki kral kanı ve warg yetenekleri sayesinde gerigeleceğini düşünüyorum
Shreen in ölmesi ise Val onu görünce demişti içindeki canavar uyuyor gibi birşey o canavar (hastalığı) uyandıktan sonra yakılacak bence
evet tipe bende pek inanmıyorum ama işin içinde büyü varsada herşey mümkün

oradaki teorimi eksik yazdım cersei belki Sansanın oğlunu öldürdüğünü düşündüğü için belki kendini devirecek kraliçe olmasından yüzsüz adam tutabilir onlarda Aryayı yollayacak ama tabi bir başkası jon içinde yollayabilir o noktada feda demek istedim yoksa yüzsüz adamlar için değil
Yüzsüz adamlar evet katılabilirler ama gidipte jon un yada bir diğerinin karşısına (tüm sırlarını ortaya serercesine ) biz yüzsüz adamız size katılmaya geldik demezler bence Aryayı ise sırlarını bilirken git demezler tahminim ama bilmiyorum artık öyle bir hal aldıki herşey mümkün

aynen aynen

Jon kara kaledeyken sesini(çığlığını) denize ulaştırabilirse bence ışık getirene ihtiyacı olmaz o çığlığın sesi muhtemelen krakatoa’nın patladığındaki sese eşdeğerdir. Ben de öyle ses olsa direkt tek başıma kuzeye gider sesimle tüm ww’lere tek atarım

fiziksel olduğu kadar, ruhani bşr çığlıktanda bahsettim orada

Bence Dany bir villian’a dönüşecek. Seride bununla ilgili bir sürü foreshadowing var. Meeren’deki olaylardan sonra başka bir şey olması beklenemez zaten. Karaktere daha uygun bir hikaye de yok. Aksi taktir de çok klişe olur. Ki Martin klişeleri yıkmasıyla ünlü. Ve birde, Dany’nin çok iyi bir kız olduğunu söylemişsin. Ben öyle düşünmüyorum açıkcası. Daenerys elindeki her şeyi savaşlarla, katliamlarla, yalanlarla kazandı. Martin’de savaş karşıtı bir insan. Böyle bir yazarın elindeki her şeyi savaşlarla kazanan biri olan Daenerys’i iyi bir yerlere getirmesi imkansız. Zaten ben serinin feodal sisteminin bitmesi ve demokrasinin diyarda boy göstermesiyle sonlanacağını düşünüyorum. Hali hazır da Night’s Watch ve İron İslands bunu kullanıyor. Seride savaşın anlamsız bir katliam olduğunu görebilen tek karakter de Jaime Lannister şuan. Bu da Jaime’nin Azor Ahai olabileceği teorilerini güçlendiriyor benim için. Dizide ise kesinlikle Jon Snow Azor Ahai olacak ve tüm karakterlerin ölmesiyle bitecek seri. Saçma sapan.

ben Dany nin seri sonunda öleceğini düşünüyorum çünkü 17 18 yaşına gelmeden hayattında yaşayacağı tüm ihanetleri yaşayacak bu mümkün mü ? bir insan hayat boyu büyük küçük ihanet yaşamaz mı ölümsüzler evindeki görülüler hep be 17 18 ile sınırlıydı, bana bunun öleceği işareti olduğu mesajını veriyor açıkcası bu durum
Daha öncede dedim Dany eski Targ vizyonunu temsil ediyor bu Targların dönüş hikayesi ama asıl hikaye değil daha çok Starkların hikayesi bu sebeple yeni Targ vizyonu oluşması içinde Dany nin gitmesi lazım bana göre
belki de kan ihaneti budur Jon targların tüm haklarından ailesi adsına feragat edecek :stuck_out_tongue: ki bu Dany nin tutunduğu şey

dizi finali için katılıyorum aynen

Tüm seriyi tek bir hanenin hikayesi olarak görmek acımasız olur bence. En az Starklar kadar Lannisterların, Targaryenların, Martelllerin, Greyjoyların, Tyrelllerin, Arrynların hikayesiymiş gibi geliyor bana. Serinin büyük fanı olup Starklardan nefret eden bir arkadaşım var mesela. Dany meselesi ise ya karanlık tarafa geçip Darth Vaderiye olacak, yada Euron Greyjoy ile savaşırken kendi ejderhaları tarafından öldürülecek. 3 ihanet mevzusu ise benim hatırladığım ona hayatın boyunca 3 ihanet göreceksin dememişlerdi ki. Sadece 3 ihanet göreceksin demişlerdi. Yanlış mı hatırlıyorum? Jon mevzusu ise bizim Snow’un Targaryen olduğu belli olmadı ki? Ashara Dayne ve Ned Stark’ın oğlu da olabilir. İhtimaller yarı yarıya.

bu ihtimale hiç ihtimal vermiyorum Targ olması büyük ihtimal

ytanlış anlatmışım evet her hane büyük yada küçük hikayesi ama en çok Starkların hikayesi bak olayların büyük çoğunluğu onları çevresinde

evet 3 ihanet göreceksin demişlerdi ve biliyoruz ki bu ihanetleri kitap seri boyunca görecek
Dany nin kaderinde bir farklılık olacak kesinlikle ama bilmiyorum nasıl olur

İlk 3 kitapta onların çevresindeydi. Son iki kitaptır daha çok Greyjoy, Martell, Arryn, Targaryen ve Lannister odaklı. The Winds of Winter ve A Dream of Spring’de ise her hane dengeli olacak gibi. Yani o Stark mevzusu ilk 3 kitapta ve dizinin tüm sezonlarında geçerli. Biz kitap okuyucuları diziyi umursamadığımıza göre ilk 3 kitap. Jon Snow’un Targaryen olduğunu düşünmen de büyük ihtimalle diziden dolayı. Bende a+n=j’un olacağını düşünüyorum açıkcası.

2 kitaptır Stark hanesi diye bir hane var mı ? yada hane lideri ama en çok pov o ailenin üyelerinde

ben inanmıyorum 5 sebepten

anne Ashara olsaydı nedi ondan çocuk yapmak için Cat ile evlenmeyi beklemezdi
Dayneler kılıcı vermeye geldiğinde onu göndermezdi
Dornda doğduğundan soy adı snow değil Sand olurdu
Cat yada bir başkası hatta jondan bile anneyi gizlemezdi
Daynelerde kabul ederdi piçleri olduğunu
yani kesinlikle Ashara değil belki başkasıdır yine targ değildir ama sanmam dizinin etykisinde kalmıyorum dizi bitti benim için

George Martin, fanlarının R+L=J denklemini çözdüğünü itiraf etmişti. Jon, Rhaegar ve Lyanna’nın çocuğu. Bunu tartışmaya gerek yok zaten. Diziden çok önce bu teori ortaya atılmıştı. Nitekim doğru da çıktı. Bilmeyen arkadaşlar varsa belirtmek istedim.

ben sadece dizi için onaylandı kitapta da büyük ihtimal böyle diyordum teşekkürler iyi oldu bu bilgi :point_up_2:

Bence ihanet bizzat Aegondan gelmez. Aegon da kurban. Orada genel olarak kara Ejder ihanetinden bahsediliyor,

Ayrıca hazır lafı gelmişken bence Blackfyre planı sadece Aegon’ı geçirmeye yönelik değil. Bence Aegon’u bir Blackfyre ile evlendirmeyi de kapsıyor. Aegon Blackfyre olsa bile torunları hep kendi atalarını kılıç verdiler diye krallık verdi sanan mallar olarak bilecekler. Ne de koymuş ecdat kara ejdere falan diyecekler. Bu pek hoş bir durum değil ve zaten Daenerys evliliği planda yoktu. Sonra her ne kadar evlilik ejderlerden dolayı planlandıysa da bir düğüne bakar bu işler :D. Aslında bir güven sorunu Yaşar ama ciddi bir aşk da hisseder bence

Güzel düşünce. Tuttum

blackfyre destekçileri bu kadar kapsamlı plan yapmışlarsa herşeyden önce bir intikam duygusu da hissediyorlardır’‘nasıl aldık tahtı’’ tarzı bir çıkış olabilir.yani ben aegon tahtı alırsa targaryen olarak kalacağını pek zannetmiyorum.muhtemelen varys ve illyrio’gerçek kralınız sizi kurtardı ve tahtı ele geçirdi’ diyerek blackfyre olduğunu ilan edecekler.
aegon arianne’yle evlenirse arianne’nin doldurmasına gelebilir.blackfyre olmasa bile özellikle tyrion’un tavsiyesinden sonra kendine güveni gelmişken kendisinden ordu olarak fazla olan ve ejderhaları olan daenerys’in kendisini yöneteceğini-tahtın asıl varisi o iken-kendisine baskı kuracağını hakkını elinden alacağını düşünebilir öte yandan marteller ordu olarak güçlü ve tarihte ejderhalara boyun eğmeyen tek hane.ve dany dolaylı da olsa quentyn’in ölümünden sorumlu yani marteller’in ona karşı cephe almasına sebep olacak bu bence

–Aegon, Blackfyre’ları bildin mi?
–Hea kılıç verdi diye abartıp isyan eden hainler ne oldu ki?
–Sen de aslında Blackfyre’sın, aslında biz en başından beri Blackfyre’ları destekliyorduk, kandırdık zaa
–Nası yaa tüm hayatım yalan mı bıdı bıdı bıdı…
–Sus oğlum bir boşver Blackfyre da gayet karizma bir aile, hem sen bakma asıl tahtta hakkı olan onlardı
–O zaman dans!

Böyle bir şey olmaz herhalde :D. Hani resmî Westeros tarihi yerine Blackfyre iyiymiş gibi gösterseler bile tüm hayatı yalan içinde yaşattırılmış bir prens bunu nasıl kabullenir? Üstelik sadece işin o boyutu da yok. Targaryenmiş gibi gösterip 7 Krallığı işgal etmek sonra da aslında biz kara ejderik eki eki demek resmen Westeros halkıyla dalga geçmek olur.

Aslında aklıma şöyle bir şey geliyor, biliyorsunuz Dany sadece kuklaydı başta ve amacı Aegon’a ortam yapmaktı. Ya Aefon da sadece kuklaysa ve asıl Blackfyre adayına ortam hazırlatılıyorsa?

Targaryenception

Haklısın ama bu ihanet değil doğrudan doğruya düşmanlık olur. Yani ihanet dediğin dostmuş gibi gözüküp arkadan vurmak. Bu noktada sözde Daenerys’e yardım ediyor gözüken ama onu sadece kukla gibi kullanmaya çalışan Pentos lobisi ihanet içinde. Ama halam kölelerle uğraşıp paralı askerin biriyle Sefa yapacaksa yapsın, ben burada kendi ülkemi kuracağım, gelirse de göreceği var demek ihanet değil direkt düşmanlık.