Dizi ve Gelecek Kitaplar Hakkında

Merhabalar,

Biliyoruz ki daha önce dizinin kitaba göre yön değiştireceğini okumuştuk ya da onun gibi bir şey… Sadece çok merak ediyorum, gelecek kitaplarda dizide gördüğümüze benzer şeyler görecek miyiz? (Büyük ihtimalle evet) Mesela çok önemli detaylar var. Stannis’in ölümü, üst düzey hanelerin teker teker yok oluşu gibi. Yani şöyle diyeyim, Martell’ler bu kadar kolay harcanacaksaydı neden biz sayfalarca okuduk? :Ddd

Yani böylesine önemli olaylar kitapta da olmalı yoksa anlamı olmazdı demek ki gidişat böyle olacak. Yoksa yanlış mı düşünüyorum?

Ne demek istediğimi umarım anlatabilmişimdir, bir şey de içmedim ama kendimi ifade ederken resmen ağladım.

Dizi kitap serisinden farkli ilerlese de bence sonuç olarak ayni noktalara variyor. Farkli yollardan gidiyorlar mecburen ama ana hikayeden kopmus degiller. Belirli noktalarda, önemli olaylarda dizi kitaba baglaniyor tekrar bir sekilde ve böyle olmaya devam edecektir diye düsünüyorum.
Yani daha açik olmak gerekirse… Stannis dizide öldü mesela, kitapta da muhtemelen ölecek ama farkli bir kurguyla bu sonuca varacak Martin. Fakat sonuç ayni, Stannis ölüyor.
Dany dizide Khallarin elinden onlari yakarak ve alevlerin içinden sag çikarak kurtuluyor; kitapta Dany’nin yanmama olayi olmadigindan bu olay farkli gelisecektir, Dany baska bir sekilde kurtulacaktir oradan. Ama sonuç yine degismiyor, Dany kurtuluyor.

O zaman aradaki köprü detayları boşuna okumuş olacağız. Bu bence accccayip saçma!

Bu arada; yanıt için teşekkürler!

Kesinlikle benzerlikler olacaktır ama ben dizi ve kitap sonu aynı diye biliyorum bunun dışında çok farklı bir senaryo bekliyorum aksi taktirde martin hayatını vermiş olduğu esere ihanet eder. Böyle bir şey yapacağınıda asla düşünmüyorum.

@"İlluminati"
Rica ederim :slight_smile:
Saçma olur mu hiç? Aksine sahane olacak, Martin’in sonuca varmasi, ördügü olay aglari, detayciligi… Düsünmesi bile merak uyandirici ve heyecan verici. Bosuna okumayacagiz. Bir hikayenin ayni sonuçlara farkli yollardan varan iki versiyonuna sahibiz, bence bu bir lüks. Tuhaf bir cümle oldu sanki ama neyse anladiniz bence :smiley:

Ya orası öyle ama sonucu biliyor olmak can sıkıcı olmayacak mı sence de?"

Ben olsam Martin’in yerinde asla dizi ve kitabın aynı sonla bitmesine izin vermezdim. Bir çok kitabı okumayı düşünen kişiyi vazgeçirir bu olay.

Detaylarda farklilik olacaktir, birebir ayni sonuç olmaz büyük ihtimalle çünkü dizideki farkliliklar ayri bir kurguya sebep oldu nihayetinde. Ama çikan sonuç, dedigim gibi birebir ayni olmasa da, ayni anlami tasiyacaktir bir sekilde. Biraz karisik oldu, kusura bakma, umarim anlatabilmisimdir :smiley:

Edit:
@“Delucia” O konuda bir sürpriz olabilir, son iki kitap dizi bitmeden çikabilir, yani ufak da olsa bir umut var bende :smiley: Dizinin son sezonu eger söylentiler dogruya 2019’da yayinlanacak. O iki yillik arada kitaplar çikabilir. Ben Martin’in 6-7 yilda sadece bir kitap yazdigina inanmiyorum, inanmak istemiyorum. Son kitabi bitirmemis olabilir ama büyük bir kismini yazmistir ve dizinin son sezonu yayinlanmadan evvel kitap gelebilir diye umut ediyorum.

Anladım anladım… İnşallah düşündüğüm gibi olmaz çok büyük hayal kırıklığı yaratır. Yani Stannis bir şekilde ölecek ha bu dizi de farklı kitapta farklı yolla ama ölecek. Ben bunu biliyorum. İşte bu canımı sıkıyor. Final konusuna gelince de ayrı bir final yapacaklarını hiç mi hiç sanmıyorum kitaptakiyle aynı olmalı yani mantıken öyle olmalı. Değil mi?

Düşünsenize dizide Daenerys ve Jon taht odasında falan kitapta Cersei ejderha kebap yiyor :sSs.s
O zaman bu adam yazmasın kitabı çünkü amaçsızlık resmen. Gelecek yıl dizi final yapacak e bu herif yıllardır daha altıncı kitabı yazamadı…

Kafam çok karışık bu seriye karşı ne hissetmem gerektiğini bilmiyorum :frowning:

Edit:
2 yıl ARA MI!?

@“İlluminati” Önceki yorumumu editledim, Delucia için bir seyler yazdim, bu son yazdigin yorumla da ilgili.
Ek olarak, bende dizinin ve kitabin finalinin ayni olacagina inaniyorum, ve böyle olmasini gerçekten çok istiyorum.

Stargaryen dizi bitene kadar 1 kitap çıkarsa dua edelim bence :smiley: Bir de o kadar çok tahmin ve teori düşünüldü yazıldı ki düşünsene adam herkesi ters köşe yapmak istiyor ve bir kurguyu değiştirmesi demek bütün kitapta değişikler yapması demek buda hayli zaman alır. Hedef 2023 diyorum ben :smiley:

Hala fikrim aynı. GRRM amcamız apayrı bir sonla bize bir edebiyat destanı yapacak.

Kitapta dizideki gibi basit şekilde yapmayabilir yazar. Sonuçta sadece kendi hayal gücüyle sınırlı kendi kurgusuna uygun olarak sğre sınırı olmadan istediği gibi yazabilir hane yıkılışlarını savaşları. Ancak çoğu arkadaşın dediği gibi kitapta asla yer alamayacak kurguya aykırı olaylar dizide mevcut.

GT-I9060 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Umarım kitabın sonu dizi ile aynı olmaz. Çünkü dizinin çok saçma bir şekilde biteceğini düşünüyorum.

Bir söyleşisinde bazı okuyucuların sonunu doğru tahmin ettiğini ama sırf onlar doğru tahmin etti diye değiştirmeyeceğini vs. söylediğini okumuştum bir forumda. Bu yüzden biz tutturunca o değiştirmiyor, rahat olun. :smiley: