Dune Serisi

Yok mu bunu okuyan ? Ben 1. kitabı yeni bitirdim ama çocukluğumdan beri bilirim evrenini hikayesini pc oyunları sağolsun :slight_smile: Şiddetle bu evrene girmenizi öneririm çok farklı gerçekçi siyasi ekonomik dengelerin olduğu bir evren. Tam seriyi okuyan bir arkadaşıma göre Game of Thrones bunun çakmasıymış :tongue:

Dune ile ilgili ne zamandır bir başlık açmak istiyordum ama hep vazgeçtim; başlığın hakkını veremem diye.

Asoiaf, Dune’un çakmasıdır demek çok büyük haksızlık olur. Ama Dune bir çok fantastik esere ilham kaynağı olmuştur diyebiliriz. Örnek olarak; Asoiaf dışında fantastik serilerin en başında gelen yine bir kült eser olan Zaman Çarkı diyebiliriz.

Dune, her ne kadar bilim-kurgu, fantastik bir eser gibi gözükse de aslında seri bunun çok çook üstündedir. Çok derin bir seridir. Din, siyaset, ekonomi, insan doğası, ekoloji, felsefe, psikoloji… gibi konuları bilim-kurgu/fantastik adı altında muhteşem bir şekilde işleyen bir başyapıttır. Hatta bence üniversitelerde ders olarak okutulmalıdır.

Seride sadece hikayeye bağlanmakla kalmazsınız, okuyanı kendi hayatı üzerinde düşünmeye iter, insan doğasını anlamanızı sağlar, bir nevi kendi içinizde felsefi bir tartışmaya girersiniz. Din ve siyaset bir anda daha anlaşılabilir gelebilir. Dediğim gibi Frank Herbert’ın Dune serisini sadece bir roman olarak düşünülmemeli. Her anlamda insanın ufkunu genişleten, kendini sorgulamasına neden olan muhteşem bir seridir.

Ama şöyle bir durum var Dune ile ilgili;
Frank Herbert’ın 6 kitaplık Dune şaheserininden sonra yani Frank Herbert öldükten sonra oğlu babasının notlarından serinin öncesini anlatan 6 kitaplık bir seri yazdı ki okuyucular için gayet güzel oldu. Bu 6 kitap Türkçe’ye çevrildi. Daha sonra (2009’da sanırım) babasının serisinin devamını anlatan 2 kitap (Dune-7) ile seriyi sonlandırdı. Ama maalesef bu iki kitap hala Türkçe’ye çevrilmedi. Aslında Frank Herbert bana göre 6 kitapla seriyi bitirmişti ama oğlu 2 kitap ekleyince insan( ben:) ) ister istemez serinin yarım kaldığını düşünebilir. Ama dediğim gibi F.Herbert seriyi bitirmişti bana göre. Ama arkadaş(bu arkadaş Kabalcı oluyor) iyi güzel teşekkür ederiz seriyi baştan güzel bir çeviri(Dost Körpe) ile yeni basım yaptınız, ayrıca üstüne oğlunun (Brian Herbert’ın) seri öncesini anlatan kitaplarını da çevirdiniz ama adam (Brian Herbert) babamın gizli kasasını bulduk, Dune-7 notları vardı dedi devamını yazdı yahu bunların niye Türkçe’ye çevirip, yayınlamıyorsunuz.

Sonuçta; Dune, Frank Herbertin (1920-1986) Hugo ve Nebula ödüllerini almasını sağlayan ve tüm dünyada on beş milyondan fazla kopyası satılan muhteşem bir roman serisidir ki sadece roman seri demek haksızlık olur, muhteşem bir eserdir…

@"Demandred"
Blind Guardian’ın Dune’ndan esinlenerek yazdığı parça ( çoook iyi );

Çok zeki insanların, dehaların bir yerden sonra yaptıklarını anlayamazsın (şahsen ben anlayamıyorum) ya Frank Herbert’ın durumu da öyle bence.

Hayatının son yıllarında David Lynch gibi bir isimle beraber çekilmiş bir Dune filmi var ki seriden soğutur sakın izleme. Halbuki F.H. çok detaycı bir insanmış aynı şekilde David Lynch’i de biliyoruz. Yapımcıların müdahalesine hep karşı çıkmaya çalışmışlar tabi film demek para demek mantığından olsa gerek bir de sanırım ölmeden eserini beyaz perdede de görmek istemiş, maalesef ortaya kötü bir yapım çıkmış. Ama bu F.Herbert’ın o dehasını, yazdığı o şaheseri asla geri planda bıramaz :).

Blind Guardian’ı Zaman Çarkı ile keşfettim, çok geç kaldım biliyorum ama keşfettiğimden beri tekrara aldım sabah akşam kesintisiz olarak at the edge of time albümünü dinliyorum. Genel olarak Wheel of time parçasının orkestral hali beğenilmiş ama ben parçanın Hansi’nin o mükemmel performansı ile olan orijinalini daha çok seviyorum. Daha önce ‘‘En son ne dinlediniz’’ başlığında da yazdığım gibi özellikle her dinleyişimde 4.51’den sonra ruhumu teslim ediyorum :D.

Dune ya çok sevilir ya da nefret edilir ama WoT hayranlarının seveceğine eminim. R.J. Zaman Çarkı’ndaki bir çok olguyu bence Dune’dan esinlenerek oluşturmuş ;).

Bencede üniversitede okutulmalı insana farkındalık katan çok değişik bir kitap mesela

duneda suyun en değerli madde olması havada bile bulunan baharatın değersiz olması ama diğer gezegenlerde en değerli madde olması
imparatorun locanın ve diğer hanelerin birbirlerine karşı hep plan yapması
küçük hanelerin yok olmamak için imparatora karşı konsey oluşturması

öyle bir kitap ki kafanızda mutlaka şu zamanki düzen hakkında değişik fikirler belirecek mesela ben şimdiki dinleri yahudi missionaria protectivası olarak görmeye başladım (şimdi ırkçı mırkçı yazan çıkar frank herbert bene gesseriti yahudilerden esinlenerek yaratmıştır dunewikinin dediğine göre)
bende oyundan müzik koyayim dedim :cool:

Hayırlısıyla kitapları sipariş ettim gelirse birgün başlıyacağım.

@heroson gelirmi sence:smile:

Daha önce demiştim :slight_smile: ama yine söylüyorum dostum sen o siparişleri iptal et bence, direkt Kabalcı’nın sitesinden ver ;).
Yoksa bu gidişle kısmet olursa benin torunlarla başlayacaksın seriye :smiley: :stuck_out_tongue:

@heroson Dune ile sen bana havanı attın bende torunlarına atayım bari :smiley:

Muaddib adamın dibi :slight_smile:
Bu arada kabalcının çevirisini begenmeyenler var sizce hangisi en iyisi ?

1. kitapta mısın :smiley: ?

Tam tersi okuyanlar Kabalcı’nın çevirilerini beğeniyor ki çeviren Dost Körpe :cool: . Ben zamanında Frank Herbert’ın Dune serisini Sarmal’dan okumuştum. Bazı yerlerde çeviride sıkıntı vardı ama o kadar da kötü değildi bence. Ama Brian Herbert & Kevin J. Anderson ikilisinin seri öncesini yazdıklarını Dost Körpe’den okuyunca daha iyi olduğunu anlıyorsun. Kabalcı’daki sorun kitaplar resmen cep kitap modunda, yazılar küçük ve kitaplıkta güzel durmuyor, sırıtıyorlar :).

@heroson şiddetli tavsiyeleri ile aldığım Dune kitaplarım geldi. Tabi bende ilk kitaba hemen başladım. Şimdilik karekterleri ve Dune evreni öğrenme sürecindeyim. Oldukca karışık ve detaylı geldi. Karekter gözünden anlatılan kitapları daha çok severim:) yalnız çok pis siyaset ve entrika var tam bana göre:D Bene Gesserit’lere hemen yoğun bir ilgi duymaya başladım( Aes Sedai’ler gibi karışık bir yapıları var)

Zaman Çarkı’ndan sonra oluşan boşluğu dolduracak gibi…

yok kafiyeli diye söyleyesim geldi :smiley: darth bane 3. kitabı okuyordum bitti duneun 2. kitabı satın almadım bile daha ama neler olacagını biliyorum hani ben 1. kitabı almaya gidince kitabı pcden kontrol ettirmistim cep kitabı ulan bu spin off falan diye :smiley: ama bi değişik kitabın şekli :cool: tek sorun o olsun kafayı baharatla cekip gelecege bakan muaddib yeterince spoiler veriyor bide :tongue:

1. kitabın bzı yerleri yeniden okuyorumda :slight_smile:

bu fremenlerin su anlayışına hastayım muaddib ona inanmayan fremenle yaptığı bıçak dövüşünü kazandıktan sonra cenaze töreninde ağlıyor ona bile su kaybetmeye bak vay anasını gözüyle bakıyorlar :cool: bende artık tuvalete giderken :wink: s… suyunu dökmeye gidiyorum diyorum kendi kendime :DSAD::smiley:

Çok merak ettiğim bir seri bir ara okuyacağım

Eğer sabırlı biriyseniz okuyun çünkü hem uzun kitaplardır hem de cidden derin bir konusu vardır sabır ister.

Ben okudum.Bütün kitaplarını Tr diline çevrilmeyenler de dahil. (Dune avcıları ve Dune’un Paul’ü gibi) Mesela seri Hunting Harkonnens kısa öykü kitabi (28 küsür sayfamıydı neydi) ile başlar kronolojik olarak. Frank Herbert’ın oğlu tarafından yazılmıştır bu kısa hikaye. Ve Dune fanı olarak bunu yazmadan dayanamadım sırf bu yüzden kayıt oldum. Dune ile Got evreni kıyaslanamaz. Dune Game Of Thrones’a göre 5000 gömlek üsttedir. Çünkü bu sizin Got evreni Dune dan çok fazla esinlenmiştir. Arkadaşınızın dediği bir bakıma doğrudur. Arada çok büyük fark var bana kalırsa. O yüzden bence kıyaslamak doğru değil :slight_smile: Ha b arada Muadib’i seven arkadaşa da söyliyim adamın dibi olan hanedan Harkonnen’lerdir çünkü en çok haksızlığa onlar uğramıştır bizzat Atreides ailesinin eliyle. Hiç sevmem o Paul’ ü :slight_smile: Bu arada çeviri konusunu tartışan arkadaşlar T virus çay virüsü diye çevrilmişti onu unuttunuz :slight_smile:

Dune ile ilgili ilginç bir ayrıntı kitap 24 kez reddedilmiş. Sonunda bir otomobil rehberi basan firmada zar zor bastırılması kabul edilmiş.

Serinin ilginç tarafı ise çoğu fantastik kurgu eserin aksine Avrupa Kültürü merkezli değil Ortadoğu Kültürü merkezli bir yapıya sahip.

Düşündürücü…

şaşırtıcı bu başlığı gördüğüm sırada elimde tanrı imparator vardı. Tabi Dost Körpe denilen dingil onu kabalcı için çevirirken imparator tanrı diye çevirmişti

Elementiri ingiliş ama adam gerçekten god emperor of dune’u, Dune’un imparator tanrısı diye çevirdi

Nicklerimizin Anlamları

Seri çok uzun ama mitolojisi çok fazla olduğu için insanın kendisini vermesi gerekiyor.

Doğrusu Arap kültürü + Robotlar kulağa sıkıcı bir bileşen gibi geliyor.

Her neyse bir Dune fanı bu mesaja ayar verse de başlamak konusundaki hevesim artsa hiç fena olmaz .d