Duvarın Büyüsü

Hangi bölümdü tam hatırlayamıyorum Bran Benjene neden kara kaleye gitmiyorsun diye sormuştu oda duvardaki büyü akgezenlerin geçmesini engelliyor bende yarı akgezenim vs. bişeyler demişti ama 7.sezon finalinde akgezenler nasıl geçiyor?Tamam duvar yıkılıyo ama bence ejderhanın ateşiyle büyüde ortadan kalkmaz

duvarın altında gömülü büyüler diye söyledikrini hatırlıyorum bende ama duvarın kendi yıkıldı bilmiyorum bana da saçma gelmişti duvardan geçebilmeleri
dizi ve kitabın ayrıldığı bir yer daha dizide yapımdan kar etmek için en az 2 aile yok edildi çoğu konu saçma bağlandı yada bağlanıyor 8. sezonu izlermiyim bilmiyorum ama izlesem bile başka basit diziyi izliyor gibi izlerim her halde
sızan senaryoya da inanıyorum ben çok ayrıntılı bakmasamda

Yapilabilecek en mantikli açiklama; Gece Krali tarafindan isaretlendigi için Bran duvari geçtiginde büyüler bozuldu. Tipki Üç Gözlü Kuzgun’un magarasinda oldugu gibi. Orasi da büyülerle korunuyordu ve bu yüzden Akgezenler ve Wightlari giremiyordu magaraya, ama Bran isaretlendikten sonra magaraya girebildiler. Isaretlenme sonucu Gece Krali ve Bran arasinda bir bag olustu yani, ve bu sayede Bran istemeyerek de olsa Gece Kralina kilitli kapilari açiyor diyelim. Büyü bozulduktan sonra geriye tek engel olarak duvarin kendisi kaldi ve bu isi de Viserion sayesinde halletiler.

Bran, mağara meselesinden sonra Sur’un büyüsünü bozabileceğini bilmemesi diye bir şey olamayacağı için “istemeyerek de olsa” tanımı pek doğru olmaz. Acaba Bran aslen Gece Kralı mı? ahahhaa :smiley:

Şaka bir yana Starkaryen arkadaşımla yaptığım sohbetin yorumunu aynen buraya alıntılayım.

Daha kimse hazır ve nazır değil, oturduğu yerden ablasının tecavüzüne kadar gören adam bunu görmüyormuş gibi bile bile Sur’u geçiyor. Elbet bu izleyicilerin çıkarımı; yani Sur’un Bran yüzünden büyüsünün bozulması meselesi. Lakin şimdi yazarken aklıma takıldı da… Benjen aldı geldi bunları… (Bu arada geçen o sahneyi izledim de amma uzağa bırakmış herif, insan daha yakına bırakırdı. :smiley: ) “Sen de gel.” demelerine rağmen büyü yüzünden geçemeyeceğini söyledi. Bran burada bir sessiz takıldı… Haliyle insan merak ediyor; bilmiyor desek saçma olur, mağaranın büyüsü bozuldu çünkü, bu durumdan bahsedince o zaman “Sur’un da büyüsü bozulabilir.” diyebilmesi gerek. Burada gene mantıksızlık oluyor. Kısacası ortada açıklanmamış bir mantıksızlığı bir mantık ile doldurmaya çalışıyoruz ama o bile kendi içinde mantıksızlıklar barındırıyor.

O ölü ejderden mavi alev çıktı gibime geliyor; hatta herkes alev diye konuşuyor yanlışım yoksa… Kimse de saçmalığından bahsetmiyor. Al sana bir mantıksızlık daha… Bran olmasa büyü bozulmayacak, Dany gelip yerde duran ejder yerine uçan ejderi öldürmese Sur’u geçmek için tırmanmak zorunda kalacaklardı. :smiley: Düşünsene ww’leri buz çapanlarıyla tırmanmaya çalışırken… :smiley: