Eddard Stark

En büyük hatalarından biri Stark hanesinin yadigari 300 yıllık kılıç Ice/Buzu güneye götürmesidir.Kral Eli görevini aldıktan sonra kuzeyin yeni lordu olan varisi oğlu Robb’a kılıcı bırakmalıydı.Kılıç hanenin ve kuzeyin sembollerinden biriydi.Kuzeyde kalmalıydı.

Mormont hanesi 500 yıldır Longclaw adlı kılıcı babadan oğula miras bırakıyorlar.Valyria çeliğinden yapılmış olan bu kıılıçlar çok nadir ve çok değerli.

Sonuçta kılıç Tywinın elinde ikiye bölünüp çoluk çoluğa oyuncak yapıldı.

İkiye bölünmesi doğru bir karar bence. Çünkü kitapta 2.5 metrelik ancak bir beylik silahı olabilecek şekilde kullanılabilecek bir aletti. Bu haliyle ötekilere karşı daha fonksiyonel kullanılabilir.

Yadigarı vardı elbette ama yapacak bir şey yok. Sağlam birer silahşörün ellerinde bu iki kılıç hayati öneme sahip olabilir. Brynden Tully, Gerold Dayne, Garlan Tyrell gibi elemanların eline geçmeli.

çık gel yine kuzeyden sarı saçlım mavi gözlüm

Gücü ve yetkisi varken çelişki ve hatalar sonucu yanlış kararlarla gücünü kaybedip düşmanları tarafından acımasızca yok edilen kuzeyli lord.

Westerosta birilerine acırsan acınacak duruma düşersin sözünün en önemli kanıtı.

Westeros’da onur ölüme yol açar. Onursuz olmak da ölüme yol açar. Westeros’da ne yaparsan yap ölürsün.

Ned şuan yaşıyor olsaydı neler olurdu çok merak ediyorum.

Üşüyoruz reiz :slight_smile:

ned yaşıyor olsaydı ailesinden kimse ölmezdi bran evde kütürüm yatıyo olurdu yabanileri aldığı için jon snowu kendi öldürürdü xD

Baba olarak gördüğüm üç adamdan biri 1- Babam 2- Atatürk 3- Ned baba. Kuzeyin gelenekleri benimle uyuşmasa da bu adam bir başkaydı be hem dizide hem kitapta. Özledik :sad:

Diziye beni bağlayan karakter. Duruşu, karakteri falan tam örnek alınası birisi. Ayrıca rolü Sean Bean yerine Triple H oynasa sırıtmazmış.

Ses, görünüş falan tıpa tıp aynı. :wink: Tabii Sean Bean büyük oyuncu.

Yalnız şu Lannister olayında hata yaptı. En başta bu durumu Cercie’ye çaktırmaması lazımdı. Robert’a durumu söylemesi gerekirdi. Tamam onurlusun gururlusun ama Westeros bu. Ne oldu kafanı bir kazıkta buldun.

Başkentte arkasında Kral ve otoritesi olmadan saldırıya açık savunmasızdı.El görevinden istifa ettiği anda saldırıya uğradı.Orası lordu olduğu kuzey değil.Dört bir yanın düşman dolu.

Robert öldükten sonra yetkiyi gücü kaybetti.İktidarı tahtı sağlama alma şansını zamanında hareket etmediğinden kullanamadı.

Kral ölür,El gömülür lafı bir kez daha kanıtlandı.

Kralın otoritesi yanındaydı ama en önemli olan Lannisterların gücü onla değildi. Bu yüzden kaybetti.

Başlığı hortlatmış gibi olacağımın farkındayım ama aklımdaki soru için en uygun yerin burası olduğunu düşünüyorum.

İlk 15 sayfayı tek tek okudum (devamı için takatim kalmadı) ve bir cevap bulamadım. Bir çoğunuza “Bu mu dert şimdi?” gibi geleceğinin farkındayım ama Eddard Stark’ın isminin kısaltılmışı (ya da lakabı) neden “Ned”? Bunun hakkında bir bilgi mevcut mu? Bizde olsa Fikret’e Fiko, Süleyman’a Sülo deyişimiz gibi, Eddart’ın kısaltmasının Eddie, Edd ya da Ed olmasını beklerdim, isminin orijininde bile bulunmayan “N” harfi ile türetilen “Ned” ilk günden beri bir soru işareti oluşturmuş durumda bende. :slight_smile:

Onur kelimesinin vücut bulmuş hali

Aemon targaryen tarafından kuzgun ile gönderildi.

Baba gibi baba, adam gibi adam. RIP.

Cersei’nin kendisini ayartmasına izin verseydi bu durumda olmazdı.

Çok iyi adamdı , öldü.

eee arkaşlar bunu ben de bilmiyorum ve merak ettim bilen var mı?

Günümüzde Ned ismi Edward’ın kısaltılmış hali için kullanılıyor.
https://en.wikipedia.org/wiki/Ned_(given_name)

https://www.buzzfeed.com/danieldalton/purple-socks?utm_term=.sivRGLZzY#.uhXBmY5MW
Zaten yazar da Eddard isminin, Edward’dan geldiğini az çok belirtmiş.
Edward = Eddard
Ned = Ned :smile:

Pehh… :confused: Ben de Ned’in kısaltma değil de geçmişindeki olaylardan birinde kazandığı bir tür lakap gibi bir şey olduğunu ve “Kim bilir ardında ne tür bir hikayesi var bunun?” diye düşünüyordum. Çıka çıka offical kısaltma çıkıp tüm büyüsünü kaybetti bende bu isim. :biggrin:

Edit: Bilgi için teşekkürler bu arada. :slight_smile:

sanırım eski yeşilçam filmlerinin etkisi ile dürüst iyi ve onurlu olan herkesi her konuda süper yetenekli sanıyoruz bu yüzden ned starkın herkonuda süper biri oldugunu düşünüyoruz bana göre ned stark birçok konuda çok yetersiz ama nedense birçok kişi bunu kabul edemiyor
-siyasetten bir gram anlamıyor
-vizyon yok
-ve dövüş yetenekleri hiçte öye ahım şahım bi seviyede değil
ned kişilik olarak çok iyi birisi ona lafım yok keşke bütün arkadaşlarım böyle olsa ama bi şirketim olsa bu adamı şirketin başına geçirmem :smiley: