Eddard Stark

Zekaları sıralarsak; Taht Oyunları’nda haksız rekabet içerisindeydi.

Tyrion 110
Tywin 110
Varys 100
Petyr 100
Renly 40
Cersei 30
Pycelle 10
Ned -50

“Custıs” kavramını ideal şartlarda uygulayabilse mükemmel olurdu. Ama tabii Ned’in dünyası gerçek dünyadan çok ayrıydı.

Öte yandan dizi takipçilerine dizinin nasıl geçeceği hakkında ilk fikri vermişti. Ana karakter olarak görülen Ned’in ölümü çok öğreticiydi :slight_smile:

Tyrion Lannister

Starkların lideri, hiç savaş kaybetmemiştir bazıları gibi turnuvalarda değil er meydanlarında savaşmıştır :slight_smile:
Küçük günahsız lannisterler ölmesin diye kendini riske atmıştır, eğer bu dizide cennet varsa ve sadece bir kişinin mekanı cennet olacaksa şüpesiz o kişi Ned Stark’tır.

Tüm bunlarla beraber ölmüş olsa bile, bir bölümde unutulan '‘büyük zeki’'lerden olmamıştır, her çıkan fragmanla ondan geriye kalanların davranışlarıyla gözümüze gözümüze sokulmaya devam ediliyor kendisi.

zeka ile manipülatörlük karıştırılmış 2 si doğru orantılıdır evet ama manipülatörlük yapmıyor olması aptal olduğunun değil tam tersi hepsinden zeki olunduğunun göstergesidir ben dürüst oynuyorum neysem oyum demek suç mu, aptallık mı ?

Manipüle edilebilecek ve manipüle edemeyecek kadar [b]deha/b olan bir karakterdir.

Serinin gerizekalı karakterleri için bakınız: Tywin, Baelish, Varys, Tyrion vs.

@gerrera haklısın direk çoluk çocuk herkese kıysa Tywin’in martel prensesine yaptıklarını yapsa ve bir şeyler kazanıp yaşasa çok zeki olurdu ama şahsen ben öyle bir zeka istemiyorum :slight_smile:

@Nedlord Tywin’in Elia’ya yaptıkları korkunçtu ama bu zekasına engel midir? Acımasızlık sıralaması değil bu. Elia’ya kalkan eller bir bir kırıldı zaten.

@Queen Arianne bence tamamen yanlış taraftan bakıyorsun. Eğer bir kişi bu katliamları yapmıyorsa bunun anlamı şu değil. Ned Stark o kadar aptaldı ki, lannisterleri kesmek aklına gelmedi :slight_smile: Böyle bişey yok, Ned Star o kadar akıllı ki eğer bir adım atarsa çocukların öleceğini biliyor. Ve buna rağmen çocuklar öleceğine kendini riske atıyor. Bir gerizekalı olsa direk atacağı adımı atar sonra çoluk çocuk ölünce aaa unutmuşum böyle mi davranacaklardı der uturur yerine ama bunun yerine yapacaklarının ortaya çıkaracağı sonuçları bilerek adım atıyor.

Tywin Lannister zeki olsa atacağı adımların sonuçlarını hesaplayıp yapardı en azından çocuğunun sevdiği kadını yatağa atmaz, çocuklarından büyük olanın küçüğü kurtarabileceğini hesaplardı.

Biz Starkları gerizekalı oldukları için sevmiyoruz, onlar size gerizekalı olarak görünüyor olabilirler ama aslında yaptıkları kar, zarar durumunu görmelerine rağmen adaleti seçmeleridir.

Zamanımızda bişeyler kazanıp hayatta kalmak çok büyük bir haltmiş gibi gösterildiği için Starklara söylenilenlere pek takılmıyorum.

@NedLord açıkçası Ned’in zeki bir insan olduğunu düşünmüyorum çünkü pata küte taht oyunlarının içine dalmak nedir ya Allasen? İnsan biraz planlama yapar en azından. Çok düz düşündü. Zeki olan her insan Baelish’e güvenemeyeceğinin farkına varırdı.

Zekiler zalimdir, gerizekalılar iyidir gibi saçma sapan bir tezi gerçekten de savunmamanı isterim @Nedlord

İyi olup da Tyrion gibi zeki olabilirdi. Bir karakterin iyi olması için aptal olması mı gerekir? Bir karakterin zeki olması için zalim olması mı gerekir?

Zekilik, Petyr’ın Ned’i parmağında oynatmasıydı. Pycelle’in bile Ned’i kandırabilmesiydi.

Aptallık, Ned’in tüm iyiliği ve saflığıyla Cersei’ye çocuklarının piç olduğunu keşfetmesini açıklamasıydı. Hay R’hllor’um… Bu hangi seviye onurdur ya :smiley:

Konu burada iyilik ve kötülük değil hiç kasmayın kendinizi.

@Queen Arianne senin gibi bir Got fanı Cat’ın LF’ye güvenebilirsin dediğini biliyorsundur :slight_smile: Ned Stark eşini dinledi diye ahmak olacak değil.

Ned Stark attığı adımların sonuçlarını baya baya görebiliyordu benim anladığım kadarıyla Jon’un ölmesinden sonra Lannisterlerin çok daha fazla güçlenmemeleri için gitti. Sonuçta onların neler yaptıklarını kralın şehri yağmalanırken gördü. Ned Stark taht oyunları için az zeki falan değildi, fazla adaletliydi ve küçük çocukların ölmemesi gerektiğine inanıyordu.

Ned eğer düşündüğünüz kadar ahmak olsa o küçük yaşında o kadar büyük savaşları yönetip sağ kalamazdı.

@Gerrera öyle bi ayrım yapmadım bana göre zeka yaptıklarının sonuçlarını önceden görebilmektir ki satranç attığın adımın karşılığında rakibinin nasıl adım atacağını önceden çözmekle ilgili bir oyundur.

Ned Stark zekidir çünkü attığı adımların sonuçlarını görebiliyordu ama fazla adaletliydi sonuçlarına katlanamıyordu bu yüzden yapacaklarını önceden belli edip öldürüldü.

Birisi Tywin Lannister’ın zekasını sorgulamış. Kılıç sallamadan savaş kuzeydeki savaşı bitirip 1000 lerce yıllık Stark hanedanlığına son verdi. Evlatları salak olmasaydı 7 krallığı Lannisterlar yönetecekti. Götten bacak oğlunun fahişesiyle yatmış ne var bunda. Sibel Kekilli nin mesleği buydu zaten. (Kızın ismini unuttum). Parayı verene hizmetini sunuyordu. Jaime O güzel kılıcı alıp hanesinin başına geçecekti, Cersei evlenecekti, Tyrion kendisine verilenle yetinecekti. Koskoca kuzeyi verdi babası tek yapmadı gereken sansa yı hamile bırakmaktı, hala casterly kayasının birde o fahişenin derdinde.

@Nedlord Cat’in zekasını tartışmıyoruz burada Ned’inkini tartışıyoruz. Ned’in Baelish’e güvenmesi salaktır. Her söylenene inanmak da salaklıktır kusura bakmayın. Ned Baelish’ın düello olayını çok iyi bilirler Baelish’ten iyilik çıkacağını nasıl düşünebilir? Aklım almıyor.

@“Nedlord” yani Petyr’ın ona ihanet edeceğini biliyordu ama adaletli olduğu için planına devam etti. Vay be şimdi gördüm büyük resmi teşekkürler :slight_smile:

Arkadaşlar aynı yeri okuyoruz dımı :slight_smile: Ben neden LF’ye güvendiğini yazmadım mı daha önceden ? Karısı demiş güvenebilirsin diye karısı adamı daha iyi tanıyor bu yüzden güvenmiş diyorum hala aynı şeyleri yazıyonuz.

Söylemek istediğim herşeyi söyledim, almam gereken tüm cevapları aldım.

Ned Stark zeki bir karekterdir çünkü yapacaklarının neler doğuaracağını bilir ama fazla adildir yapacaklarının sonuçlarına katlanamaz ve zarar gelecek olan masumları uyarır.

Lf’ye güvendi aptaldır, Cercei ile konuştu ahmaktır falan diyebilirsiniz sizin düşüncenize kalmış.

@NedLord sanırım mesajım tam anlaşılmamış bir daha alıntılayayım.

He Petyr’a güvenmediiiiiiiiiii
He Petyr’a güvenen Cat’e güvendi heeeeeeeeeeeeeeeee

Give me more enlightnin’ pls

Peter’e güvenmedi diyen kim ? Neden kendi kendinize bişeyler uyduruyorsunuz ?

Tekrar yazayım en iyisi bu üç olacak.

Peter’e güvenmedi diyen yok, Peter’e güveninin nedenini söyleyorum bu neden sizin için yeterli olur olmaz orası size kalmış lütfen bişeyleri okurkan yorum attığınız kişinin sözlerini çarpıtmayın.

Bunun yanında Ned Stark’ın neden zeki olduğunu da size örneklerle sunuyorum ha tabi kabul etmeyebilirsiniz ama sözleri çarpıtmaya gerek yok, tekrar söyliyeyim.

Ned Stark zekidir çünkü yapacağı şeylerin sonuçlarını önceden kestirebilir bu yüzden Cercei ile konuşup en azından çocukların sağ olmalarını istemiştir eğer bir ahmak olsa bunu yapmaz sizin istediğiniz gibi bir zeki olsa Cercei’ye tecavüz etirip çocuklarını öldürtürdü.

Tabi sonuç olarak katılın yada katılmayın önemli değil ama olayı yazdıklarımın dışına çıkarmayın, yazmadığım şeyleri yazmışım gibi göstermeyin lütfen.

Not: Bu konuda attığım son mesajdır alıntı yapacak arkadaşlara duyrulur :slight_smile:

[quote=“Gerrera, post:273, topic:3041”]
@“Nedlord” yani Petyr’ın ona ihanet edeceğini biliyordu ama adaletli olduğu için planına devam etti. Vay be şimdi gördüm büyük resmi teşekkürler :slight_smile: [/quote]

şunu yazdıktan sonra;

şunu söyledin. Ned, Cat yüzünden Baelish’e güvendiğinde, Baelish’e güvenmesinin sorun olmayacağını ima ederek. Yani Ned, Petyr’a güvenmedi ama Cat sayesinde güvendi :smiley: İşte zeka, işte onur, işte görev, işte aşk be! Utanın be! Güvendi ama bi’ sorun neden güvendi?!

Son olarak da bu garip şey. Ned, Petyr’a Cat aracılığıyla güvenince zekası açısından herhangi bir sorun yok. Yine vurgulamışsın bir de tüm görkemliliğiyle.

Ned, üstelik sonraki olaylarları da görebiliyor; ileri görüşlü ve süper zeki. O zaman adam kızlarının esir düşmesini, kellesinin gitmesini, savaş başlamasını falan öngörmüş ve bu müthiş planı gerçekleştirerek gönülleri fethetmiştir.

Bu konudaki son mesajın olmasına oldukça da sevindiğimi belirtmek isterim. Doğru karar.

Tyrion: Tehdit edilmekten hoşlanmam varys
Varys: Tehdit etmiyordum lordum
Tyrion: Ben ned stark değilim bu oyunları bilirim.

Buyrun bu da sahnesi. Şu konuşmaların özeti olsun. Kimsenin gelip de okuyacağını sanmıyorum çünkü.