Eddard Stark

Baelish, Tyrion’u da paketlemiştir arkadaş bir kendinize gelin. Joffrey’i öldürerek olay Tyrion’a kalmıştır.

EK: Ne alaka bunu dedin diye soracak olursanız, en iyi taht oyunu oynayan kişiyi bile alt ediyor Baelish. :slight_smile:

@DuaL Tyrionun 2.kitapta baelishe bir oyunu vardı ki tam komediydi :slight_smile:

@creas evet hiçbir etkisi olmayan bir oyuncuk sonucunda Baelish’e bir şey oldu mu yoo. Peki Tyrion? En son zincir mi vardı boynunda?

Baelish, Tyrion’ı halletmişti doğru.

Konu başlığı Eddar Stark ya hani. Sizi buraya alalım @“DuaL”, Tyrion.

Konunun dağılmaması açısından da şu parçayı şuraya bırakıyorum;

Ned bir efsanedir :slight_smile:

https://eksisozluk.com/entry/28893579

Eddard Stark konusunda Baelish, Tyrion gibi adamların zekaları konuşuluyor :smiley:
Edit:Tywin zekası da konuşulmuş lol bir de Diken Kraliçesi ekleyelim tam olsun

Nedin konuşulacak bir zekası yok :slight_smile: elimizde tyrionla baelish kaldı

Eddard bir askerdi, savaşçıydı ve komutandı. Savaşçı bir topluma liderlik edebilir evet ancak bürokrasinin güçlü olduğu siyasetin ayakta tuttuğu bir krallıkta şansı yoktu maalesef.

Bu onu aptal yapmaz. Diğerlerini de zeki yapmaz. Acımasız ve kurnaz olan kazanır siyasette, er meydanında ise zeki, güçlü ve onurlu kazanir. Öyle olmasaydi dünyayi bilim insanları veya filozoflar yönetirdi. Aristokratlar değil.

Zeki olsaydı siyaseti onurla harmanlamazdı. Herhangi bir “filozofun” da siyaset ile onuru aynı anda yürütmeye çalışacağını sanmam.

Ve zeki olsa taht oyununun ona göre olmadığını görüp pılını pırtını, ailesini toplayarak evine dönerdi. Ama o siyasilerle, onurla savaşmayı tercih etmek gibi bir “komiklik” yaptı. Buradaki komiklik ne kadar zekiceydi?

Konumuz Eddard ya hani seni de zekalarına hayran kaldığın kişilere alalım.

Tyrion Lannister

Ned stark adamdır :slight_smile:

@DuaL ben seni aldım, Tyrion konusuna beklerim.

Ned’i artık zaten saymanın anlamı kalmadı. Ned ile Pycelle’i kıyaslayabiliriz burada bence.

"tyrion kendinden önce el olan ve kraliçenin kurnazlıklarıyla baş edemeyen adamları düşündü. ‘nasıl yapabilirlerdi ki? onlar gibi adamlar… yaşayamayacak kadar dürüst, sıçamayacak kadar soylu. cersei böyle adamları sabahları kahvaltı niyetine yer. ablamı yenmenin tek yolu onun oyununu oynamak. ed stark ve jon arryn bunu asla yapmazdı.’ tyrion kendini hayat dolu hissederken iki lordun ölü olması şaşılacak şey değildi. kısa bacakları yüzünden hasat festivalinde komik duruma düşebilirdi ama bu dansı iyi biliyordu "

Ned Stark’ı bu yüzden seviyoruz…
[video=dailymotion]https://www.youtube.com/watch?v=YL9_w1yNCSc&t=36s[/video[/video]

“biz” de :slight_smile:

Ilk olarak siyaset her ne kadar iyi egitilmis bir zekanin urunuyse, vicdan da iyi egitilmis bir zekanin urunudur. Birincisinin oldukca eksikligini hisseden starklar ikincisi konusunda oldukca sanslidir. Zira bir ulkeyi ayakta tutan en onemli sey adalettir ve o da vicdan gerektirir.

Bu nedenle herkes kendi acisindan hakli, dogru seyler soyluyor. Cunku zeka denilen sey tek degil çok yonlu bir kavramdir. Soyle ki ned savas stratejileri, halkla ilişkiler ve adil bir yonetim konusunda ne kadar zekiyse, politika ve siyasi entrikalar konusunda bir o kadar da aptaldi. Benzer sekilde Cersei’yle empati kurup ona tasi taragi toplamasini söyleyen ned zekiydi, bu olayin politik sonuclarini ve ailesini duserecegi durumu hesaplayamayan ned bir ise bir aptaldi.

Belli uyeleri haric starklarin genel ozellilkleri de budur. Bu onlar için bir avantajdir cunku her milletin sahip olmak istedigi ideal yönetici tipi onlardir. Fakat ayni zamanda dejavantajdir cunku onlarin bu ozellikleri manupile edilemeye oldukca musaittir. Ama tam “yok olduk” derken onlari yeniden dirilten seyde buydu.

@Gerrera Minnoş kalpli bir kedi olduğun gerçeğini Lannister aşkın bile değiştiremiyor.

Reis diye hitap edip pek sevdiğin Tywin tuvalette çömelmişken nefret ettiği oğlu tarafından arbaletle öldürüldü. Zekâ bunun neresinde? Iyi bir siyasi olabilir ama asla iyi bir adam değildi. Zekice oyunlar oynamış olabilir ama tam bir aptal gibi öldü. Bence o nedenle Ned gibi cocuklari icin kendini feda eden, baba gibi baba, adam gibi adama laf etmeden önce biraz özeleştiri yapmanız gerekiyor Lannister aslanları. :slight_smile:

@Destina iyilik ve zeka bambaşka şeylerdir niye herkes bunları birbirine karıştırıyor ki? Tywin iğrenç bir adamdır ama çok zekidir Baelish de aynı şekilde. Brienne iyi ama salak bir karakterdir. Bunlar bambaşka kulvarlar. Kimse Tywin iyilik meleği demiyor.

Tam tersi iyilik yapmak zeka gerektirir. Cunku yaptigin tek bir iyilik, icinde vicdani, empatiyi ve derin bir algiyi barindirir. Ve bu da en az siyasette de oldugu gibi beyinin isidir ve entrika kurabilmek kadar yetenek gerektirir.

“Benim babam senin babandan daha az gerizekalı” tarzındaki yorumlardaki söz konusu salak babayı Einstein, zeki babayı ise gerizekalı çıkarma çabasındaki yorumları okurken gülüp eğleniyordum. Hatta kimi zaman kırıp geçiyordu bazı yorumlar.

Ama artık daha az gülmeye başladım ve yazık ki bir karakteri ölümüne savunacak değilim. Yani istediğiniz seviyeye gelemiyorum :slight_smile: Nitekim Game of Thrones’ta bir babam da yok. Kolay gelsin size tuhaf kaprisleriniz ve psikolojik travmalarınızda.

Biraz sonra durum “iyilik imandandır” seviyesine gelecek diye korkuyorum fafsgdh

Oysa ben, “Howard Gardner’in coklu zeka kuramini” anlatmaya calisirken oldukca bilimsel yaklastigimi dusunuyordum. Ha ama illa dini bir yaklasimla konusmak gerekirse; dini acidan da “iyilik, adalet ve vicdan” gibi kavramlar zekanin ve zihinsel iradenin urunudur.