Eddard Stark

@Queen Arianne Kraliçem iyilik ve zekayi karıştırmıyorum. Bence bir önceki mesajımı da okumalısın.

Tywin zekiydi ama ciddi ciddi aptal gibi öldü. Aptal gibi ölmesi sizin için onun zekasından birşey kaybettirmiyor ve onu bir aptal yapmiyorsa, bizim için de Ned’in onurunu seçtiği için ölmesi onun zekasından birşey kaybettirmiyor ve onu bir aptal yapmıyor. Aradaki tek fark evet, Ned iyi ve onurlu bir adam. Jon da öyle mesela. Tyrion da benim için öyle. Jaime de o yolda ilerliyor. Ned gibi digerleri de mi aptal o zaman?

Baelish çok zeki bir adam ancak gözünün önündeki Sansa’nın ona oynadığı oyunu görebiliyor mu şuan? Cersei taht oyununda ne kadar ilerledi, ne kazandi neler kaybetti? Tywin? Salak olarak gördüğünüz Brienne hala yaşiyor. Insan zekasının bence en büyük özelliği hayatta kalma mücadelesini kazanabilme yetisidir. Sansa mesela aptal bir küçük kız olarak kendisini görse de zekasıyla hayatta kalabildi. O hayatta sadece zekayla kalabilirdi. Ama aptallıklar da yaptı tabii ki.

O yüzden bence acımasız, kurnaz, makyavelist diye herkes zeki olmuyor. Onurlu, şerefli herkes aptal olmuyor. Bence tek açıdan değil daha geniş bakmak gerekiyor bu zeka konusuna. Eddard gayet zeki bir adamdı ama zekasını aç gözlülüğe, kurnazlığa, yıkıcı bir hırsa adamış değildi. Ben öyle düşünüyorum.

Yorumunu okumamıştım @“M.artoloji” :slight_smile: Kasma bu kadar. Üzülme bu kadar.

Sen de germe bu kadar be kardes, bunyene de zarar :slight_smile:

Zeka ile iyi veya kötü olmak farklı şeylerdir. Zeki bir insan bir adım ötesini düşünür, kurnazdır, realisttir ve yerine göre pragmatik düşünür. Zeki insanların bazılarının kötü tanınması realist düşünmeleridir. En basit örneği kızıl düğün, robb bir adım ötesini düşünebilseydi o kızla evlenmezdi ama “onur” anlayışı yüzünden realistliğini kaybetti, roose gibi tecrübeli bir adamın tavsiyelerini dinlemedi sonunda da kuzeyi kaybetti. Ned starkta öyleydi iyi biri olduğu için entrikayı onursuzluk olarak gördüğü için yapması gereken şeyleri yapmadı, yanlış insana güvendi duygularını ön planda tuttu. Gerçekten zeki diyebileceğimiz biri düşmanını bile çıkarları doğrultusunda kullanabilir bunun en basit örneği tywindir. Freyler, baltonlar ve tyrellerle ittifak yaparak hem kuzeyi hem nehir topraklarını hemde stannisin kuvvetlerini saf dışı bırakabiliyor bide üstüne şehirdeki insanların sempatisini kazanıyor. Acımasız biri olması onun pragmatist yaklaşımından ve yerine göre davranmasını bilmesinden kaynaklanıyor.

Nereden kardeş oluyoruz @“M.artoloji”?

Yorumlarını okudum. Ned’in aşırı zeki ve ilahi bir karakter olduğu konusunda karar kıldım. İyilik yapmak zekadan geliyor. İyilik yapmak beyin gerektirir. Onur zekadır. Ned Buz ve Ateşin Şarkısı evreninin Einstein’ıydı ve çok çabuk harcandı ve beyninden koparıldı.

O beyin ki bence bir yerlerde saklanıyor şu an.

Gün be gün aydınlanıyorum. Teşekkürler Winterfell :smiley:

Senin uslubunla konustum kasma bu kadar, uzulme bu kadar, hatt ve hatta kizma bu kadar :slight_smile: Mazallah bunyeye zarar.

Sen bence benim yorumlarimi okumamissin ya da anlamak istedigin seyi anlamissin. Yani en azindan ben öyle umut ediyorum senin için.

Bak ben ne demisim; "Ilk olarak siyaset her ne kadar iyi egitilmis bir zekanin urunuyse, vicdan da iyi egitilmis bir zekanin urunudur. Birincisinin oldukca eksikligini hisseden starklar ikincisi konusunda oldukca sanslidir. Zira bir ulkeyi ayakta tutan en onemli sey adalettir ve o da vicdan gerektirir.

Bu nedenle herkes kendi acisindan hakli, dogru seyler soyluyor. Cunku zeka denilen sey tek degil çok yonlu bir kavramdir. Soyle ki ned savas stratejileri, halkla ilişkiler ve adil bir yonetim konusunda ne kadar zekiyse, politika ve siyasi entrikalar konusunda bir o kadar da aptaldi. Benzer sekilde Cersei’yle empati kurup ona tasi taragi toplamasini söyleyen ned zekiydi, bu olayin politik sonuclarini ve ailesini duserecegi durumu hesaplayamayan ned bir ise bir aptaldi.

Belli uyeleri haric starklarin genel ozellilkleri de budur. Bu onlar için bir avantajdir cunku her milletin sahip olmak istedigi ideal yönetici tipi onlardir. Fakat ayni zamanda dejavantajdir cunku onlarin bu ozellikleri manupile edilemeye oldukca musaittir. Ama tam “yok olduk” derken onlari yeniden dirilten seyde buydu."

Ve sonra don bak yorumuna sen ne yazmissin. Olmadi “Howard Gardner in coklu zeka” Kitabini veya “etkli insanin yedi aliskanligini” oneririm anlaman için. Zeka denilen sey ne ise yarar sonra.

@“M.artoloji” ideal düşüncede olan demektir ve kökü İngilizce "idea"dan gelir yani düşünce ya da fikirden. Bu da asla gerçekleşemeyecek demektir. Ütopya gibi. Starklar ideal yöneticiler olabilirler ama bu özellikleri yüzünden asla yönetici olamayacaklar.

Üslubumu görünce kardeşim oldun yani :slight_smile: Olma.

Tereciye tere satıyor garibim. Sana üzülme dediğimde benim üzüldüğümü mü düşünüyorsun? Ben dev puntolarla paragraf düzmüyorum fark ettiysen. Puntolarını küçültmeni rica edeceğim. CAPS açma işini kaçıncı yaşımda bıraktığımı hatırlamıyorum ben.

Yazdığın paragrafı zaten okumuştum. Tekrar gözümüze sokman gereksizdi. Bir insan Howard Gardner ismine sahip olunca ona katılmama hakkım yok mu anlamadım :slight_smile: Ned’e deha diyorum hala paragraflar Howardlar…

Evet iyilik, onur, kötülük, sinsilik her şey zekaya dahil. Zeka zaten insandır. Biz burada zekiden söz ediyoruz. Ned, siyasette onur ve iyilikleri kullanmaya yeltenecek kadar zekiydi.

Bu böyle olmayacak Ned’i bir deneme sınavına sokup görelim en iyisi :confused:

Ned, Kuzey ile Kings Landing’i birbirine karıştırmıştır. Zeki olsa bile bu zekiliği Taht Oyunlarına etki etmemiştir, edememiştir. Kendini Kuzey’de sanmıştır. Sandığı şey de ölümüne sebep olmuştur.

Sevgili kraliçem yorumun için tesekkur ederim. Böyle konularda mantikli konusabilecek forumdaslardan birisin. :slight_smile:

Oncelikle idea her ne kadar ingilizce bir kelime olsa da kokeni eski yunanacada " degismeyen, mutlak" anlamina gelen “ide” ye dayanir. Ide eski yunan filozoflarinin en çok kafa patlattigi hatta belki de bilimi bilim yapan konulardan biridir. Cunku asil soru sudur: “degismeyen, mutlak ve kesin olan bir sey bu ya da baska bir dunyada mumkun mudur?” Bu konudakI en radikal dusunce ise plotona ait olmustur. Ploton “idealer aleminden” bahseder ve bu dunyanin idealar aleminin sadece bir golgesi oldugunu savunur. Insanoglunun asil amaci golgelere aldanmayip o aleme odaklanmaktir. Ve sonra " Devlet" Kitabini yazar. Bu kitapta ploton ideal bir devlet duzeni, ideal bir toplum ve ideal bir yonetici nasil olmalidirin cevabıni verir.

Sadede gelirsem ploton ideal yoneticiyi “adil ve vicdanlI” olarak tanımlar. Onun bu tanimlamisi sosyal bilim derdigimiz seyi baya bir degistirir. Yani benim uzun zamandir dusundugum ancak senin Sayende yazmaya firsat buldugum fkrime göre GRRM bu utopydan baya bir etkilenmis ve kendince böyle bir toplulugun ve yoneticinin bir tezahurunu starklarin ve kuzey halklarinin uzerinden gostermek istemis. Yani bana gore ned stark ve diger starklar tam grrm nin kafasindaki ideal yonetici tipleridir.

Şimdi aklıma takıldı Ned starkın dövüşle yargılama hakkı yok muydu?

Çok ani gelişti olaylar bence :slight_smile:

Dövüşle yargılansa ne olacak. Clagane kardeşler parçalardı Ned’i.

Platon idealar alemini dediğin gibi söyler. Hatta asıl varlıkların idealar bizim görebildiğimiz dünya (adını unuttum) onların birer kopyasıdır der. Ama Platon da idealar dünyasındaki varlıkların birebirlerinin bu dünyada yer alamayacağını kabul eder.

Ve Starklar ideal yönetici grubuna girmemektedirler. İdeal bir yönetici halkını düşünmelidir. Lakin Ned halktan çok onurunu düşünmüştür. Gece nöbetçilerinden gelen adamı doğru düzgün dinlememesi bir yöneticinin yapmaması gereken bir harekettir.

Bir de o Proton olacak sanırım. Ya da nötron emin değilim.

@“Zeki Lann” Dağ ile karşılaşması güzel olabilirdi. Ned de boş değil honey!

ned idam edilmeden önce jaime esirmiydi hatırlamıyorum ama dövüşle yargılama olsaydı jaime yine kazanırdı, vay arkadaş şu ned için bir kurtuluş yolu yok

Platon iki dunyayi birbirine karistirmaz dogru ama insanlarin asil gorevinin ideale yaklasmak oldugunu vurgular. Ve ideal yoneticiyi adil ,vicdanlI ve gunumuz tabiriyle empatik olmakla bir tutar.

Herkesin gorusu kendine tabi. Senin ideal taniminla platonun ki farkli olabilir. Kitabini olurken ben de abartmis dedigim çok yer vardi. Fakat bize sacma gelse de, benim anladigim grrm starklari yazarken bu utopydan baya bir etklilenmis. Cunku kitapla çok fazla benzerlikleri var. Nitekim " kahraman " diye tabir edebilecegimiz karakterleri barindiran bir aile için çok da alakasiz olmaz.

Halkı düşünmese Beric’i niye yollasın Dağ’ın peşine. Halkına olan sorumluluğu onun onurunun bir parçası zaten.

Dizide sokaktaki düellolarında Ned avantajlıydı diye hatırlıyorum. Dağ temiz çözüm olurdu.

@JaqenHgar yine doğru olanı yapıyordu, adaletli olanı. Dağ’ı istemesi, onu cezalandırması nispeten zararsız olurdu. Ama hatırlatırım devamında yapması gerekeni yapmaya devam etti ve Tywin’i de sancaktarı için hesap vermesi için şehre çağırdı. Peki bu halkını düşünen bir hamle miydi?