Eddard Stark

@JaqenHgar kendisi de gitmek istedi ilk başta. Koskoca el adam avlamaya çıkacak. Krallığı kim yönetecek acaba?

Halka değer vermiyor demiyorum. Onun için onur>halk diyorum.

Dizide eşit gibilerdi. Kitapta ned, jaimenin seviyesinde değil jaimenin barristanla beraber üstüne yok(Barristan 5.kitaptamıydı tam hatırlamıyorum eğitim verirken jaimenin gördüğü en iyi doğal kılıç olduğunu söylüyor)

Onur>halk diye bir şey yok. Sen Ned’e gururlu diyorsun onurlu değil.

Dağ’ı kendisinin yakalamaya çalışmasının neresi gurur? Ned’in daha çok kılıcı kendin vuracaksın tribi.

Ned’i kendi klasmanından biriyle karşılaştırın.Ned gerçek anlamda Tywin ve Bealish’e göre kötü ama Robert ve Mace Tyrell’e göre çok daha iyi.
Ned olayı bilmemesine rağmen gene iyi dayandı.

twain lannesterı örnek veriyorum krallığı kim yönetecek konusunda kendisi el iken stark-lannester savaşı ve kingslanding in içinde bulunduğu durum yüzünden tyrion u el vekili olarak göndermişti hatırlatırım
ned yine krallık için dağ ın peşine düşecekti twain lannesterlar bir günah keçisi lazım olduğundan kendi oğlunu kullandı bunu bilen gören yok
2. bir konu robert kitabın başında witerfelle giderken el var mıydı ortada

demek ki krallığı her daim yönetecek bir sistemleri varmış
ned e yükleniyorsunuz ama aynı şeyi diğerlerinde de görün derim

@starseh evet ya El’in daha yeni ölmesi üzerine çıkılan yolculukla elin işi gücü bırakıp adam avlamaya çıkması aynı şey. Nasıl da düşünemedim ben bunu.

Upingen @JaqenHgar

Bir de Dany’i öldürmek istememesi var ki akıllara zarar.

Sahneyi tekrar izledim eşitlermiş @creas

Ned Lady’i öldürürken ne düşünüyordu hatırlayan var mı? Onur mu aile mi görev mi aman tadımız kaçmasın Ali Rıza Bey mi? :slight_smile:

önce yazılan şeyin tamamını okumayı düşün sonra, nasıl düşünemediğini düşünürsün

Birine üzülmemesini söylersin, aslında senin üzüldüğünü söyler. Birine okuduğunu anlamadığını söylersin, o da senin okuduğunu anlamadığını, tam okumadığını falan söyler.

Seviye aslında “hıı sensin o” seviyesinde. Hayatta başarılar diler, kalan 1-2 mantıklı arkadaşımızı tartışmaya davet ederim.

He bir de, şu an ağlıyorum ve Ned Stark’ı savunan yorumları beğeniyorum biliyor musun :frowning:

Dil bilgisi kan ağlıyor şu an. İsimler desen farklı bir seri herhalde. Yine de anlıyorum dediğinizi hani acı çekiyor falan gözlerim kan birikti ama yine de anlıyorum. Cidden hiç Türkçe bilmeyen insanlar bile daha düzgün yazıyor. TDK görse bu yazıyı kendini imha eder.

Gönderilen vekil el Tyrion Lannister. Kendisinden nefret eden babası tarafından bile zekası övülen bir adam. Ned kimi bırakacaktı acaba? Bırakacak mıydı? Kralın senden başka güvenecek kimsem kalmadı dediği Kral Topraklarında kimi gönderecekti? Örnek verir misin?

El daha yeni ölmüş. Evet arada bir boşluk var ama kral da Kral Topraklarında değil. Yani pek de bir yönetme faaliyeti yer almıyor. Ve çılgınca taht oyunlarının döndüğü bir dönemle aynı şey değil. Bence siz ilk önce bir anlayın ve yazınızı düzeltin.

ben de bunu anlamıyorum forum da ne zaman tartışma da sıkışılınsa dil bilgisi kuralları…
yapmıyorum demiyorum çok hata yapıyorum normal konuşmamda böyle ama benim fb twitter falan bir sürü arkadaşım var cidden 7 den 70 e ve büyük çoğunluğu ne dediğimi anlıyor ki içlerinde öğretmenden öğrencisine emeklisine bir sürü tip insan var
yabancı kelimeler ve yazarda isimleri oldukça değiştimiş % 90 oranında kitapta ben bu isimleri öğrenemedim öğrenmek istiyorum olmuyor zorla mı ? … anlayan anlıyor bende anlıyorum ki ben çok hata yapıyorum kabul ama başka arkadaşlarda şikayet edilen yorumları görüyorum dil bilgisi olarak neyin kavgası edilmiş anlamıyorum az çok biliyorumda dil bilgisini ama yazarken atlıyorum işte alışkanlık
tdk ya gelirsek onların bambaşka işleri var mesela sözlükte a olanı b yapmak gibi örnek çapulcu hiç merak etme bana sıra gelmez o işten

sana diyorum ki twain orda tyrionu bile kullandı krallık savaştayken el kendisi iken gönderdi
ne diyecekti? sen geri zekalısın git bir süre el ol benim yerime halk seni kötü bilsin mi bende burda lannesterları kurtarayım sonra 2 sinde birden kahraman olup gelicem mi ?

ne yazacağımı gayet iyi biliyorum yazımı düzelttip düzelmeyeceğimi adminler söyleyebilir siz değil

dahası ned in gitmesi ile twien in tyrionu yollasması bana göre aynı türden olay size olmaya bilir

@starseh istese başka birini de gönderebilirdi Tyrion’ı gönderme sebebi zekası. Ned kimi gönderecekti hala örnek bekliyorum.

Bu arada dil bilgisi anlaşılmanızı imkansıza yakın hale getiriyor. Muhtemelen arkadaşlarınız da benim gibi ne dediğinize dair tahminlerde bulunarak cevap veriyorlardır.

@starseh

Yazım Kuralları
Adminler zaten söylüyor. Yazım kurallarına uymak çok ekstra bir uğraş gerektirmez.

Anlamadigim bir sey var. Sonuçta olarak ned dagin pesine kendisi gitmedi berici yolladi diye hatirliyorum, bilmem yanlis mi hatirliyorum. Oylese biz burda neyi tartisiyoruz ki. Velev ki ned kendisi gitti. Yakalayacagi kisi minor bir lordlugun en buyuk varisi. Clegene hanesi ise halktan bir hane degil, soylu. Dag deyip de gecmemek lazim tabi. O dag ki bir obreyn martilla sebep oldu.

Ayrica ben kral eli denilen seyin kingslandingten ayrilmayan, daima orada kalacak biri olarak dusunmemistim hic. Yani bu makam ben de hic o izlenimi uyandirmadi. Aksine kralelinin daha aktif , daha halkla, askerlerle ve soylullarla icli disli olmasini gerektiren bir gorev sanki.

Kral eli yönetimle ilgili sonuçta. Sürekli olmasa da çoğunlukla Kral Topraklarında olmalı. Özellikle kral Robert gibi biriyken.

Ned’in gitmeme nedeni de bacağıydı yoksa gidecekti.

Kral eli yönetimle ilgili sonuçta. Sürekli olmasa da çoğunlukla Kral Topraklarında olmalı. Özellikle kral Robert gibi biriyken.

Ned’in gitmeme nedeni de bacağıydı yoksa gidecekti.

twian in kullanabileceği en uygun aday tyron du. Evet zekası da vardı, nefret etse de oğlundan yeteneklerinin farkındaydı bu yüzden onu seçti

anlamak isteyen anlıyor arkadaşlarımdan hiç öyle bir izlenim almadım hepsi benden farklı düşünse de gayet güzel yeri geldiğinde gayet güzel ve seviyeli tartışıyoruz da

ve konu nedi krallığı kim yönetecek sorusuna cevap verdim sorusuna kitaptaki örnekler ile cevap verdim niçin twian trionu seçti değil konu

işte ona 2 örnek verdim yukarda ve 3. bir örnekte dunk ve egg gizemli prenste vardı ordunun yönetimi eldeydi

@starseh örnekleri oldu diyorsun ya diyorum ki madem Ned vekil bırakacaktı sana göre kimi bırakacaktı bir örnek verir misin. Ben zaten niye Tyrion’ı gönderdi olayını tartışmıyorum sen onu diyorsun.

Ah keşke sansayı vekil gönderip ned kalsaydı, hem sansadan kurtulurduk hemde ned yaşardı :slight_smile:

onu bilemem o saflığı ile Bealish olabilirdi belki de yada kuzeyden bir adamı