Eddard Stark

Bu da ilk baştan beri söylediğim tezimi doğrular nitelikte bir mesaj. Yedi Krallık daha da sıkıntı içine düşerdi. Baelish gibi bir adam el sonuçta. Yani onur>krallık kanıtlanmış oldu.

Ne onur krallığı ya ? Siz dalga mı geçiyonuz, adamın biri köyleri yağmalıyor, tecavüz ediyor. Düzenden sorumlu olan gidip cezasını vereceğim dediğinde Onur>Krallık diyorsunuz ? Adam durduğu yerde aaa gidek Dağ kesek mi demiş ?

Neyse maksat laf olsun da Ned’e bişeyler sallıyalım diye yazıyorsunuz heralde.

@“Queen Arianne” Cersei’i el yapardı yazık kadının çocukları var :slight_smile:

Bir gorevin hakkiyla yapılması için bir insanin onura sahip olmasi gerekir zaten. Onur ve seref kavrami olmayan bir insanin kendine de saygisi olmaz, ailesini de, gorevine de… Onur bir kiyaslama meselesi degil aksine diger kavramlari da içine alan bir zorunluluktur. Bu konuda hayranligim japonlaradir.

Onur gerekli bir seydir. Nitekim ned ailesini de, gorevini de, sorumluluklarini da onur meselesi sayiyor. Senin kast ettiğin ise gururlanmak. Gururlanmak, kibirlenmek… Ned stark ise kibirli degil aksine oldukca mutevzi bir insan. Bu acidan diger bir cok hanedandan , ozellikle burunlari dusse yerden almayacak Lannisterlardan oldukca farklidir.

Diger konu da ise sabitim. Clegena hanesi siradan bir aile degildir, soylu bir hanedir ve daha da onemlisi kralicenin hanesinin sancagi. Dag ise bu hanenin en buyuk uyesidir ve gercekten guclu bir sovalyedir. Her onune gelene onu tutuklayamaz veya olduremez. Bu durumda ned ya tum yaptiklarina göz yumacak ya da kendisi gidecekti. Bana gore bericigi yollamasi bile hataydi.

Bealish arkasını sağlama almadan göstere göstere birşey yapmazdı. kral sağ, el sağ ne yapabilirdi ki…

@Nedlord kimse zaten Dağ’ı öldürmesin demiyor. Kendisinin gitmek istemesi bir onur meselesidir ve onuru krallığın önüne koymaktır

@“M.artoloji” zaten gitsin yaverine yakalatsın demiyorum. Bu arada Clegane hanesi soylu bir hane değil. Dedeleri bir seyisken Tytos Lannister’ı galiba onu köpeklerden kurtarıyor bunun üzerine lordluk alıyor. Soylu hane dediğin soyu kahramanlar çağı gibi yerlere dayanan hanelerdir. Kaldı ki soylu olsa da onun dengi Ned Stark mı? İşi başkasının yapmasına niye izin vermeden önce kendisi gitmeyi düşünüyor? Sonra da niye mantıklı olduğu için değil sakatlığı yüzünden vazgeçiyor?

Alakası yok, şimdi Kemal Kılıçdaroğlu onur meselesi yapıp mı yürüyor ? Yönetmesi gereken bir parti yok mu ?

Yani kalkıp buraya Bran ve Ned arasında geçen replikleri mi atayım ? Neden Ned yapmalıydı bunu mu açıklayayım, zaten hepimiz biliyoruz.

Adalet bir düzen için olmazsa olmazdır. Herkes empati yeteneğini kaybetmiş heralde.

Zamanın en zengin insanının koruması altında olan birileri gelip köy yağmalıyor, insanlara tecavüz edip katlediyorlar böyle bi halde çıkıp adaleti sağlaması gereken kişiye derdini söylüyorsun ve adam direk gereken cezayı hem yapanlara hem koruyanlara veriyor. Üstelik eğer ayağımda sorun olmasa ben giderdim diyor. Ned ordan çıkıp gitse ve bu suçu işleyenlere cezalarını verip gelse kim krallığa isyan edecekti ? Adaletli olan kim isyan eder ?

Sonuç ne, Tywin hep adaletsiz davrandı ve en fazla adaletsiz davrandığı kişi tarafından büyük ihtiyacını giderirken öldürüldü. Ned Stark ise ailesini korumak için öldürüldü. Eee tabi herkes en fazla uğraştığı uğurda ölüyor.

@“Queen Arianne” şu objektiften düşün bir de : Kuzey’de idam cezalarını Lord bizzat gerçekleştirir. The man who passes the sentence should swing the sword. Ned bu şekilde yetiştirilmiş ve cezayı da Kuzey’deki gibi kendi vermek istemiş olabilir.

Soylu veya değil bu tartismamizin konusu degil.Yanılmıyorsam tyrellarda krallarin soyundan değil ama bir çok kral soylu hanedan cok daha değerliydi. Konuyu dagitmadan, sonuçta clegenlar siradan bir hane değil, dahası kraliçenin sancagi. Ned duz bir adam, olması gerekeni olması gerektiği gibi yapar. Gittiği taktirde yerine atayacağı kişi elbetteki kraliyetin teamullerine uygun biri olacaktır. Misal osmanlida sadrazam şehirden ayrıldığı takdirde yerine bakan kişiler bellidir. Ister savaş zamanı ister yurt içindeki geziler olsun, devletin teamülleri ve protokolleri kattidir.

@JaqenHgar işte sorun da tam olarak bu. Bu “onur” meselesi yüzünden böyle bir şey yapıyor. Bu sırada krallığa ne olacağını düşünmüyor bile.

@nedlord parti yönetmekle orta çağ zamanlarında el olmak aynı şeyler çünkü. Bu dediğin Kılıçdaroğlu başbakan olsaydı geçerli olurdu ki değil. Ve Kılıçdaroğlu’nun yaptığı bir eylemdir. Yani yine yönetime karşı tepki gösteriyor bir muhalefet olarak yapması gerekeni yani. Peki Ned el görevlerini nasıl yapacaktı Dağ’ı avlarken? Kral Topraklarındaki sorunlara nasıl çözüm bulacaktı?

Kimse Ned yanlış şeyi yaptı da demiyor olay doğruluk yanlışlık iyilik kötülük değil hala burada kaldınız. Ned kendisine göre doğru şeyi yapmaya çalıştı ama bu noktada halkı feda edecekti. Çünkü onun için onur>halk

@“M.artoloji” işte bunu soruyorum kim bakacaktı? Baelish mi? Cersei mi? Kim?

onur veya değil o anda krallıkta en yetkili kişi kim, kraldan sonra ve krallıktaki en büyük dert ve tehlike ne? Buna kim müdahale eder,kim müdahale ederse fazla ses ve sorun çıkmadan halledilir ?
işte ned’in istediği burada devreye giriyor ve aynen kuzeydeki hükmü veren kılıcı sallar düşünceside olabilir bence çok yerinde bir düşünce hükmü verirken düşünmeye teşvik var
illaki bir vekil bulunurdu vekil belki robert birini atadı,belki ned 2 side sağ iken kimse birrşey yapamazdı.
kitaptaki olaylar zaten 2 side ölünce patlak verdi hatırlatırım

Sorunla ilgilenmesi gerektiğini kabul ediyorum. Ama bir adamı avlamaya tek başına çıkmış akıl kârı mı? Ned en çok Dağ’ı avlarken mi faydalı olurdu yoksa Kral Topraklarında mı?

anlatamıyoruz gizemli şovalye dung ve egg in hikayelerinde el brandon rewers (yanılmıyorsam) blackfire prensi için ordu ile geliyordu o da tek adam değil miydi ?
ned de tek gitmeyecekti tabiki ve hüküm veriyorsa verdiğim hükmü ben uygularım mantığında haklıda bence
el sarayda oturmaz bu mantıktan çık bence
gerektiğinde general gerektiğinde başbakan el

Bilal’e anlatır gibi anlatıyorsunuz Arianne Hanım; ancak olmuyor işte.

Clegane’in Krallık’a en büyük tehdit olduğunu söyleyenleri görüyor bu gözler. Dandik bir şövalye hanesi miydi diyardaki en büyük tehlike, yoksa Daenerys miydi? Hani, onurlu sabitimizin hiçbir şey yapmamayı seçtiği tehlike.

Yapacak bir şey yok yazmayın buraya daha fazla bence.

deny 5. kitapta bile halen krallık için tehdit değil ilerde olacak bir tehdit mi evet ama yangın var, olacak yangından korkuyor tedbiri olacak yangına saklamak ne derede doğru anlayalım önce
tedbir içinde hamile çocuk yaştaki kadın mı öldürülseydi
2. bir nokta deny yi kaale almayarak onun davasını da haksız gösterdiler bence çünkü umursamak haklılık payı var demek olurdu

Bulasmiyim, sıçrar diyorum ama olmuyor. Begenmedigin her yorumla ve yorumcuyla ergen gibi kavga mi edersin yoksa trolluk kaninda mi var. Bu son en iyisi seni görmezden gelmek.

Ned aptal mi, aptal. Bunu su forumda en cok ben demisimdir herhalde. Her konuda mi peki, hayır. Sadece siyaset ve entrika konusunda. Bu mantikla gözünün önünde çocuklarının ensest ilişki yaşadığını görmeyip küçük oglu tarafından dalga geçer gibi sicarken arbeletle öldürülen fakat kafası politikaya en cok basan tywin lanisterda aptal, roberti öldürüldüğünde rahata erecegini sanan kralicemsi kadinda… Görüldüğü gibi aptallık mekana, duruma ve zamana göre değişiyor.

Zeka denilen kavrama çok duz bakıyorsunuz. Zeka denilen şeyin tanımı insanın cevreye uyum saglama hizidr. (Gerçi senin bilimsel gerceklerle problemin vardı, yarın bir gun "yer cekimi yok bence gök çekimi var"dersen o da kabulumdur ama olsun ben söyleyim yine.) Bu duruma göre cevreye en hizli uyum sağlayanlar ve hayatta kalanlar kimse, zekasının hakkini verenlerde onlardır. Nitekim coklu zeka denilen bir sey de var bu hayatta. Bununla birlikte sizin makyavelist düşünceniz bir zeka turu değil siyasi bir akimdir.

Velhasıl kelam nedi elestirin de mantıklı elestirin be " KARDES". Yapmasi gerekenleri yaptığı için değil. O donemde huzursuzluk cikaran dag ise kralliktaki en büyük tehlike de odur. Illa tepeden göktaşı mi yağması gerekiyor, yoksa senin kingslandingte trolluk yapman mi?

Hatırladığım kadarıyla dany konusunda tywin de nedle ayni fikirdeydi. Bak goruyor musun ikisi de ne kadar aptallar!

Fanatizmin insanları nelere sürüklediğini gösteren ironik mesajın için teşekkür ederim. Hiçbir mesajımda ne kavga aradım, ne de senin gibi feryat figân yorum yazdım. Kavga arayanları da raporladım sadece. Senin gibileri.

Neye bozulduğunu da çözemedim zaten. Çocuk gibi film/dizi karakterlerine kafayı takıp çıldırmış bir şekilde onları savunmanıza da anlam veremiyorum. Fantastik bir eserden dogma edinebilen bünyelere de hayran kaldım. O kadar bilimselsin ki hiçbir fikrini değiştiremiyorsun. O kadar olgunsun ki bir karakter için çıldırabiliyorsun.

İroni neresinde dersen yorumunda kendini anlatmışsın.

Ve kardeşim olmak isteyebilirsin ama olamazsın. Bana kardeş diyemezsin çünkü ben seni saymıyorum.

Raporladıktan sonra bunları yazmam yanlıştı ancak başka raporladığım birtakım mesajların silinip de bunun silinmediğini gördüğümde bu ironik yoruma cevap vermemin bir sorun olmayacağını düşündüm. Fanatizminin de gölgelediği mantıksallığından kalan kırıntılara güvenerek yorumundaki son kısmı vurgulamak istedim. Umarım tekrar aynı şekilde kendini kaybetmezsin.

Aşırı zekadan beyni artık vücudunda bulunmayan Ned Stark’ın, krallıktaki en büyük tehlike olarak Dağ’ı görmesini dahi savunabildin. O zamanlar Cersei-Jaime ilişkisi, Joffrey’nin piç olması, Kral’ın Şehri’nin borç batağında olması, Daenerys problemi, Stannis, Tyrion ve bunlar gibi problemler gündemde yok olacak ki en büyük sorunumuz Dağ’ın bir köyü yağmalaması ve insanlarını katletmesi olacak. Bunu savunuyorsun bana.

Zeka kavramının ne olduğunu bilmeyebilirim, kabul. Ned krallıktaki en büyük deha da olabilir ki bunu söylemiyorsun, Ned’in siyasette bir aptal olduğunu söylüyorsun. Onun dışında da onur, iyilik gibi kavramlarda zeki olduğunu söylüyorsun. Diyelim ki bu gariban belli bir zekaya sahip. Ama ne ailesini, ne onurunu ne de krallığını koruyabilen bir zekaya.

Ned, siyasilerin ve kirli insanların arasında onuru ve iyiliğiyle parlamakta olan bir saman aleviydi. Sonucunda üzerine işendi. Onların arasında onurunu ve iyiliğini kullanacak kadar zekiydi. Sonuç olarak değer verdiği hiçbir şeyi korumayı beceremedi. Zekasıyla beraber uçtu kafası.

Siyaset entrika zekası 0 olan karakter biraz düşünceli olsaydı renlyle birlik olup çocukları esir alırdı

Dağ’ı infaz için yollanan ekip son derece mütevazı sayıda. Bir de gitmek için yalvaran Loras’ı da reddetti. Adalet için. İyi hoş da karşında standart düşünebileceğin biri yok ki. Kontrolü son derece zor dev gibi bir şövalye ve onu himaye eden Tywin gibi bir lord. 100 kişi bile olmayan bir grubu Dağ’ı yakalamaya yolla gerçekten şaka gibi bir karardı.

Her karakter gibi Ned Stark da birçok açıdan eleştirilebilir. Ancak ben onun bir başka karakterle mukayese edilmesini doğru bulmuyorum, her karakter kendi artısı kendi eksisiyle bu seride varlığını sürdürüyor. Kıyaslamalar, bir arpa boyu ilerletmez bizi aksine tartışmaları balçık kıvamına getirir.

Onurlu olduğu konusunda herkesin hemfikir olduğu karakterdir Eddard Stark. Tam bir aile adamıdır. Çocuklarına karşı şefkatlidir, eşine karşı da daima sevgi ve saygı doludur. Kuzey’in Koruyucusu unvanını çok iyi taşımıştır, asla görevlerinin altında ezilmemiştir.

Tüm bunların yanında kendisini ölüme götüren bir sabitliği vardır. Bu sabitlik onu öldürmekle kalmamış, ailesini de parçalamıştır. İntikamını almak isteyen Kuzey halkı, Frey ve Bolton ittifakı karşısında ne yazık ki yetersiz kalmıştır. Ne olmuş olursa olsun Ned Stark karakteriyle, bu serinin temel kurgusunu oluşturmuştur aslında. Onurlu ve şerefli bir adam olması, taktiksizliği dürüstlük sanması, ihanet sezgilerinin açık olmamasıydı onu ölüme götüren. Ve Ned’in ölümüydü her şeyi ateşleyen, asıl hikayeyi başlatan.

Tywin’le kıyaslanmış, Tywin daha uzun yaşadı ama Ned’in onuru onun ömrünü uzatmadı denmiş. Bu evrende herkes ölümlü önce bu konuda anlaşalım. Ölüm şekline girilmiş, Tywin tuvalette öldü denmiş ::::smiley: Bakın forum halkı, bu evrende herkesin kendi öz hikayesi vardır. Ned ileriyi düşünemedi, onurlu olmayı seçti ve infaz edildi. Tywin, oğluna haksızlık etti, üstüne gelininin (:D) üstüne çöktü. Ve bedelini ödedi. Sonuç olarak iki karakter de öldü. Herkes hatasının bedelini ödedi. Seda Sayan Antoinette’nin deyişiyle ‘HERKES KALBİNİN EKMEĞİNİ YEDİ’.

Bilen bilir Starksever bir üyeyim ama her şeyden önce ben bu forumun kıymetli bir yorumcusuyum ::::::smiley: Objektif değerlendirmeler yaparsak seriyi ve yazarı daha iyi anlamış oluruz. Karakteri sevip sevmemek değildir mesele. Duygularınız ya da laf yetiştirme çabanız analiz yeteneğinizi köreltmesin. İyi forumlar canım dostlarım. İyi forumlar…