Eddard Stark

Aynen sonrasında Varys ile birlikte Lanceli sorgulayıp Robert’ın ölümünün gerçeğini öğrenirdi.Cersei’yi oğlunun sakat kalması,kurdun ölümü ve arkadaşını öldürttüğü için Allah yarattı demez kılıcıyla idam edip Starkların borçlarını ödediğini diyara gösterirdi.

Aynen, Ned Stark belki üzerine en az tartışılabilecek bir karakter. Katı prensipleri olan ve bu prensiplerin dışına hiç çıkmayan, dostluğu da düşmanlığı da etkili olan, öngörülebilir bir adam.

Aslında Stanisin bir ton açık rengi.

Belki hayatı boyunca yaptığı tek hata da aşırı duygusal tavırlarıyla ünlü Tully’lerden bir kadınla evlenmekti. Sonuçta Catelyn Tully’nin düşüncesiz hamleleri (Tyron’un esir alınması sonucu savaş çıkması, Baelish’e güvenmek, Catelyn’in KL’ye gelmesi) sonucu kellesini kaybetti, ailesi dağıldı ve oğlu da savaşı kaybetti.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Yani ışte bu… Ned cerseiye acıdı oldu, tywin oğlunu her fırsatta düşmanını ezer gibi ezdi oldu. Biri diyarin en adil yöneticisi, diğeri diyarin en entrikacı insanlarından biriydi ama yabancının eli her ikisinede dokundu. Ned kendine kurulan tuzağı göremedi, tywin dibindeki torunlarının ensest ürünleri olduğunu farkedemedi. Eğer bir sey aptalliksa diğeri içinde aptalliktir. Aptalliklari hatalarına sebep olur, hataları ölümlerine. Sonuçta her ikisi de zaaflarının, aptaliklarinin kurbanı oldu.

Ha tywin nedden daha şanslıydı, çünkü siyasi entrikaların bol olduğu bir aileye mensuptu. Güneyin koşullarına hakim, güneyde yaşayan biriydi. Ned ise kuzeyin en dürüst ve en sevilen ailesine mensup. Askeri ve adil bir yönetimin icinden gelmis duz bir adamdi. Oyle yetişmiş, öyle öğrenmiş. Nasıl ned ve ailesi güneyde buz gibi ediridiyse, tersi bir durumda lanisterlar kuzeyde donardı. Bu nedenle bu iki karakter kiyas meselesi bile olamaz. Şartlar ve koşullar eşit değil bir kere.

Ikisi de kendi nevi şahsına münhasır karakterler. Ned adil, düşünceli, ailesini ve kuzeyi korumaya and icmis duz bir adamken; tywin guce asik, siyasî entrikaların icinde buyumus, politik ve zayif herhangi birseye tahammülü olmayan bu uğurda oğluna bile eziyet eden kibirli bir adamdı. Sonuçta ikisinin varlığı game of Thronesu dünyasini en çok beğenilen serisi yaptı.

@“XXREXX” çok haklısın hatta Catelyn dedi Cersei’ye her şeyi söyle falan diye. Vallahi nasıl da düşünemedik.

Su cok acikti ki nedin borusu ancak kuzeyde oterdi. Çünkü tam bir kuzey insanıydı. Nitekim de kuzeylilik yaptığı için oldu. Ne bir tully ile evlendiği icin ne de başka bir sey için. Cerseiye merhametinin sonuçlarını göremedi. Sandı ki cersei minnet dolu bir sekilde nedin dediğini yapacak! O dediğini lannisterlerin iyilik timsali tyrion bile yapar ama cersei gibi bencil bir psikopata sökmez.

Neyi düşünemediğini bilmiyorum.

Bence Ned’in Cersei’ye söylediklerinin fazla bir değeri yok. söylemese de savaş zaten çıkacaktı. Kızlar ve Ned zaten esir alınacaktı. Çünkü Cat, Tyron’u esir aldı. Herşeyi başlatan hamle bu.

Ve Asıl konu, Robert’in ölürken Ned’e yazdırdığı vasiyetname ve Ned’in bu vasiyetnamenin gereğini yapmaya çalışması. Bunu yaparken de karısının “Baelish’e güvenebilirsin” sözüne güvenmesi. Karısı KL’ye gelmeseydi ve Baelishe güvenebilirsin demeseydi belki farklı bir aksiyon alacaktı Ned. Bu kısmı bilmiyoruz.

Ama Cat’in 2 kızı ve kocası KL’deyken Tyron’u esir alması da neydi ? Kadın tek başına fiilen savaş ilan etti. Böyle önemli hamleler öncesi strateji geliştirirsiniz. Öyle bir şey yok, bir anda ayağa kalktı ve duygusal bir karar verdi.

Şurası kesin ki, Baelish, Cat figürünü çok yakından tanıyor. Lord Aryn cinayetini ve Bran suikastini Tyron’un üzerine atıyor. Ve Cat’a yalan bilgi veriyor. Cat, tesadüfen bir handa Tyron’u görmese başka bir şekilde saçmalayacak belki, bilmiyoruz. Ama Baelish bunu öngörüyor.

Şimdi bu adamın onuruna laf edemem. Kendi doğrularını savundu ve çoğu zaman haklıydı ama her zaman değil. Ama yaptığı aptallıkları da onur kisfesi altında saklamanın anlamı yok. Hem Varys, hem de Littlefinger çeşitli örnekler göstererek onu dönen oyunlardan haberdar etdi. En son Renlynin teklifini redetdiğinde bu aptallık hat safya ulaştı. Ben hala o teklifi neden redetdiğini anlamıyorum. Stannis şehre gelip tahta oturunadek Renly ve Loras sahip olduğu kuvvetle Cersei ve çocuklarını rehin tuta bilirdi. Stannis tahta oturdukdan sonra gerçeyi tüm Diyara ilan ederdiler. Renly ve Stannis aynı tarafta olduğu içi Fırtına toprakları Stannisin idaasını desteklerdi. Ama bizim Eddardsa onun yerine Cerseini karşısına bi kağıt parçasıyla çıkıp, Stannis gelene kadar vekillik yapma yalanıyla zaman kazanmaya çalışıyor. Ulan Cersei senin Jofreyi tahtan indirmek istedğini biliyor - kendin söylemiştin - neden sana güvensin?!

Kafanızdaki Ned nasıl bir Ned bilmiyorum ama gerçekle alakası yok. Ne demek Cersei’ye söylemeseydi bir şey değişmezdi? Yok ya cidden bir şey değişmezdi alt tarafı Stannis tahta oturur Ned hayatta kalırdı.

Edit:Renly olsun @"dual"ı mı kırıcam?

@argos
Diziyi izlediğim kadarıyla aklımda kalanı söyleyeceğim size, belki kitabı okurken aklımda kalmıştır.

Renly, Stannis gelene kadar tahtta oturmayacaktı, Kings Landing’i kendisi için istiyordu. Ned ise buna karşı çıkıyor, o yüzden bu teklifini reddediyor.

Edit: Bir şey soracağım. Benim ismimi kullanmanda ki amaç nedir? @“Queen Arianne”

Off off
Tartışmak istiyorum ama mobildeyim :[
Bu arada wueen kardeşim, ben sana platonun ideasını anlatırım, lise bilginle dalma.

Bence de Renlynin gerçek niyeti sonunda tahtı kendisi için almak bundan dolayı Eddarda yardım teklif ediyor. Ama benim hatırladığım bunu direk söylemiyor. Eddarda Lannisterları tahtdan uzaklaşdırmak ve Joffrey reşit olanadek diyara vekil sıfatıyla hükm etmesini sağlamak için yardım ede bilceğini söylüyor. Ve Eddard Renlynin onu kullanmak istediğini anlamıyor başka bir sebep yüzünden redediyor.(kitaba bakmalıyım) Ama bence bu durumda Renlye inanmak Cerseinin karşısına bir kağıt parçasıyla çıkmaktan çok çok çok ama çok daha akıllıca bi seçim olurdu.

Bloke oldum şu anda. Stanis falan.

Peki söylemediğini düşünelim. Ned, gerçekleri öğrendi, ve sessiz kaldı. Robertin vasiyetnamesini de yırtıp attı. Hiç dikkate almadı. Ne olacaktı, elini kolunu sallaya sallaya kızlarıyla birlikte KL’den ayrılabilecek miydi ?

Cat, Tyron’u esir aldı. Bu arada kızı da halen Jofrey ile nişanlı. Üstelik daha da ahmakça bir hata yapıp Tyron’u idamla yargıladılar.

Böyle bir hakları var mı ? Tyronu yargılayacak mahkeme merkezi krallığın mahkemesidir diye düşünüyorum.

Siz Lannisterlerin yerinde olsanız nasıl bir tepki verirdiniz. Starkların düşmanlık beslediğini öğreniyorsunuz. Tyron’un da bir şekilde serbest kaldığını da öğrenseniz bile Sansayı evine geri gönderir miydiniz ? Peki Tyron’un kaçırılmasını ve idamla yargılanmasını sineye mi çekerdiniz. Bir Lannister’ın borcunu daima ödediğini hatırlatırım.

En light kararla Güvence olarak mutlaka Starklardan 1-2 esir tutardınız. Öyle değil mi (Theon gibi). Hanenin Lordu da elinizde üstelik. Ned, Sansa ve Aryayı bırakır mıydınız? Cat’i yargılar mıydınız ?

@argos
Ekte olan resimdeki olayı hatırlıyormuşum. Renly değilde Baelish söylüyormuş.

@dual yorumu yazdıktan sonra yorumunu gördüm ve yanlış hatırladığımı fark ettim bunu da editte yazdım. Düşmanca bir amacım yoktu adınızı kullanırken. Sakin olun

@“XXREXX” hatırlarsanız Tyrion’ın kaçırılmasına sinirlenen tek kişi Jaime’ydi. Tywin bile bir Lannister diye sinirlenmişti Cersei’nin​ zaten umrunda değil. Hatta ölse sevinecek. Ve o sırada vekil kraliçe olacak kişi kimdi tahmin edin. Doğru tahmin Cersei. Yani Ned’e bundan dolayı hiçbir şey olmazdı.

Konu sadece Tyron mı sizce ?
Lannisterler bu kez borçlu mu kalır yani ?
Kuzeyin ve Vadinin bir düşmanlık beslemesini önemsemezler mi ?

Aynı kitabı mı okuduk ki biz ?

@“XXREXX” aradaki düşmanlıktan dolayı Ned zor durumda kalabilirdi ama kafası gider miydi? Aynı kitabı mı okuduk biz?

@“Queen Arianne”

Kusura bakma ben o an değişik anlamlar yükledim yorumuna. Sanki alttan alttan imalarda bulunuyormuşsun gibi.
Özür dilerim :slight_smile:

Peki Mountain neden Nehirova topraklarına saldırıyordu ?

Kitaplara göre de, diziye göre de Tywin Lanister’in sözünden çıkmayan biri neden durduk yere Tuly topraklarını yağmalasın ? (Tully’lerle Starkların kan bağı var, neredeyse aynı aile sayılırlar)

Üstelik henüz daha Robert ölmemiş, Tyron’ın kaçırıldığını bilip bilmediklerini hatırlamıyorum, Ned, henüz Cersei ile görüşmemiş, eş zamanlı olaylar gerçi ama…

Daha o günlerde Tywin’in kafasında çok büyük projeler var. Adam zaten savaş çıkarmak için kıvılcım arıyor. Fiilen uşakları tarafından savaş başlatılmış bile.

Bu fırsatı görmezden gelir mi ? 3 Stark’ı evine gönderir mi ?

Jaime’ye anlatıyor bir kısmını (ama savaşın ortasında).

Diğer taraftan Robert’in içkisine birşeyler katılarak suikaste uğramış olma ihtimali de var. Dizide de kitapta da bu kısım açıklanmıyor.

Tekrar söylüyorum savaş kaçınılmaz, Ned, Cersei ile konuşsa da konuşmasa da.

@XXREXX Ned’in ayağının sakat olduğunu hatırlıyorum. Tyrion olayı da, Cersei olayı da vardı. Robert yaralanmadan hemen önceydi Clegane olayı.

Teşekkür ederim bilgi için. Şu durumda Sıralama ön plana çıkıyor.

Nehir topraklarından bir köylü, KL’ye gelip Mountain’i şikayet ediyor. Nehirova ile KL arası kaç fersah ve kaç günde kat edilir? Dizinin bu tür zaman ve yol hatalarını gözatdı ettiğini biliyoruz. Ama yazar bu tür detaylarda hata yapmıyor. Mountain olayı, Tywin Lannister’ın planını uygulamaya çok daha önce koyduğunun göstergesi olduğu için önemli. Cercei olayı son kademe. Savaş planı ve stratejilerini zaten yapmış ve uygulamaya koymuş Tywin, bunu demeye çalışıyorum.

Syg,