Elia ve çocuklarının kanı en çok kimin elinde

Evet arkadaşlar. 7. sezona gelinmesiyle birlikte bu konu çok fazla tartışılır oldu ben de bu yüzden bu önemli soruyu forum halkına sormak istedim. Kim en çok suçlu sizce?

Rhaegar tabii ki. Lyanna’yı kaçırmasaydı savaş başlamayacak ve Rhaegar tahta oturacaktı. Binlerce kişinin ölümüne yol açmış saygı değer insanların onurları yerler altına alınmıştır. Rhaegar açıkça batırmıştır. Başka şık bakmam bile.

Tywin>Rhaegar>Aerys>Jaime>Dağ

Tywin, direk öldürme emri verdiği için en büyük günah onun boynuna.

Rhaegar, Babasının nasıl bir ahmak olduğunu bilmesine rağmen karısını orda bıraktığı için ve tabiki karısının krallığında nişanlı bi kadınla evlenmesi de cabası. Ne kadar kibar, ne kadar asil olduğunu umursamadan diyebilirim ki çok adice davrandı.

Aerys, bazıları deli diyor ama bence classic bir Targaryen ne eksik ne fazla.

Jaime, emanete sahip çıkamadığı için

Dağ, kendinden beklenileni yaptı, piskopat bir sapık olduğu için yüzde yüz suçlu olsa bile bence bu adamı kullananların suçu daha ağır.

En son Rober diyebilirim seride Ned Stark’tan sonra en fazla sevdiği karekter olsa bile Lannisterleri döktükleri kanla bırakıp, hesap sormayıp, kendi kendini bitirmiştir.

Ya dediklerine katılıyorum da savaş kaybedildiğinde bir yerde çocukların öleceği kesin değil miydi? Ben bu yüzden Rhaegar’ı daha üstte tutuyorum.

Tywin ve Dağ. Dağ’ı ben seçtim.

Rhaegar neden şıkların arasında yav adamın çocuklarının anası? ;D

Rhaegar bütün savaşı çıkardı her şeyi başlatan kişi o

Rheagar,Tywin,Aerys ama sorarsanız Rheagar derim.Çünkü savaşa giden süreci kendisi başlatmıştır ve ailesini korumaya almadan şehirden çekip gitmiştir denilebilir.Ki kendisi Ejderhakayasına sahiptir ayrıca kayınbiraderi Doran Martell de onları koruyabilirdi.Dağ ve Amory için diyecek laf yok ikiside katildir.Ama sorumluluk Rheagarındır.

sen gidip karını ve çocuklarının yanında durmak varken 3 kral muhafızını gidip başka bir kadına koruma olarak dikersen suçlu olman normal.

Rhaegar savaşı kaybedeceğini bilmiyordu bu yüzden onu hırsızı eve davet eden adam olarak değil, kapıyı açık unutan adam olarak görüyorum.

Üstelik Tywin’in öldürme işini zalimce yapacak birine vermesi suçluluk katsayını arttırıyor gözümde.

Bu adam nasıl savaşın çıkacağını ön göremez Allah aşkına? Bunu ön görememek için IQ’nun 3 olması lazım. Ortamlar zaten gergin baban deli. Bu hareket tabi savaş çıkarır.

Ciddi yorum yapacağım.

Mantıklı bakınca söyledikleriniz çok doğru… Rhaegar gerçekten de işi batırdı. Özellikle Elia ve çocukları açısından baktığımızda korkunç bir koca ve baba… Yaptığını kabul ettirecek ve cici gösterecek bir sebep yok. Aşk, kehanet vs. ne dersek diyelim hakikat ortada.

Yine de o böyle olmasını ister miydi onu düşünüyoruz? İstemezdi. Ama olan oldu.

Kısacası, sonuna kadar haklısınız.

Rhaegarın kesinlikle. Pis adam kaka adam tü adam. En büyük martel yüce martel dorne harika özgür eliaaaaaaaaa canım benim sana naptılar.

GT-I9060 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Savaşı çıkarmakla ilgili yorum atan ben değilim ben kaybetmekle ilgili konuşuyorum. Kaybedeceğini bilmiyordu, hatta kazanacağından emindi adam geri gelince değişiklik falan yapacam diyor. Bence saçma salak bi karekter, onca zaman babasına musamaha göstermesi bunun en başlıca sebebi ama dediğim gibi Tywin’in bu işi bizzat emir vererek yapması ve bu işi yapacak kişi olarak piskopat bir katil seçmesi onu gözümde Rhaegar’dan daha fazla suçlu yapıyor.

Rhaegar tabi ki. Karısını ve çocuklarını tehlikenin ortasında bırakıp başkasıyla evleniyor. Malum savaş patlak verince de onu korumayı seçiyor ve diğerleri olabilecek en kötü şekilde katlediliyor.

Evli bi kadın olarak bana Rhaegar’i verseler parça pinçik eder, bi yerinden kan alır, derisini yüzer, üstüne iğdiş ederdim hunharca. Abv boyu devrilesice! Diyeceklerim şimdilik bu kadar.

Allah belanı versin Rheagar. Destinanın çocuklarından ne istedin ?

Dalgaya alınacak bir konu olduğunu düşünmüyorum.Ortada çok kötü şekilde katledilmiş bir aile var sonuçta.

Çok tartışmalı bir konu bu. Olayı başlatan kişi olarak Rhaegar zaten suçlu bunu kabul ediyorum. Ancak Rhaegar’ın hatası telafi edilebilir düzeydeydi. Asıl hatalılar Tywin ve Aerys’tir.

Aerys olaylar patlak verdiği zaman; Elia ve çocuklarını esir tutmak yerine güvenle Dorne’a teslim etmeliydi. Dorne, Robert’ın isyanından askeri ve ekonomik açıdan en az etkilenen bölgeydi. Eğer Aerys, Prenses’i ve çocuklarını güvende tutmaları için Doran’a gönderseydi şu an Elia ve çocukları hayatta olurdu. Dorne, Aegon’u en uygun şekilde yetiştirirdi ve zamanı gelince de Robert’ı devirirdi. Robert Aerys’ten daha iyi bir kral olduğu için halk tarafından kabul edilmişti, çok iyi bir kral olduğu için değil. Kötünün iyisi olduğu için. Kusursuz bir savaşçı olabilirdi belki ama politik açıdan başarısız bir kraldı bir ton borcu vardı. Devirmesi zor olmazdı ve Targaryen’lar kaldığı yerden devam edebilirdi. Aerys bunu düşünmek yerine Elia’yı esir tuttu ve Dorne’un güçlerini bu şekilde yanına çekmeye çalıştı. Tertemiz bir salaklıktır bu, bu salaklığın bedeli de hanesini tümden kaybetmesine sebep olmuştur. Rhaegar’ın Lyanna’yla kaçmasının diyar açısından sonuçları gayet öngörülebilir durumdaydı. Olayların önünü kesmek Aerys’in elindeyken daha da zorlaştırdı her şeyi. Bir katliamın baş mimarı oldu.

Gelelim Tywin’e. Adamın amacı zaten Targaryenler’i bitirmek. Tywin, Aerys’e Cersei ve Rhaegar’ı evlendirme fikrini sununca Aerys: ‘Oğlumu hizmetkarımın kızıyla evlendirmem’ diyor. En az bir karga kadar kinci olan Tywin bu kral kapağı asla ama asla unutamıyor. Aerys’in Tywin’in kellesini istemesi ve önceden yaşanan bir takım olaylar sonucu Tywin Aerys’a epey bileniyor. Savaşta Robert’tan yana olması şaşırtıcı değil. Peki bu Tywin Amory ve Gregor’un ne kadar vahşi adamlar olduklarını bilmiyor muydu? Adamlarını tanımayan bir komutan değildi Tywin, kuvvetle muhtemel özellikle bu iki adamı seçti hatta. Oberyn’in de dediği gibi emri veren bizzat Tywin’dir. Amory ve Gregor’u Elia ve çocuklarının üstüne salarken olacaklar film şeridi gibi gözünün önünden geçmiştir eminim ki. Tywin bu vahşete göz yummakla kalmadı, Elia’nın tecavüze uğrayıp ölmesinden, çocukların vahşice katledilmesinden yüksek dozda keyif aldı ayrıca. Aegon’un kanlı, küçük bedeni bir Lannister pelerinine sarılıp Robert’a sadakat hediyesi olarak sunuldu. Tywin için yeteri kadar vahşi ve adice bir olay, şaşırmadım kesinlikle.

Bu olayda suçlu olan çok isim var ama kişilerin suçluluk yüzdesi epey farklı. Kendisine sadakat hediyesi olarak ölü bir bebek sunulunca tepkisiz kalan Robert da suçludur. Aldıkları emri yerine getirirken bir kere bile durup düşünmeyen Gregor ve Amory de suçludur. Prensesine sahip çıkmakta çok geç kalan, pasif kalan Dorne da suçludur. Başka birine aşık olmak suç değildir. Ama evli bir erkeksen ve çocukların varsa onları güvende tutmak zorundasın. Lyanna’yla kaçmadan önce Elia’yı ve çocukları güvence altına almayan Rhaegar da suçludur. Ama bu saydığım isimlerin hiçbiri Aerys ve Tywin kadar suçlu değildir.

Yav arakadaş ne Rhaegar’mış yedi krallığı kan gölüne çevirmiş,Lyanna’yı kaçırmış. Birincisi yedi krallığı kan gölüne o çevirmemiştir, sadece Lyanna’yı kaçırması (gönül rızasıyla-evlenmişler) hızlandırıcı katalizör etkisi yaratmıştır. Deli Kral’ın Brandon Stark’ı ve yoldaşlarını(Ethan Glover, Jeffory Mallister, Kyle Royce ve Kartal Yuvası’nın varisi Elbert Arryn) yakmasını sizce Rhaegar istermiydi? Olayların asıl nedenleri Duskendale Muhalefeti’ne dayanır, Aerys ile Tywin arasındaki bu sıkıntıyla Rhaegar’ın ne alakası var? Başından sonuna kadar bir Lannister planıyla hareket edinilen isyanda Tywin Rhaegar’ın olayını ve Stark hanesine yapılanları bahane edip Robert ve Ned’i tabiri caizse kullanmıştır.(Duskendale’den sonra deliren Allahın belası Deli Kral geleni gideni yakmasa bu da olmazdı.) Rhaegar’ın hatası başından sonuna Lannister oyunu olan bu planı göremeyip işler zıvanadan çıktıktan sonra çoluğu çocuğu başka bir Lannister’a bırakmasıdır. Jamie’nin yaptığı bu hata rüyalarına dahi girmektedir.

Elia’ya gelecek olursak şunu biliyoruz ki :
Rhaegar’la evlilikleri romantik olarak olmasa da mutlu gözüküyordu buna rağmen Elia’nın her zaman problemli olan sağlığı hassas kaldı. Elia Rhaenys’i doğurduktan sonra yarım yıl yataktan kalkamadı ve Aegon’u doğurmak onu neredeyse öldürüyordu. Aegon’un doğumundan sonra üstadlar bir daha çocuk doğuramayacağını söylediler.
Harrenhal olayına Elia’nın tepkisi kesin bir şekilde tam olarak bilinmemektedir.

Tüm bu olan bitene rağmen ve Elia’nın ölümü tamamen Lewyn Martell’a bile bunu koz olarak kullanan Deli Kral Aerys ve( bazı söylentilere göre olası Cersei-Rhaegar evliliğine engel olduğu için) Tywin tarafından olduğu kitaplarda bile kabul görürken bana burda yersiz Oberyn Martell’cılık yapmayın lütfen.

Sizin sorduğunuz soruyu Dany’de zamanında sormuş;
Daenerys: Ama bu, ağabeyimin Lyanna Stark’ı aşk ve güzellik kraliçesi olarak taçlandırdığı turnuvaydı. Prenses Elia oradaydı, kendi karısı, fakat ağabeyim tacı Stark kızına verdi ve daha sonra onu nişanlısından çaldı. Bunu nasıl yapabildi? Dornelu kadın ona çok mu kötü davranıyordu?
Barristan: Ağabeyinizin kalbinde neler olabileceğini söylemek benim gibilere düşmez Majestleri. Prenses Elia iyi ve zarif bir leydiydi, fakat sağlığı her zaman hassastı.

Tywin de Tyrion’a şunları der:
“İtiraf etmeliyim, korkunç bir katliamdı. Aslında Elia’nın zarar görmesine gerek yoktu, bu büsbütün saçmalıktı. Elia’nın kendi başına hiçbir kıymeti yoktu.”
----E BE CANİ ADAM, O ZAMAN NİYE KIYDIN?--------------

DİPNOT: Tüm bunların yanında GRR Martin’e sürekli olarak Elia Rhaegar ilişkisi sorulur… Yazar bu soruları, “karmaşıktı” diyerek geçiştirir…

[quote=“Ar-Phazon, post:17, topic:9526”]

Dalgaya alınacak bir konu olduğunu düşünmüyorum.Ortada çok kötü şekilde katledilmiş bir aile var sonuçta.
[/quote]İyide katliamla ilgili bişey demedim ki. Klavye talihsizliği ile ilgili küçük ve galiba kötü bi şaka yaptım. Başka konularda da Elia’yı savunduğumu görebilirsin ve o olayı da hiç dalgaya almadım. Hatta bu evren ile ilk tanıştığımda etkilendiğim bir olaydır.