Elia ve çocuklarının kanı en çok kimin elinde

Bu kadının yaşadığı bunca şeyin ana sebebi Rhaegar’ken Tywin diyenleri anlamıyorum

bence kimin elinde olduğu çok belli ama kabul edemeyen bir güruh var. Kabul edin şunu artık. Sesi güzel, arplının elindedir o kanlar.

Kimse eliayii öldurmek zorunda degildi. Kimse aeryse isyan etmek zorunda degildi. Kişi istedigini yapmayı ecmexe hur iradeye sahiptir. Eğer ki secme hakki yoksa istedigini o zaman da determinizm gereği bir sorumluluk yoktur. Çünkü sorumluluk özgürün yükümlülüğündedir. Eliayı öldüren dağ emri yerine getirmek zorunda degildi, tywin de emri vermek zorunda degildi. Siz sadece öldurmesi icin sebepler veriyorsunuz, zorunlu kılacak hic bir durumla sınirlı degil ki tywin. Rhaegar melek demiyorum ama her seyi de onun ustüne yıkiyorsunuz. Bu durumda kalan insanlar kendi kaderlerinin kölesi beyinsizler oluyorlar, veya siz abartıyorsunuz.

“Rhaegar melek demiyorum ama her seyi de onun ustüne yıkiyorsunuz. Bu durumda kalan insanlar kendi kaderlerinin kölesi beyinsizler oluyorlar, veya siz abartıyorsunuz.” üstat seni tebrik ediyorum. Ancak bu kadar iyi izah edilebilirdi.

Hatta arttırıyorum
Rhaegar bir kehanet icin/uçkuru icin savasa surükledi deniyor. Moraliteyi ve degerleri bir kenara birakarak diyorum ki, Robert da nişanlısi ugruna isyan başlattı. Ister uckur ister kehanet ister nisanli icin olsun. Sunu unutuyorsunuz, kimse bu isyanı baslatmak zorunda degildi, yapılabilecek cok fazla sey vardı. Bir kadın uğruna robert binlerin olmesine sevep olmadi mı? Tüm bu suclar bu sucların icindeki herkesin ortak sorumlulugudur. Deli kraldan Eddard starka kadar. Ama Kehanetlerdeki kisi o degildi vesaire ile de gelmeyin. Mantık aynı, istedigi bir sey icin istedigi bir seyi yapti herkes. Birisi bir sebep icin birini kaçırdı, birisi bunu istemedigi icin de sancaktarlarını topladı.

[quote=“ichigo, post:45, topic:9526”]

Hatta arttırıyorum
Rhaegar bir kehanet icin/uçkuru icin savasa surükledi deniyor. Moraliteyi ve degerleri bir kenara birakarak diyorum ki, Robert da nişanlısi ugruna isyan başlattı. Ister uckur ister kehanet ister nisanli icin olsun. Sunu unutuyorsunuz, kimse bu isyanı baslatmak zorunda degildi, yapılabilecek cok fazla sey vardı. Bir kadın uğruna robert binlerin olmesine sevep olmadi mı? Tüm bu suclar bu sucların icindeki herkesin ortak sorumlulugudur. Deli kraldan Eddard starka kadar. Ama Kehanetlerdeki kisi o degildi vesaire ile de gelmeyin. Mantık aynı, istedigi bir sey icin istedigi bir seyi yapti herkes. Birisi bir sebep icin birini kaçırdı, birisi bunu istemedigi icin de sancaktarlarını topladı.
[/quote]Savaşın çıkma sebeplerinden birisi Aerys’in Robert ve Ned in kellesini istemesiydi.İsyanı başlatan sebeplerden birisi bu.Yani birisinin istekleri yüzünden başkalarının hayatının tehlikeye girmesi var.

Hayatlari tehlikede diye kacıp saklanmak yerine savas meydaninda kendilerini tehlikeye atmalari da ayri guzel bir mantıomıs. Gandhinin de hayati tehlikedeydi, savas icin cok da iyi gerekceleri vardı. Savaşti mi ?

Burada olay kendini savunma.Ayrıca bu emir bir saldırı ikisine karşı savunmak için makul bir sebep.O savaşları yönetmeselerdi ölebilirlerdi ayrıca.Bu olasılığıda unutuyorsunuz.Öldürme emrini mutlaka biri yerine getirecekti.
Gandhinin arkasında bütün bir Hint halkı varken.Robertın diyarı bölünmüştü.Jon’un diyarı bölünmüştü.Tullylere karşı isyan edenlerde vardı tek birleşik kuvveti olan Ned Starktı.

Bu olayların sorumlusu Deli kraldır. Tywini kendine düşman eden kişi o, isyanın çıkmasının sebebi de o, tüm suçu Rhaegara yıkmak ne kadar doğru bilemedim. Bu Rhaegar nefretini de anlamış değilim. Robert defalarca karısını kendi yatağında aldatmasına rağmen ses çıkarmayanlar, boşanıp başkasıyla evlenen Rhaegardan nefret ediyor. İsyanın tek sorumlusu Rhaegar olsaydı haklıydınız ama tek sorumlu o değil. Elia’nın şehirde kalmasını sağlayan kişide Rhaegar değil Dorne desteğini kaybetmek istemeyen deli kraldır.

Yo degil. Kacmak da bir savunma. Savas alaninda da olecekler, kacarlarsa yasama ihtimalleri daha fazla. Bak danye dany hala yaşıyor. Bilemedim yani lol.
Gandhi hakkında da bir araştirma yap bakam nerede ne etmis kac kisi yanindaymıs başta. Lol yani

Dany savaş sırasında doğmamıştı yanlız.Ayrıca kaçmak nihai bir çözüm değil.En sonunda hep hareket halindesin.Kendini savunabilecek olan avantajı eline alır ve kaçmaz kaçırır.Kaçan taraflar genellikle zayıf olanlar.

Hay allahım simdi de birilerini kisitlamaya gidiyorsun. Güclu olan da kacabikir, zayig olan da savasabilir. Kisilerin yapabilecekleri seyler dolu. Gidip de en cok günah isleyeceklerini secti hepsi. Ayrıca kuzey artı baretheonlar geri kalanlara kiyasla birazcik ufak kaliyor.menzil dirne tac topraklari ve kaya. Yani bu şekilde düsünüyorlar. Ve de adamların ordulari da toplanmış. Gerci sen Fredrick 1 zirhi ile su gecerken boguldu diyen herifsin. Lol yani. Hala savunmaya çalışiyorsun bir seyleri yalan yanlıs ve hata ile.

Günah nedir peki o zaman?Hayatta kalmadan bahsediyoruz çaresiz olan savaşır çaresi olan kaçar.Zayıf taraf savaşıyorsa genellikle köşeye sıkışmıştır.Güçlü kaçıyorsa planı vardır.Kraliyetin elinde batı ve demir adalar yoktu maksimum 60 70 bin kişilik kuvvetleri vardı.Karşı tarafında buna yakın.Ezici bir avantajı yoktu kaçmak mantıksız bu durumda.Konu kan kimin elinde ayrıca Rheagar Tywin ve Aerys ilk 3 ü alır.Ama savaşa giden süreçte payı en fazla olanlardan birisi Rheagar.
Ayrıca sürekli olarak konuları yokuşa sürüyorsun.

Kardeşim. Factler uzerinden gitmiyorum. Nedin ve robertın o sorada bildikleri uzerinden gidiyorum. O zaman ben de diyeyim, ned idam edilecegini biliyordu gene de planıni uyguladım te allam yav. Bati onlarda olarak görüldü, tywinin yardim etmek icin sebebi yoktu. Ayni şekilde nehir topraklari ittifaki da bozulmustu. O yuzden oldu bu evlilikler. Adamların tek bildikleri 3 kisi oldukları. Su jatilmaz diye bir hesaplama mi var. Bunu yapan bir padisahımiz var yıldirim beyazid. Su bolye olur su şoylenolur dedi kaybetti adam. Ağir sacmalıyorsun.

Savaş gerçeklerden hesaplanır.Alanı gören fırsatları anlayan kazanır.Targaryenler bir noktada savaşı zaten kaybedecekti.Her yönde savaşları yüzünden.Hızlı saldırsalar belki kazanırlardı ama olmadı işte.Tywin neden Kraliyet e yardım etsin arası bozuk.Greyjoylar kimseyi iplemiyor.Ned ve Robert’ın kelleler istenince Jon Arryn ve Hoster Tully sayesinde kazanıyorlar.Her olasılığı hesaba katmak gerçekten saçma.Askerler planda bunu bukadar abartmıyor.Ayrıca Cat ve Brandon evliliği olmayınca anlaşmayı kazanmak için Ned evleniyor.Zaten ittifak sağlam.Bayezıta kaybettiren rakibini tanımaması oldu.Eğer filleri bilse ona göre hazırlansaydı kazanırdı.Ama sahayı ve rakibini tartmadığı için yenildi.

Birinin sevgilisini almışlar diğerinin babasını kardeşini öldürmüşler adamlar neden kaçsın şu tartıştığınız konuya bak hele :slight_smile: Böyle bi durumda durup savaşmaları çok normal, normal olmayan prensin gidip nişanlı bi hatunu kaldırması üstüne üstlük babasının karekterini tanımasına rağmen, bunu yapması. Yapılabilecek onca şey arasında gidip en saçmasını yapıyorsan eleştiriler gelecektir elbette.

Rhaegar’ın savunulmayacak değil savunulamayacak, bir çok hatası var, ilerde bu ilişki ve karekterin kişiliği işlenirse, belki bu davranışlar bir sebebe bağlanır. Atıyorum Stark kanı lazımdı gibisinden ama daha önceden yazdığım gibi bir sebebe bağlansa bile, bir çok kişi o sebebi yemeyecektir.

Şıklarda şey de olabilirdi mesela Yaprak Dökümü Nejla yani Lyanna

Bence de mantıklı.Sen git deli adamın birinin oğluna kaç, sonra bütün diyarı peşinden sürükle olacak iş değil yani.
Rhaegar ve Tywin’den sonra 3.bir kişi varsa oda Lyannadır.Baba sözü dinlememenin sonucu.

Kesinlikle olması gerekiyor. Dizideki tüm kadın karekterler arasında açık ara en iğrenci budur.

Not: Kadın diye ayırmayalım erkekleri katsak bile zirvedir kendisi.

Hocam sadece şunlara cevap ver Ali Rıza Bey ve Şevket’in ne günahları vardı? Nejla ve Oğuz insan mıdır? Leyla delirmesinde ne yapsın?

Ayrıca sonra da neden Hayriye’nin hep başı tutuyor oluyor