Elia ve çocuklarının kanı en çok kimin elinde

Ali Rıza Bey Rickard ve Şevket Brandon olarak düşünürsek Oğuz Rhaegar oluyor herhalde.Rickard ve Brandon’ın tek günahı Nejla’yı (Lyanna) turnuvaya götürmek.Rhaegar’ın(Oğuz) reptilian soyundan olduğunu düşünüyorum o yüzden insan sayılmaz.
Hayriye’nin(Lyarra) başı tutuyor çünkü hava soğuk sinüzit çok olur o havada.

Hocam,
Su yazdıklarını fikra diye politikaci arkadaslara atıcam. Bu arada ankara savaşında filler kadar beyazidin adamlarınin karşi tarafa grcmesi gibi bir durum da var. Ama sen zaten tarih konusunda yetersizligini gosterdigin icin buradan fazla gormeyecegim.
@nedlord
Benim demek istedigim olay, her turlü kacabilirlerdi. Ama isyani sectiler. Bu yuzden de isyanda savasmıs her lord la gübahlari esit. Tee ilk basta da dedim bunu. Tarihde buna benzer durumda olup savas çikarmayan kisilwr var. Gene bakip bulabilirsiniz. Isterse cocuklarıni kaçirsın. Gene de isyan yapıp yapmamak onun elinde. Yapma zorunlulugu yok. Radikal ozgurluk, hatta ozgur iradenin tanımi da bu. 3 yorumdur argümanlarıniz bir tik ilerlemedi yav.

Kardeşim asker taraf değiştiriyorsa yenilme ihtimali vardır ordu zayıfıtır.Ankara Savaşını her detayıyla bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla padişah hazırlıksız kalmış.Sayı açısından yetersiz olup büyük başarı kazananlarla dolu tarih ayrıca.Savaş alanı tanıma fırsatları okuma ve yıpratma işidir.Paranoyak gibi her şeyi hesap etmezsin.Tedbiri alır beklersin veya saldırırsın bukadar.

Ayrıca tarihsel olarak uzun vadede çevre devletlerin hiç şansı yoktu.Halil İnalcık sanırım topçu mareşallere saldırsaydı Timur yenilirdi diyen.Eğer yeterince hazırlık olsa isterse elinde 100 bin fil olsun gene yenilecekti Timur.Scipio’nun yaptığını yapabilirlerdi.Savaşı kaybettiren dönekler değil hazırsızlıktır.Sun Tzu okuyun lütfen.

Şunu belirtmeliyim öncelikle bir konu üzerinde tartışmak veya fikir alışverişi yapmak için öncelikle açık fikirli olmalısınız, dinleme becerisini göstermelisiniz, saplantılı bir şekilde bir düşünceyi savunmamanız gerekir.Hayali imgeler veya çağrışımlar kullanmamanız gerekir ki bu konuya ısrarla yazan bazı üyelerde bunu görüyorum, “Aslında şu olmasaydı bu olurdu (lol), bu böyleydi şu değildi, ben Rhaegar’ı bilirim o kesin bunu söyledi/yaptı” benzeri halüsinasyon derecesinde cümleler ve varsayımlar görüyorum, üzüyor. Öncelikle bu bir kitap [color=#6633cc]KARAKTERİ.

Hayatınızda değil bir insana, kitap karakteri de olsa bu kadar öfke-kin-nefret üçlüsünü barındırmanızı sağlıklı bulmuyorum.Sakin olun, her şey sanal bir karakterden ibaret bunun farkındalığını taşımanızı öneririm. Daha aklı başında sağlıklı ve mantıklı yorumlar görmek dileğiyle <3

Güzel açıklamış yav +1

@ichigo
Attığın ilk yorum iyiydi hakkını vermem lazım ben de insanların iradelerinin gözardı edilmemesi gerektiğini düşünüyorum ama geri kalan yorumların için bir argüman sunmama bile gerek yok.

Çünkü baştan yanlış yapıyorsun. Bir tarafta çok fazla seçenekleri varken savaş çıkarabilecek olanları tercih edenler var diğer tarafta kellelerini almaya gelmiş iki seçenekten birini seçmek zorunda olanlar var ama sen kalkıp ikisine eşit pay biçiyorsun sonra argümanınız nerde diyorsun :slight_smile:

Ned ve Robert pek çok seçenek içinden savaşı tercih etmiş kişiler değiller ama özellikle Rheagar tonlarca seçenek arasından savaş çıkarmaya en yatkın olanları seçerek ahmaklığını konuşturmuştur. Bu yüzden isyanın çıkmasında payı diğerlerinden daha daha fazladır.

Yine aynı konu yine aynı kişi pervasızca körü körüne yazıyor hiç bir değişiklik yok. Objektiflikten uzak ve farklı açılardan bakamıyor. Umarım kitapta ki bir karaktere asılsız suçlamalarla kin ve öfke kusanlar gerçekte de böyle kinci insanlar değildir.
O yüzden bu tarz insanlarla tartışmaya girmeyin çünkü sabit fikirliler değiştiremezsiniz.

Rhaegar’ı kötülemek için açılmış objektiflikten uzak anlamsız bir başlık. En büyük suçlu bunu yapandır hangi haneyi karakteri desteklerseniz destekleyin bu böyle . Dağ’ın rhaegar’dan daha az suçlu olmasıda rhaegar’a tecavüzcü diyen ama kendsinin cersei’ye yapmadığını bırakmadığı robertcılar ve objektiflikten uzak işleri güçleri rhaegar’ı kötülemek ve serinin en kötü adamı olarak lanse etmek isteyen martellciler sayesinde oldu. Bu bile objektif olmadığınızın en büyük göstergesi tecavüz eden adam nasıl o an ölü olan adamdan daha az suçlu ya ? Bir de duyarlısınız sözde(!)
Rhaegar-lyanna hikayesi bir sürü bilinmeyen ucu açık şeyle dolu.Niye kaçtıkları belli değil.Belki kaçmasalardı daha kötü bir durum olacaktı o an için .Aynı şekilde rhaegar’ın okuduğu şeyler üstat aemon ile mektuplaşmaları filan da ayrıntılı bilmediğiniz konular. Martin her şeyi son kitapta öğreneceksiniz dedi yani bilmediğimiz ya da yanlış-eksik bildiğimiz çok şey var.Rhaegar zaten sırf aşk için kaçırsa çocuklarını, ailesini falan umursama dorne’a falan kaçırmak yerine direk essos’a falan kaçırırdı, ya da geri dönmezdi savaşa. Bir sürü bilmediğimiz şey var ama martell fanları adamı kötülüyor. Hatta birisi robert’ıda sevmem ama rheagar’dan daha iyi yazmış.Çocuklar konusunda duyar kasıp duruyordunuz.Cesetleri görünce “Ben bebek değil ejderha yumurtası görüyorum” diyen o katliama göz yuman robert daha iyiymiş yersen. Hayır bir de sanki rhaegar elia’ya aşık olmasa bile Robert’ın cersei’ye aptığı gibi tacavüz falan ediyordu,dövüyordu,genelevden çıkmıyordu. Zaten çocukları için o an en güvenli yer kızıl kaleydi adam ne bilsin babasının tywin’e kapıları açacağını ya da babasının torunlarını karısı ile ejderhakayasına yollamayacağını. Her şeyden rhaegar’ı sorumlu tutmayın fanboyluktan.Rhaegar bir martell ile evli değil cersei ile evli falan olsa asla böyle yapmazlardı ama şimdi objektiflikten tamamen uzak yorum yapıyorlar.Karısını aldatmak,üstüne metres getirmek yerine en azından boşanmış adam. Yani elia rhaegar’ı tüm kalbi ile seviyordu diye duygusal duygusal cümleler yazıyorlar birde deliyorum.Sanki rhaegar her gün düvüyordu da kadını. Barristan bile diyor aşk için evlenmese bile ona değer veriyordu düşkündü diye .Rhaegar’ın yaptığı tek hata herkesin içinde kış gülü tacı lyanna’ya vermesiydi ona bende katılıyorum açıklanacak ve savunalacak bir yeri yok.(Ama bak mesela bu olaya elia’nın tepkiside bilinmiyor diye geçiyor ağladı mı,üzüldü mü, yoksa hiç takmadı mı o bile belli değil.Yani hiçbir şey kesin değil) her şeye rağmen hikayesi kesin bilinmeden serinin en kötü adamı ilan edilmesi yanlış. Brandon ve rickard’ın öldürülmesi ile zaten rhaegar’ın hiç bir ilgisi yok adam orda bile değildi. Hoster tully brandon’a gitme dedi ama kendisi bir an gaza geldi neyin ne olduğunu bilmeden kaleyi bastı. (onlara yapılan doğru değil tabiki onu demiyorum kesinlikle ama kendileri bile deli kralı tanımalarına rağmen böyle bir aptalık yapabiliyorlarsa rhaegar nasıl suçlu olur?)
Objektif yorum yapın birazcık yazdıklarınız birbiri içinde tutarlı olmuyor. Rhaegar’ı çocukları umursamadı diye eleştiryorsunuz (ki bu böyle mi belli değil hikaye net değil çünkü dediğim gibi) ama robert lyanna le evlense şöyle olmazdı böyle olurdu diye varsayımlar ile bir karakteri yüceltmeye çalışıyorsunuz, rhaegar’dan daha iyi falan yazıyorsunuz akıl mantık almıyor. Hani kendisi buna göz yumup ned stark’ı bile öfkelendirmiş üstüne bunu yapanları cezalandırma tenezzülünde bile bulunmamıştıya ondan diyorum. Neyse @Delucia haklısın sabit fikirli insanların fikri değişmez fanboylukta zirve yapmışlar.

Okursqan oyle bir durum olmadığını gorürsün. Hani senin yek yaptığın taraf degiştiriyorlarsa sudur budur diyorsun ama.bak bu gerçeklee yazılmış. Bir yere ankara savaşi yazıp orebilecegin şeyi bile sallıyorsun. Türkmen aşiretleri savaşi kaybedecek diye karşı tarafa gecmediler. Olu gör canım benim.
Ben kac mesajdir sana diylrum ki bu kisilerq ozgurler. Hem ned hem de robert kendileri savasmayı tercih ettiler. Savasmak gibi zorunluluklari yoktu. Ama lyannayı kaçirdi argümanı da temelde “Ama Rhaegar kehanetlerden öturü” gibi aslayan cümlelwrle aynı noktaya çıkıgor. Sebep seçenegi asla meşru kılamaz. Sebebin varlıgı ölen insanların katillerinin hem rhaegar hem de robert oldugu gerçegini degiştirmiyor.
Her plan hesaba katılmıyor derken, lol.
Ben sana en iyisi tarhirde savaslar ve lojistik makalelerini atayım
Neler hesaba katilıyor da kazanıyorlar onu gor. Benim dddiklerimin hem mantıksal bir dizaynı varken, hem tarihsel hem xe akademiksel olarak belgelerle kanitlanabilirken, bu kadar basit çürütülebilecek noktalardan giriyorsun.
@nedlord yukarda dedigim özgürlük de sana gelsin. Eğer ki lyanna kaçırıldi diye savas acmak zorundalarsa bu herkesi özgur iradeden yoksun yapar. Özgur iradeden yoksun yapar. Ozgur iradeye sahir degillerse Rheagar gene sucsuzdur. Çünkü bir kişi ozgur kradeye sahip degilse geri kalanlar da eğer ki ilahi bir öze sahip olmalı, bu da o kisinin etkilediklerinin o kisi icin ve gerçek icin önemsiz olmasi demek, ilahi olmasa da geri kalan herkesin ozgur olmaması onun yaptığı seceneklerin gene bir şeyi degiştirmemesi demektir. Yani Rhaegar ne yaparsa yapsın bu olayları olacağıni idda etmektor ki, bjr durumda her kosulda bu olayların yasanması Rhaegarın suçu olmuyor. Herkes ozgur kse seçeneklerinde, olan tüm olayalar icin herkesin sorumlulugu esittir. Bu mantığı anlamak zor olmamalı.

@ichigo

Gene özgür irade diyorsun bak aynı yorumları tekrarlıyorsun verdiğin bir cevap bile yok :slight_smile:

Şimdi ben senin komşunum sen haliyle benim komşum, ilk başta ineklerini kesiyorum sonra sana saldırıyorum sonra çocuğunu elime geçirip boğuyorum tüm bunlar yetmeyince nereye gidersen git ne yaparsan yap seni de öldüreceğim diyorum. Haliyle elinde iki seçenek kalıyor ya dövüşeceksin benimle yada benden kaçarak yaşayacaksın ki bu seçeneği seçsen bile seni bulup öldürme ihtimalim ortadan kalkmıyor. Tüm bunlar olurken biri gelip diyor ki ya dövüş çıktıda iki tarafta eşit oranda suçlu :smiley: Böyle bişey olmaz akla mantığa ters. Rhaegar ve babası savaşın birinci derecen suçlularıdır.

Neyse dediğim gibi ilk mesajının altına imzamı atar özgür iradenin kıymetli olduğuna dikkat çekerim lakin bu iç savaş olayında tarafların eşit derecede suçlu olmaları gibi bir ihtimal söz konusu değil. Aynı şeyleri tekrar etmek istemediğim için bu son cevabım olsun teşekkür ederim tartışma için.

Eğer isyancılar savaşmama iradesine sahiplerse Rheagar da Lyannayı almama iradesine sahipti.Söylediklerin onuda suçlu yapar.Yapabilecekken yapmadı.Savaş açmamak geçici ama yetersiz bir çözüm ve sonucu güvenli değil.

Yoo, yerimde duruyorum ve hic bir sey yapmiyorum. Buna enel olan bir sey yok ki seceneklerim sınirli olsun.
Sebepler bir seyi yapmaya iterken bizi diğer seyleri yapmamiza engel degilki. Istersen açarım göğsümü cocuk emzirmeye kalkarım istersem twerk yaparım. Buna engel olan hiçbir şey yok.

1. isim Herhangi bir kısıtlamaya, zorlamaya bağlı olmaksızın düşünme veya davranma, herhangi bir şarta bağlı olmama durumu, serbestî
    "Özgürlüğünün ilk gününde meyhanedeki arkadaşları ona dostça öğütler verdiler." - İ. O. Anar
  2. Her türlü dış etkiden bağımsız olarak insanın kendi iradesine, kendi düşüncesine dayanarak karar vermesi durumu, hürriyet
    "Özgürlük görece bir kavramdır, onu oldum olasıya bilmişimdir." - A. Erhat
    Bqk tdk burada. Ben seceneklerimi sınirliyorsam ozgur degulimdir. Herkes ozgurdür çunkü kisitlama diye bir sey yoktur. Ned stakr istedigini yapabilirdi, ve ozgurnoldugu icin yaptığı seyin sorumluluğu üzerinde. Intihar etmesine engel olan bir sey yok ki!
    Veya gidip lyanna öldü robert benle seviş dememesi icin de bir sebep yok. Olsa bile bir sebep gene de bunu seçebilir.
    http://m.uludagsozluk.com/k/jean-paul-sartre-ve-özgürlük/
    Daha ozgürlüğün ne oldugunu bilmeden bunu yapmak zorunda diyorsun. Hayir kardesim kimse bir sey yapmak zorunda degil. Sen anlamadığın için tekrarliyorum. Hala ayni yorumu attığın icin yaziyorum bunları.
    @nedlord
    @gılgamış ben zaten rhaegar sucsuz demiyorum ki!
    Herkes sucu eşit paylaşiyor diyorum. 300 defa dememe rağmen niye rhaegar sucsuzdur dedigimi saniyorsun ki?

Rhaegar en büyük sorumludur isyanın temelini ta Harrenhal turnuvasında attı. Sonra Lyanna ile birlikte kaçınca neler olacağını adı gibi biliyordu ama umursamadı. Yine de Rickard Stark direk isyana kalkışmadı ama Aerys’te oğlunu, varisini bir lordun nişanlı kızıyla kaçtı diye cezalandıracak değil. Aerys Rickard Stark’ı oğlunu yani veliaht prensi suçladığı için idama mahkum etti şu ana kadar Rhaegar’ın ceza almasını gerektiren bir suçu yok çünkü Lyanna Rhaegar ile kaçtı ama Rickard Stark kızını geri istemekte haklı iken Rhaegar’ın cezalandırılmasını istemekte haksızdı. Bu yüzden Aerys isyan edecekleri zaten belli olan bu lordlardan en azından birinden kurtulmak için onu ölüme mahkum etti burada hakettiğinden fazla bir ceza alıyor Rickard ama Aerys’in bu cezayı vermekte haklı sebepleri çünkü lordlar Rhaegar Lyanna’yı kaçırmasa da isyan edecekti. Rickard Stark dövüşle yargılanmak isteyince de Aerys şampiyonu olarak çılgın ateşi seçti çünkü Rickard’ın dövüşü kazanması riskini alamazdı. Rickard ve varisi Brandon aynı anda öldü bu şekilde hem kuzey lordundan hemde Brandon Catelyn ile nişanlı olduğundan kuzey nehir ittifakından aynı anda kurtuldu Aerys. Rickard’dan önce yanlarında gelen vadi varisi de öldürüldü bunu yapmasa belki Aerys müthiş bir deha diyebilirdim ama şu ana kadar da gayet iyiydi ancak bundan sonra varisini öldürdüğü Jon Arryn’den Ned ve Robert’ın kellesini istemesi ilk hatası oldu. Aslında makul bir istekti ancak Jon Arryn bu ikisini çok seviyordu ve Aerys Jon’un varisini yeni öldürdü bu yüzden imkansız bir istekti ve Jon isyan sancağını kaldırdı.

Bundan sonra Aerys yine mantıklı hareket ederek Elia ve çocuklarını Dorne’dan yardım gelmesini sağlamak için yanında tuttu bu da Aerys için çok mantıklı bir hareket. Lewyn Martell’i Dorne’a asker toplaması için gönderdi. Bu sırada Robert fırtına topraklarındaki Aerys destekçilerini yendi ancak Ashford’da Randyll Tarly’ye yenildi. Ardından Stoney Sept’e gidip saklandı. Aerys Jon Connington’ı Kral eli yapıp orduyu onun emrine verdi ve Stoney Sept’e gönderdi. Jon sehirin her köşesinde Robert’ı ararken Robert genelevde saklanarak kurtuldu o sırada Ned Catelyn ile evlenip Aerys’in planını bozmuş ve Nehir ordusunu da yanına alarak Stoney Sept’e ulaştı. Jon tedbirsiz davrandıgından büyük bir bozguna uğradı kaçıp Kingslanding’e döndü ama Aerys onu başarısızlığından dolayı sürgün etti Aerys burada yine haklı. Tamamen Jon’un salaklığı bu yenilgi gözcü falan koymamış etrafa. Sonra Vadi ordusu ile Trident’te birleşen isyancıların karşısına bir anda ortaya çıkan çakma süper kahramam Rhaegar 10bin kişilik dorne ordusu ile kendi ordusunu birleştirip 35k askerle tridente yürüdü. Jaime’yi de karısına çocuğuna bakması için sehirde bıraktı. Aerys’in tek esiri Elia ve çocukları değildi. Jaime’de esirdi bu yüzden Tywin harekete geçemiyordu. Rhaegar tek yedikten sonra ordusu dağıldı Lewyn Martell’i de 15 yaşında ki yaver Lyn Corbray öldürdüğü için Dorne ordusu daha önce dagılmıstı zaten Rhaegar ölmese de savaşı kaybetmek üzereydi.

Bu sırada Tywin kurtarıcı gibi Kingslanding’e geldi. Pycelle’in ısrarı ile aslında kapıları açmaya niyeti olmayan Aerys kapıları açtı ama Lannisterlar yağma ve katliama başladı aç gözlü barbarlar halktan ne istediniz. Aerys sonunun geldiğini anlayınca son numarasını yapmaya karar verdi ama unuttuğu bir şey vardı heykeli yapılsa t…larına beton yetmeyecek Jaime. Jaime önce son kral eli simyacı üstadını sonra da Aerys’i ardındanda sehirde Aerys’in son emrini uygulayabilecek ne kadar simyacı varsa hepsini öldürdü. Sonra gelip demir tahta oturdu ve bekledi.

Tywin bu sırada kızıl kaleye ulaştı ve çocukların öldürülmesi emrini verdi. Ama Amory salağı Rhaenys’i usulca öldürmeyi akıl edemeyip 50 kere bıçakladı ve kızın çığlıklarını annesi duyup oraya geldi. Elia çocukları öldüğünde orada bile olmayacaktı salak Amory Lorch sayesinde geldi. Sonra Gregor Aegon’u duvara fırlatarak öldürdü. Gerisi de malum Elia’ya tecavüz etti ve kafasını patlatarak öldürdü.

ÖZET

Bunların olmasının temel sebebi Rhaegar’dır salaklık yapıp Lyanna ile kaçmasaydı zaten lordlar isyan edip Rhaegar’ı tahta geçirecekti sonra istediğini yapabilirdi lordlara da gerekçelerini açıklayarak (gerekçesi varsa tabi).

Aerys sarayda Elia’yı tutmakla kendi açısından doğru bir hamle yaptı Elia Dorne’da olsa Dorne’da isyana katılırdı.

Jaime’nin yanında olması kısa vade de Aerys için faydalıydı ancak Pycelle gibi birine güvenerek bu kozunu kullanamadı üstadlar zaten Targaryenlerden kurtulmak için can atıyordu.

Tywin Elia’nın haberi bile olmadan çocukların ölmesini sağlayacaktı ama Amory salağı bozdu işi.

Robert tabi ki bebeklerin ölümünden memnun olacak saçmalamayın adamın bu konuda bir suçu yok. Ama Elia’ya yaptıkları için Gregor’u Ilyn Payne’e vermesi gerekirdi.

Sonuç olarak Rhaegar kendi eşi ve çocuklarının ölümünden en çok kendisi sorumludur sonra Aerys çocukları gönderebilirdi Dorne’a sadece Elia’yı esir tutsa yeterdi Dorne’un kendi tarafında olması için. Elia’nın ölümünden ise emri açık bir şekilde vermeyen Tywin sorumludur Elia ölmeyecek dese öldürmezdi Gregor sonra Gregor hayvanı sorumludur Gregor’u cezasız bırakan Robert’ın da tek suçu budur.

SM-A520F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

[quote=“ichigo, post:45, topic:9526”]

Hatta arttırıyorum
Rhaegar bir kehanet icin/uçkuru icin savasa surükledi deniyor. Moraliteyi ve degerleri bir kenara birakarak diyorum ki, Robert da nişanlısi ugruna isyan başlattı. Ister uckur ister kehanet ister nisanli icin olsun. Sunu unutuyorsunuz, kimse bu isyanı baslatmak zorunda degildi, yapılabilecek cok fazla sey vardı. Bir kadın uğruna robert binlerin olmesine sevep olmadi mı? Tüm bu suclar bu sucların icindeki herkesin ortak sorumlulugudur. Deli kraldan Eddard starka kadar. Ama Kehanetlerdeki kisi o degildi vesaire ile de gelmeyin. Mantık aynı, istedigi bir sey icin istedigi bir seyi yapti herkes. Birisi bir sebep icin birini kaçırdı, birisi bunu istemedigi icin de sancaktarlarını topladı.
[/quote]Dediğin argüman olurdu eğer ki Robert suçsuz demiş olsaydım. Robert da suçlu, Aerys de, Tywin de… Bu olayda suçsuz kimse yok ancak kimin daha suçlu olduğunu söyleyebiliriz. Ben Rhaegar’ı daha fazla suçluyorum çünkü olay dizisini başlatan kişi bizzat kendisi. Lyanna’yı kaçırmasa da bir isyan çıkacaktı tahminen ama Rhaegar’ı tahta geçirmek için olacak bir isyandı. Yani Elia ve çocukları zarar görmeyecekti. Benim Rhaegar’ı affedemediğim konu zaten bu. Elia ve çocuklarına verdiği zarar. Annulment olayı zaten açıklanamayacak bir şey ama kalanlar oldukça korkunç şeyler.

Daha yeni doğum yapmış Elia düzelememişken onu terk Edip gitmesi doğru bir hareket midir? Çoktan nişanlı olan birini kaçırması? Karısını tek bir kişiye emanet ederken metresinin başına üç kişiyi bırakması? Bir de her şey için karısının memleketini kullanması? Cidden bunlara cevap bekliyorum.

@QueenArianne Dediğin çok mantıksız elia ve çocukları Jamie’ye özellikle emanet etse bile kızıl kalede binlerce muhafız var onları korumakla yeminli olan ya da en kötü ejderhakayasına giderlerdi ki zaten böyle olması lazımdı ama deli kral göndermedi napsın rhaegar? Babasının kendi torunlarını bu kadar yok sayacağını kimse düşünemez deli bir kral olsa bile. Asıl savunmasız olan lyanna’ydı bence çünkü Arthur Dayne’nin bile kalleşçede olsa öldürülebildiğini gördük ya ned değilde Robert’ın kendi gitmiş olsaydı ya da başka birisi stannis falan o zaman Jon gitmişti gümbürtüye. Ayrıca isyan çıksa rhaegar’ı oturtmak için değil gene babannesi targaryen olan Robert’ı oturtmak için olurdu. Üstatların targaryenlardan ne kadar nefret ettiğini biliyoruz rickard’ı da onlar fiştekledi zaten yoksa adam niye zamparalığı ayyaşlığı ile ün salmış bir sürü gayrımeşru çocuğu olan kızının da evlenmek istemediği bir adamla nişanlasın? Lyanna Robertla evlenince Kraliçe olacaktı çünkü.

Tywin yaptırdı hepsini yani Lannisterlerin. Zaten Ned Stark o nedenle Robert ile olan dostluğunu bir kenara atarak tekrar kuzey e dönüyor. Hatta Tywin şehri vahşice yağmalayıp kadınları harcarken Elia ve çocukları ile tazı ilgileniyor. Tazı da iğrençlikleri ile yaptıkları açık ve net.

Kısaca şu serinin kötüsü Lannister iyisi de Stark . Targaryen ise genetik olarak çok düzgün sayılmazlar.

@catto @“Queen Arianne” Rhaegarı tahta gecirmek ićin bir isyanın olmayacağina bahse girerim. Hatta Rhaegarın isyan etmemesinin sebebinin isyana katilacak adam olmamasi da bjir sebebi.
@Gılgamış ne xediğimi biliyor.
Hatta @“Queen Arianne” su an devletin yasadığı tüm sorinlar mistafa kemalin sucudur.
Neyse ki hukukta olaylari baslatan kisi diye ayirmiylrlar suclara gore ayiriyorlar.

Belki de herkesin suçu var olabilir bu durumda. Deli Kral, Elia’yı salmadı, Tywin itlerine emir verdi bulduğunu indir diye, itler indirdi falan falan uzar bu liste.

Ama her şeyin oluştuğu, krizi oluşturan, mahveden kişilik tartışmasız olarak belli. Yani olası bir cezalandırmada alacak en yüksek ceza onda. Aksini iddia eden fanboy/fangirl dir.

Seni avukatlarla tanistirmak istiyorum. Be akademisyenlerle. Bu mantık gecersiz bir mantiktir çunkü, bu baslangıc sebebi sonsuz olarak geriye kadar takip edilebilir. Bundan oturu suclar yapılan kosullar icerisinde degerlendirilse de nedenlerinden yoksun yargilanir. Eger hukuk senin dedigin gibi isleseydi, kadin cinayetlerinin sucu aileye verilirdi, asiret cinayetleri daha az ceza yerdi normal cinayete gore.

O teori akıllara zarar.Büyük kuzeyli komplosu üst versiyon gibi.Ama sonuç Rheagar çomak sokucu.