Elia ve çocuklarının kanı en çok kimin elinde

[quote=“Ejderhaateşi, post:75, topic:9526”]
@Queen Arianne Dediğin çok mantıksız elia ve çocukları Jamie’ye özellikle emanet etse bile kızıl kalede binlerce muhafız var onları korumakla yeminli olan ya da en kötü ejderhakayasına giderlerdi ki zaten böyle olması lazımdı ama deli kral göndermedi napsın rhaegar? Babasının kendi torunlarını bu kadar yok sayacağını kimse düşünemez deli bir kral olsa bile. Asıl savunmasız olan lyanna’ydı bence çünkü Arthur Dayne’nin bile kalleşçede olsa öldürülebildiğini gördük ya ned değilde Robert’ın kendi gitmiş olsaydı ya da başka birisi stannis falan o zaman Jon gitmişti gümbürtüye. Ayrıca isyan çıksa rhaegar’ı oturtmak için değil gene babannesi targaryen olan Robert’ı oturtmak için olurdu. Üstatların targaryenlardan ne kadar nefret ettiğini biliyoruz rickard’ı da onlar fiştekledi zaten yoksa adam niye zamparalığı ayyaşlığı ile ün salmış bir sürü gayrımeşru çocuğu olan kızının da evlenmek istemediği bir adamla nişanlasın? Lyanna Robertla evlenince Kraliçe olacaktı çünkü. Bir de Lyanna nişanlı ama kendi isteği ile değil. Adam metresinin değil karısının başına 3 adam bırakmış. Dorne’u seçmesinin çok önemli sebebi olduğunu sanmıyorum dorne Coğrafya olarak kapalı bir sürü çöl var bilinmeyen yerlerle dolu saklanmak için en mantıklı yer frtına burnuna götürecek hali yok ya. Ve defalarca dediğimi tekrar diyorum. Neyi neden yaptığını,neden kaçtıklarını bilmiyoruz belki çok kötü bir şey olacaktı o yüzden kaçtılar. Martin bize defalarca demedi mi her şeyi bütün ayrıntıları ile son kitapta öğreneceksiniz diye. Bu karakterler ile ilgili belli başlı bilgilerimiz olsada kesin değil, tam bilgiler de değil pek çok şey bilinmeyen diye geçiyor. Rhaegar kış gülü tacını lyanna’ya verdi, Elia’nın tepki si bilinmiyor. (Ki ben bu konuda rhaegar’ı haksız buluyorum herkesin içinde lyanna’ya tacı vermesi çok kötü bir şeydi) Rhaegar lyanna’yı "bilinmeyen "bir sebepten kaçırdı diye geçiyor.Hikayesi net değilken karısını niye bıraktı gitti sorusuna seninde benim de yazacak bir şeyimiz yok çünkü bilinmiyor. Sebep kehanet mi başka bir şey mi? Kaçmak zorunda mı kaldılar, kötü bir şey mi oldu bilmiyoruz. O yüzden yargısız infaz yapıyorsunuz.
[/quote]Peki Lyanna’yı kaçırmasa ne olurdu? İki taraf da güvende olurdu değil mi?

Kral Topraklarında deli bir kralın yanında savaşın ortasında karısını ve çocuklarını bıraktı. Savaş olduğu zaman orduların büyük gücüyle saldıracağı yer neresidir? Kral Toprakları. Tahtı ele geçirmeye çalışan biri neden Neşe Kulesi’ne gitsin mantıklı değil. Daha çok yasal varisleri öldürmeye çalışmazlar mı?

Rhaegar kralın deli olduğunu biliyordu böyle bir şey yapabileceğini tahmin edebilirdi.

O sıradaki gerilimlere bakarsan herkesin Rhaegar’ın daha iyi bir kral olduğunu düşündüğünü görebilirsin herkesin. Kimse böyle bir büyük soykırım düşünmüyordu. Robert olayı bile son anda bahane olarak söylenmiş bir bağ idi.

Üstatların fişeklemesi derken. İlk başta nişanlanma olduğunda Robert daha küçüktü bu kadar şeyler çok fazla bilinmiyordu. İkincisi de ittifak kurmak için? Bazı kutuplaşmalar vardı ama Targaryenları bitirmek için değildi.

Vallahi açıkçası ben elimdeki bilgiler doğrultusunda yargılama yapıyorum. Ve elimdeki bilgiler Rhaegar’ın kötü olduğunu gösteriyor.[quote=“ichigo, post:77, topic:9526”]
@catto @“Queen Arianne” Rhaegarı tahta gecirmek ićin bir isyanın olmayacağina bahse girerim. Hatta Rhaegarın isyan etmemesinin sebebinin isyana katilacak adam olmamasi da bjir sebebi.
@Gılgamış ne xediğimi biliyor.
Hatta @“Queen Arianne” su an devletin yasadığı tüm sorinlar mistafa kemalin sucudur.
Neyse ki hukukta olaylari baslatan kisi diye ayirmiylrlar suclara gore ayiriyorlar.
[/quote]Neye göre bahse giriyorsun? Bahse girerim diyince doğru olmuyor o.

Mustafa Kemal konumuz değil.

Konumuz hukuk da değil.

Ben senin dediğini anlamadığın için böyle bir açıdan baktım. Diğer türlü bana göre kimin suçlu olduğunu herkes biliyor.

Lol. Burada size anlatacak zamanim yok. Gilgamıs size anlatsın.

Robert iyi bir kral değildi hem de hiç değildi ama güçlü savaşçıydı. İttifak olarak ise Lannister oyun yapmış olabilir. Zaten Robert sonra ki kral olarak Ned i seçmişti ama devil Lannister lar herzaman ki gibi iğrenç taraflarını sergilediler. Lannister ler konu ise savunmak imkansız üçkağıtçı işgüzar hiçbir duruşu olmayan karaktersiz haneler.

Birinci olarak kaçırma yok birlikte kaçmışlar. Targaryenları bitirmek içindi o isyan üstatların targaryenlardan ne kadar nefret ettiğini biliyorsundur heralde. Amaç robert’ı tahta çıkarmaktı. Lyanna’nın robertla brandon’ın catelyn ile sözlenmesinin ned’in vadiye gitmesinin zamanında lysa jamie evliliğinin konuşulması bu yüzdendi ve hala lyanna’yı almasa diyorsun bende olayı bilmiyoruz her şeyi son kitapta öğreneceğiz diyorum zira hikayelerin ucu açık. Dizide işleyecek vakit yok zaten. Babasının böyle bir şey yapacağını tahmin edemezdi dediğim gibi deli olsa bile kendi torunlarını gözden çıkaracağını kimse düşünemezdi zaten onlar için en güvenli yer orasıydı dorne’a falan gitmeye kalksalar yolda yakalanma riskleri vardı. Başka bir yer yok güvenli. Robert Neşe kulesine tahtı ele geçirmek için değil Lyanna’yı almak için giderdi. Yaralı olduğu için gidemedi ve Ned’i gönderdi. Yaralı olmasa kendi gider orda jon’u bulduğu gibi öldürürdü demek istediğim bu. Ben halala lafımdayım rhaegar’ı çok sevmeme rağmen yeri geldiğinde onu eleştiriyorum mesela dediğim gibi tacı lyanna’ya verme olayı gibi ama kesin olmayan bir şey için yargılamıyorum. Sizin burda yargılamanızın tek sebebi martell fanı olmanızdır. Cersei ile filan evli olsa adım kadar eminim ki daha objektif olurdunuz. Sizin yazdığı hiçbir yazıda rhaegar’ın iyi bir tarafı yok gibi lanse ediliyor. Halbuki seride robert hariç hiç kimse rhaegar’dan kötü olarak bahsetmiyor. Rhaegar elia’ya karşı hiçbir zaman robert’ın cersei’ye olan tavrı gibi tavırlar sergilemedi. Tecavüz etmedi dövmedi ya da her akşam genelevlere gitmiyordu. Siz sırf kötüleme üzerinden yazıyorsunuz. Sonra robert rhaegar’dan daha iyi biriydi yazıyorsunuz. Elia rhaegar’ı tüm kalbi ile seviyordu yazısından sonra rhaegar elia’ya aşık olmasa bile ona saygılıydı barristan selmy’i de bunu söylüyordu gibi bir cümle gelmiyorsa benim gözümde bu başlık ve bu ve benzeri yazılar sırf karalama amaçlı. Birde bilinmeyen bir hikaye üzerinden. Mesela boşanmış halbuki evli olsa sizin dediğiniz gibi metres getirirdi üstüne hem elia’yı daha çok aşşalardı , lyanna’yı da aşşalamış olurdu. Adam boşanmış ona rağmen yürü evine dememiş savaş zamanı. O an için en güvenli yer kızıl kaleydi ve deli kralın yanıydı. Tüm yeminli muhafızlar ordaydı çünkü. Elindeki veriler rhaegar’ın kötü olduğunu göstermiyor çünkü elinde kesin veri yok kendisi hakkında her şeyi kesin bilmiyoruz sadece hakkında tek kötü düşünenin robert olduğunu biliyoruz. Böyle düşünmenin tek sebebi aşırı derece olan ilerlemiş fanlığın buda objektif bakış açını kaybetmene sebep olmuş. Karakterleri tek yönlü eleştiyorsun tek tarafın gözünden bakıyorsun. KESİN BİLMEDİĞİMİZ BİR OLAY HAKKINDA hemde .Dediğim gibi objektif bakış açınızı kaybetmiş ve tek bir düşünceye sabit kalmışsınız profilinizde sürekli rhaegar’ı aşşalmaya yönelik resim ve yazıların olmasından robert rhaegar’dan daha iyi biriydi yazmanızdan belli sadece düşüncelerimi yazdım daha fazla tartışmaya devam etmenin bir manası yok sabit fikirlisiniz bu kadar. Böyle bir tavır içindeyken tartışma ortamı asla oluşmaz zaten.

Ad hominem var.Ayrıca bildiklerimiz çerçevesinde Rheagar’ın zarar verdiği çıkarımı yapılabilir.Yani bu çok yanlış değil.Bu ittifak muhtemelen büyük konsey toplatacaktı ama başaramayacaktı.Ayrıca Tywin bu adamlara yakın sayılmaz.Ayrıca Rheagar’ın belli tekliflerine destek kararı verebilir.Bu durumda muhtemelen konsey Rheagarı geçirecekti.İttifaktaki hanelerin bir kısım küçük lordları onlara muhalif ayrıca.

@Gılgamış seni herkesin önunde de çurütmemi istiyor musun. Yanda yok etmemi?
Bence sen dedigin seylerin neden olmayacağinı biliyorsun. Çünkü ben sana dedim bunları. Sen de bunlari kabul ettin. Özeldeki mesajlari ihşa mi edeyim. Gıcıgına niye bildigin doğruları reddediyorsun?

bu başlık + mısır + buz gibi bira

ağustos ayımın son günlerini keyifli hale getiriyor yav

hadi devam

İchigo gılgamış asla kabul etmez buna eminim :smiley: Ve elinden geldiğince doğru şekilde açıklamışsın ama bana dediklerinin aynısını sana da anlatıyorlar ve sen ne açıklama yaparsan yap hep çevirip aynı sorularla sana geliyorlar.
Ve en sonunda diyeceği şey şu en büyük zararı sonuçta rheagar verdi ilk rheagar başlattı bütün suç onun banane banane kabul etmiyorum olacaktır lol

İllimunati ahahah gerçekten izleyip okumak konunun içine girip delirmekten iyiymiş.

Napalm işte son kısımda dediklerimi diyorum büyük konsey mevzusunu.Senin dediğin senaryo mümkün ama bunun konseyde olma olasılığıda var.Bunu konuştuk.Ve evet hepsini biliyorum.

@Gılgamış başaramayacağını nerden biliyorsun? Hala varsayım üzerinden devam ediyorsunuz tıpkı Robert öyle olmazdı böyle olurdu falan varsayımı gibi. İsyan Robert’ı tahta çıkarmaya yönelikti.Hiç kimse rhaegar için o kadar uğraşmaz iyi bir yönetici ve iyi bir insan olsa bile. Dediğim gibi lyanna’nın zorla Robert ile nişanlanması bu yüzdendir.Rickard zaten güç isteyen hırslı birisiydi leydi dustin ve theon bu konu üzerinde winterfeel mezarlarında bir konuşma yaptı Brandon’ı da catleyn ile zorla sözledi. Tywin bu adamlara yakın olmasa bile deli kraldan nefret ettiği kadar nefret etmiyordu.Jamie kral muhafızlarına katılmasa ve evlilik gerçekleşse oda onların tarafına geçerdi. İsyan çıkarma fikri zaten vardı.Ha bu olayı hızlandıran sebeplerden biri bu kaçma olayıydı ama tek sebep değildi.Brandon ve rickard deli kralın nasıl biri olduklarını bildikleri halde kızıl kaleye gittiler.Hele brandon hoster tully ona etme eyleme dedi adam koca kaleyi bastı rhaegar’ı çağırdı rhaegar yok sonra ne oldu malum.(İkisininde ölümüne üzüldüm o ayrı Jamie’nin dediği gibi bunu hak etmediler) deli kral Jon arryn’den ned ve Robert’ın kafalarını istediğini söyledi o yüzden isyan bayrağı çekildi. Her şeyi rhaegar’a yıkmak fanlıktan sadece üzgünüm ama dediğim gibi sabit fikirlisiniz ve böyle bir durumda 10 tane paragraf yazsamda ikna olmazsınız yazmaya da gerek yok zaten.Düşüncelerimi ifade ettim daha fazla yazmıycağım.

Ad hominem e devam.Bakın isyan olasılığı var.Rheagar’ın kral kanı için alma olasılığı var.O ittifak olası bir Edmure Rheansy.Viseyrs Marg evliliği ile kitlenebilirdi ayrıca.Bu ihtimalleri göz ardı ediyorsunuz.Kraliyette güvenli bir statüko eskilerin işine yarar.Burada güç kazanmak isteyenler Kuzey ittifakı.Güney ittifakı kendi içinde iyi bağlara sahip.Menzil ve Dorne var.Tywin in oğlu Kraliyetin elinde.En zengin güçlere karşı nasıl savaşacaklar peki.Diğer tarafın asker sayısını hesaplayın lütfen.130 bin gibi bir sayı gelecek.Karşı tarafta 115-125 bin arası asker var.Bakın batıyı dahil etmedim.Tywin Jaime i feda etmektense tarafsız kalır.Aynısını Tyrion için söyleyemem.Kraliyetin hazinesi ve gelirleri gene daha fazla.Aynı şekilde Nehir Toprakları ve Fırtına Diyarında kumar oynayacak hanelerde var

‘Jaime bu serinin en baba karakteridir’ başlığının yandan yemişi oldu bu konu. Yavaş yavaş zirveye tırmanıyor. İnş bu konu da kapanır çünkü burada da leş gibi bir çark var.

-Her şeyi Rhaegar başlattı.

-Rhaegar arp çalıyordu.

-Tywin adam mıdır?

-Amory seni doğuran ana keşke taş doğursaydı.

-Lyanna metres :::::smiley:

-Neşe Kulesi en büyük suçludur çünkü metres hanımı içinde barındırdı, zelzele yaratıp dışarı atmalıydı xdxd

Duyarlarınız ve saçma sapan fanlık dolu meşazlarınızdan usanmalar geldi. JON SNOW BU SERİNİN EN HARİKA KARAKTERİDİR, BABASI RHAEGAR İSE ADAM GİBİ ADAMDIR. ANASI LYANNA İSE QUEEN KERE QUEEN’DİR. Aksini iddia eden olursa onunla huhatam olmayacağım çünkü cahille söhpet olmaz.

Pek anlamadım sonlarını ama yinede duygulandırdı.

Onun yaptığı ad hominem sayılamaz çünkü, yazdığı şey ile senin argüman kaliteni düşurüp sana itiraz etmiyor, basitçe argümanlarıni reddrdecegini söylüyor ki red ediyorsun.
Senin yaptığın ise ad hominemin icine girebilir çunkü, argümanlarına cevap vermek yerine argümanı ortaya koyan kisinin ad hominem yaptığıni idda ederek 3. Kişilerin gozünde kredisini düşürüyorsun.

Dizi nin en çirkef hanesi Lannister ler, en düzgün hanesi de Stark lar. Dizi nin en çirkef karakteri Cercei, en kaliteli karakteri de Jon Snow.

Üstüne ne denilebilir ki . Jon Snow Ned Stark ı örnek alırken Cercei de Tywin Lannister i örnek alıyor. Konu da cevaplanmıştır sanırım :D.

Cersei ,Tywin Lannister’ı örnek alabilir ancak tırnağı olamaz. Jon Snow bugüne kadar hep kusursuz yaşadı, sebebi ise Ned Stark’a karakter olarak benzemesiydi. Jon bugüne kadar kendi çıkarına hiçbir şey yapmadı. İnsanları korumak için yaptı bütün davranışlarını.

Evet Tywin etmez kesinlikle. Tywin in zekası sadece Tyrion da var.

Dizi de Jon Snow a hiç Ned e benzemiyorsun derken kitapta tam tersi Cately sırf Jon Ned e en çok benzeyen olduğundan kendi çocuklarına kıyasla Jon un Ned e benzemesinden dolayı Jon a önyargılı ve kızgındı.

Rhaegar da suçludur.Ama esas suçlu Tywin’dir ve Dağ’dır.
Tywin’i suçlamamızı anlamlandıramayanlar olmuş. Onlara yazıyorum sadece diğerleri üstüne alınmasın.
Bu son günlerde sık sık duyduğumuz şey gibi oluyor. ‘Ne işi varmış orada.Niye oraya gitmesine izin vermiş ailesi,kocası.Niye o halde bırakmış.Bırakmasaymış vs’ şeklinde sorularla suçluyu ve neden suç işlediğini hiç sorgulamaksızın direkt kurban ve yakınlarının pervasızca hareketlerinin sorgulanması. Tabiki de iki tarafı da suçlamak gerekir.
Diyelim ki bir adam çocuklarını ve karısını sokağa attı. Bunun sonucunda biri geldi kadına tecavüz etti öldürdü ve çocukları da öldürdü.
Adam eşini ve çocuklarını sokağa atma konusunda haksızdır.Burası kesin.Dışarıda başlarına kötü bir şeyler gelebileceğini de öngörmesi gerekirdi.O yüzden sadece adam suçludur mu diyeceğiz.Böyle bir şey olabilir mi.O zaman suçlu da şöyle mi diyor ‘E sokağa atmasaydı.Attığı için ben de tecavüz ederim öldürürüm.’ Biz de 'Evet haklısın.Senin suçun yok.Sen öldürttün eşi ve çocukları tamam ama babası bırakmıştı zaten onları.En çok kan babalarının elinde.Seni nasıl suçlarlar aklım almıyor. ’ mu diyelim.
Bu bakış açısı çok korkunç.Tamam anlıyorum bir seri okuyoruz izliyoruz vs. Pek çok şey gerçek hayattan farklı ama adalet,suç ve suçluyu belirleme vs o kadar da farklı değil.Sizden bir hukukçu olarak rica ediyorum bakış açınızı değiştirin.Çünkü bu suçluyu aklama mevzusu o kadar ileri gidiyor ki.Hastalıklı bir bakış açısına evriliyor.Bu bakış açısıyla katilleri,tecavüzcüleri artık kabullenip bizim davranış şekillerimizi,hareketlerimizi düzenlememiz gerektği gibi bir sonuç çıkıyor. O zaman çaresiz durumda olan,kocası ailesi yüzünden kötü duruma sürüklenmiş kişilerin başına doğal olarak kötü şeyler geleceğini ve bu kötü şeyleri gerçekleştirenlerin eylemlerinin doğal olduğunu kabullenip okları sadece diğerlerine mi çevirelim.
Seriye dönersek evet Rhaegar da suçludur ama tabi yukarıda verdiğim örnekteki kadar suçlu değildir.Bu olayda onun hatalarını da irdeleyebiliriz tabiki.Ama neden bir kadını ve çocuklarını vahşice öldüren gerçek suçluyu Rhaegar’ın hataları olduğunu düşünmemiz sebebiyle aklayalım?Rhaegar bir hata yaptı diye -ki kendince onların belki de güvende olduğuna emindi- niye onu gerçek suçlu diye gösterelim.

Elia’ya tecavüz edip kendisini ve çocuklarını öldüren şövalye kisvesindeki canavarın kafasını kesmeyip zerre dokunmayan Robert’ın elinde de kan var.Aşırı Targaryen nefretinden adamın katillere bir madalya vermediği kalmış.
Tahtı ele geçirip 300 yıllık bir hanedanı yok eden birine kim karşı çıkardı?