Elia ve çocuklarının kanı en çok kimin elinde

Rhaegar ve Lyanna kaçmasaydı bunlar olmayacaktı; Harrenhal turnuvasında Howland zor durumda kalmasaydı, Lyanna onu kurtarmasaydı, sonrasında Gülen Ağaç Şövalyesi olup Howland’ın intikamını almasaydı, kimliği açığa çıkmasın diye kaçmasaydı, Deli Kral Rhaegar’ı onun peşinden göndermezdi, tanışmazlardı, aşık olmazlardı, ve bunların hiçbiri yasanmazdı. Rickard Stark kızını turnuvaya getirmeseydi bunların hiçbiri yaşanmazdı. Hatta Lyanna doğmasaydı bunların hiçbiri yaşanmazdı… Bu şekilde Kahramanlar Çağına kadar gidebilirim, eğlenceliymiş :smiley:

Şaka bir yana, Rhaegar’ın olaylar çıkacağını bile bile Lyanna’yı “kaçırdığını” söylediğinizin, bunun farklı olduğunun bilincindeyim elbette. Fakat her şeyi onun üzerine yıkmak biraz fazla. Rhaegar sorunlar çıkacağını tahmin etse bile böylesine büyük bir isyan olacağını asla tahmin edemezdi (ki zaten bu isyanın tek sebebi Lyanna ve Rhaegar değil, bunu hepimiz çok iyi biliyoruz, çok daha öncesinde ince ince planlanmış bir isyan bu, Lyanna Rhaegar olayı bahane oldu bir nevi), devamında deli de olsa babasının Martell’leri elinde tutmak için Elia ve çocukları esir tutacağını da öngöremezdi, hele Lannisterların yapacağı katliamı mümkün değil düşünemezdi.
Rhaegar masumdur demiyorum fakat kopacak büyük olayları tahmin edememiş olması onu kötü bir adam veya en suçlu yapmaz. Ki dediğim gibi bunların olacağını tahmin etmesi imkansız, çünkü Rhaegar Lyanna olayı bahane gibi bir şeydi. Hisar’daki üstatlar, Jon Arryn, Rickard Stark… Robert ve Ned’in gençliğinden beri Targaryenleri devirmek için ince ince planlar yapan bunlar. Rhaegar ve Lyanna olmasaydı başka bir şey sebep olurdu isyan çıkması için. Birçok kişi suçlanabilir ama her şeyi tek bir kişinin üzerine yıkmak doğru olmaz.

Esas soruya gelirsek…
Elia ve çocukların kanı en çok Tywin Lannister’ın elindedir çünkü Dağ ve Amory’ye o emri verirken neler olacağının gayet farkındaydı. Hatta öncesinde de, Kral Şehrinde askerleri masum halkı katlederken her şeyin gayet farkındaydı.
Tywin’den sonra ise Targaryen nefreti ağır basan ve bu vahşeti cezasız bırakan, hatta odüllendiren Robert geliyor.

Üstatlar Rhaegar’ı alttan fişteklediler mi? Rhaegar bak Lyanna’ı kaçır bak güzel kız falan diye Allah aşkına. Abi Robert ne alaka bunu anlamıyorum üstatlar büyüden nefret ediyor. Artık büyüsü kalmamış Targaryen hanesine karşı niye bu kadar çok diyarı kanatsınlar ki? Bir de Robert’tan daha mantıklı seçimler de olabilirdi neden Robert? Robert’ın iyi bir kral olmayacağını anlamak için de IQ’nun 5 olması yeterli oluyor bence.

Nasıl en güvenli yer orasıydı? Allah aşkına bir savaş var düşman bütün ordusuyla nereye saldırır? Başkente. Başkentte de meşru varisler varsa sağ bırakırlar mı Allasen? Dorne’a ya da Ejderha Kayası’na yakalanmadan gönderme ihtimali yüksekti. Çünkü götürülecek kişiler büyük bir grup değil ki oldukça küçük bir grup. Dorne ise kendi doğal koruması çok fazla olan bir yer. Dorne’a yeni savaştan çıkmış Robert girmeye cesaret edemezdi. Dorne aynı zamanda Essos’la sıkı bağları olan bir yer. Çok sıkıntı olduğu zaman Essos’a gönderir orada da gül gibi bakardı onlara.

Ya bu adam babasını hiç mi tanımıyor? Rhaegar Brandon ve Rickard yakıldıktan sonra Kral Toprakları’na geliyor ve karısıyla çocuklarını Jaime’ye emanet ediyor. Daha yeni zevk için adam yakmış adamın yanına tek kişinin korumalığında karısıyla çocuklarını emanet ediyor. Mantıklı mı sence?

Bu arada Lyanna’nın nerede olduğu Kral Toprakları ele geçirilene kadar bilinmiyordu. Robert öyle elini kolunu sallayarak Dorne’a gidemezdi yani. Çünkü yerini bilmiyordu.

Allah aşkına şu lafı anlayamıyorum. “Rhaegar iyi biri çünkü karakterler öyle dedi.” Abi bu karakterler her zaman doğru yargılamada bulunuyorlar mı? Ben olayları dışarıdan inceleyen biriyim ve buna göre karar veriyorum. Başkaları Rhaegar için ne demişe bakmıyorum. Rhaegar ne yapmışa bakıyorum. Ve yaptıkları iyi bir şeyler değil. Pardon da tecavüz etmediği için Rhaegar’ı tebrik mi etmem gerekiyor??? Hani belki de olması gereken budur? Tebrik edilecek bir durum yoktur.

Yok ya sağolsun Rhaegar genelevlere gidip AIDS bulaştırmadı kendine gitti direkt bir lord kızı kaçırdı helal olsun vallahi. Bak sağlıklı da adammış. Cidden Rhaegar sevmediğim için iğrenç bir insan olmalıyım.

Abi yeter ben Robert’ı sevdiğimi söylediğim hiçbir yorum yazmadım. Çünkü sevmiyorum. Hatta anket şıklarına onu da ekleyecektim de unutmuşum hazırlarken. Sonra baktım şıklar düzenleniyor mu diye düzenlenmiyormuş ya da ben bulamadım.

Elia’ya saygılı olduğu söyleniyor ama yaptıkları bunu kanıtlamıyor. Elia daha yeni ölümden dönmüşken onu bırakması bence affedilebilir bir şey değil.

Boşanmamış “annulment” yapmış. Annulment ne demek hemen kısaca anlatayım bu daha çok Orta Çağ Avrupa’sında yapılan bir şeydi. Annulment demek evlilik hiç olmamış gibi kabul etmek demektir. Hiç olmamış bir evlilikten doğan çocuklar da otomatikten resmiyetten çıkar ve piç olur.

Karşımda sağlam duran argümanınız var mı önce ona bir bakın bence. Rhaegar’ı sevmiyorum istediğim gibi profil resmi kullanırım bu bana kalmış bir şey. Bana sağlam argümanlarla açıklamalar yapın. Bütün argümanlar üstatlar üzerine dayalı. Diyorum ki Elia’yı ölümden yeni dönmüş bir şekilde bırakması normal bir şey mi. Cevap yok. Şimdi bir sürü soru sordum cevap gelecek mi çok merak ediyorum cidden. Beni bilen bilir ne kadar “sabit fikirli” olduğumu. Ve Allah aşkına paragraf boşluğu bırakın okurken gözüm kanadı.

“Seni herkesin önünde çürütmemi istemezsin” demek bir çürütme değildir @ichigo . Gerçekten argüman sunmak bir çürütmedir. Buyur bekliyorum Gılgamış’la aynı fikirleri savunuyorum çürüt beni.

Gilgamışı whatsappta curuttüm bu yuzden seni çürütemem.
O dedigim seyin çurütme ldugu iddasinda da bulunmadım. Bu iddayi ortaya atarak bana olacak güvenilirligi azaltiyorsun.
Gılgamısa sorabilirsin sundugum argumanlara mantiklı bir çürütme ve karşi argüman getiebilmis mi diye, malum aynı seyi savunuyorsunuz.

Bütün yazdıklarını okudum bu sefer hepsi cevap verilmiş şeyler hala argüman yok diyorsun. Gerçekten hani bana demiştin ya ne bu kin ne bu nefret bana karşı bazıları böyle diye. Aslında bakarsan senin de pek bir farkın yok gözün hiç bir şeyi görmüyor kin ve nefretten dolayı.
Sana kimse rheagarı sev demiyor diyemez de eila’ya yaptığını belki kabullenemiyosun bu da bir sevmeme nedenidir ancak gel gelelim bu kadar kin ve nefret bu kadar açıklamaların üstüne körü körüne hiç bir şeyi kabullenmemek beni senin hakkında düşündürürken korkutuyor gerçekten. Aslında iyi biri gibisin ama biraz daha sakin yaklaşırsan her şeye hem daha sempatik görünürsün insanlara karşı tabi istemeyebilirsin de en önemlisi insanlar belki seni de anlamaya çalışır.

Niye argümanlarını buraya yazınca argümanlıktan çıkıyor mu? Wpden yaz derdim ama mavi tik yapmayı daha çok sevdiğin için çürütmen zor olur mavi tik yaparak nasıl çürüteceksin çünkü. Bu iddiayı ortaya atıyorum çünkü yaptığın şey fazla egoyla süslenmiş bir blöf benim için daha fazlası değil.

@delucia konuyu okumadım bana verilen cevaba cevap verdim. Meşgulüm oturup da okuyamadım kb

Okuyamayacagin icin iste yazmiylrum ben de.
Valla diyalog içerisine giriserek yazdım ben gılgamısa. Kendisi hem okuyor hem de anliyor. Sonra da cevabini ayni sey üzerinden , senin gibi safsata yaparak vakit kaybetmek yerine, olabildigince net veriyor. Buradan yazmak icin iki alternatif var, konu ve ozel mesaj.
Konu uzerinden yazmak icin surekli chrome acık bekliyor olmam lazim. Su an internetim cok kotü oldugu icin de bunu yapamiyorum. Ayrica mesajların gorulmemesi veya arada kaynamasi gibi bir ihtimal de var. Ozel mesajlarda da direkt alma gibi bir sansin yok, üdtune kotasi var. Diyalog dedigimiz sey ne kadar hizlı gelisirse o kadar düzgun olur. Ayrica diyaloga girdigin kisinin kor olmamasi da önemli. Birisini elestirirken senin hakkın yok xin hakki var ile savunmak mesela kor birinin yapacagi seydir. Inatçı insanlarla da olmuyor tabii ki. Iste boyle yani. Bu yuzden gilgamışa sor o sana cevap versin. Tabii okumaya üsenmezsen. Bir de okumaması ile kendini ustün cikarmaya calısmak var.

Ay ne okudum ben boşluğuna düştüm şu an. Ya haklısın Gılgamış bana anlatsın en azından rahatsız olduğu küçük şeyleri büyütmez bir anda ve sonrasında trip falan atmaz çok haklısın gereksiz diyaloglara girmemeliyiz. Şaka kaldıramayanlarla, engelleyenlerle vallahi tartışma falan hiç çekilmiyor. Bir de yazamayanlar var ki off ki off. Cümlesinde 78735873 tane anlatım bozukluğu olduğu için anlayana kadar canım çıkıyor. Bütün konuyu okumaya üşendim hani tek post falan da değil ama meşgul olmak lazım anlamak için. Neyse konu çok dağıldı hayatında başarılar.

seni bile yıldırdılar yav

bu hayat sanıldığı kadar kolay değil

burdan bu dersi çıkardım

Daha fazla yazmayacağımı söyledim çünkü Sabit fikirlisiniz argümanlarımı yazdım ben bana sorduklarının hepsi o yazıda var ben sadece yazdıklarımı saptırdığın yerlere cevap ereyim. İstediğin resmi kullanırsın sana kullanamzsın mı dedim ben. Sadece ileri derece fanboy olduğunu gösterir bu. Rhaegar tecavüz etmeli demedim zaten robert gibi değildi dedim hani sen robert’ı sevmem ama rhaegar’dan daha iyi biri yazdın ya ondan bende tecavüz eden etmeyenden nasıl daha iyi yazdım onuda anlamamışsın. Hala niye karısını bıraktı diyorsun ben de bilmiyoruz her şeyi son kitapta öğreneceğiz diyorum aynı şeyi elli kere sormaktan bıkmaz mı insan? Hayır bıkmaz soracak başka bir şey yok nedenini bilmiyoruz ya sorun gitsin sen cevap ver soruna? ya da verme heralde uçkuru için bıraktı falan yazarsın onuda bilmiyoruz ama siz bilmdeğiniz şeyler üzerinden yargısız infaz yapmayı iyi biliyorsunuz çok şey yapmıyorum o yüzden. Ayrıca hala kaçırdı diyorsun bu bile rhaegar’ı kötülemeye devam ettiğini gösterir. KAÇTLAR,EVLENDİLER,NEDENİNİ NİYE YAPTIKLARINI BİLMİYORUZ. Rhaegar’ı anlatan bu karakterlerin doğru yargılarda bulunmasının sebebi sakın seride çok önceden ölmüş olarak gördüğümüz bir adamı yakından tanıyor olmaları olmasın. Hani hepsi mi yalancı hepsi mi salaktı da bu adamın ne kadar kötü olduğunu göremedi. Onu sevmeyen tek adama göre tecavüzcüydü onun da öyle olmadığını gördük. Brandon ve rickard’a yapmış oldukları ne alaka deli kral dediğin tek onlara mı zalimce davrandı onları mı yaktı hayır. Brandon ve rickard deli kralın akrabası mı hayır ee. Diğerleri torunuydu ama. Dorne giderken yakalanma riskleri vardı nasıl yoktu? savaş zamanı onların kaçtığını bir öğrenseler yakalatmak isteyebilirlerdi. Kralın şehri kuşatmaya dayanabilirdi bir süre ya da çatışmalara belki o arada kaçarlardı. Dorne ordusu savaşta birde o sırada oda var. Jamie’ye özellike emanet etse bile orda binlerce yeminli muhafız var onları koruyacak. Bunu diğer yazıdada yazdım ama demekki sen onu okumadın. Başkent gidilecek ilk yer evet ama bende diyorum ki zaten savaş kaybedilince ejderhakayasına gitmeleri gerekirdi ama yollamadı deli kral? Ölmüş olan adam napacaktı? Eğer deli kral aptallık edip kralın şehrinin kapılarını açtırmasa şehir çabuk düşmezdi. Ned bile şehre giderken hala çatışmaların devam edeceğini ordu falan bulacağını tahmin ediyordu. Lannisterları yağma yaparken buldu. Hala rhaegar kötü diyorsun bende hala bilmediğimiz hikaye,olay ve karakter üzerinden bu kadar önyargıılı ve nefret dolu olmanı fanlığına, sabit görüşüne objektifliğini kaybetmene bağlıyorum. Bana inatla elli kez sorduğun her soru yazdığım metinde var. Kimse sana rhaegar’ı sevmediğin için aşşalıksın demedi sadece objektif değilsin. Benim robert ve rhaegar’ın eşlerine olan davranışları üzerinden karşılatırma yapmamın nedenide buydu. Bir karakteri olayı objektif yorumlamak onu iyi kötü her şeyini tarafsız olarak yazmaktır. Senin şu ana kadar rhaegar için yazdığın paragrafta hiç iyi bir şey yok. Sana göre rhaegar iyi diyen herkes hep yanılmış, hepsi yalancı. Sürekli elia rhaegar’ı seviyordu filan gibi duygusal cümleler yazıyorsun ama rhaegarda karısına karşı tavırları kötü değildi demiyorsun. Öyle bir yazıyorsun ki gören elia rhaegar’ı seviyordu ama rhaegar her akşam dövüyordu sanacak. Hala argüman yok diyorsun ben daha bir şey demiyorum. Elli tane şey yazıyoruz senin buna karşı yazdığın tek şey profilime ne koyacağımı sana mı soracağım. Ama benim argümanım yok. Boşanma olayına gelince Elia’nın bilgisi dahilinde olup olmadığını ya da Annulment kavramının westeros’ta ne anlama geldiğini bilmiyoruz. Gerçek tarihte elizabeth tudor’un bu yüzden tahta oturmasını doğru bulmayan ve mary stuart’ı destekleyen insanlar vardı ama kadın tahtta kaldı ölen mary oldu sonuçta. Ve boşanmış olmaları üzerine metres olarak getirmesinden iyidir. Bu kezde metres yaptı karısını daha kötü bir duruma soktu diye yazar kötülerdiniz. İlla kötüleyeceksiniz çünkü. Bu durumda hem lyanna’yı hem elia’yı daha faza aşşalamış olurdu. Dediğim gibi sorduğun her şeyi yazdım ben ama sen okumamışsın ya da yarım yamalak okudun ya da en yüksek ihtimal kabullenmek istemiyorsun. Rhaegar’ı iyi olarak anlatan herkes yalancı çıksın, rhaegar illa kötü biri olsun aman iyi biri olmasın onu seven olmasında , bir tek martell’ler haklı olsun aman onlar kötü olmasın gibi bir bakış açısı ile devam ediyorsun sürekli. Bu yorumunda da beni eleştirmişsin saçma bir şekilde yok sana mı soracağımi hangi resmi koyacağı mı rhaegar’ı sevmiyorum falan diyede sakin ol sana kimse rhaegar’ı sev demiyor öyle bir çabamda yok ben sadece daha objektif bak diyorum ama oda mümkün değil bence. Ve daha önce dediğim şeyi yine diyorum rhaegar bir martell ile evli olmasa asla bu kadar kötücül, objektiflikten uzak yorum yapmazdın tek sebep martell fanlığın. Sabit fikir,tek bir bakış açısı, objektiflikten uzak yorumlara ve inatla elli kere sorulan aynı sorulara elli kere cevap vermeyeceğim. Bütün düşüncelerimi daha önce yazdım zaten cevaplarımı da verdim daha fazla yazmak istemiyorum. Sonuçta ikimizde birbirimizi ikna edemeyeceğiz ben hala son kitabı ve tüm hikayeyi ayrıntılı anlatan POVları bekliyecek ona göre çok sevdiğim karakteri tekrar yorumlayıp düşüncelerimin ne yönde değişip değişmeyeceğine bakacağım. Aynısını sana da tavsiye ederim ama yapacağını sanmıyorum.

Ad hominem ancak arguman uretemeyenlerin dayanağidır. Onemli olan yazim yanlısi degil onemli olan aktardığım mesaj. Zar zor anladığın posta yorum olarak saldırıdan baska sey yazamiyorsan zaten bir sey diyememissindir. Engel de atmiylrum kimseye. Ben bu olayi soranlara aktardığımda hakli bulundum. Sen de anlat ne kadar hakli bukunacaksın. Olayi kücük bulan kisiler neleri büyutmuşler ona baksınlar önce. Saka nedir nasil yapılir ona baksın sonra.

bu kavganın metinlerini kopyalayın

gelecekte ayrı bir kitap olarak basılır bunlar

ne yazdınız yav :Dd:d;df

Konu dışı ama ya alıntı yapmadan isim kullanarak bir birinize cevap verseniz ne güzel olur in in sayfa bitmiyor :smiley:

Konuşmayı yazmayı severim zaten hızımı da çok alamam ama bu kadarını kendimden beklemiyordum sınırlarımı aşmama vesile oldu bu olayda :smiley: neyse daha yazmıyorum zaten yoruldum gözüm acıdı.

Benim yazılar yüzündendir :smiley: Daha yazmıyorum zaten.

yorumların çoğunu okumadım gördüğüm kadarı ile çoğunluk Reagar kızmış Elia yı ise masum ilan etmiş.
Reagar’a bende kızıyorum ancak Elia’nında sanıldığı kadar masum olduğunu düşünmüyorum
neden :
1 Dany Baristan’a soruyor Reagar ve Elia’nın nasıl bir ilişkisi vardı? cevap: karmaşık
nasıl bir ilişki karmaşık olur. Ya anlaşıyorlardır ya anlaşımıyorlardır yada çocukları, konumları, hırs ve gelecekleri için anlaşıyor gözüküyorlardır. Bunlardan hangisi karmaşık ?
2 Elia Reagarın 3. ejderha takıntısını biliyordu
3 Elia Dornlu ve Dornda cinsellik aşk suç günah değil kendisi çocuk veremeyeceği için kocasını bu konuda yönlendirmiş yada serbest bırakmış olabilir
4 Deli kral niçin Elia ve çocuklarını KL de tutma ihtiyacı hissetti Targlar tahta sahip oldukları sürece önce Reagar sonra Elianın çocukları tahtın varisiydi Dorn tabiki Targlar tarafında savaşacaktı
5 Lynna gibi bir kadın neye güvenerek evli erkek ile kaçtı
Lynna yı biliyoruz adil, gözü kara ve Robertin piçi olması rahatsız ederken onu, gidipte kendi piç doğuracak
6 Reagarı da Lynna olayının dışında tutarsak herkes övgü ile bahsediyorken nasıl karısına ihanet edip bir lady yi kaçırıyor yada onla kaçıyor
7 hadi kaçtılar niye menzil(attım) değil de Dorna kaçıyorlar

Bütün bunlardan benim çıkardığım sonuç Elia’da biliyordu Reagar Lynna olayını, hatta belkide en büyük destekçisiydi. Yani en sonunda yaşanan olaylarda onunda payı vardı Ve kendi kendinin kanına sebep oldu
Yukarıdaki yazdıklarımdan bir bayan olarak bende şok içindeyim ama başka bir mantıklı açıklaması varsa ben yerleştiremiyorum açıkcası ama Seri de kimse masum değilken Elianın bu derece masum görülmesi tuhaf ve bence bizi en çokta böylesi bir olay şaşırtırtı. Elianın bilip onaylaması gibi bir olay

cevap değildi arkadaşa asma dalgınlığa gelmiş

Rheagar Elia’yı Boşamış olma ihtimali ve Maester Lobisi Hakkında

Elia ve çocuklarının kanı kimin elinde? sorusuna şöyle bir liste yaparım.

1- Tywin Lannister (ve adamlarının),
2- Robert Barth.,
3- Deli Kral,
4- Ned Stark,
5- Jon Arryn,
6- Lord Tully,
7- Rheagar Targaryen.

Şimdi eğer Tywin, adamlarına emir vererek Elia’nın ve çocuklarının ölümünü sağlamıştır, lakin o öldürmeseydi Robert’ın bunu bizzat kendisinin yapacağından eminiz(Elia değil ama çocukların). Stark-Tully ve Arryn ne alaka? diye sorarsanız eğer isyanın çıkması ve isyanın Robert lehine olmasının sağlanması başlı başına zaten Elia ve çocuklarının ölümüne giden yolu sağladığı için -az da olsa- bu kan, onların da eline bulaşıyor. Deli Kral, ölmelerini istemedi belki ama onları şehirde tutarak başlı başına bu ölüm yolunu açanlardan biri oluyor. Ve son olarak Rheagar da benzer sebeplerle ailesinin ölümüne sebep oluyor (isyanın çıkmasında prensin doğrudan parmağı olduğu görüşünde değilim; diyar, bir kız kaçırdı diye ayaklanmaz. Diyarın ayaklanma sebebi Deli Kral’ın Kışyarı Lordu ve varisi ile Arryn varislerini ve diğer lordların vs. ölümü ve daha fazla kelle talebi yüzünden Arryn tarafından sancak kaldırılarak çıkartılmıştır. Deli Kral deliliğini yapmasaydı eğer, bu isyan sadece Robert’ın celallenmesi ile sınırlı kalır; tahminim o ki prens de Lyanna ile evlendiği haberini ailesine ulaştırıp, olayı bir şekilde sükunete bağlardı.).

Elia ve çocuklarının kanı kimin en çok kimin elinde? sorusuna cevabı aslında yukarıda vermişim; 1 numarayı paylaşan Tywin’in ve adamlarının elinde. Marteller de böyle düşünüyor ki Lannisterlara karşı komplo içerisinde olmuşlar bunca zaman, diğerlerine değil. Ben olsam Robert’ı da işin içine katardım.

Dorne’a gitti çünkü Arthur Dayne’in memleketi orası; Neşe Kulesi de onun ailesine ait. Bir nevi Dayne Hanesinin topraklarında gizlendiler diyebiliriz. Dayne de prensin en yakın dostu, başka bir yere gitmesi pek mantıklı olmazdı. Brandon bile prensin şehirde olduğunu düşünerek Kızıl Kale’ye gitti ama değildi, bir süre boyunca nerede olduğunu kimse bilemedi.

Elia meselesi de bu kız kaçırma meselesi de şu an tam bir muamma aslında. O kadar çok soru işareti var ki; mevcut bilgilerle doğru bir çözümleme yapıp, yargıya varamayız.

öncelikle bende herkesin baktığı pencereden baktım sen gibi; fakat herkesin konuştuğunu onaylamak için yorum atmak istemedim.
Farklı bir şey konuşmak için farklı ve kafama yatmayan ayrıntıları toparlayıp onları yazdım

Yukarıdaki cevabımda yazdığım gibi Elia biliyordu hatta Reagar Lyanna aşkına en büyük destekti bu sebeple kendi ve çocuklarının ölümünde o da sorumlu bence ama tabiki bu konuda yanılma ihtimalim oldukça çok

Ancak

Ned Stark, Lord Tully ve Jon Arryn bu listede olmalı mı bilmiyorum. İsyan etmek için haklı sebepleri vardı böyleyken onları suçlamak ne derece doğru bilmiyorum

Jon Arryn bir yedi krallık lordunu ve varisini haksız yere öldürüp sonrada himayesindeki 2 lordu isteyen haneye baş kaldırdı. Elia ve çocukları konusundaki tavrı ve düşüncesini bilmiyoruz suçu olabilir de olamaya bilir de…

Lord Tully Akrabasına yada akrabası olacak haneye yanlış vardı ne yapacaktı. Yarın öbür gün kendi ve varislerine yapılmayacağının garantisi var mıydı ? Elia ve çocuklarına karşı onunda tavrını bilmiyoruz. Suçluda olabilir suçsuz da

Ned Stark; babasını, abisini öldürüp, kız kardeşini kaçıran, sonrada kendi kafasını isteyen haneye isyan etti. Etmesin mi ? Elia ve çocukları konusunda niçin öldürüldüklerini Robert’a hesap soran kimdi ? Sonrasında Dany hamileyken suikast planına karşı çıkan kimdi ?
,
Ben Ned Stark, Lord Tully ve Jon Arryn ı bu listenin dışında tutardım.

Dayne haneside önce Martellere sonra krallığa bağlı. Hiç bir hane böyle açık açık azam lordunun arkasında iş çeviremez Arada krallık olsa bile yanlış ve Dayne hanesi göz göre göre bu yanlışı yapamaz. Martellerinde haberi vardı bence onların Dorn da olduğundan

işte mevcut bilgiler bana bu işaretleri verdi ve bende yazdım yanlışım tabiki olabilir

Bu konu neden önüme düştü yav girer girmez.
Klavyeye sarılıp delice yazmamak için zor tutuyorum kendimi
Bilien bilir 1 numaralı rhaegar fanıyım:p

Tamamen Tywin’in emri eksik vermesi nedeniyle oldu olanlar. Elia yaşasın çocukları acı çektirmeden öldürün deseydi büyük ihtimalle Sör Gregor iki çocuğu boğar ve Elia’yı esir alırdı. Sorumlu Tywinde. Robert sorumlu mu bence hayır.

Robert hesabını sormadığı için bu katliamdan memnun olduğu için sorumlu yoksa diğer kısımda katılıyorum

Niye sorsun? Varisler öyle yada böyle ölmüş, hem Robert zaten yaralıydı o an belki takati yoktu. Birde tabi kanıt yok sadece söylenti var.